Ostré a agresívne šteňa

nicicka
25. apr 2021

Ahojte. Chcela by som sa spýtať či ste náhodou niektorá nemali doma stena, ktoré bolo ostré až agresívne na cudzích a bicykle. Naša začala vystrkovať rožky a zaujíma ma či jej to ostane, alebo či to máme nejak riešiť. Chodí k nám cvicitel no ten to nejak spocialne nerieši. Vdaka

littlebubble
25. apr 2021

A ako reaguje keď sa priblíži k ľuďom?

nicicka
autor
25. apr 2021

@littlebubble steká a aj chytá za nohavice 🤦

nicicka
autor
25. apr 2021

@littlebubble pri príchode znamych steká, potom si zvykne tak je chvíľu kľud a keď sa k nej niekto prihovorí tak aj utoci

lintu
25. apr 2021

Neželané vlastnosti by som sa snažila napraviť, kým je ešte malá a ľahko spracovateľná. Aj matka- sučka by jej vymedzila hranice. Napríklad agresivita je už trochu cez. Vyslovene útočí alebo sa len hrá? Pre niekoho, kto psiu reč nepozná, tieto dve činnosti môžu vyzerať rovnako. Cvičiteľ sa k tomu vôbec nevyjadril?

21oktober
25. apr 2021

@nicicka čo je to za plemeno ? Koľko má mesiacov ?

nicicka
autor
26. apr 2021

@lintu útočí...

nicicka
autor
26. apr 2021

@21oktober Bradáč, bude mať 4 mes. za chvilku

zuzanale
26. apr 2021

@nicicka upozornovat, usmernovat ze nesmieneskor sa to da korigovat ale uz tazsie... my mame trojrocneho bradaca brali sme ho dost zanedbaneho a vela sa musel naucit jedine hygienu mal na 100% zvladnutu da sa vychovat aj ked nas ma svoje muchy za 2 roky je z neho uplne iny pes ako sme "zachranili"..... na prichodzich vsak steka vzdy kym nezanucha ze pozna alebo nzastrkocu kluce v dverach, cudzych musi spoznat onuchat tiez uz mame system je to pes ktory si svojich a teritorium strazi cize ostekavat navstevy bude to mu nik nevyhovori ale usmernit ostatne spravanie sa da urcite hryzt ci tahat si nedovoli a ak sa mu niekto novy velmi pozdava chodi neskor drgat nufakom a vyzadovat hladkat a hru...

alazala
26. apr 2021

@nicicka vymeňte cvičiteľa. Však toto správanie je najdôležitejšie zvládnuť, ak sa na to vykaslete, bude to len horšie. Psovi sa treba venovať a dôsledne odstraňovať neželané správanie. Ale nie bitkou, ani okrikovaním, to nikam nevedie. Skúste vždy v situácii, keď viete, že bude problém mat stále pri sebe veľa dobrých pamlskov a ešte predtým než začne pes zle reagovať, obráťte jeho pozornosť na seba. Treba dôslednosť, ale potom sa pes dá tak vycvičiť, že napr keď uvidí bycikel bude to pre neho signál, aby prišiel ku vám. Takže ešte raz - zmente cvičiteľa a riešte najprv toto, namiesto sadni, lahni...

nicicka
autor
26. apr 2021

@zuzanale U nás zatiaľ nehrozí aby sa dala niekomu cudziemu hladkať. Len keď ju mám na rukách. Ku mne povel trénujeme ale keď je von tak je neovládateľna...

nicicka
autor
26. apr 2021

@alazala ono je to komplikované pri nej. Ja ju zavolám a poviem nech sadne keď vidím že sa niekto blíži. No keď už je pri nás tak je ako utrhnuta z reťaze a vyštartuje po nich. Jednoducho ju neudržim pri sebe

dominika_sk
26. apr 2021

Klasicky priklad. Stopercentne to nie šteňa z chovnej stanice, však? Zle podmienky chovu, množiarne, križenie geneticky pribiznych jedincov a vyjde z toho degenerovany agresivny jedinec s nevyrovnanou povahou akych su plne utulky...

pavucikvet
26. apr 2021

@nicicka no, v kazdom prípade 4 mesiace je ešte málo na to, aby šteňa poslúchalo na slovo. V tomto veku treba určovať hranice. Napr. vzadu na krku chytit kožu medzi prsty a potiahnuť (ako keby vyšticovať). Takto aj feny svoje štence upozorňujú, že robia niečo čo nemajú. V tom mieste ich to zabolí a zároveň treba zreteľne a jasne povedať fuj, alebo iný povel, na ktorý si zvykne a bude vedieť, že nesmie.

21oktober
26. apr 2021

@nicicka od 4 mesačného šteňa nemôžeš chcieť aby ťa poslúchalo a nemyslím si že je v tomto veku agresívne. Skôr je to forma hry ktorá tebe príde agresívna. Preto súhlasím s tým aby sa iba zatiaľ určovali hranice a tiež si myslím že je vhodné to čo píše
@pavucikvet " vyšticovanie ". V svorke je to úplne normálne, takto usmerňuje fena štence, ale aj nadradený pes ak sa mu niečo nepáči . Psa jemne pritlačiť, chytiť kožu medzi prsty a troška zatriasť.

nicicka
autor
26. apr 2021

@dominika_sk nie je z chovnej ale tiež si nemyslím že každý jeden pes ktorý nie je z chovnej bude agresívny...a viem o prípadoch keď z chovnej stanice boli a mali problém so správaním

nicicka
autor
26. apr 2021

@21oktober ano to som robila a nepáčilo sa jej to, vrcala aj na mna

nicicka
autor
26. apr 2021

@21oktober vrcala

0silvia0
26. apr 2021

@nicicka preco by sa jej malo pacit, ked jej niekto sticuje srst? Ved to je dobre, ze sa jej to nepacilo, vrcanie zastav raznym hlasom. Mam trocha pocit, ze sa jej bojis... 4 mesacnemu stenatu treba razne ukazat hranice

nicicka
autor
26. apr 2021

@0silvia0 nebojím, mám to s ňou vydiskutovane 😁 Ale je pravda že keď som jej párkrát rázne povedala že to nesmie, tak to nerobí. Skúsila aj záclony trhať ale už to nerobí keďže sme rázne zakročili. Doma si s ňou poriadky viem narobiť. Avšak von je to ťažšie. Má také čudné chovanie. Keď sme s cudzími tak zo začiatku steká riadne, potom si na nich zvykne ale problém nastáva keď sa k nej niekto prihovorí. To vtedy skoci agresivne do cloveka

21oktober
26. apr 2021

@nicicka strach je to čo ti zväzuje ruky, ak ju teraz neupraceš , tak sa ti to vypomstí možným pokúsaním v budúcnosti , nebudeš jednoducho vodca svorky. Psy nepoznajú demokraciou , oni poznajú hierarchiu. Ja keď prídem domov , tak si moji psy ľahnú na brucho často a vrtia chvostom , alebo sa akože plazia popri mne .

21oktober
26. apr 2021

@nicicka celkov bradáče sú uštekané a energické , ja osobne by som ich nechcela. Tak ale každý obľubuje iné typy psov , ja skôr tie molosoidné .

lydia1995
26. apr 2021

@nicicka ahoj ja ti len poradím pozri si pár dielov Znalca psi duše / Milan cesar... Vysvetľuje všetko čo treba vedieť o psovi aj o sebe. Ak si rozrušený tak aj pes bude rozrušený a on to vycíti. Ja som svojho psa naučila aj bez vodíka a bol to Yorkshir. Milan vyrastal na farme so zvieratami a pozná ich chovanie a hlavne psie. Musíš byť kľudná a upozorniť ho ale nie volať naň menom stále. Stačí malé skubnutie voditkom ktoré je blízko uľaví a nie dole na krku. A počkať kým sa ukludni. A opakovať to. Ale musíš vedieť ze ty si tu pan nebyť ho ani nič podobné len ho rázne a sebavedomo upozorniť a byt kľudná a asertivna on to vycíti

0silvia0
26. apr 2021

@nicicka aj nas pes ako stena niekedy prekvapil, ale od toho si tu ty aby si predvidala situaciu. Jednoducho pri cudzich ludoch ju drz nakratko a nepustaj ju k nim. Nikto nema rad, ked na neho vystekava a vrci nejaky psi krpec. Ked sa nevie spravat, nepustis ju... a moze sa jej to nepacit...

nicicka
autor
26. apr 2021

@0silvia0
@lydia1995
@21oktober Áno to viem že strach sa na psa prenáša. A snažím sa riešit to s chladnou hlavou. Ono ja by som skôr potrebovala nejaký návod ako sa zachovať v takej situácii. Lebo mám v tom taký zmätok. Tiež som počula že vysticovat. Potom že treba len pozitívnym prístupom. Potom zas musíš byť autorita. Ale ako sa získava? Chápavo, drsne, dôsledne? No budem musieť nejakého trénera čo sa tomu venuje asi pohľadat

0silvia0
26. apr 2021

@nicicka ved popis situaciu do detailu, mozeme napisat, ako by sme sa zachovali...

lydia1995
26. apr 2021

@nicicka prísaham že keď si pozrieš pár dielov Znalca psi duše on tam všetko vysvetli a aj ako sa zachovať danej situácii. Tuším je stránka kukaj.to a tam ho nájdeš ale. Pozri si troska novšie série

nicicka
autor
26. apr 2021

@lydia1995 ok, ďakujem krásne. Určite pozriem

lydia1995
26. apr 2021

@nicicka odporúčam. To každému kto ma psa nemusi ísť podľa toho presne ale naučí ta toho veľa o sebe aj o psovi aj keď pozrieš dva diely tak ta toho naučí veľa a hodinku dve denne si nájdeš dokonca aj môjho priateľa to zaujalo a to je alergik čiže psa nemôžeme mať aspoň nie v byte raz keď budeme mať dom a sam od seba chcel videt ďalšie diely... Začala som to pozerať znova od nudy.... On vie psa pochopiť okamžite a z minúty na minútu ho vie ukludnit tak ze už to viac razy nezopakuje

nicicka
autor
26. apr 2021

@lydia1995 super, sa na to teším. Nerada sa vzdávam bez boja a toto treba riešiť. Lebo už kadejaké úvahy sme mali. Keby sme sa nestretávali s rodinami s malými deťmi tak by som ani neuvažovala že by sme ju dali preč ale takto mám strach aby niečo nevyviedla opica mala...

dominika_sk
26. apr 2021

@nicicka to je skor vynimočne ako pravidlo a tiež možno v neskoršom veku sposobene nevhodnou vychovou. Ale agresivne šteňa to je ina vec, je to dane geneticky a zlym chovom !