Povinná školská prax na odbornej škole

justina
17. mar 2015

Ahojte,
nájde sa tu niekto, kto pracuje v školstve, kto vedie odbornú prax, proste niekto, kto sa vyzná v zákonoch o školskej praxi?
Dcéra chodí na SŠ odbor manažment cestovného ruchu, je tretiačka a koncom roka by mali absolvovať súvislú prax. Neviem, či im to bolo zle vysvetlené, alebo to s kamarátkou zle pochopili (čo je možné), ale mali za úlohu si nájsť pôsobisko. Dcéra s kamoškou si našli reštauráciu, kde by ale robili iba čašníčky, alebo pomocníčky v kuchyni, iná možnosť tam nie je. Samozrejme im to škola neschválila....Teraz už ale sú všetky schopné miesta obsadené a dcéra si nemôže nájsť miesto praxe, ktoré by vzhľadom na odbor vyhovovalo - čiiže hotel, väčší penzión (ktorý by poskytoval aj iné služby ako len ubytovanie a stravu), cestovnú kanceláriu, hrad, zámok....
Škola pracovisko nájde tým, ktorí si nenašli, ale učiteľka im povedala (vraj v dobrom, nie ako vyhrážku, len im to pošepla) - že nech si radšej hľadajú sami, lebo to čo im poskytne škola bude z núdze cnosť, nič sa tam nenaučia, budú pendlovať každý deň inde a nebudú mať možnosť si poriadne napísať absolventskú prácu z praxe, lebo tam budú mať málo podnetov. Dcéra to reprodukuje ako že budú z toho mať 5-ku, keď som sa začala rozčuľovať, tak zmiernila na 4-ku prinajlepšom. Akurát sa vrátila z mesta,kde celý deň obidehala cestovky, hotely a penzióny, bez úspechu. Na maily jej ani neodpovedali. Chcela som sa ísť opýtať do školy, ako je to s tou praxou myslené, ale odhovára ma od toho, že jej urobím hanbu, len si tu zúfa.
Chcem sa opýtať, sú nejaké zákony, ktoré upravujú povinnosť školy ohľadom odbornej praxe? Nemyslím bezpečnosť pri práci a podobné veci, ale práve ohľadom hľadania pracoviska. Ďakujem za prípadné praktické rady! 🙂

svetluska82
17. mar 2015

@justina ahoj, ano ziaci si hladaju sami prax, vacsinou cez zanmosti. Ja by som brala to, co ponukne skola, ved aj inde myslis si že co roabia? Skladaju papiere, alebo len take somariny, zakladaju do fasciklov. Takze podla mna je to jedno, kde bude ani ostatni sa nic nenaucia.

justina
autor
17. mar 2015

Svetluška dik, ona tvrdí, že tá písomná práca (ročníková), ktorú budú musieť po ukončení napísať, bude stáť za figu, keďže nebudú mať zážitky a vedomosti, ktoré by mohla opísať a nejakom zhodnotiť. Ty učíš?
Väčšina žiakov si práveže našla schopné umiestnenie, len tá moja trubka, inokedy šikovná, to zle pochopila a teraz už je všetko obsadené...

hviezdicka111
17. mar 2015

@justina koncom roka - podla mna je to pocas doby, kedy stvrtaci maturuju... 🙂 fakt by som brala aj to, co ponukne skola a nestresovala sa kvoli takej malickosti...aj keby si nasla prax neviem na akom dobrom mieste, nedaju jej tam robit nic dolezite...a za ten cas, kym tam bude, sa vela nenauci..nie je to prax za ucelom, aby sa studenti nieco naucili, skor s nimi niet co robit pocas maturit a zhruba tyzden - dva sa ich tak skola zbavi 😀

justina
autor
17. mar 2015

No už mi len ostáva presvedčiť ju o tom 😉
Ťažko sa mi argumentuje, keď mi tvrdí, že JE to presne tak, ako im učiteľka povedala.
Hviezdička, jasné, ja si nemyslím, že študenti na praxi budú robiť niečo dôležité 😀 ale nádejám sa, že im aspoň poukazujú, ako to funguje, nejakú štruktúru firmy, systém práce...a oni to budú môcť opísať a zhodnotiť v ročníkovej práci.
Asi si skôr budem musieť poradť so zúfalou dcérou,než so školou 🙄

svetluska82
17. mar 2015

@justina hej ucim, ale nie na strednej, len tak zo skusenosti viem. A o com bude rocnikova praca? Tak nech si nastuduje na nete strategie ako efektivne viest podnik a pod. A potom len porovna co sa robi v zahranici napr. a co tam kde boli. Teoreticky sa da vsetko obkecat ja bez praxe,. Ja som tak kraaasne muzovi rozpravala ako viem cuvat na aute, ako sa nastavit s autom a ked som sadla za volant ono to islo kade chcelo samo 😀

svetluska82
17. mar 2015

@justina ja ked osm bola na praxi a aj spoluziaci tak to bolo skor o tom, že aby nam cosi dali, aby sa nepovedalo. Takze nas zavreli a zakladali sme podla datumu fascikle. A o 2 hdo. nas pustili domov. Tam sa ti ani nema kto venovat, nie je to az take prisne ako ked chodia na prax co im skola vybavi a tam ich ma na starosti skoliaca ucitelka

justina
autor
17. mar 2015

Jaaaaj, Svetluška....To by som skôr napísala ja, hoci nie som z oodboru 🤐
Nedávno som skončila VŠ externe, takže viem, že sa dajú krásne vycucať praktické veci z prsta 🙂 Ale trocha ste ma upokojili, že to naozaj nebude také horúce, len musím hodiť reč s mojou zúfalou adolescentkou a dúfať, že mi uverí, keďže ja samozrejme neviem o ich škole niiiič....

svetluska82
17. mar 2015

@justina a isto im to povedala ucitelka? Ved ucitelka nevie ako to inde chodi? Ci sa len hraju na prestiznu skolu? 😒

maslenka47
17. mar 2015

@justina no nechcem byt zla, ale bola by som celkom zvedava, jak si tvoja dcera bude hladat realnu pracu v odbore, ked ma problem najst miesto, kde by robila zadarmo 😖

Sranda, ze ju zrovna teraz zacali trapit "podnety pre pracu", lebo v tej restauracii v kuchyni by ich tiez zrovna nemala. Nuz ale jak si zariadila, tak ma, hlavne aby si z toho zobrala ponaucenie pre buducnost.

Skola im samozrejme zabezpeci prax vramci svojich moznosti u svojich partnerov ale jednoducho nemozes cakat, ze to bude prax, do ktorej sa kazdy s nadsenim hrnie. Ved preto si predsa ti studenti hladaju prax sami....

Tiez sme mali vo firme zopar praxantov (sice technicky odbor, ale to je jedno) a boli to studenti, ktori si sami nic nenasli, dosadila ich tam skola. Tak ti poviem, ti chlapci to tam presedeli od rana do vecera bez akehokolvek vlastneho zaujmu nieco spravit alebo sa nieco naucit (pritom keby chceli, mali by co robit vramci odboru). Obcas sa nam podarilo donutit ich aspon umyt riad :X Aby aj tvoja dcera nebola tento pripad, ked uz dopredu operuje s 5torkou. Skor mi to pride ako jej vlastny argument, preco sa nemusi vobec nesnazit.

sashka22
17. mar 2015

Aj najmensia činnost sa da opisat ako prestrasna robota. Ti co si zohnali sami, budu ovela menej pod kontrolou(kedze znamosti) ako ti, ktorím dohadzuje škola, pretoze sa snazia byt zadobre s touto školou. To, že je to ozaj len o "odsunuti bokom" studakov při maturitach, Vasa dcera zisti najblizsie v realnom živote po škole, ked by si našla pracu v tejto oblasti a nebude sa to anilen podobat na to, co vykonávala na praxi a získala skresleny pohlaď..... Zhrnutie praxe marketerov-cestovny ruch, cca 30 bývalých spoluziakov a spoluziaciek

justina
autor
17. mar 2015

@svetluska82 to vieš, že sa hrajú na prestížnu školu 🙂 určite je to aj pre školu lepšie, keď si decká nájdu prax sami a škola s tým má menej roboty.
@maslenka47, no mohla by som sa aj uraziť, ale rozhodla som sa, že radšej veci trocha objasním - Ona už pracuje 2 roky brigádne popri škole, aby mala vreckové, (roznášala letáky, robila pomocníčku v pekárni, čašníčku, animátorku). Všetky brigády si našla sama, mailovala, chodila, pýtala sa....Niekedy chodí cez týždeň do školy a cez víkend celé dva dni maká v podniku a naviac ju to baví. Len toto jej nevyšlo, prax si hneď našla, ale škola jej to neschválila. Teraz už je neskoro, už každý prax má, všade je plno a keď sa ide niekam opýtať, vôbec sa s ňou nebavia. Alebo ejj povedia že študentov na prax neberú, alebo že už majú plno.
Z praxe, ktorú im vybaví škola, má strach, lebo jej to presne takto učiteľka povedala - že prax vybavená školou stojí za prd, lebo tam "nič poriadne" nebudú robiť, každý deň budú na inom mieste (v inom podniku) a nebudú mať z čoho napísať ročníkovú prácu. Ono sa zdá, že je dospelá, ale je to ešte mlaďas, a učiteľka je pre ňu autorita. (Ja tiež, ale školu nepoznám, tak čo môžem vedieť.... 😒 )
Neboj sa, ja praxujúce študentky poznám, ku nám chodia takmer denne (nemocnica) a na zopár šikovných je kopa ulievačov, ktorí len pozerajú a ponúkajú sa navzájom k robote

katarinamarkova
17. mar 2015

@justina ano ziaci maju moznost - nie povinnost si tu prax najst sami....ak nie...skola im ju samozrejme zabezpeci....ale samozrejme ako ucitelka povedala je x krat lepsie ked si nieco dotycny najde sam.
nechapem, ze ma taky problem si tu prax najst......ved dotycny ,,zamestnavatel,, ma niekoho kto spravi robotu za jedneho zamestnanca a neplati mu za to NIC. ako su na tom jej spoluziaci? nasli uspesne? nebude problem v jej komunikacii? prezentovani toho, co vlastne hlada? citala si napr. maily co rozposielala?
ja som tiez takto hladala prax - prakticky v rovnakom odobre.....v priebehu jedneho dna - podotykam bez znamosti - som po par hodkach behania mala cca 3 miesta kde som mohla hned zacat. a to nie som z velkeho mesta 🙂

justina
autor
18. mar 2015

@katarinamarkova, včera večer bola v telocvični a prišla s tým, že jej tam niekto niečo sľúbil posunúť....tak uvidíme.
Problém v prezentovaní asi nebude, keď povie, na akú školu chodí, myslím, že je to jasné. Ak však niektorá firma praktikantov neberie, nič s tým nespraví. Problém je, že začala neskoro hľadať, lebo si myslela, že už niečo má, a to jej škola neschválila.
Tí praktikanti asi veľa roboty nespravia, kým sa niečo naučia, je po praxi 🙂 myslím, že zamestnávatelia s nimi majú skôr robotu (venovať sa im a podobne). uvidíme, či jej vyjde to, s čím prišla včera.

domak2
18. mar 2015

@justina Ja som chodila na hotelovu akademiu a tiez sme si mali najst miesto kde je aj recepcia a sluzby a bla bla, ver mi , ze viac zemiakov asi este nikto nenaskrabal 😀 A ak sa vie aspon podpisat, tak spravi aj zaverecnu pracu, ved to nebude dennik s presnym opisom toho co tam robila, ale moze priblizit to zariadenie-este lepsie, ze ich bude viac a porovnat s tym ako by to malo byt. Navrhnut ako by to mohlo byt lepsie, co by ona zmenila a jej pohlad na to . 🙂

justina
autor
18. mar 2015

Ďakujem, @domak2, možno jej dám prečítať diskusiu 🙂 Ja si nemyslím, že tá kaša bude taká horúca, len mi je ľúto "krpca" 😉 . Trochu ste mi zmenili pohľad na vec, ďakujem vám všetkým.