Viazanie na široko

timilv
5. sep 2017

Ahojte. Chcem sa spýtať aký je váš názor na viazanie na široko? Viazali ste deti? U nás to na USG kĺbikov kážu každej jednej mamičke bez ohľadu na nález, ale keď som sa pýtala kamarátok, ani jedna svoje dieťa neviazala a nemalo problém... Potrebujem poradiť ☺Nechcem si neskôr vyčítať, že som niečo zanedbala... Len keď som si o tom hľadala aj info na nete, tak som našla, že reálne podľa nálezu potrebuje vizazať na široko cca 5% detičiek. Ja som našu skúsila tak viazať, ale dosť jej to vadí a mala za dve hodiny celé stehienka pod plienkou červené (bola uviazaná tak ako mi ukázala jej lekárka, čiže by to malo byť správne)... Fakt neviem. Ďakujem 😉

rakywanda
5. sep 2017

nález z pôrodnice bol ok, nevidela som dôvod viazať. ortopéd kázal - pamperska + dve látkové. skúsila som to raz. malá bola narodená v lete, revala ako tur, spotená...som sa nas.ala, strhla som jej to a viac nedala. na kontrole u ortopéda sme boli cca 2 razy, vždy ma pochválil, že kráááásne viažem, že je to vidno. s mužom sme sa smiali...keby chudák vedel. keď som sa na to pýtala svojej detskej lekárky, že či ju mám viazať, keď nález je v poriadku, nevedela čo povedať, lebo lekár nepôjde proti lekárovi. tak som si to naštudovala, použila zdravý sedliacky rozum a rozhodla som sa neviazať. Ak je nález zlý, treba to riešiť hneď a nie dva mesiace po odchode z pôrodnice, nie???? podľa mňa je to obyčajné naháňanie bodov na poisťovňu.
dcéra má 8 rokov

majusss
5. sep 2017

ja som viazala na siroko len prvy mesiac a to len na noc, cez den bola mala len s pamperskou, a na noc som davala na pampersku posladanu plienku, ziadne ortopedicke nohavicky, len ta jedna plienka,medzi nozky, tiez som sa nevedela rozhodnut ci treba viazat ci nie, tak som aspon na tu noc viazala, vtedy to detickam az tak nevadi...

sijust
5. sep 2017

No my sme na klbiky isli v 3tyz.v porodnici bol nalez zrejme v norme,lebo nic nespominali a ked sme prisli k ortopedovi,tak malej hrozilo vyklbenie,vobec nemala striesky. Takze sme boli do pol roka v korytku 23hod denne. Oproti tomu su dve plienky latkove nic.Ak je dovod,co len maly,balenie na siroko nie je blbost.

timilv
autor
5. sep 2017

Ďakujem ☺ mne to príde tiež dosť zbytočné, ak je dieťatko v poriadku... A aj našej sa to veľmi nepáčilo keď som ju tak zabalila... Len som sa bála, aby som si raz niečo nevyčítala, tak som bola zvedavá na skúsenosti iných 🙂

lubi40
5. sep 2017

@timilv zijem v zahranici a tu sa nic take nerobi - teda pokial fakt nie ju indikacie. Pointa je, ze dietatko ma ma volne nozicky (cize nie tuho viazat do perinky) a potom nimi pekne moze hybat. Navyse co odporucaju je davat dietatko do postielky tak, aby malo pokrcene nozicky (dat do postielky tak, aby sa mu nohy dotykali toho spodneho cela a malo ich mierne pokrcene), to zabezpeci tu polohu, ze je dieta rozcapene.

rakywanda
5. sep 2017

@sijust ani nám v pôrodnici nič nepovedali, ale prečítala som si v sprievodnom liste, že je vývoj v poriadku

sijust
5. sep 2017

Dcerka sa narodila v lete boli vtedy 40tky a mala 4300g tak si viete predstavit ake "chrumkave"to bolo. Ale pomohlo a to je najdolezitejsie.ak bude nalez v poriadku a budu pekbe striesky siroko sa balit nemusi. Aj ked niektore maminy preventivne balia ☺

sijust
5. sep 2017

@rakywanda ved to sme mali aj my v sprave,dolezity je nalez v 3t preto sa tam chodi. Ak je to v poriadku nie je nutne balit.ale ak je co len trosku zhorseny nalez,balenie na siroko je potrebne.

chrissie_kf
5. sep 2017

Na balenie nasiroko ti jednoznacne neodpovie nikto. Stara skola ortopedov to doteraz uznava, pretoze maju dediatky rokov skusenosti. To ze sa to nerobi v zahranici suvisi troska s vyskytom urcitych ochoreni v jednotlivych krajinach, ktore sa lisi. A zasa nie vsetko co sa nerobi v zahranici je spravne.
Naproti tomu su nejake nove vyskumy a zavedenie usg vysetrenia ktore kedysi nebolo . Napriek tomu vela ortopedov kaze balit aspon na par hodin prve 3 mesiace. Idealne na noc alebo led babo spi.
Takze uvidime o 20 rokov ci bolo treba balit alebo nie 🙂 dneska su tie nazor troska rozne. Asi som velmi nepomohla 😂 I tak si kazdy spravi po svojom 🙂

pininka
5. sep 2017

Nas sa preto este stale bali nadiroko,lebo slovania na rozdiel od inych narodov maju na to predispoziciu. Ja som najstarsieho balila az do pol roka,lebo jedna strana nebola ok. Druheho syna asi dva mesiace a teraz malu vobec,lebo ju kontroloval v porodnici ortoped a na moju otazku ci balit povedal,ze do prvej kontroly nie. Trocha ma to prekvapilo,ale ok. Prisla som na kontrolu a jasne ze druhy ortoped ma zdrbal ze kde mam plienky. Takze asi tak. Inak mam znameho co je ortopes pre dospelychba on mi vravel,ze vobec nieje klesajuci vyskyt problemov s klbami,takze balit by sa malo.

bale1rinka
5. sep 2017

@timilv mne v pôrodnici povedali po kontrole, že nemusím vôbec viazať naširoko (pekne donosené 40 týžd. dieťa som mala), a viazala som, ale keď spinkalo tak nie. my sme látkovali, takže to bolo také prirodzenejšie, dáko som to neriešila a problém nebol a nieje.keď chceš viazať viaž, neublížiš tým.

bozzie
5. sep 2017

Deti sa tak viazali odjakziva a nic nam nebolo. Podla mna to svoje opodstatnenie má a takisto aj nosenie v pevnych zavinovackach

luxus10
5. sep 2017

pred par rokmi existovala vlozka do postolkovych nohaviciek, dala sa kupit v sanitase, alebo vo vo vydajnych miestach zdravotnickych potrieb, pouzivala sa na novorodeneckom odd. v zilinskej nemocnici, mozno aj v inych....bola hruba asi 1-2 mm odhadujem, mala tvar nieco ako tucne velke makke I, ja som si ju obkreslila a z podobneho materialu vystrihla moje postolkove vlozky a tie sme pouzivali, A KED SME BOLI V 4,5 mes. na kontrole, vsetko bolo ok., ale odporucili pouzivat viazanie na siroko este mesiac...davala som tuto vlozku na pampersku a na to postolkove nohavicky...bolo to unosne....

keby som musela davat tie poskladane plienky, tak by som asi musela.ale asi by to malemu riadne vadilo ked boluz taky 3 mes a viac...

a pri prehliadke v 4,5 mes, nas brali dovnutra po 6 maminach s detmi, a zo 6 boli v poriadku len 2 deti...4 mali problem...

mishach
5. sep 2017

@lubi40 presne, tiez si myslim..babatko si ich samo dava nasiroko, ked nie je stiahnute a vyrovnane v perinke. Ja ked som davala do perinky, davala som nozky nasiroko, ale ked nebola, tak nie

andreah25
5. sep 2017

@timilv Ja Ti poviem toľko - oblasť SR, ČR a časť Poľska že má genetickú predispozíciu na vývinovú dyspláziu bedrových kĺbov - nejaká etnická predispozícia a čosi v génoch nie je úplne OK, ako napr. smerom na západ už tento problém nie je - to je krátka info, prečo sa u nás tak presadzuje balenie na široko a na západe to nie je.

A teraz moja skúsenosť - v pôrodnici povedali baliť, tak malého som balila poctivo celé štyri mesiace, každý deň, iba v noci som občas vynechala, priznávam (mal bolesti brucha, zle spávala, tak občas som sa na to fakt vybodla, cez deň mal ale stále) - ja mám reumu, tak mám voči kĺbom rešpekt a dodržiavala som to.
Boli sme na kontrole po štyroch mesiacoch a nebolo to dobré, dokonca zlé, museli sme balenie ešte viac rozšíriť na dve až tri látkové plienky tak, aby mal nohy úplne v podstate do U tak naširoko zabalené - takto to musel mať celé dva mesiace, na kontroly sme chodili každé tri týždne a vždy mi prizvukli, že musím, lebo ak to nepomôže, že bude musieť byť v akýchsi popruhoch. Našťastie po jeho šiestich mesiacoch nám povedali, že už to má OK a mohli sme konečne s balením prestať - ten chlapec bol asi tak šťastný, že hneď mi začal sedieť, stavať sa na nohy a po ôsmich mesiacoch chodil.
Pri malej som ani neuvažovala nebaliť, takže som balila, ešte mi švagriná hovorila, že už sa nebalí, že to netreba a pod. - malá bola našťastie OK a v štyroch mesiacoch sme mohli s balením prestať. Švagriná nebalila a nakoniec jej malá mala problémy s nohami, neviem čo presne, len viem, že chodili s tým do BA - ako je na tom malá teraz neviem, no predpokladám, že už OK - keby balila, mohli si to všetko odpustiť.

Takže asi tak...