Plný dom ľudí po príchode z pôrodnice

vieruska25
9. jún 2014

Ahojte, mám neskutočnú dilemu a neviem sa rozhodnút ako sa správne zachovať. O necelé 2tždne máme termín pôrodu. Žijeme s manželom v jednom dome so svokrou. Týžden po termíne dovezie švagriná synovcov ( 7r. a 10r.) a 8r. neter na prázdniny na 6 týždňov. Ja už pár nocí nespím a som strašne nešťastná z toho, že keď prídeme z pôrodnice, budeme mať plný dom ľudí. Je to moje prvé dieťatko a predstavovala som si, že po príchode domov budeme mať pokoj, budeme si na seba zvykať, vytvoríme si spoločný režim..Teraz mám z príchodu domov absolútnu paniku. Bojím sa, že toľko ľudí a hluku a bacilov malej ublíži - že bude nervózna a uplakaná, a najmä že môže ochorieť. Naši mi navrhli, že môžeme ísť aspoň na prvé týždne k nim, majú veľký dom a tam by sme určite mali pokoj. Ale manžel o tom nechce ani počuť. Druhá možnosť je porozprávať sa so svokrou, ale to je už vopred prehratý boj, keďže nemáme dobrý vzťah a ona už len z princípu urobí naschvál to, čo sa mne nepáči. A manžel to riešiť nechce, vraj to zbytočne preháňam a podľa mňa sa aj bojí ozvať. Ako by ste sa zachovali na mojom mieste? Ozaj to preháňam a som príliš úzkostlivá alebo mám odísť k rodičom..alebo iný nápad...

martija
9. jún 2014

Predstav si,ze toto je tvoje druhe, ci tretie dieta? ako ochranis novorodeniatko pred surodencami? Velmi ta chapem, ja ked som mala prve babo bolo vysterilizovane uplne vsetko, zbytocne ukostliva som bola, prehnane starostliva.. ale to ti budem zbytocne hovorit, prejdes si tym sama, neskor pochopis,ze vela veci netreba brat tak "vazne"... Pokial by boli starsie decka chore, ok, treba izolovat, inak je to zbytocne a aj nezdrave uplne dietatko od vsetkeho chiet ochranit...
Dalsia vec s ktorou si asi neporadis, je fakt, ze zacinaju prazdniny a decka asi nemaju kam,tak idu ku svokre-babke, asi by rozhovor nepomohol, myslim,ze rodicia nemozu nechat deti same doma cele dni, len koli tomu,ze ty chces klud - ale nechap to zle, ja ti velmi dobre rozumiem....
Pokial nemas rodicovsky dom daleko, chod na prvych par tyzdnov tam, urcite budes kludnejsia a manzel pokial sa nechysta tak velmi zapajat, musi suhlasit, lebo prve tyzdne po porode su naozaj velmi narocne aj na psychiku aj fyzycku...hlavne pre matku, nocne vstavanie, kojenie, uspavanie.... skuste najst spolu kompromis...

tinka8873
9. jún 2014

No tak podla mna co sa tyka bakcylov a chorob ta urcite prechanas ;) Za klud a intimitu s babatkom tiez by som bojovala. Moj nazor je taky ze prve momenty s detatkom su pre rodicov a za tom si stoj. To sa nevrati a Ty budes mat pocit, ze si daci stratila ...

eli74
9. jún 2014

A svagrina vie, ze mas termín vtedy? Ty nemôžeš ist k rodičom na 6 týždňov? tazko radit, ale mamička a bábätko potrebuju kľud a pokoj. Manzel este asi netuší, co to obnáša mat bábätko doma.

terezka1947
9. jún 2014

@martija suhlasim uplne
@vieruska25 a na tvojom mieste by som naozaj sla k rodicom....mame
ak si prvorodicka,tvoj strach plne chapem....ono uz ked budes mat skusenosti,atd....uz ti vela veci vadit nebude...ale urcite by som ti radila-chod k mame

a nemas co komu vysvetlovat a manzel by ta mal vediet pochopit-je prirozdene,ze zenu(a najma prvorodicku) to taha k mame,k jej pomoci...radam

mne mamka zomrela velmi skoro a svokru tiez nemam...mamka synceka zazila iba par dni...aj to ho uz nevladala zobrat na ruky.....a prve mesiace boli velmi tazke-byt sama....

takze....netrap sa uz....tes sa na malicky poklad a na par tyzdnov maj "svoj"klud

aduskatt
9. jún 2014

tiez by som asi uvitala moznost aspon na dva-tri tyzden po prichode mat uplny klud od toho chaosu a ist radsej k rodicom, nie kvoli bacilom, ale kvoli kludu

veriiii
9. jún 2014

no, nepotesim ta,nie si uzkostliva,len intuitivna..a veru, ja som po porode nemala chut na ziadne navstevy, prvu sme mali az ked mala mala mesiac..ved to bolo len o kojeni, prebalovani atd..plus vseliake boliestky a trapenia, budes potrebovat klud a hlavne pomoc.....manzel nechce pocut o tvojom docastnom odstahovani??bud sa s nim o tom este porozpravas, mozno si neuvedomuje co vsetko novorodenec obnasa ,ako narocne to bude pre teba ako prvorodicku.aleb,ked prides z porodnice, narob"krik"po chvilke a hned bude suhlasit.proste povies, ze potrebujes mat klud..na druhej strane,snad vam do izby deti nebudu lozit?zavries a tam, nech ta manzel obsluhuje🙂-bude si brat snad nejaku dovolenku,nie??😉..alebo nech manzel vybavi,ze nech starka je s vnucikmi co najviac mimo domu..🙂 bacilov by som sa bala, keby bol niekto aktivne chory, a samozrejme nikomu-ani zdravemu.. nedavat bozkavat babo,ani obchytkavat.. koniec koncov aj ty mozes ochoriet alebo manzel moze nieco priniest z prace..dietatko ma nejaku imunitu este z bruska a ked bude kojit..aj keby nie, nemaju predsa nulovu imunitu..

syrik
9. jún 2014

Mne to rodičia navrhli a ľutujem, že som nešla - pretože manžel nesúhlasil. Ale dovolenku si nevzal, takže som ficala hneď sama a vlastne ficim doteraz a to už má dva roky 😀 😀 Ale to je iná situácia. Tie prvé týždne sú ozaj náročné, ocenis pomoc maminy a kľud. A čo sa týka uzkostlivosti. Ja som tiež a sú veci,pri ktorých by som nič nemenila ani pri druhom 😉

jana_eyre
9. jún 2014

@martija no, ale myslim, ze je dost rozdiel mat okolo vlastne deti alebo synovcov a netere..

ttctwins
9. jún 2014

@vieruska25 - no blizia sa letne prazdniny a preplanovat 6 tyzdnov skolopovinnym detom ak ich mama pracuje je ver mi takmer nemozne. Svokra slubila pomoc, su to jej vnucata, nemoze im to odrieknut len preto, ze sa narodi vnuca c. 4 pod jej strechou... uz vam predsa pomaha dost, nevyluci preto zvysok uz existujucej rodiny.

Rozumiem ti, ze chces klud a pokoj, ale hlavne sa prestan bat. Prestan citat o sterilite, o klude a pokoji, o vsetkych tych uzasnych veciach, ktore maminky vysnivavaju.... v reali to proste takmer nikdy neklapne... prisposob sa dietatku, daj ho do satky a budete spolu pocuvat tlkot srdca toho druheho aj keby okolo vas tanky padali...

No a teoria ist k vasim je pekna, ale to by manzel asi s vami nebol,ze? Odobrat mu prvorodene dieta na tie prve tyzdne je podla mna pekne krute. On ho predsa miluje a potrebuje rovnako. Kvoli tvojmu kludu... aj otec a dieta si buduju vztah od prvej minuty.... nech si manzel zoberie volno, kolko to pojde, vikendy travte v klude u vasich... ale stahovat sa mi prijde trosku moc prestrelene ;)

jana_eyre
9. jún 2014

ja by som isla urcite k rodicom.. manzel musi pochopit, ze teraz ide hlavne o tvoj klud a klud babatka, nie o to, co si pomysli rodina okolo..

ked som cakala prveho syna, tak somnou byvali aj moja sestra s rodinou - lebo si stavali dom.. a sice mojho synovca a neter mam velmi rada /bola som ich pestunka od mala/ mala som velmi velke nervy z toho, ze by mali byt s nami v dome prve dni po porode.. nastastie ich samych napadlo, ze to nie je vhodne a odstahovali sa na par mesiacov k svokre mojej sestry.. proste babo potrebuje klud a hlavne svojich rodicov co najviac v pohode.. manzel ma stat pri tebe..

aristka
9. jún 2014

ja ti odporúčam ísť k rodičom ,v prvom rade manžel ak nesúhlasí ,nech to rieši s matkou ,aby si mala ty aj drobček pokoj a čas na zotavenie tj žiadny prázdninár a ak to nevie s ňou riešiť ,tak nech čuší a ty aj s drobcom šup k rodičom ,kde budeš mať kľud a pokoj .....mne prvé návštevy chodili až pomaly po mesiaci ,nedovolila som skôr a manžel fungoval okolo detí ,ale ja som mala ticho a kľud s drobčekom a pokojne sa bábo aklimatizovalo ....fakt nie je o čom smer rodičia ...

vieruska25
autor
9. jún 2014

@ttctwins manžel môže ísť so mnou, naši majú jedno poschodie v dome prázdne s vlastnou kuchyňou a sociálnym takže úplné súkromie a bývajú o 2 ulice od nás...

aristka
9. jún 2014

@ttctwins 9 mesiacov je dosť dlhí doba ,aby si rodičia detí zariadili opateru svojich detí ..napr starká sa môže nasťahovať k rodičom detí a varovať tam a manžel pre kľud svojej ženy,ju má osobne pobaliť a aj seba a dočasne zdielať bývanie u svokrovcov ....

ttctwins
9. jún 2014

@aristka - fakt chces vystahovat na sest tyzdnov zenu (ja som vo veku asi tej svokry 😀 ) z jej vlastneho domu, lebo sa jej "podnajomnikom" synovi a neveste ma narodit dieta? Nie aj ked to beriem z akejkolvek strany mi to prijde trosku uleteny napad 😀

ttctwins
9. jún 2014

@vieruska25 - tak to je trosku ina situacia 🙂 Ved to by bol manzel po praci predsa vzdy s vami. Skus si s nim este raz sadnut a poriadne to prebrat.

vieruska25
autor
9. jún 2014

@ttctwins to by sme si nikdy nedovolili ani len niečo také navrhnúť..je to jej dom a nemôžeme ju len tak vysáčkovať. Na druhej strane svokra k nim chodievala každý rok na mesiac až 6 týždňov pretože bývajú ďaleko..len tento rok nie 🙂

aristka
9. jún 2014

@ttctwins a prečo nie, ja som mala varovčíčky vždy doma a nie sa detí zbavila na 6 týždňov ,plus ak by to nemala prvé ,ale druhé dieťatko ,tak aj to by išlo z babkou na prázdniny k nám a mamička by mala pokoj ...,ale mám pocit ,že tu je vec vyriešená ,len budúca mamina si musí dupnúť...

rora
9. jún 2014

Kto bude po porode? Ty a tvoje dieta. Takze od manzela je to pekne sebecké... ved jeho nikto nenuti ist tiez, tak nech si tam ten ruch teda uzije sam. Ja by som sa s nim vobec o tom nedohadovala, proste mu to vopred oznamila ako hotovú vec. Nepotrebujes sa stresovat este aj takymito vecami, mas sa sustredovat na prichadzajuci porod a byt vpohode a nie riesit neprijemnosti.

aristka
9. jún 2014

@vieruska25 tak to si zabila touto info ...

ttctwins
9. jún 2014

@aristka - jasne u nich je situacia idealna, proste k rodicom, ked je to o dve ulice dalej, neni o com veru. Neviem ja keby odijdem z domu na 6 tyzdnov, tak sa so mnou manzel nebude dozivotne bavit, nehovoriac o tom, ze by padol hladom, nemal co na seba a tak ja jaaaj 🙂

svetlusska
9. jún 2014

@vieruska25 ja osobne by som sla k mame aspon na tie prve tyzdne..neide tak o bacily ako o ten pokoj...

monicm
10. jún 2014

@vieruska25 kedže manžel môže ísť s tebou,tak šup,zbaliť sa a podme pekne krásne k tvojim rodičom,kde budete mať súkromie a možnosť sa spoznať všetci dokopy.ja osobne by som sa tiež bála bacilov a pod.a to nie som žiadna úzkostlivá matka,ale pri novorodencovi je strach oprávnený.iné to je,ak má dieťa už rok,ale nie,ak je to novorodenec.rovnako aj mamička potrebuje svoje súkromie,svoju intimitu a tá je pre pohodu dôležitá.neviem si predstaviť,že by som mala byť v dome plnom ľudí.ak by to boli moje vlastné deti,ktoré vychovávam a poznám si ich,viem čo môžem od nich očakávať,to je iné,ale synovci a netere,ktoré síce mám rada,ale nie sú to moje deti,tiež by som bola proti.

vysvetli manželovi,že je to pre teba dôležité,aspoň na pár týždňov mať súkromie,spoznať svoje dieťa a nie byť v strese.a hlavne,som zlá,ale teraz viem manželovi častokrát povedať.miláčik,ked ty budeš tehotný,potom mi môžeš do toho hovoriť,ale ja sa som tehotná a tak sa mi musíš prispôsobiť,prepáč,ale tu som dôležitá ja a dieťa a budem rada,ked sa trochu prispôsobíš.pri prvom a druhom som sa snažila robiť kompromisy,až teraz pri treťom som si dupla a stojí to za to(upozornenie,manžel nie je pod papučou,u nás vlastne nie je šéf,okrem tejto situácie 😉 )

sharmana
10. jún 2014

@vieruska25 akože tvoj manžel nechce ani o tom počuť, že by si šla ku svojim rodičom? čo je tvoj "pán", že ti rozkazuje? ked nemá v hlave tolko rozumu, že býva so svojimi rodičmi a ešte tam budú 3 dalšie decká na pomaly celé leto a pritom vy budete vyčerpaní, teda hlavne ty s novorodeniatkom a neberie na teba ohlad, tak mu normálne šplechni do ksichtu a aj svokre že ked teda naplnia dom deckami, tak ty ideš ku svojim rodičom. A s úsmevom by som im to povedala. Keby začali s tým, že v žiadnom prípade, tak ty im povedz, že nezostaneš v dome v žiadnom prípade, pokial nebudeš mať právo na svoj klud s novorodencom. A bodka. Ale to si musíš ty dupnúť. Chápem, že svokra musí strážiť vnúčatá, to je v pohode, ale oni teda musia pochopiť, že ideš radšej ku svojim rodičom. A že pozdravujem tvojho muža a strčila by som mu dieťa na celé noci do rúk, keď bude plakať a ráno sa nebude môcť vyspať a deti mu budú to bábo budiť aj v tie posledné chvílky, kedy konečne zaspí. 😎

A k niektorým reakciám. Ked má niekto prvé dieťa, ešte nevie čo ho čaká a vždy je to pri prvom ťažšie. Prvý krát tie nevyspaté noci. Ešte sa nevie taká mamička starať o novorodenca a zároven počúvať hluk dalsích troch detí. A má právo si vychutnať práve to jedno a to prvé v klude. A iné je mať v dome vlastné druhé či tretie dieťa, ktoré vieme spacifikovať, ked sa nám niečo nepáči a iné je mať tam deti švagrovcov, ktorým nemôžeme nič povedať, lebo nie sú naše a ešte k tomu autorka témy býva u svokry, takže asi tam velmi ani vyskakovať nemôže. Prepáč, ale najväčšia chyba je bývať so svokrovcami, to budeš lutovať ešte velmi dlho.

vieruska25
autor
10. jún 2014

@eli74 pravdaže švagrina vie už od jesene...k rodičom môžeme ísť na ako dlho chceme...len ma mrzí, že keď sme si to tu všetko prerobili a urobili si pekné bývanie, tak teraz keď príde ta chvíľa, kvôli ktorej sme to všetko budovali, máme odísť preč..

ale ďakujem vám všetkým, chcela som mať aj názor niekoho iného, že nie som len hysterka pred pôrodom a vidím, že to až tak nepreháňam keď chcem pokoj, budem si musieť dupnúť a nebrať ohľad na všetkých dookola, na rodinné vzťahy, ale stáť si za svojim..maličká je najdôležite

nicolle21
10. jún 2014

ja by som sla k rodicom na tvojom mieste, nie je o com.. potrebujes mat pokoj a dieta tiez.. s prvym dietatom je vsetko nove, vsetko je inak, ako mamicka zvykne ocakavat, proste ten klud je nenahraditelny a ked budes mat pri sebe tvoju vlastnu mamu, bude ti ovela lahsie..
a manzel ked porodi sam dieta, tak nech si s nim ide kam chce..
a hysterka nie si urcite, je to normalne, ine je ked uz mas 2-3 deti a porodis im surodenca, za prve si uz zvyknuta na novorodenca a je to ine ako pri prvom dietati a za druhe su to clenovia vasej zakladnej rodinnej jednotky a nie bratranci/sesternice, co nemaju v prvych tyzdnoch pri babatku co robit

magdalenkami
10. jún 2014

keby som bola v tejto situacii,mam mamu a moznost ist k nim do samost.bytu,pravdepodobne by som zvazovala tu moznost,8-10rocne deti nespavaju poobede ani neoddychuju,nechodia o 19hod spat,prirodzene vystrajaju ,buchaju s dverami-poznam to mam to doma-aj 10r.aj 6 mesacne,so svojimi poriadok spravis,ale s neterkami a synovcami treba jemnejsie ak chces zachovat dobre vzahy,ja mam 4 deti a minim.pol roka po narodeni dietatka som chcela mat klud a navstevu tak max. na pol hodinku-ako tu bolo spominane snazit sa o samotn.byvanie,to je zaklad stas.manzelstva-co si navarite ,to si musite zjest

nataliaslivkova
10. jún 2014

ahoj ja keby som nemala mamu pri sebe pri prvom dietati...tak neviem tiez byvam u svokrovcov, a svokra tiez taku kamaratku zavolala taka suseda prisla ja som dostala taku depresiu ze som len plakala a plakaka a plakala lutujem ze som nesla k mame aspon na par dni moj mm pracuje (poodnika) robi od rana od 6 stej to vecera do 10 sezonna robota takze ozaj nebol cas mi pomoct...aj ked sa snazil chodit aspon o 7 dmej ale to uz bol takmer cely den za mnou... len ta blizkost mami rada a pomoc to mi pomohlo nenormalne a to som zena tvrda vsetko zvladnem bolesti sa nebojim ale toto to ma polozilo ...:P potom sme si pekne na seba zvyskli a ver ci never k mame to mam 15 minut chodze ale som tam bola dva roky v kuse kazdy den... 😉

seahorse27
10. jún 2014

Ja by som urcite isla k rodicom, bez debaty. Ked to manzel nevie pochopit a nevie si urobit poriadok s vlastnou mamou, nech si trhne nohou. A tvoju svagrinu tiez nechapem...podla mna je bezohladna. Myslim, ze nie som prehnane uzkostna a jedno dieta uz mam, takze aj ake-take skusenosti z obdobia tesne po prichode z porodnice. Viem, ze mi vtedy kazda zmena doma liezla na nervy, kazda navsteva, aj ked len chvilkova. Nie to este na 6 tyzdnov!

sasajka
10. jún 2014

V tejto súvislosti ma napadá príklad z môjho okolia... Kolegyňa šla tiež rovno z pôrodnice k mame, bez manžela, lebo on ísť nechcel... Pôvodne na prvých pár týždňov. Už sú tam zopár mesiacov, manžel ich chodí navštevovať. Vzťah k dieťaťu minimálny, a k manželke v podstate tiež. Z toho mi vyplýva, že obaja nastávajúci rodičia majú byť s dieťatkom po narodení spolu a sami pekne v kľude. Naučiť sa spoločne postarať o dieťatko a naďalej žiť aj ako životní partneri.

siska53
10. jún 2014

@vieruska25 to mas tazku situaciu...najlepsie by bolobist k rodicom..no chapem,ze sa muz hneva,kamoska tak bola,lebo ju porod zastihol u rodicov,bola tam cele dva mesiace. Ona si to pochvalovala,no pri druhom ju uz nepustil...
urcite vsak budes potrebovat klud,prve tyzdne,dakedy aj mesiace su narocne..skoda,ze svokra tento rok nejde prec,ved sa budete tolki navzajom rusit..ich moze rusit plac babatka,najma,v noci,ty mozes byt podrazdena,nervozna pod vplyvo hormonov a nevyspatych noci..

jedine sa separovat,neviem,ako to mate riesene,ci mate len jednu izbu,alebo v dome vycleneny samostatny byt,no mali by ste sa zariadit tak,aby si ty s babom mala co najvcsi komfort a klud. Prosto nech za tebou tie deti nelozia. Kedysi mala rodicka kuticu,kde za nou chodili len urcite zeny,a postupne sa zapajala do chodu domacnosti..nech sa obcas pridu na babo poztiet,napr.ked pojdete na prechadzku,ale inak nech vas nerusia. A nedovolit chytat za rucicky a pusinkovat a uz vobec nie na,usta,maximalne na hlavicku. Predsa su to cudzdie deti,nie vlastne...

alebo sa skus so svokrou predsa len,porozpravat,ci by to nemohlo byt tak,ako kazdy rok,ze ona ide k nim a vlastne,preco to teraz zmenili..ci by radsej tvoja mama nemohla prist aspon na prve 2tyzdne k vam na vypomoc,mama je predsa mama (ja mam super svokru,ta mi to aj sama navrhla,ze vie,ved mama je mama).

no drzim paste,hlavu hore a ked to aj bude tak,ako si pisala(3vnucata v dime plus babo),mozno vas muz sam nalozi do auta a odvezie k vasim. 🙂)