Má 18 mesačné dieťa rozprávať?

kristina211
22. jún 2019

Ahojte. Viem ze každé dieťa je individuálne. No môj manžel si stojí za tým ze by mal nás synček rozoravqt základné slová. Mama, tata, dedo atď. No len si mrmloce svoje hatlaninky. A hneď ako vstane už si mrlmle. Aj pozeráme knižku a pýtam s ahi co je toto co toto a opakujem mu pes, auto atď ale nič. Aj ma ťahá za ruku a ukáže že chce jabĺčko a ja sa ho spýtam co je to jablko. Zopakujem a on stále nič. Nie som prehnaná matka že letí k doktorovi. Čakám ze časom to hádam samo príde. Kedy začali rozprávať prvé slová vaše deti? Úplne základné?

diewcatqoo
22. jún 2019

@kristina211 ahoj, nestresuj. Daj mu cas, kazde dieta sa vyvija vlastnym tempom. Moj syn do 2 rokov nepovedal nic, ani moc neblabotal. Tiez som uz zacala stresovat. Po druhych narodeninach sa tak rozhovoril, ze uz ho obcas musim okriknut, aby bol ticho 🙂 susedin syn je o dva tyzdne starsi od mojho, teraz maju obaja 2,5r a on hovori len zakladne slova mama, baba, havo, dik, cau...

lindusss2016
22. jún 2019

Moze a nemusi. Pokial ti rozumie, tak nevidim problem. Moja dcera neopakpvala absolutne, aj sa rozrozpravala trosku neskor, ale ma 3 a uz hovori uplne vsetko, aj zlozite vety, ale zopakovat by ju nedonjtil vobec nikto

tiumen
22. jún 2019

Moja bude mať v októbri 2roky a opakovanie po mne má totál na háku 😂 má rada banány a žlté veci, tak na ne (Banány) sa naučila hovoriť že "bááá", keď vidí kačku tak robí "kačkač"na deti a bábiky hovorí babababa a mne mama.. Rozumieť mi rozumie, takže neriešim 🙂

zato syn vedel v roku pekne mama, bába, pápá a pod ale rozrozprával sa až v škôlke keď mal necelé 3roky

zuzubb007
22. jún 2019

Pokiaľ ti dieťatko rozumie je to v pohode, poviem ti mne dcéra ešte po dvoch rokoch nerozprávala len asi 20 slov a všetci rovesníci básničky a riadna debata, ja už zúfalá aj do jasliciek som ju dala ale nepomohlo zrazu 2 roku 9 mesiacov a začala rozprávať dovtedy som sa mohla aj rozkrajat, knižky všetko išla si svoje, ale chápem ťa že stres ja som bola tiež nešťastná musí bejby dozrieť na to

ciernysokol
22. jún 2019

Dieta v tomto veku rozpravat vobec nemusi.co je dolezite,malo by rozumiet.spytaj sa ho,nech ti ukaze,kde je mama,kde je jablko,kde je postielka atd.ak sa ti chce chodit po doktoroch mozes,resp.treba odporucit manzelovi,nech pobeha.este ani v troch rokoch nie je situacia uplne kriticka,ale vtedy by som asi za doktorom uz isla.ja som riesila to iste,maly mal skoro dva roky a nehovoril a vsetci mi vraveli,ze neboj nic,este budes rada,ked bude ticho.tesne,ako dovrsil dva roky,tak spustil a riadne.hovori lepsie,ako vacsina deti v skolke,teda ani nie lepsie,ale viac.ovela viac.uz sa stazuju aj ucitelky obcas 🙂)))myslim,ze sa rozhovori a ked uz teraz po zobudeni stale rozprava,moze byt este riadne zhovorcivy ;)

pininka1
22. jún 2019

Hlavne je že mrmle. Moji chlapci rozprávali dosť skoro a rýchlo, dcéra rozumie všetko ale do dvoch rokov blabotala iba ako japonka. Teraz tie slová ktoré už vie povedať hovorí krásne čisto. Každé dieťa má svoj čas na to, treba však dávať pozor na to keď napr iba ukazuje a nevida ani hlasok.

lucynecka
22. jún 2019

My sme na tom doma podobne! Maly ma 18 mesiacov, brble si svoje od rana do vecera, ale len svoju rec 🙂 zopakuje raz za cas, ale teda to je udalost. Inak je sikovny, napodobnuje cinnosti, "naklada" so mnou do pracky a pod. Tiez nad tym obcas rozmyslam, ze snad je vsetko v poriadku, ale podla mna maju cas. Sestrin chlapcek sa rozrozpraval az v 3 rokoch a doslova zo dna na den...

michala11111
22. jún 2019

Kazde dieta je ine, moja dcerka v 18tich mesiacoch rozpravala cele vety, este nemala ani dva a uz vedela vsetky farby, pocitat do 10 po slovensky, anglicky. Vedela rozne ludove pesnicky... Ani plienku v 18tich mesiacoch nemala, pohybovo bola velmi sikovna.... No ako deti nastupia v troch rokoch do skolky vsetky rozdiely sa zmazu... Takze na tom az tak nezalezi...

siska53
22. jún 2019

@kristina211 moze, ale nemusi.. do 3r.sa rozkecaju takmer vsetky. Hovor s nim.v jednoduchych vetach, vela citajte. Ono to pride. Dolezite je to, ze vam rozumie.

hettinka
22. jún 2019

@kristina211 moji obaja začali asi od 20 mes základne mama, papa, baba, nieee... rozhovorili sa až od 2-2,5 roka. V 3 rokoch ale už obaja všetko rozprávali úplne čisto aj R,L. Začali neskôr, ale pekne. Kamoskine deti rozpravali cele vety od 2 rokov a nič im nebolo poriadne rozumieť ani v 4 rokoch. Tak neviem, čo je lepšie.

larisalarisa
22. jún 2019

Nás začal rozprávať až po troch rokoch

loginexistuje
22. jún 2019

moze a nemusi dolezite je porozumenie dcera vedela v 18 mesiacoch plno basnicieknvyslovovala vsetky hlasky aj r vedela pomenovat vsetky pismenka zvieratka poznala farby atd

syn len mama papa ham daj v tom istom veku

ja by som sa sustredila nato ci ti tozumie ak mu das prioaz napr prines vlacik podaj mi poharik atd

bagre
22. jún 2019

@kristina211 je to fakt rôzne... dcéra šla pomaly postupne od roka, syn cca 1a pol ročný začal, ďalší mal asi 2,5 roka a najmenší má 20 mes. a nechytačka... má pár slov ako mama, baba asi od roka a napr.vie ukážkovo povedať mňam, najnovšie sa naučil "nie" ale inak chodí, ukazuje a má tisíc odtieňov hmmm pri tom. Ale napr. keď si spievame začne si lalákať... šikovný je, rozumie všetko a vidieť pokrok... takto to ber aj ty - či vidíš zlepšenie, či sem tam pribudne slovo alebo niečo, či reaguje... a treba si spievať, čítať, básničkovať - to deti chytá, a pri tom sedíte spolu, oproti sebe - je to trocha iné ako bežná reč.

kristina211
autor
22. jún 2019

Neviem ci rozumie lebo neukáže na mama, tata, jablko kde je. Vôbec nič také neurobí. Iba potiahne za ruku a ťahá že chce ísť z izby preč ale iné nič.

ivca88
22. jún 2019

@kristina211 a pocuje dobre ? Aj ked povies nieco potichsie ?
Ked si nie si ista, či rozumie, tak si to odtestuj.
Ak vahas, tak mu daj vysetrit sluch.

etnatn
22. jún 2019

Na to sa vykasli, kamratkina mama co robi v skolke hovori, ze im chodi kopec trojrocnych nerozprávajúcich a cim dalej, tym viac...moja napriklad zacala pred rokom so slovami balon, papuca..v 18 mes napocitala do 10, ale toto su vynimky a Ty si s tym starost nerob..

lenuliatko84
22. jún 2019

Myslim ze par osloveni by uz malo vediet

babatkoling
22. jún 2019

Moj je bilingualny a hovorit zacal az kratko po druhom roku. Ale mali sme svoju rec a komunikovali, reagoval na zvuky a chcel.mi o tom 'povedat', mali sme svoju hatlaninu a par zakladnych slov ako mami, babi... A hoci nevedel hovorit, tak papulovat / odvravat uz vedel 😉 Ide o komunikaciu - reaguje, urobi, co povies / ked sa spytas?

rainbow82
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
danula.ch
23. jún 2019

@kristina211 no, hlavne neocakavaj, že jedno z prvých slov bude jablko 🙂. Je to na výslovnosť náročnejšie slovo, máš tam 3 spoluhlasky za sebou. Začína sa s jednoduchsimi slovami. Mama, baba, tata, havo......Aj jednoduchšie slová zvyknú skomolit. Napríklad namiesto auto môže byt najprv ato a podobne. To je to prvé dieťa, rodičia väčšinou riešia také veci, ktoré už pri ďalších neriesis. Manzel určite plynule rozprával keď mal rok, ale inak je bežné, že deti v tom veku pomaličky začínajú s prvými slovami. Netlacte naňho, lebo ešte chyti nejaký blok a bude sa báť niečo povedať. Skôr sa zameraj na to, či ti rozumie, či spolupracuje keď niečo robite 😉. Ale ak nie, ani vtedy ešte netreba stresovat, možno má len na háku, ako moja dcéra a proste sa mu nechce. Ak však máš podozrenie, že zle počuje, spomen to dr. To by si už podla mna v tomto veku dávno odhalila aj sama.

nostres
23. jún 2019

@larisalarisa ahoj a dovtedy nic nerozpraval? Ani mama, nic? A ano a nie hlavickou ukazal? Nas ani to, az teraz zacal kyvat ze nie, ale to som ho musela naucit, ano este nevie... Ma 2 roky a 2 mesiace...😢

nostres
23. jún 2019

@kristina211 presne ako moj maly, ale my uz mame 2 roky a 2 mesiace ☹️

larisalarisa
24. jún 2019

@nostres slová povedal. Také základné. Teraz rozpráva ako zázrakom už v celých vetách.

janulik2008
24. jún 2019

Uz ma vediet tabulku prvkov ... ale nie je to v pohode neboj rozkeca sa az hlava vas boliet bude 😁🤭🥰

uzanka16
24. jún 2019

Ja mám 22 mesačného a žiadnu hatlaninku ani nerozpráva a povie iba zopár slov.To je všetko,rozumie ale všetkému,zopakovať nič nechce,môj manžel ten je troška smutný že nechce nijak povedať buď ocko,tato-no nijak.Starsia tá už keď šla mať rok rozprávala hatlaninkou a o takomto čase rečníka dávno a kopec slov,s ním sa to vôbec nedá porovnať.Ja mám bratranca ktorý komunikoval len posunkami a všetkému rozumel,zrazu dovŕšil 3 r.a priamo čisto sa z ničoho nič rozrecnil.

derdia
24. jún 2019

Nie nemusí ...ale podľa niektorých by už vysoku skolu malo mat skončenú ...

rainbow82
24. jún 2019

Jedna pani alebo slečna ma tu celkom očarila.Jej dieťa v 18 mesiacoch vie už aj recitovať básničky??? Ak áno klobúk dole to je asi jedno z milióna 😂😂😂.Každé dieťa ma svoj čas na všetko,nikdy ich s inými neporovnávajte!Moja ma tiež 18 mesiacov a vela toho nevie.Len zvuky zvieratiek,mama,dada,baba dedo..Ale rozumie niečo keď od nej chcem.Ale tiež len to čo opakujem každý deň 😀 Takže niet dôvod stresovať.

nika898
24. jún 2019

@kristina211 ahoj 18 mesacne dieta nemusi vediet rozpravat. Ma si blabotat. Dolezitejsie ako samotne rozpravanie je ci ti rozumie. Ak nie tu moze byt problem. Mam dvoch syncekov jeden mal na konci aprila 3 roky u neho mame podozrenie na oneskoreny vyvin/narusenu komunikacnu schopnost alebo autizmus, druhy syncek ma 18 mesiacov. Blaboce si o sto sest a pekne so mnou komunikuje. Chape co mu vravim a co od neho chcem. Ukaze mi zvieratka ked sa ho pytam v knizke kde su, rozozna traktor od auta, da krasne papa a podobne gesta. Dokonca uz vie spravne pouzivat aj kyvanie hlavy na znak ano alebo nie. Toto si odpozoruj ci vie co od neho chces ci ta chape ak ano neries a uzivajte si spolocne chvile 😊

katrinka8
25. jún 2019

@rainbow82 - aj naša dcéra vedela v 18 mesiacoch súvisle rozprávať v súvetiach a recitovať jednoduché básničky. V 11 mesiacoch aktívne používala 75 slov. Nie je to nejaká extrémna výnimka, deti sú veľmi rôzne. Syn bol "učebnicový".

rainbow82
25. jún 2019

@katrinka8 tak to klobúk dole, šikovné detičky 😉