Ako zvládať staršie deti po príchode bábätka?

marconellie
29. júl 2017

Ahojte maminky, mám na vás pár otázok 😊 poraďte ako zvládate viaceré detičky ? Náš synček má 4 roky , dcérka má 1 a ďalšie sa nám narodí niekedy koncom decembra. Som šťastná ako má mamička byť a všetko sa zatiaľ zvláda hoc je to niekedy ťažšie ak prídu komplikovanejšie dni kedy mi nieje najlepšie ...neviem si zatiaľ predstaviť ako to bude keď sa narodí bábätko synček uz je starší a dajú sa mu vysvetliť veci ale dcerka ešte bude drobec keď sa narodí bábo... 😐.. 1. Ako ste zvládali tehotenstvo keď to "zatiaľ" najmladšie si vyžaduje dosť pozornosti a starostlivosti. Čo sa týka zdvihania na ruky a podobne ... 2. Ako ste zvládali starostlivosť o novorodenca a o ostatné deti ... Neviem ako budem riešiť napríklad dojčenie maličkého kedy potrebuje svoj pokoj ( čo hádam mať mliečko budem) a ako sa počas toho budem venovať dcérke keďže to akurát začne byť v tom období dobre pobehujuce šidlo... 3. Ako riešiť spánok ked príde bábo keďže dcérka spi s nami v spálni a príde mi skoro ju dávať prec ku synčekovi do izby bude mať len rok a pol (vidím to na 2 postieľky v spálni 😁)... Ako ste zvládali režim celého dňa ????😁😬😁 Teším sa na to no mám v hlave veľa otázok čo a ako bude po príchode drobčeka 😊❤

karolinka1991
29. júl 2017

Dufam,ze Ti coskoro niekto odpise,lebo presne toto aj mna zaujima 🙂

karolinka1991
29. júl 2017

A inak,dcerku pocas tehotenstva bezne zdvihas,resp. nosis na rukach?

stepanka274
29. júl 2017

Dievcence, zaciatok je najtazsi. Mala som chlapcov vzdy po 15 tich mesiacoch, takze este mensie rozdiely ako budes mat ty. Spanie: najmensie som v noci striedala s prostrednym, kojla som, starsim do flase kakao, oni okolo mna, zvykli si na to ze spolu, kupala som najprv najmensie, potom starsieho a najstarsieho, v jednej vanicke aj vode, niekedy som nekupala denne, niekedy som bola na nervy, ale najmensi bol do pol roka ukazkove babo. Mas dobre nastavenie a o to to bude lahsie, tes sa na obdobie ked budu starsie, moje uz maju 16, 18, 19 a uslo to rychlo:(🙂

janinah
29. júl 2017

spanie...starší dvaja s ockom v izbe,najmladšie s tebou...režim- to bude ťažšie,môže sa stať,že nikdy nebudú dve mladšie chcieť spať v rovnakom čase /ako moje/ a bude treba plánovať najmä pobyt vonku....treba pomoc otecka,ak sa dá tak semtam aj babky použiť..časom si nájdeš režim dňa a bude sa to zvládať,ženy-matky zvládnu veľa,nič iné im totiž neostáva😉

cecilia68
29. júl 2017

@marconellie Čo ste trošku nepočkali? Si ešte mladučká...Takým tempom ak pôjdete....

ewicac
29. júl 2017

@cecilia68 To asi nie je to, čo chcela autorka čítať, niekedy sa stane, niekedy sa ľudia veľmi tešia a strach príde, až keď bruško začne rásť.Ja mám dvoch chalanov, necelých 5 a 3 roky a teraz čakáme o mesiac tretie, tiež som zvedavá ako to dáme. Rozdiel 1,5 roku je náročný, ale dá sa.A chalani sú super partia.Čo sa spania týka, starší išiel zo spalne do detskej 14mesačný, keď sa už nekojil, zvládol to v pohode.Neboj, dáš to aj 1,5 ročnému vieš veľa vysvetliť, len to chce trpezlivosť.Pre mňa bolo najhoršie, keď sa starší odplienkovaval, to som behala od kojenia k zachodu a späť😂

katkuz
29. júl 2017

@marconellie zo zaciatku sa priprav na chaos 🙂 casom si zorganizujes aj starsich a zosuladis s najmladsim 🙂 ja mam najstarsiu a stredneho s rozdielom 19 mes. a tych som si casom zosuladila napr. s popoludnajsiem spankom, ze spali rovnako (to iste mozes ty s dcerkou a najmladsim babom). so starsimi dvoma som spavala v noci ja v spalni a tato spaval v detskej - vyspal sa, ja som nebola nervozna, ked sa babo v noci budilo, ze rusi manzela a nevyspi sa do prace. po 3,5 roku po strednom sa narodila najmladsia - velkaci boli samostatnejsi a dalo sa - divocina boli vsak kazdodenne rana, ked sa chystame do skoly, skolky, ale teraz cez prazdniny sa na tom smejem 🙂

cecilia68
29. júl 2017

@ewicac Chalani sú super 🙂 Mala som dvoch do jedného roka a obaja boli v spálni v postieľkach.

emilia25
29. júl 2017

U nas je tiez rozdiel medzi najstarsim a strednym rok aj 9 mesiacov.od roka som starsieho bravala vsade pesi uz moc sme nepouzivali kocik.postielka bola uz prazdna spaval s nami.po druhorodenom prisiel 3 tam bol uz rozdiel vyse 2 rokov.a tak isto sme to robili a po vyse 3 rokov prisla mala.a kazdy den si vieme cela celucicka rodina na obed lahnut od 12 do 15 je siesta.aj ked je muz v robote tak deti nespia iba mala chvilu kym ju nezobudia.mne mala spava od narodenia super dole som ju mavala v kocari a hore postielke.ked uz bola vecsia tak sme aj dole dali cestovnu postielku a tam spava aj do obeda.mne pomaha babka aj najstarsi pri nej spava od 2 rokov aj ked ma svoju vlastnu izbu tak uvidim kedy si povie ze uz je velky a to bude mat 9rokov .neboj vsetko sa da zvladnut a isto bude starsi aj pomahat ako velky brasko.u nas je ked jednemu poviem podaj mi prosim plienku bezia vsetci a potom zvada tak beriem od vsetkych.

marconellie
autor
29. júl 2017

@karolinka1991 snažím sa čo najmenej no pri kúpaní ak manžel nieje doma alebo ak ideme von tak nás čakajú schody a tak podobne ... v prípadoch kedy to inak nejde 😐

karolinka1991
29. júl 2017

@marconellie a teda dcerka este sama nechodi???

marconellie
autor
29. júl 2017

Ďakujem pekne za odpovede 😊 na jednej stránke som si pomyslela ach čo ma to čaká ..ale v dobrom ... A na druhej strane keď som si to všetko čo mi píšete predstavila tak som sa dobre pobavila 😁 materstvo nieje najľahšie ale práve to všetko ho robí tým úžasným a nezabudnuteľným obdobím kým sú drobci maličký a treba okolo nich doslova lietať 😊 väčšinu čo mi šírilo v hlave mám zodpovedané a tak ako píšete drobec sa narodí a príde to nejako samo a režim si po pár dňoch nájdem 😊 jediné co si neviem ešte predstaviť to dojčenie 😯 synček mi už chápal ze treba byť tíško ak mala papala ale to už mal 3 no dcerke to ešte ťažko vysvetlím tak asi to bude také zaujímavé počas dňa 😊

katkuz
29. júl 2017

@marconellie este ku spanku, kym bola najmladsia male babo - spala vcelku dobre - naucila sa zaspat aj v hluku - nehrozilo, zeby bolo uuuplne ticho, ked mala spat - a ani s uspavanim neskor nebol problem, lebo bola "vycvicena" 🙂 a bola (aj je) nenanarocne dieta, lebo sa naucila, ze svet sa netoci len okolo nej - ked zaplakala, hned som neskakala ku nej, ked napr. starsi bol na wc a tiez bolo dolezite, aby som bola pri nom, lebo ma potreboval - tym chcem povedat, ze aj ti starsi musia byt niekedy skor "vybaveni" a neuprednostnovat len babetko.

marconellie
autor
29. júl 2017

@cecilia68 možno som mladá ale viem čo robím a nejdem do veci bezhlavo 🙂... Maličké nečakáme z momentu stalo sa ale že sme ho aj chceli ... 3 deti som mať chcela a tak isto aby medzi nimi nebol veľký vekový rozdiel ... A aj keď som možno mladá no mám manžela , zabezpečene vlastné bývanie a pod. Niekto si najprv užíva svoju "mladosť" , uprednostňuje kariéru no my sme chceli rodinu 😊 manžel má svoju kariéru a ide v nej len v pred a ja na to budem mať ešte celý život no svoje ešte mladé roky plné "trpezlivosti 😁" ...dám najpr deťom a na ostatné bude ešte času dosť 🙂 ale to je môj názor a zmysel života ktorý mám vo svojej rodine ❤

marconellie
autor
29. júl 2017

@karolinka1991 zatiaľ nie sama už síce chodiť vie no je opatrná ..radšej to dá po štyroch a tak sa vyberie tam kde chce akonáhle príde nejaký ..balans.. 😊 ale dlho to už trvať nebude 🙂

uzanka16
29. júl 2017

Ja ešte druhé nemám ale termín mám začiatkom septembra,bude 20 mesačný rozdiel,najviac si to neviem predstaviť so spaním,pretoze dcérka nevie sama zaspať,spí vedľa nás v posteli ale keď ide spať musím byť pri nej,občas zaspí do 10 min a niekedy aj 45 min,takže čo potom s malým.skoda že nemáme detskú izbu blízko spálne,blbo riešený dom,detská je až na poschodí čo si ani náhodou netrúfam nechať malú spať tam samu.mozno dakto povie s očkom bude spať,len očko robí na smeny a keby šiel do dennej dcérka by bola v hornej izbe od 4:30 sama,potom zas nočné.takze je to kadejaké.jedine ak svokra pomôže čo je na dôchodku ale chcela by som aby som aj sama toto zvládla vedieť sa postarať o 2 deti,potom zas čo s kočíkovat im,súrodeneckých kočík sme si nemohli dovoliť,mala stále chce byť v kočíku alebo sa pýta na ruky,s odrazadlom von nechce ísť iba dnu,rozmýšľala som skate na kočík aj sme to skúšali u známej ale ona sa nevie sama držať kočíka stále,hneď chce ísť dole.takze som zvedavá ako to idem zvládnuť.

stepanka274
29. júl 2017

@marconellie dovtedy sa s tym nejak srovnas neboj to ze si mama schutou a odhodlanim ti v tom pomoze, mas sa z coho tesit, a spokojna velka rodina je v dnesnej materialistickej dobe je TOP.

katkuz
29. júl 2017

@uzanka16 akosom pisala vyssie - starsich mam s rozdielom 19 mes. - vecer som uspavala tak, ze som kojila syna (sedela som dcere pri nohach na konci postele a skrabkala, hladkala jej nozku - nas ritual 🙂 A najskor v noci spavala s tatom a ja s malym v spalni, ale v noci sa zobudila s revom a nevedeli sme ju utisit - pomohlo, ze som zacala spavat ja s oboma v spalni (vobec sa potom nebudila ani na maleho plac) - takze je to indivindi a najst si ten svoj system, kt. vyhovuje 🙂 a co sa tyka prechadzok - mali sme skajt a na dlhsie trasy maleho do nosica a starsia v kociku,

uzanka16
29. júl 2017

@katkuz no ja kojit nebudem,bude na UM ako dcérka,beriem dosť silné lieky takze mi neodporúčajú kojit,mám už aj papier že zakázané kojit tak hneď v pôrodnici budú zastavovať kojenie.no nosič mám manduce tak prinajhoršom malý pôjde do nej,hádam môj chrbát tozvladne lebo pri dcérke som vydržala ju niesť len mesiac strašne bolesti do chrbta som dostávala a udierali to až do nôh,i šatku som skúšala a musela som skončiť s tým,iba k fyzioterapeutke som chodila na rehabilitácie čo mi doporučil lekar

marconellie
autor
29. júl 2017

@uzanka16 moja bola tak isto naucena zaspávať pri nas a neskôr som už nevedela či som si na to že to drobco spi pri mne zvykla viac ja alebo ona na to že spí pri svojej mamke😊... No neskôr keď začala loziť som sa uz bála aby sa náhodou nestalo že spadne z postele tak som prešla na možnosť že sa jej bude dobre spinkat vo svojom ... Zvykne si na svoju postieľku a bude chodiť aj pekné sama spinkat 😊 a tak aj bolo naučili sme sa na maličký vankúšik a macika ktoré keď uvidí hoc kde tak si na to hneď lahne ... Je to rozkošné teraz už stačí sa pomojkat pred spaním uložíme sa ..pohladkame ..lazka si na svoj vankúšik a spinka 😊❤..skôr som ja nevedela spat stále som sa budila s tým že som ju pri sebe hľadala 😁. A tak už asi budem riešiť len to že ku tejto pribudne ďalšia postieľka ci kolíska s ďalším babom alebo dcérka pôjde do izby ku synčekovi ... Tak snáď to aj vy nejako vyriešite ale asi by som nejako postupne naučila na postieľku a aby vedela spokojne sama zaspinkat 😊 a čo sa týka kocikovania tak som sa už stretla s mamičkami kde boli vekové rozdiely maličké ... Kedy to menšie mali v šatke či nositku a staršie v kociku kým nevedelo pekné chodiť .. 😊

uzanka16
29. júl 2017

@marconellie no naša už vôbec nechce spávať v postieľke,nespí v nej od 6.mesiacoch a sama fakt nezaspím,boli sme na návšteve a tam nemohla spať na posteli len v postieľke čo mali,dlho trvalo kým zaspala a skúšala som že si ľahnem aspoň na posteľ že zatiaľ dáko zaspí,taký rev spustila že som nebola pri nej,iba zobrala som stoličku a bola pri postieľke a čakala či zaspi

marconellie
autor
29. júl 2017

@katkuz a ako ste vyriešili kojenie počas dňa ?

marconellie
autor
29. júl 2017

@uzanka16 zo začiatku sme mali trošku placu aj my no vybrala som ju utisila či nejak zabavila v postieľke aby som ju nemusela vyberať a tak znova uložila .. a ak trebalo tak znova a znova atd .. 😁 treba veľa trpezlivosti 😊 snáď to nejako vyriešite 🙂

katkuz
29. júl 2017

@marconellie starsia sa motkala pri mne - dala som jej knizku, alebo nieco co som vedela, ze ju zabavi. Zo zaciatku bolo kojenie aj pre nu zabava a kojila babiky 🙂 Ona bola kojena len do cca 10 mes. cize s jej oducanim problem nebol, zeby sa dozadovala.

marconellie
autor
29. júl 2017

Tak snáď to kojenim bábik pôjde aj u nás.. 😁👌 Ďakujem pekne 🙂😊

anjelicek26
29. júl 2017

@marconellie Len tak narychlo
1. nedvihala som, nenosila som, naucila som zliezat a vyliezat, dokupila stupatka, sedatka, schodiky, vhodny kocik, stupatko do autosedacky aj v aute, nech sa na 90% obsluzil sam (otehu som ked mal syn 1,5 roka s malou)... z vane ho dvihal muz. Zvykli sme si na takyto rezim, ked sa chcel mojkat, sadla som si k nemu dole, rozlozili sme hracky dolu, sedel na mne, ale ja som ho nedvihala. Ako dietatko naucis, tak to bude fungovat, neprecenuj svoje sily v tehotenstve, ked sa nieco "pototo" a ty budes musiet lezat je to pri viac detoch doma katastrof... radsej dopredu davat viac pozor a do stadia, ze je zle sa ani nedostat... setrit, setrit, setrit.
2. kojenie je kapitola sama o sebe, dost pomohol tablet, obcas starsie dieta zabavilo mladsie, alebo jedlo pre obe naraz. Malicka nastastie nebola lakava, maly okolo poletujuci ju nejako vyrazne nerusil. Urob cokolvek, aby ste sa ty s babom citili dobre... je to len prechodne obdobie, kym sa babo koji dlho, neskor je do par minut "hotovo", takze to netreba brat ako "naucim dieta zavislosti na tablete" a podobne chobotiny... ide o prve tyzdne... ulachcuj si to ako sa da... a hlavne sa nesnaz vyhoviet vsetkym, lebo to sa proste neda.
3. Dcerku urcite odsun do spalne k synovi, lebo sa poriadne nevyspi, je to nefer, aby ju v noci budil fnukajuci novorodenec kazde 2-3h (a ty ju potom zobudenu uspavat hodinu-dve rozjasenu), pekne bude spat v spolocnej izbe s bratom... nasa spi vo vlastnej izbe od 8 mesiacov a nijaka "drama" sa jej neudiala, ved ked zafnuka, som pri nej, ked spi - tak spi.

A k rezimu dna, ono sa to utrasie, na zaciatku bude ziarlivost, sceny, prieky, naschvaly, vybuchy zlosti, placu na oboch stranach, nepochopenia, nadavok, ze si zla matka, ako si mohla dopustit, ze sa nevenujes vsetkym rovnako 😂 A potom poporodne hormony opadnu a deti si zvyknu a vsetko bude absolutne v pohode 😘

cecilia68
29. júl 2017

@marconellie Ja ti to samozrejme želám, deti potrebujú šťastnú mamičku 🙂 Ale nepíš, že vieš, čo robíš, keď evidentne nevieš...nakoľko máš plno otázok, na ktoré by si mala sypať odpovede z rukáva....ked píšeš, že vieš, čo robíš😨

marconellie
autor
30. júl 2017

@anjelicek26 tak uľahčovať sa to snažím už ako sa dá prispôsobovať veci a podobne 😊 už na rukách nie sme skoro vôbec a ak sa ide von tak počkáme na ocina , ako aj s kúpaním atď. A ak na rúčky tak len tak ako píšete sadnem si a pomojkame sa😊 🙂 a to kojenie ste mi opísala dobre 😊👌 už som kludnejsia že to pôjde v pohode trošku som si to všetko nevedela predstaviť vseliake otázky čo a ako ale už viem urobíme si svoj režim a bude to fajn ... len aby bol drobček už tu pri nas 😊😍 Ďakujem 🙂

marconellie
autor
30. júl 2017

@cecilia68 neviem o čo vám ide ale je to vaša vec ... Ak som písala že viem čo robím bolo to myslené na to že mám deti hoc som ešte mladá to že neviem ako to bude s 3 drobcami nehnevajte sa ale kým ich nemám tak ťažko môžem vedieť čo bude ...a to že len chcem vedieť ako to ostatné mamičky zvládaju a tak ako iné ženy v tehotenstve rozmýšľajú nad tým čo a ako bude keď sa malinké narodí neznamená že nevedia čo robia..takže sypať odpovede aké to bude z 3 deťmi ťažko môže vedieť žena ktorá má zatiaľ 2 ......

karolinka1991
30. júl 2017

@marconellie drzim Ti moc palce,ja mam rovnaky nazor na zivot a uplne ignoruj ustipacne poznamky druhych - ja uz som si akosi zvykla na to,ze sa im tu na MK nevyhnes 😅 Niekedy sa mi zda,ze niektore maminky su tu od toho platene,aby vyryvali do druhych 😅 Podla mna nie je nic lepsie,co mozes dat svojmu dietatu ako surodenca a cim mensi rozdiel je medzi nimi,tym lepsie pre ne (hoci ano,tym tazsie pre matku 🙂)...ale ako pisali vyssie,zena zvladne vela a super,ze mas take pozitivne nadstavenie...horsie je,ze ked v dnesnej dobe ma niekto viac ako dve deti,hned sa to berie tak,ze och,hrozne,co ste si nedavali pozor a ak nebodaj styri a viac,uz su ti ludia hotovy socialny pripad 😅 hoci u kopec ludi su tie viacere deti chcene,planovane a z presvedcenia...takze neboj,davas svojim detom krasny darcek a vela do zivota...nic nie je "nahoda",ani Tvoje tretie ❤