15. mesačné dieťa chodí na spičkách

alvaluka
10. jan 2021

Dobry den,
chcela by som sa opytat na skusenosti inych mam.

Koncom januara 15. mesacne dieta obcas chodi po spickach. Mala zacala sama chodit v 12. mesiacoch. Pavuka sme nepouzivali, za ruky sme ju nikdy nevodili, iba teraz, lebo niekedy sa zacne blaznic a nerozumie, ze ma ist pomaly. Vo vnutri chodi naboso, vonku vzhladom na pocasie obcas tape v topankach inak je v kociku na prechadzke.

Po spickach zacala chodit asi 2-3 tyzdne dozadu, dovtedy pekne stupala na celu nozicku.

Mate niektora podobnu skusenost? Je to normalne? Na najblizsej poradni to chcem povedat lekarke, ale neda mi neopytat sa tu.

lulka321
10. jan 2021

@alvaluka Naša malá začala robiť presne to isté a tiež som z toho není moc nadšená. Dnes má 15 mesiacov. Asi tieto deti to majú vo zvyku 🤷 my ideme na poradňu v utorok

alvaluka
autor
10. jan 2021

@lulka321 my sme menili doktorku a musim k nej ist lebo ma to nervuje. Mam taku otazku, vasa mala rozprava? Myslim aspon, ze vas oslovi mama? Lebo nasa mala nic, hoci ona zacala blabotat velmi neskoro az na konci 10. mesiaca.

lulka321
10. jan 2021

@alvaluka našej malej sa ústa nezavrú, tá vie možno aj viac ako 50 slov... Ale myslím si, že reč je u každého individualna. Moja malá má veľmi rada knižky a veľa čítame, možno jej to aj preto tak ide

tanapeta
10. jan 2021

@alvaluka akurát som sa chcela opýtať či rozpráva. Vníma? Reaguje na okolie a rozumie, keď jej poviete "prines".

alvaluka
autor
10. jan 2021

@lulka321nasu knizky zacali viac zaujimat tento posledny mesiac. Snazila som sa jej citat, ale ona nikdy nevydrzala sediet, teraz uz aj ano, tak citame kazdy den.
@tanapeta vnimat myslim, ze vnima normalne. Vie odniest nieco na ostrovcek v kuchyni, ked uchmatne utierku tak utiera policku v ostrovceku, ked jej poviem aby mi dala nejaku hracku co ma tak mi poda, ked nieco papa a poviem jej ham ham tak mi tiez ponukne, ked cape rukou po hlave a poviem jemne tak zacne hladkat, aj ked jej poviem ukaz mi kde sa kupes, tak ma odvedie za ruku do kupelne. Neviem, ci je to dostatocne vnimanie.

mogaa
10. jan 2021

@alvaluka s doktorkou počkaj....je vo veku že sa naučila nový pohyb a robí ho - to špičkovanie, ak ju začneš napomínať... bude to robiť aj schválne😉počkaj 2-3týždne a uvidíš že prestane😉jednoducho ju to prestane baviť, len si to netreba všímať...k reči - je uplne normálne ak začne viac rozprávať až okolo 3roku - je to naozaj bežné u detí

alvaluka
autor
10. jan 2021

@mogaa trosku si ma upokojila, priatel dava teraz malu spat a ja si tu citam diskusiu. Ona je zlate dieta, trochu hiperaktivna, ale posledne dva tyzdne, ked sa hrame a poviem jej, daj babike pit alebo ham ham tak jej da flasku alebo piskotu co chrume. Inak je hrozny nervak, lebo ked jej davam jest tak hadze od taniera po lyzicky vsetko skor zo srandy mi pride (ma cisty tanier a lyzicku pri sebe) z dalsieho ju krmim a vzdy jej hovirum ze nesmie a dnes som bola raznejsia a ona sa na nas pozrela a hodila toho “smutneho” smailika. Aj rozumie, ked jej poviem ze nieco nesmie brat, ale jej reakcia je, ze sa rozculi a rozplace na dve minuty. Netusim, ci je to tym, ze buse nervak, ci take robia aj ine deti, ale obcas je to maly zbojnik.

mogaa
10. jan 2021

@alvaluka je to uplne normálne dieťa, skúša hranice😉už má svoj rozum, skúša čo bude ak to urobí a mama sa bude hnevať😉

berny800
10. jan 2021

Ja mam doma rovnako starú "špičkovú chodkyňu" 🙂. Nie je to nič neobvyklé a už vôbec to netreba riešiť s lekárkou. Aj ostatne moje deti v podobnom období chodili ako baletky. Potom ich to zase prejde a nájdu si inú zábavku

alvaluka
autor
10. jan 2021

@mogaa mama sa moze tesit, lebo ja sa nastven rychlo, ale rychlo ma to obycajne aj prejde. Myslela som, ze taky maly dubacik ma este cas na rozculovanie 🤣

tanapeta
10. jan 2021

@alvaluka áno dostatočné. 🙂

alvaluka
autor
10. jan 2021

@berny800 hej vytahovat plastove misky z ostrovceka a roznasat ich ju uz nebavi, tak spickuje.

papuka205
10. jan 2021

Je to uplne normalne,aj moja mala taku fazu asi mesiac alebo dva.a teraz zase zacala stale cuvat,uz cakam kedy sa riadne strepe.oni skusaju co vsetko sa da pri chodzi robit 😁

deedol
10. jan 2021

ak to nerobi od zaciatku samostatnej chodze, ale len teraz s tym zacala, a zaroven vie dostupit aj normalne, tak s najvacsou pravdepodobnostou len skusa novu vec. suhlasim s @mogaa, sleduj par dni - tyzdnov a uvidis. drzim palce 🙂

ruzasipova
10. jan 2021

@alvaluka Mne to syn zacal robit v 17mes. Ked siel pomaly, tak na spickach, ked sa rozbehol, siel normalne. Par dni ho to zakto bavilo a potom opat chodil normalne. Je tomu uz asi 3 tyzdne a obcas sa tak stale da na par krokov. Tiez si myslim, ze len objavil nieco nove, tak skusal do omrzenia.