Strach v tehotenstve

8. apr 2024

Som prvorodička a posledný mesiac sa dosť obavam všetkeho. Babatko sme chceli najviac na svete aj sa na ňho najviac tešime ale potom sa objavi v mojej mysli myšlienka a obava, či sa budem takto tešiť z neho aj po porode, že aj teraz mam dni, kedy som smutna a neviem sa tak tešiť (hormony), alebo že či sme boli a sme dostatočne pripraveni a podobne. Ako sa zbaviť tychto myšlienok? Prešli ste si tym niektora?

rurutiax
8. apr 2024

Každá mama má strach. Hlavne prvorodičky. Je to prirodzené. Mne sa narodilo prvé bábätko pred 7 mesiacmi a ver mi, že všetko bude v poriadku. Užívaj si ešte posledné dni s bruškom, oddychuj kým sa dá a teš sa na bábätko. 🙂

autor
8. apr 2024

@rurutiax ďakujem veľmi pekne za podporu, keď ja by som sa chcela tešiť ako doteraz ale tieto dni mám pocit, že sa nad tým toľko zamýšľam, že sa zrazu tešiť neviem :( Mala si tiež nejaké strachy? Ja za posledný mesiac už asi všetky 🙁

vkatush
8. apr 2024

Ja som mala komplikované tehotenstvo, niekoľkokrát hrozil potrat alebo predčasný pôrod. Samozrejme strach o malé, o mňa, o to, čo by bolo, ak by a či by som/sme to dali.
Myslím, že kým je to v takom zdravom množstve, že ti sem tam napadne taká myšlienka, je to okey.
Ak je to strach, čo ťa ohromí, myslíš na to neustále a nevieš fungovať tak ako normálne, možno by som skúsila sa porozprávať s nejakým terapeutom/psychológom.

simma42
9. apr 2024

Ahoj. Ja ťa úplne chápem, tiež som to mala tak. Mne sa ale úplne zbláznili hormóny posledné dva mesiace, do toho začala vtedy vojna na Ukrajine, no prvorodičke nebolo viac treba 🙈 rodila som cisárskym, a fakt akonáhle som sa prebudila z narkózy, bola som ako vymenená 👍 nevravím, že už som sa vôbec nebála, samozrejme nejaký rešpekt pred novou situáciou tam stále bol, a obavy či sa o ňu dokážem postarať, ale už to bolo úplne iné. Fakt tie hormóny robia svoje, ver, že to bude v poriadku 🙂 u mňa ale ani po pôrode prvé mesiace neboli výhra, za to ale mohli zdravotné dôvody, keďže po cisárskom nastali dlhodobé komplikácie. Ale teraz bude mať dcérka o mesiac dva roky, a už je to úplná parťáčka 🙂 takže nech to teraz znie akokoľvek nepredstaviteľne, naozaj to bude l
dobre 🙂 a ak by si sa ani po pôrode necítila úplne ok a šťastím bez seba, aj to je v poriadku. Ostatné ženy ma tu asi zožerú, ale podľa mňa je bábätkovské obdobie preceňované. Vôbec som sa nenašla v tom nekonečnom vstavaní v noci, v neustálom kŕmení, kolikách, refluxoch, teplotách pri zúbkoch... Všetko som to robila s láskou, nevymenila by som ju za nič na svete, ale každý mi vravel "užívaj si to, zachvíľu vyrastie a budeš to chcieť vrátiť". Veru nie 🙂 chápem, že niekto to tak má, a ja by som pre moju malú urobila všetko na svete, ale z môjho pohľadu ako čas plynie, je to stále len lepšie a lepšie 🙂 a materstvo si dokážem teraz užívať úplne inak 🙂 takže daj tomu čas, nádych, výdych, a všetko sa to utrasie ♥️

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre