Chystáme sa na 8 ročné gymnázium

hettinka
17. sep 2017

Zakladám diskusiu pre maminy školákov, ktorí sa aktuálne chystajú na 8-ročné gymnáziá.
Kľudne sa pridajte aj tie, ktoré už takéhoto gymnazistu máte, budem rada za všetky skúsenosti (pozitívne aj negatívne) a tipy, ako zvládnuť pred-prijímačkové obdobie, prípravu a aj samotné skúšky. Aké materiály používate, na čo treba dať pozor, aké tam bývajú "chytáky".

vulka
17. sep 2017

Tak ja sa pridávam do diskusie. Za rok chceme dať syna na reálny "gympeľ", aby sa konečne v škole aj dačo učil. Zatiaľ fičí na tom, čo počul v škole alebo si prečítal v knižkách. Ešte som nepremýšľala nad tým, že sa bude musieť pripravovať na prijímačky.

janinah
17. sep 2017

Syn teraz začal chodiť,pripravila som ho celkom dobre,na jednom bol na 13.tom mieste,na druhom 18.ty.Existuje kniha Chystáme sa do prímy a kopa testov z minulých rokov sa dá nájsť na nete v archívoch gymnázií.A nestresuj už jeho ani seba,prijímačky sú v máji,kludne stačí začať dva mesiace predtým.Našla som aj pokyny všeobecné napr. ako si sledovať čas,ako začať ľahšími úlohami,googluj.

deti95060810
17. sep 2017

ale to už? ešte najskôr budú reklamy na Vianoce....

janickacrazy
17. sep 2017

@hettinka Sestrina dcéra sa nepripravovala vobec a zobrali ju bez problému. Ja si myslím, že netreba tú prípravu prehánať, pokiaľ dieťa na to má, tak ho zoberú. Určite by som tam nedávala dieťa, ktoré nie je vyslovene bifloš, lebo na gympli je toho učenia dosť veľa.

erikavesela
17. sep 2017

@janickacrazy no..zalezi na tom, kde a kdy..v ba je tych tried ktore otvaraju pomerne malo a teda tlak dost velky...

erikavesela
18. sep 2017

@janickacrazy ja som sama na gymply bola a poviem ti...biflovat sa by som nikomu neodporucala...pretoze na gymly musis rozumiet a nie sa biflovat

katarinapekna
18. sep 2017

Toto je veľmi diskutabilna téma vo viacerých ohľadoch....niekomu staci mesiac prípravy,niekomu rok....skúsenosť je aj taka,že poradie prijatých bolo velmi vyrovnané a medzi napr. 5. A 40. V poradí bol rozdiel 7 bodov....keď sa stretne silný ročník a protekcne deti,je to drsne

dai
18. sep 2017

@janickacrazy ono je rozdiel ale ist do 8rocneho a 8rocneho gymnazia... moja dcera nic poriadne nevidela - u nich sa ide na zaklade odporucania ucitelov a skoly ktora hodnoti dieta ako celok - ako pracuje aj na mimoskolskych aktivitach, dokaze sa ucit, sustredit , je aktivne , spolocenske a teda jasne ze znamky k tomu... neter ale isla na jedno z naj gymnazii v ba kde je nenormalny pretlak - zaujem 400 a viac deti a beru 26... a tam sa zial musi aj super ziak ucit, kedze aby spravili sito, su prijimacky postavene na ucive pomaly celeho prveho stupna, nie ucive po 6tu triedu...

erikavesela
18. sep 2017

Ja som malemu kupila slovinu a matiku..."mama, otec pripravte ma do primy"...na kazdom gymply..aspon v ba maju pripravu na prijimacky..to zacina myslim v decembri..takze zacne zarezavat

janinah
18. sep 2017

@dai čo je to najlepšie gymnázium v meste? také,kde sa ide na výkon alebo také,kde ide o osobnosť dieťaťa? aj to si treba rozmyslieť kde a prečo dieťa dáme...

namornicka
18. sep 2017

Ja by som využila prípravu na skúšky cez agentúry, oni už vedia čo s deťmi trénovať, aké typy zadania tam zvyknú bývať.

janinah
18. sep 2017

@namornicka pozrela som si staré testy v archívoch gymnázií a vedela som presne toľko čo aj tá agentúra😉

namornicka
18. sep 2017

@janinah
@dai podľa tých čísiel typujem Novohradskú v Bratislave. Jedno z najlepších, nie najlepšie, ako píše autorka.

ibrunova
18. sep 2017

Tak piatakovi by malo stačiť to, čo vie.. Podľa mňa tú prípravu netreba siliť.. Zbytočné stresy.. Nech ide skúsiť, ale nejako dramaticky to prežívať, to teda nie..

janinah
18. sep 2017

@ibrunova no,príprava zvyšuje šance na prijatie,ak rodičom na tom prijatí ozaj záleží,tak pripravujú....samozrejme tiež som syna pripravila na to,že neprijatie by nebolo koniec sveta...rodič si dieťa pozná,ale pripravovať sa teraz od sepr. n aprijímačky v máji je ozaj nad....

namornicka
18. sep 2017

@janinah Súhlasím, keď si vytypuješ gympel, nájdeš v archívoch testy tak vieš na to dieťa pripraviť. Ak je to šikovné dieťa, chce tam ísť a spolupracuje.

katarinapekna
18. sep 2017

Tiež je dôležite to,o aký region sa jedna,nakoľko malé okresne mestečko kdesi na lazoch ma problém otvorit ročník alebo z 30tich prihlásených zoberu 25 a je rozdiel veľkomesto,kde je 2-3x väčší záujem.

mijo53
18. sep 2017

@dai nebolo to na sv. Alexie?

janickacrazy
18. sep 2017

@erikavesela Myslela som to tak, že dieťa by malo byť vyslovene študijný typ, také, ktoré dokáže obsedieť 2-3hodiny dennne a učiť sa. Ja som tiež chodila na gympel a vyžadovali do nás sa nabifliť veľké kvantá učiva, samozrejme, že musíš tomu aj rozumieť, ale napr. biologia a podobné predmety, tam sa to musíš proste nadrtiť.
@dai Tak možno na nejaký super výberový gympel v BA to tak je, ale aj u nás boli doučovania priamo na tom gympli, chodili tam deti, rodičia cvakali za doučko ako najatí a mnohé z nich aj tak nezobrali, lebo prijímačky neurobili dobre. Tiež tam bol dosť nával a otvárali len jednu triedu.

erikavesela
18. sep 2017

@janickacrazy no...cudny gympel...my sme sa teda na gymply drtit nemohli...pretoze nam to aj tak nepomohlo, ked si nerozumela..aj chemii, bio musis rozumiet, pretoze biflovanie nema dlhu buducnost, co sa zapamatania tyka...ano...@dai spominala novohradsku...je to jeden z najlepsich gymplov v ba..a naval je tam obrovsky, pretoze sa tam robi medzinarodna maturita, ci na vacsine gymplov nemas...a navyse je zamerany na matiku a jazyky...cisla presne neviem, ale ked je to tak, ako uz bolo spomenute 400:26..tak to je sila..pomaly ako na vysku....nie je gympel ako gympel...ani potom, co na nom urobia ziaci maturity...tak ako boli za nasich cias cervena armada, tomasikova, vazozvova gymple s menom a vysledkami a na vs vedeli, ze mas nieco v hlave a gymple v hornej dolnej, co sa mnohokrat nechytali...asi tak

janickacrazy
18. sep 2017

@erikavesela Tak ale otázka bola všeobecná, ako sa pripraviť na 8ročné gymnázium, nie na konkrétne super špeci v BA, ktoré je len jedno na SK a je tam nával ako šľak. 😉

aileen_mt
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
erikavesela
18. sep 2017

@janickacrazy ano..to je pravda..ale uz to prisli na pretras, tak som chcela ozrejmit fakty

katarinapekna
18. sep 2017

@janickacrazy nedá sa generalizovat a mamička by sa mala riadiť skusenistami svojho regiónu lebo inak by som neriešila Prípravu čistého jednotkara v hornej dolnej

katarinapekna
18. sep 2017

@aileen_mt a čo sa ti pritrafilo? Áno,sú to väčšinou kolektívy individualistov kopajucich sami za seba.

zamilion
18. sep 2017

@aileen_mt moj brat chodil na 8rocne gymko, je 16 rokov po mature a kolektiv mali tak vynikajúci, že sa skoro cela trieda stretavaju kazde dva roky.
ja som bola na stvorrocnom gymku, kolektiv naprd, samí individualisti a za 25 rokov sme mali stretko az 2x, kde polovica neprisla. manzel 4 rocne gymko, otras kolektiv a za 25 rokov mali stretko iba raz.
takze podla mna sa to neda pausalizovať. ale mrzi ma, čo si prezila

dai
18. sep 2017

@aileen_mt toto je tak individualne ako kazde jedno dieta🙂 ja som nastupovala na gymnazium spolu s mojim o 4roky mladsim bratom - on do supervyberoveho 8rocneho gymnazia ako nadpruemerne inteligentny 3kar, ja do 4rocneho ako priemerny samojednotkar🙂 gympel sme zvladli rovnako - z ich triedy je par medzinarodne velmi uspesnych ludi, z nasej menej aj ked su...v kazdom pripade kolektiv mali genialny, nas sa mam pocit formuje az teraz cez stretavky kedy naozaj uz pekne kamaratstva vznikaju... u nich tam ale maju kamaratstva na zivot, super sa podporuju etc. ... fakt je ze pubertu asi mali divokejsiu ako normalny 4rociaci - ale opat - myslim ze to bola ich konkretna trieda, o inych si to nedovolim napisat...
@janinah co je to naj skola v meste si nedovolim hodnotit - kazdy rodic hlada pre svoje dieta nieco ine... hodnotila som to len z pohladu ponuky a dopytu😉

hettinka
autor
18. sep 2017

jéj, ďakujem za reakcie, vôbec som nemyslela, že ich bude toľko 😍

tak popíšem niečo o nás, syn chodí do školy pre nadané deti, učí sa dobre, v podstate zvláda ľavou zadnou, ale ak sa treba niečo naučiť (aj obsiahlejšie), dokáže aj to. Neviem, či je vyslovene študijný typ, no každopádne rád a veľa číta, v pohode si sadne ku knižkám, nemusím ho naháňať, aj keď je niekedy taký ľahostajnejší (ako chalani) a čaká, že ho pošlem sa učiť. V podstate by sa doma učiť doteraz ani nemusel, pre mňa je však dôležité,a by mal isté "učebné návyky", aby si vedel sadnúť ku knihám aj doma.
Vedomosti nemá nabiflené, je dosť logický typ, ide mu matika aj jazyky, baví ho geografia aj informatika, programovanie robotov.

Čo sa týka prípravy, samozrejme, nechcem tlačiť na pílu, aby sa mu to znechutilo skôr, ako na tie prijímačky vôbec pôjde. Vravím si, že bud na to má a dostane sa aj bez nejakej silenej prípravy, alebo nemá. No určite chcem s ním prejsť testy, typy cvičení, ako si rozložiť čas, čítanie s porozumením, venovať sa koncentrácii.
Určite nechcem platiť žiadne doučovania a podobne, u nás ani nie je taký nátresk ako v BA, ale nie je to žiadny gymplík v Hornej Dolnej 😀 Prihlásených je cca. 2-násobok detí, akú sú schopní prijať. Škola to je kvalitná, v rámci našej dostupnosti najlepšia podľa INEKO a aj z radov rodičov počúvam vcelku dobré ohlasy... a je jasné, že gympel je o učení. Sama učím na gymnáziu (inom, na aké chcem dať syna, takže viem čo to cca. obnáša.

hettinka
autor
18. sep 2017

@namornicka pozerala som na "našom" gympli, ale nemajú tam staré testy, len jeden taký vzorový test.
Určite chceme ísť na DOD a pozrieť si aj nazvime to atmosféru tej školy, vybavenie a tak. A tiež sa popýtam, čo a ako.