Úzkosť vedľa iných žien

4. máj 2024

Tiež sa zo strachu zdržujete od ženských kolektívou? Ani neviem kedy to začalo, ale ja áno. Už od mala ma okolie porovnávalo, až som s tým napokon začala sama. Najskôr to šlo od rodiny, potom medzi kamarátkami a napokon poslednou ranou boli muži. Nechcem tu rozpisovať konkrétne zranenia, ale uvedomila som si, že mám strach zo ženských kolektívou, priateľstiev. Iróniou je, že niekto kto mi,, nekonkuruje, "veľmi hlúpo povedané, ale myslené že niekto kto nemôže ohroziť moje vzťahy (a až teraz si uvedomujem, keď to píšem, že také vzťahy asi za veľa nestoja), nepociťujem strach. Aké len povrchné, všakže. A naopak v blízkosti žien, ktoré sú nielen krásne a zaujímavé ale i múdre a láskavé sa cítim ako nikto práve ja. Podhodnoteno, presne tak ako keď hodnotím ja, či moje okolie. Prečo sa cítim nepríjemne, keď stretnem krásne dievča, prečo to prežívam i keď je láskavé a má chvalitebný život. Nie som ona, nechcem byť ona, ale ľutujem sa, že niesom hodnotená ako ona. Mohla by byť predsa mojou kamarátkou, prečo mám však ten hlúpy strach, prečo sa pri nej cítim ako nikto. Úprimne, nie že by som takéto myšlienky vyvolávala, no ony prichádzajú samy, automaticky a bez pozvania. A miesto radosti prežívam úzkosť a stres. Viete aké je to ísť von s priateľmi a predstaviť im krásnu a zaujímavú kamarátku? Viete aké je ju predstaviť ,,partnerovi" ?To, čo prežívam je vnútorné peklo o ktorom nemôžem nikomu povedať, lebo by si pomyslel, že nie som normálna. Sama si tak občas prídem, stresujem pre veci, ktoré by nikomu ani na um nevzišli. Možno to niektoré poznáte tiež, len ako z toho von? Veď taká situácia je na každom rohu a s blížiacim sa letom a opäť chodením von ani nehovorím. Keď si predstavím, aké sú to s prepáčením pi*, pre ktoré sa dokážem trápiť veď je to choré a mne to bráni normálne a zdravo žiť. Aj keď sa cítim občas dobre so sebou, vo svojom tele či upravená, keď sa mi niečo podarí, či mi niekto dá malú poklonu, tento stav nepotrvá kým za ďalším rohom nebude niekto v mnohých ohľadoch lepší. Snažím sa s tým pracovať. Pripomínať si, že každý človek je predsa jedinečným a každá žena možno občas zápasí s nejakými pochybnosťami. Každú niečo trápi. Ale nie takto choro. Prestane sa priateliť? Vyhýba sa? Nemá rada, za to, že niekto iný bude obľúbenejším než kedy bude ona sama? Pre toto sa nedokáže radovať zo svojej výnimočnosti a ani z výnimočnosti toho druhého. Môže si nechať pokaziť dobrý pocit, len preto, že je niekto iný,, lepší. " Veď je normálne, aby človek takto zamýšľal?

ss1908
4. máj 2024

Stale bude niekto lepsi odo mna. Ja samu seba porovnavam len so sebou a snazim sa byt najlepsia verzia seba samej a ostatni su mi okradnuti. Respektive lepsie povedane - ked vidim nadhernu uspesnu zenu skor ma to potesi ako zneisti.

Uspech / krasa inych z tvojej vlastnej neodobera.

babulkomale
4. máj 2024

Nie, nevyhybam sa zenam, ale dala si mi nahlad do duse zien okolo mna, ktore su takisto postihnute ako ty, celkom ma to sokovalo. Netusila som, ze to moze byt az taketo zle. Nikdy som nechcela verit, ze mozu zavidiet aj veci, o ktore sme sa niektori ani nepricinili, dlhe nohy, stihlu postavu, kedysi aj mladost a bezdetnost, dnes v ere neplodnosti zasa krasne zdrave deti....
Si zavisla na pochvale zvonka a zufalo zavistliva. Nulove sebavedomie.
Musi to byt ubijajuce zit v tvojej hlave s takymito myslienkami.

mamina7070
4. máj 2024

neni to v poriadku psychoterapia /psychiater

autor
4. máj 2024

@babulkomale Áno, to je.

autor
4. máj 2024

@ss1908 pekné slová na záver 👍

dadis
4. máj 2024

Ja som vzdy mala pekne kamaratky, ale ze ozaj. Vzdy bajkrsjsie dievca z dvora, triedy, kruzku sa kamosilo so mnou. Vzdy som si myslela, ze som taka vsedna, nepekna, nicim vinimocna. Ale nebola som. A nevidela som sa ani mudra. A tiez som casom prisla na to, ze som mudrejsia nez vacsina ludi z mojho okolia. Tento mindset som mala dlho, ale nemala som z toho nejake extra mindraky. Len som si myslela, ze muzi ma chcu z ozajstnej lasky (nie pre vyzor) a ze na skole, pohovoroch a v praci som mala vzdy stastie. Doteraz som imposter, aj ked s vyzorom som spokojna, aj viem, ze som inteligentna. Suvisi to s nizkym sebahodnotenim a vnimanim. Zavistliva som nebola a doteraz sa obklopujem krasnymi a mladymi zenami, nevadi mi, ze neputam na seba pozornost.

drago12587
4. máj 2024

Nizke sebavedomie.. skor znak inteligencie, vidiš svoje chyby, ktore zveličuješ.. ale mas zle nastavenie, musiš vediet svoje prednosti , nech su akekolvek a s tymi ist na " trh" .. musis lepsie poznat samu seba a od ludi, ktorych povazujes za " lepsich " od teba ,sa ucit..nebrat ich ako konkurenciu ale ako moznost zlepsenia.. pre teba ako zenu bude asi dolezite naucit/ odpozorovat vizáž, komunikaciu, flirtovanie, obliekanie a nie len ich dorovnat v tom v com su dobre ale ich predbehnut.. vtedy nadobudes sebauctu.. kazdy, kto je v nieco dobry na tom tvrdo pracoval.. aj " pekny eskort " ak chce zarabat, musi vediet ako zaujat, co povedat, proste je to skill :D , nezavid, zlepši sa..

dadis
5. máj 2024

@drago12587 Mozno ta prekvapim, ale zeny maju aj ine ciele, nez byt pre muzov brutalne atraktivne oblecene a spravne flirtujuce 😅. Nez sa dorovnavat inym, byt umela, je podla mna lepsie investovat svoj cas a energiu veciam, co ju bavia a byt sama sebou. Ked nemas v hlave seno, nechodis ako hastros, tak muzov zaujmes i tak.

babulkomale
5. máj 2024

@drago12587 si srandovny, vyzera to, ze si este nemal normalny vztah.

karolinakr
5. máj 2024

To je sice pekne, že zavidiš prekrasnym ženam, ale ked taky Jay Z, kt.vyzera hrozne, dokaze podvadzat Beyonce, bohyňu krasy, tak musi byt niekde chyba v Matrixe..Iveta Bartošova, vždy som obdivovala jej krasu a ako sa muži k nej spravali? Moja kamaratka vyzera ako Barbie original bez plastik, vždy bola ta druhá. Človek si mysli, že ked si ziskal krasu, maš všetko, iba žeby nie. Prečo su topmodelky podvadzane? Adriana Lima - Victoria secret modelka - TOP modelka, manžel ju opustil kvôli inej..sa zamysli nad tym, nemaš 13 rokov..ked sleduješ noviny, vieš, že krasa neni všetko...
Je to super, ked muži idu do kolien z teba, ale ked ta podvadzaju, je ti krasa na 2 veci...

derdia
5. máj 2024

Ahoj necitala som to cele.... Ale jedno co Ti mozem poradit, z vlastnej skusenosti je, najst samu seba, dat samu seba na prve miesto, a nemat radsej tie oproti v ponimani toho, ze vazit si druhych, a tak, ale nechciet byt ako oni a necitit sa menejcenne. Z toho prudia tie pocity uzkosti...
Ked najdes seba, svoju uzasnu hodnotu, hlboku, ktoru do teba vlozil Boh, zivot bude mat uplne iny rozmer. Prajem vsetko dobre❤️

karolinakr
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lujza123
5. máj 2024

Aký máš vztah s mamou? Aká je ona osoba, akú ma povahu?
Nebola si ako malé dieťa často porovnávana s inými? Kritizovaná? Uprednostňovaný súrodenec ? Nebola mama citovo chladná voči tebe?

Ja si myslím ze takéto pocity ktoré máš voči iným ženám pramenia z tvojho vzťahu k mame, alebo skôr jej vzťahu voči tebe.
Mama je náš prvý ženský vzor, skrz ňu hľadáme našu ženskú identitu
Veľmi veľa žien co ma problem s ostatnými ženami malo v detstve problem s mamou. Často sú to generačne traumy prenášané z matky na dceru až kým sa to niekde nestopne

Posobis ako hĺbavý človek co sa snaží nájsť súvislosti. Skús sa pohrabať sama v sebe kde tieto pocity pramenia.
Alebo psychológa, naozaj pár sedení ti dokáže zmeniť celý život

autor
5. máj 2024

@lujza123 Ahoj ďakujem za reakciu. Áno, mala. Celé detstvo i pubertu, lebo mamina ochorela a ja som si vtedy ešte neuvedomovala, že je nervózna z toho, čo prináša jej ochorenie (kým som rovnako neochorela i ja) a všetko akoby si vybíjala na mne. Spomienky, ktoré som potlačila, zabudla a myslela som si, že keď to vytlačím zo života, budem sa mať lepšie. Paradoxne to moja psychika nezvládla. Najhoršie prišlo s partnermi a trvá to dodnes. A vlastne až dnes sa to snažím rozkľúčovať, až pred 30tkou. Nakúpila som si plno literatúry, čítam fóra na MK a články na internete, snažím sa nejakým spôsobom s ľuďmi komunikovať, napr. i tu, keď sa dá zdieľať anonymne. Každý má svoju minulosť, rozumiem. Len ja akoby sa nedokážem vymaniť. Stretávam sa s človekom a neprežívam to, čo by som si skutočne priala i vo vzťahu prežívať. Akosi som sa najskôr uspokojila a až teraz začínam rezignovať a hovorím si, že ak majú byť moje vzťahy takéto, asi už v budúcnosti ani žiadne potrebovať nebudem (myslím, tým manžela, muža, hoc som vždy túžila). Ale už sa zamotávam. Ďakujem za Tvoju reakciu, vzťah z rodičmi je niečo, čo potrebujem rozluskať, hoc som sa to snažila potláčať. Niekto kto má podobnú povahu ako ja a potrebuje všetko analyzovať a rozpytvať na drobné si uvedomuje, že má pred sebou ešte dlhú cestu. Ďakujem ❤️

karolinakr
5. máj 2024

paradoxne, človek čo si važi sam seba a ma sa rad, je viac prijimany, ako ten, čo vykazuje kvality a ma komplexy....a co je najväčsia sranda, najviac ťa davaju dole ti, ktori ani nie su na tvojej urovni..toto si treba uvedomiť..

karolinakr
5. máj 2024

Ja nemam problemy uznat kvality druhych, hocikedy ich pochvalim, ludia su z toho vyhukani a nervozni, ako keby to nebola pravda, ale ide mnou opovrhovat muž, ktori sexuje s najväčsou spodinou, tak toto beriem už za uražku...ked sa chce niekto ukazať, nech je mudrejši, charakternejši a kvalitnejši ako ja, potom môžme diskutovať a možno budem aj počúvať

0kristina0
5. máj 2024

Nizke sebavedomie, zavist - smer psycholog, psychiater

autor
6. máj 2024

@derdia

derdia
6. máj 2024

Vdaka❤️

777januska777
6. máj 2024

Podľa mna si teraz urobila veľmi dôležitý krok, povedala si to nahlas aj keď anonymne. Lebo priznanie si problému je veľmi dôležité k jeho prijatiu a následnému vyliečeniu. Myslím si, ze toto je to co potrebuješ na sebe spracovať, ze si to priznaš pred sebou, keď tie pocity pridu. Lebo ako vravíš nemôžeš o tom nikomu povedať, lebo budeš za blázna a ty sama sa za toho blázna považuješ. Ale každý jeden z nás je trosku blázon, každý ma svoje problémy v hlave. Príjmi, ze máš ten problém a nesnaž sa ho potláčať, lebo vedome potlačenie nevedie k vyliečeniu. Pochop sa a dovoľ si mat chyby. Až potom keď sa prijmes, tak sa môžeš liečiť.