Manžel berie úvery bez môjho vedomia. Čo mám robiť?

jankasar
28. apr 2011

ahojte. som nova a chcela by som vediet nazory alebo rady na moj problem. som vydata 5 rokov a mame 2 deti. manzel robi ja som na mt. moj manzel si zobral uver v banke 4 000 eur bez toho aby sa ma opytal na moj nazor a uz viacej krat sa aketo situacie opakovali. ja som nikdy nerobila ziadny cirkus s toho. a myslim ze aj preto to robi lebi to neriesim nieako extremne. penazi mame malo. byvame u jeho mami. ked mu to poviem ze sa mi to nepaci ze mi to vadi tak ho to nezaujima len ticho sedi a ignoruje ma. ja uz nevladzem a neviem co mam robit.....dakujem ze kazdy naror,radu 🙂

katy1979
28. apr 2011

@jankasar no tazko radit kazdy sme iny kazde manzelstvo je ine. toto robi aj moj muz pozicky o ktorých akoze neviem. prvykrat som to zistila tak pred piatimi rokmi to sme manzelia este neboli. a robi to doteraz. uz neriesim veeelmi dlho zblaznila by som sa. a na zaklade toho co vsetko sa mi dostalo do usi a co som bola schopna pozistovat je nas vztah v konecnom stadiu. zistovala si preco si berie tie pozicky? aký ma dovod a co robi s tými peniazmi? ci to mína na rodinu ci kadetade a dalsou pozickou si kryje tu predchadzajucu co je vecny kolotoc.
u nas bol tiez taky postoj ze no a co a dodnes si pamatam tu jeho vetu ze aky mam problem a ze mam byt vobec rada ze je s nami. ak chcem ja nieco riesit tak nic nevyriesim lebo sa so mnou nebavi ci to absolutne pretoci. vsak predsa problem mam len ja a on nie. Ty musis vediet co chces dalej.
ja som svoj boj vzdala. nech si ho zoberie nejaka ina.

jankasar
autor
28. apr 2011

kati on tie pozicky bral presne na to ze potreboval zaplatit tie ostatne co ma. takto nikdy nebudeme mat vlastne byvanie lebo budeme cely zivot platit pozicky. ale najviac ma mrzi prave to ze si rozhoduje sam ako by som tu ja a deti neboli. on si zaraba tak on si aj rozhoduje. keby som vedela byt aspon kludna a ignorovat to vsetko ale najde mi to, som smutna sklamama a neviem sa tvarit ze vsetko j e ok a stale mu vsetko prepacit ☹

katy1979
28. apr 2011

@jankasar povedala si mu to presne takto? ja ked s nim nebola rec napisala som mu to hoci aj trojstranovy roman. ale popravde nikdy to nepomohlo vzdy to bolo iba sluby na ktore som naletela.
aj to som sa napocuvala ako sa kadeco zmeni ked sa prestahujeme do vlastneho. ha ha.
zavisi aky mate inac vztah medzi sebou. ci mate aj ine problemy ci iba toto je taky trn v oku. a otazne je ci mu vobec doverujes po tomto aj v inych veciach

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
maznacik007
28. apr 2011

@jankasar ja by som v takej situacii tiez kludna nebola .. lebo keby ste sa aj neskor rozviedli / nedajboze/ tak aj dlhy sa delia napoly.. je jedno ze si tu pozicku vzal bez tvojho vedomia...

ono zasa ale na druhej strane tiez nie je jednoduche viacero rokov zivit rodinu sam.. kedze si na RD a mate dve deticky..
ono je aj moznost ze by ste sa teda dohodli vycistili stol.. ze kolko dlzite a ako to chcete poriesit co planujete do buducnosti a tak / tiez sa neda vecne byvat so svokrou/ a pripadne ze by si sla aj ty do prace / neviem ake mas stare druhe dieta/ pripadne si si nasla brigadu aby ste sa z toho rychlejsie vymotali .. a mohli si zacat setrit na byvanie

viera27
29. apr 2011

Len opakovane by som upozornila na to, co tu uz pisala @maznacik007. Dlhy sa po rozvode delia, takze splacat ich budete aj vy. Hoci aj z materskej. Preto je rozhodne obrovska hlupost taketo veci ignorovat a zmierit sa s tym a neriesit to. Velmi tvrdo sa vam to vypomsti.

sue
29. apr 2011

Súhlasím s ostatnými, rozhodne sa netvár, že je to OK... keď bývate u matky, aj keď si ty na MD, aké výdavky vlastne máte? Koľko zarába manžel, že Vás nedokáže uživiť??? Niekde rozhodne robíte chybu 😒 aj toto by asi bolo dobré riešiť... a tiež nerozumiem tomu, ako si môže nabrať pôžičky a tajiť to pred tebou? To manželstvo je o utajovaní vecí??? 😖

Toto chce dlhý a vážny rozhovor... nevidím jediný mínus vášho manželstva v mínusovom konte na vašom účte...

zuzkat1
29. apr 2011

@jankasar suhlasim so @sue, neviem si predstavit ze by si mm zobral uver ci pozicku a ja o tom neviem... my sa bavime aj o tom ci si ma alebo nema kupit nohavice pripadne o tom co si kupim ja... druha vec ze mm by nikdy nezobral pozicku lebo v tejto neistej dobe to nie je najlepsie riesenie..my mame hypoteku a to je dost velke riziko dalsie by nepodstupil, ani auto nechcel kupit na leasing... urcite to chce dlhy a vazny rozhovor ze preco to robi a o co mu ide ked to pred tebou taji, ved ked ste manzelia tak mas pravo to vediet a on dokonca nema pravo robit ti to za chrbtom - su to aj tvoje peniaze a zaroven aj tvoje dlzoby - ty s tym musis suhlasit...

klincek
29. apr 2011

@jankasar, @katy1979, toto nie je sranda..mozete velmi zle dopadnut. to ako mozete povedat, ze neriesim, nerobim cirkus, nestaram sa?! tusite vy vobec, co vam a vasim detom hrozi? situaciu treba riesit, nie vyckavat a potom plakat, ked uz bude neskoro..
fakt je, ze na zobratie si pozicky ziaden z manzelov nepotrebuje suhlas toho druheho-takze vy ozaj nemusite ani len tusit, co si chlapi napoziciavali. ale ak to nebudu splacat a pride nedajboze k exekucii, tak pohladavky veritelov mozu byt (a pravdepodobne budu) uspokojene aj z majetku patriaceho do BSM, teda z vasho spolocneho majetku. takze kludne mozete prist o vsetko, co mate spolocne, vratane bytu aj so zariadenim, auta atd. - a pozor, to aj v pripade, ak by ste sa medzicasom rozviedli ale este nevyporiadali bezpodielove spoluvlastnictvo.
takze ak sa s chlapmi neda normalne bavit a situaciu vyriesit po dobrom, treba sa branit. napriklad podanim navrhu na sud na zrusenie bezpodieloveho vlastnictva za trvania manzelstva (podla § 148 ods. 2 Obcianskeho zakonnika). ak uspejete, tak to bude znamenat, ze vsetko, co budete nadobudat, nebude spolocne, ale bude to patrit tomu, kto to nadobudol..samozrejme vyzivovacia povinnost muzov voci vam i detom zostava zachovana, takze ak by vytiahli argumenty typu "z mojich penazi vas zivit nebudem," tak si ich mozu strcit za klobuk, a ak by sa predsa zdrahali, tak aj to sa da riesit navrhom na vyzivne-aj pocas trvania manzelstva. ak ste si prave povedali, ze s vlastnym manzelom sa predsa sudit nebudete, tak si to rychlo rozmyslite-ak on nema zabrany ohrozovat vas a deti svojou nezodpovednostou, tak vy nesmiete mat zabrany branit sa..

viera27
29. apr 2011

@klincek presne si vystihla a popisala to co sa mne lenivici nechcelo, len som to tak light naznacila 😀
Mas uplnu pravdu, tiez nerozumiem ako sa niekto k tomu moze tak stavat ze to neriesi ☹

littledevil
29. apr 2011

Urcite sa s nim porozpravaj, Ja som mala s manzelom tiez takyto problem, zobral si zopar uverov o ktorych som nevedela az ked som mu raz otvorila postu od exekutora. Urobila som doma poriadny cirkus a odvtedy cela jeho vyplata ide mne a bez mojho dovolenia si nedovoli kupit ani male pivo. O dva mesiace vyplatim posledny uver a dufam, ze si uz konecne mozeme zacat setrit na opravu domceka. 🙂

lenka3007
29. apr 2011

ahojte, tak toto je ozaj problem oboch si myslím, je to hlavne o komunikácii. Ja som si tiež ešte ako slobodná zobrala uver v banke a moj drahý o všetkom vie, vie kolko platim, ako dlho ešte a podobne. My sme sice neni manželia, ale peniaze máme spoločne a ked bol problem, tak sme si sadli a rozprávali sme sa, ako dalej, tiež som mohla ja alebo on ist do banky po uver a tajiť to, ale nechápem prečo. a ako napisali baby predomnou, je to ohrozenie naozaj celej rodiny, ponam ludi, ktorí si zobrali jednu pôžičku a potom dalsiu na prekrytie tej prvej a potom dalsiu a vlastne už nejakých 10 rokov len splácaju požičky. Ja napr z toho dovodu nemám ani telefon na paušal a som rada, že za dva mesiace sa zbavim aj mojho stareho uveru.

Ale chcem sa spýtať, vy tu píšete, že všetky dlhy sa po rozvode delia medzi manželov. Na to treba nejake zvlášť odvolanie? Pýtam sa preto, lebo brat si so svojou bývalou ženou zobral hypoteku a po rozvode mu ostalo cele bremeno, tak som to vobec nepochopila, či mal ešte podať nejake odvolanie alebo čo?

sue
29. apr 2011

@lenka3007 to záleží od toho, ako si pri rozvode dohodli... pretože pri rozvode sa najprv dohaduje, až potom prichádza toto - že keď sa nedohodnete, tak to ide súdom...

jankasar
autor
1. máj 2011

je to u nas tak ze ja som sa s nim chcela rozpravat aj som mu povedala vsetko co si o tom myslim ale on na mna nereagoval a uz 3 den sa vobec nerozpravame. no a co sa tyka penazi zaraba 850 eur a z toho ma len splatky 700 eur. a to trva uz niekolko rokov ze stale nieco splacame. zobral si asi 5 kariet co ponukaju cetelem home kredit a quatro a k tomu ma este 2 uvery a uz ani neviem co este. ked mu poviem ze sa mi to nepacilo co urobil este sa on tvari ze co sa mam urazat... teraz naposledy to bolo tak ze isiel robit na dome ktory neni ani nas ale patri aj jeho 5 surodencom. nakupil material na tu elektriku za 100 eur a mne to oznamil uz ked to mal kupene. ziadny moj nazor ho nezaujimal treba to urobit a hotovo... ☹

sisaha
1. máj 2011

@lenka3007 no ak mu ostal dom/byt a dohodli sa, ze ona si na tu nehnutelnost nenarokuje, tak je jasne, ze to splaca sam.. Ak ju z nehnutelnosti vyplacal, tak tam mali vziat do uvahy kolko sa este bude splacat a kolko uz bolo zaplatene...

sue
1. máj 2011

@jankasar ktorá spoločnosť by mu dala pôžičky tak, aby to vyšlo že mu ostane len 150eur na život? To sa mi nezdá 😒

redangel32
1. máj 2011

@jankasar ked som citala predchadzajuce tvoje prispevky hned som myslela na tie spolocnosti. Z mojej vlastnej skusenosti...nech sa ich cim skor zbavite!!!! pretoze to je brutus UROK. A je to zacarovany kolotoc. Ak by si prepocitala kolko ste uz preplatili tak sa ti hlava zatoci. Tie karty by som ihned prestihla noznicami nech sa uz nedaju pouzit!!! Viem,ze to mate tazke a uz len to kolk zaraba a ake ma splatky tak je to alarmujuce. Musis s tym nieco spravit a NECAKAJ!!!!

zuzkat1
1. máj 2011

@jankasar na tvojom mieste by som netolerovala to ze ma ignoruje... toto je vazny problem a najma ak vam ostane len 150eur ved keby ste byvali sami tak nemate z coho zit... treba to rychlo splatit ako ti tu uz pisali predo mnou a nic nove si na krk neviazat... mozno by bolo dobre porozpravat sa s rodinou ci vam nevedia vypomoct a vyplatit tie pozicky... rodine nemusite splacat uroky a vyslo by vas to lacnejsie... zaroven by vam nehrozila ziadna exekucia v pripade ze by sa vam nedarilo splacat a rozhodne mu tie karty zabav... to je zacarovany kruh ked ma pocit ze ma peniaze pritom ich realne nema, len si ich moze pozicat... ak by sa so mnou nechcel bavit o tom a nechcel by to riesit ja by som dala ultimatum - pre mna by toto bola neprijatelna situacia vzhladom na to ze mam dieta a to je pre mna prvorade a nikdy by som nedopustila aby mu hrozilo ze pride o vsetko

jankasar
autor
2. máj 2011

veru ze je to zacarovany kruh s tymi kartami...zaplati vsetky karty potom odtial tie peniaze zase vyberie a stale je tam 0 alebo minus. a tie uroky o tom viem ake su.....nepride za mnou a neprizna ze urobil chybu on sa tvari urazene nebavi sa somnou a jeho nazor je ze sa nemam preco hnevat....chcem vidiet tu zenu ktoru by to nenahnevalo ze ma 2 deti a jej muz ma mesacne 150 eur na vsetko co treba jedelo plienky drogeria atd. caka na to kedy ja pridem za nim prva a poviem mu ze vsetko je ok kaslat nato vede co uz......ale to neni len tak

majovka03
2. máj 2011

@jankasar citala som tvoj pribeh a dlho som sa premahala ci odpisat, ale neda mi nereagovat. Pred pár rokmi som bola v podobnej situácii ako ty. Moj exmanzel si bral neustale na nieco pozicky, mal vsetky mozne karty, ktore existovali. Neskor to prerastlo do toho, ze si zacal poziciavat od rodiny a vyhovaral sa na to, ze moja babka je chora a potrebujeme pozicat na operaciu, potrebujeme malej kupit to alebo hento a podobne dristy. Nakoniec, si zobral aj uver v Pohotovosti, a to nechci verit, ake tam boli uroky. Samozrejme, vsetko tajil a ked sa to prevalilo, bola som ja ta nahorsia, lebo co sa ja mam do toho co starat, on si svoje problemy vie vyriesit sam. Prd si vedel!!! Komunikacia s nim o tejto situacii bola nulova. Dokonca som sa nsekor dozvedela, ze svojej rodine vravel, ze za vsetko mozem ja, lebo to si kvoli mne poziciaval. Bola to samozrejme uplna hovadina a ja som z tych penazi nevidela ani cent. Zato som videla divnych chlapikov pre nasimi dverami, ktori ho hladali. Vtedy som si povedala stacilo, kvoli blbovi nepridem aj o posledne ponozky ci strechu nad hlavou. A dovod jeho poziciavania? Dobre skryvana zavislost na stavkovani. Rozviedla som sa v minute dvanastej. Nech je dovod tvojho mm na poziciavanie si penazi akykolvek, jeho spravanie je absolutne nezrele. V zivote sa vyskytnu rozne situacie a treba ich vediet riesit. Prepac, ale myslim si, ze kym nezacnes nieco robit ty (ultimatum a potom si naozaj za nim stat), jeho spravanie sa nezmeni. A mozno ani potom sa nezmeni. Ale ty musis v prvom rade mysliet na deti. Davat z vyplaty 850 eur 700 eur na splatky je sialene, hlupe, nerozvazne... vselijake len nie normalne.

redangel32
2. máj 2011

@jankasar takze ked sa nechce rozpravat a ty si uz skusila vsetko co si mohla tak sup na sud s tymto: podanim navrhu na sud na zrusenie bezpodieloveho vlastnictva za trvania manzelstva (podla § 148 ods. 2 Obcianskeho zakonnika).
Keby som sa ja o tomto skor dozvedela tiez by som to takto riesila. Pretoze tu uz nejde len o jedinca ale o VAS. A kedze on to neriesi,ale toci dookola a skoro sa toho nezbavi to mi ver. Tak sa aspon ja s detmi tymto zabezpecim. Ostanes s detmi na ulici vdaka nemu? Ja viem,ze urcite tie peniaze poziciaval aj pre vas....pretoze mozno par x to trebalo...ale urcite vo vacsine to bolo len kvoli tomu,ze potreboval on. Nepytal sa ta,neriesil to s tebou tak teraz mysli TY na vas a hlavne necakaj ale konaj. Zelam pevne nervy a nech to mate cim skor poriesene. A tiez suhlasim s nazorom povedat to v rodine a ti urcite pomozu s pozickou bez UROKOV.

cecil36
3. máj 2011

@redangel32 suhlasim s tebou, ze je dobre dat vyporiadat BSM-ko, ale kedze nie su podnikatelia ani jeden, bude to trochu tazsie na dokazovanie. Navyse 155 Eur za podanie navrhu na sud (+ u pravnika spisanie navrhu) nie je v ich situacii zanedbatelna polozka.

redangel32
3. máj 2011

@cecil36 nie som zbehla v pravnej oblasti,takze nepoznam ako to presne chodi. Reagovala som len na to co spomenul niekto vyssie. To naozaj poplatok za podanie je 155e?! Vacsinou su to poplatky 66e. Mas pravdu,ze v tej situacii akej sa nachadzaju tak aj 5e je vela. Lenze si myslim,ze ak pomoze rodina tak je to lepsie ako keby prisla o vsetko. Pretoze branie poziciek tymto stylom je naozaj na dlhe lakte. A je to kolotoc do nekonecna.Musi byt nejaky zakon aby sa ona distancovala od toho co robi jej mm. On nepotopi uz len SEBA,ale vsetkych.

zuzkat1
3. máj 2011

@cecil36 mylim sa alebo su aj pravnici ktori pracuju bez poplatku? tada mam pocit ze som videla niekde taky napis v meste ze advokatska kancelaria pro bono... teda ked nemas prostriedky tak ti pomozu... ale je mozne ze sa mylim

cecil36
3. máj 2011

@redangel32 bohuzial je to tych 155 eur, lebo ono sa to najcastejsie vyuziva pri podnikateloch. Ja osobne, ak by sa s nim nedalo dohodnut, by som volila rozvod, lebo ved naco je take manzelstvo v ktorom si jeden robi co chce. Dalej by som napisala do tych spolocnosti, ze sa distancujem od jeho dlhov, lebo boli brane bez jej vedomia (nemyslim, ze to ma pravny narok, ale neskor pred sudom bude mat aky taky doklad, ze si bral pozicky bez jej vedomia).
@zuzkat1 su aj take kancelarie, ale vztahuje sa to len na urcite druhy sporov a musis dohazat, ze si v hmotnej nudzi, co oni nie su, kezde on ma prijem 850 eur. A druha vec je, ze ten poplatok na sudne konanie (155 eur) zaplatit musi tak ci tak. No, je to riadne na nervy podla mna 😒

sisaha
7. máj 2011

Precitajte si link nizsie ake su poplatky. http://www.rozvod-rozchod.sk/zanik-a-vyporiadan... Poplatky su uvedene na konci clanku..

cecil36
7. máj 2011

@sisaha tak to islo este hore 😒

gardelinka
25. máj 2011

Ahojte, som v podobnej situácii, tiež mám 2 deti, bývam s rodičmi a manžel ma takisto dlhy, splátky ma takisto 700 EUR, a tiež zarobí 850 EUR , akoby som čítala o sebe ... len s tým rozdielom že on má snahu to zaplatiť, ale je to neskutočne ťažkééééé ☹

luludia
26. máj 2011

@jankasar odporučila by som Ti začať to čo najskôr riešiť. Zo strany manžela je nezodpovedné, že vás oboch bez Tvojho vedomia zadlžuje. Ak sa nechceš rozviesť, podaj čo najskôr na súd návrh na zrušenie BSM. Pri prípadných problémoch so splácaním dlhov, ktoré muž narobil pred zrušením BSM Ťa to už neochráni, ale do budúcna budeš môcť kľudnejšie spávať.
Ak si berie pôžičky na to aby splácal tie predchádzajúce, je to už navyše aj nebezpečné. Je to bludný kruh. Premýšľala by som nad tým ako čo najskôr ochrániť samú seba a deti ak máte.

henikav
19. nov 2012

Mne nejde do hlavy ze mu vobec pozicku daju bez tvojho suhlasu