Je šanca dostať úver 100 000 eur, keď jeden z partnerov už spláca úver vo výške 145 000 eur?

Zodpovedané
30. apr 2022

Dobrý deň,

chcela by som viac vedieť o úveroch a pôžičkách. Jeden z partnerov má už jeden úver na 145 000 eur ešte s 25 ročným splácaním po 480 eur a druhý partner je bez záväzkov v banke, bez používania peňazí.

Je šanca získať úver na bývanie do 100 000 eur?

Spolu je 1 dieťa, príjem partnera bez úveru je 600 eur v čistom (vek 31 rokov, nevlastní žiadny majetok). Partner už s existujúcim úverom príjem 1700 eur, 36 rokov a nevlastní už nič.

Ďakujem

Dobrý deň,

nepoznám viacero dôležitých informácií, ale predbežne ak doplním chýbajúce informácie do výpočtu, tak mi to vychádza za určitých podmienok na tých MAX 100 000 eur, pričom by Vám ostal záväzok vo výške 145 000 eur a splátkou 480 eur. Vidím to priechodné so šancou, ak by bolo napr. schválené 90% financovanie, alebo by banka vedela schváliť Vašu hypotéku v rámci výnimky. To majú na limity a akceptoval by sa Váš úverový strop ako 9-násobok ročných príjmov (štandardne by mala banka držať úverový strop u väčšiny klientov na 8-násobku).

Je veľmi dôležité, ako vyjde hodnotenie bankou - teda bonita a rating. Tiež v kalkulácii rátam s tým, že sa podarí financovanie LEN pomocou hypotéky a teda nebude potrebná kombinácia financovania s iným typom úveru. Ak by niektoré skutočnosti neboli ideálne, tak môžete naraziť práve na výšku úverového stropu, ktorý pri priemernej bonity (a tiež v závislosti od toho, ako banka využije počet výnimiek pre určitý typ klientov) je pri Vašich príjmoch na hranici do 221 000 eur (teda ak odrátame súčasný úver 145 000 eur, ostáva v štandardnom limite ešte napr. hypotéka vo výške cca 76 000 eur). Bude určite podstatné aj koľko máte vlastných zdrojov na financovanie a či budete potrebovať využiť aj spomínanú kombináciu úverov (teda že sa nepodarí zafinancovať len hypotékou - dnes sa štandardne financuje 80% z hodnoty nehnuteľnosti, občas sa zadarí pri dobrej bonite a klientovi získať 90%).

Prípadne, ak som niečo zle pochopil, tak napíšte mail, upresníme si a dovysvetľujeme si.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk