Z rodičovskej na maródku

michaelasebestova
10. sep 2012

ahojte,
chcela by som sa spýtať, možno mi niekto budete vedieť poradiť. som zamestnaná, ale do 25.8.2012 som bola na rodičovskej dovolenke. Mala som problém z chrbticou a bola som u doktora a ten ma vypísal od 22.8. a teraz som bola u gynekologa a oznámil mi, že som tehotna a vypísal ma na PN-ku, teda ešte nevypísal, lebo som na PN-ke s tou chrbticou, takže 14.9 mám ísť po ukončenie jednej PN-ky a hned nastupujem na rizikové tehotenstvo. Platím si aj DNP a to mi končí v koncom oktobra. Chcela som sa teda spýtať, či mám nárok na vyplácanie PN-ky od poisťovne po 10 dňoch, lebo viem, že od zamestnávatela nemám nárok a či keď nastúpim na rizikové, či budem dostávať aj z DNP peniaze. ďakujem vopred za rady 🙂

wercsi83
10. sep 2012

Na nemocenskú dávku máš nárok ak si bola poistená a platila si poistné do nemocenského poistenia aspoň 270 dní pred nástupom na PN.
Dávku vyplácajú len rok t.j. 365 dní od nástupu na PN.

michaelasebestova
autor
10. sep 2012

a keď budem teraz na PN a DNP mi končí v tom oktobri a stále budem na PN, tak nemám nárok?

wercsi83
10. sep 2012

Ale nie som si istá, ale ak si PN tak nemôžeš platiť DNP.... Veď aj keď je zamestnaný vypísaný na PN tak sa tie dni nezapočítajú lebo neplatí sa DNP veď nie je z čoho??? Aspoň si myslím ale istota je guľomet treba sa spýtať na soc. poist.

diane87
10. sep 2012

@wercsi83 @michaelasebestova ak este nemas zaplatenych 270 dni DNP tak aj ked si PN tak pocas toho platis dalej poistne na DNP,...napis mi odkedy ti trva to poistenie...v januari si sa prihlasila prvykrat na DNP?

adrioska
10. sep 2012

@michaelasebestova Od kedy si platis DNP? Ak si ho uz platis aspon 270 dni, tak budes mat narok na PN-ku z DNP a mozes sa dat vypisat, bude ti vyplacana davka. Samozrejme chod sa spytat do poistovne pre istotu...Ak si na PN-ke z DNP,tak poistne nemusis platit, lebo nastava vylucenie z povinnosti platit. Nemusis sa ani odhlasovat, DNP ti zanikne koncom okt.

michaelasebestova
autor
10. sep 2012

v janurái som sa prihlásila na DNP a končí mi 25.oktobra., do 25.augusta som bola na rodičovskej dovolenke, teraz som na PN-ke z chrbticou, ale od pondelka ma vypísal gynekolog na rizikové tehotenstvo. tak teraz neviem, či mi bude vyplácané teraz normálná PN-ka a od novembra či budem mať nárok na DNP. nejak z toho nechápem.. 🙂

adrioska
11. sep 2012

@michaelasebestova tak sa radsej chod spytat do socialky na nemocenske odd. ci budes mat narok na davku z DNP.Ak ano, tak nech ta gynekolog vypise, ale potrebujes dve PN-ky, jednu budes mat zo zamestnania a druhu z DNP. Daj si aj vychadzky, aby si mohla chodit von (teda ak zo zdravot. hladiska budes moct), lebo chodia kontroly a kontroluju najma DNP.

michaelasebestova
autor
15. sep 2012

ďakujem vám za rady, bola som zvedavá, ako to teda je a bola som sa spýtať na sociálke. tak už to mám vyriešené, tak ešte raz Ďakujem... 🙂

moon1979
15. sep 2012

@michaelasebestova
nárok na PN z DNP ti vznikne az po splnení 270 dni poistenia, t.j. od 26.10.2012 ... dovtedy nárok nemáš a musíš si nadalej platiť poistné, inak nebudeš mať nárok na materskú z DNP ...

moon1979
15. sep 2012

@michaelasebestova
a ak si po rodičovskej do práce nenastúpila a hned si išla na PN, tak nebudeš mať nárok ani zo zamestnania na PNku nakoľko počas RD nie si povinne nemocensky poistená ...

michaelasebestova
autor
28. sep 2012

moon1979 veľmi pekne ďakujem 🙂 už som na to prišla, všetko si pozisťovala, ale aj tak díík moc 🙂

magdalenka80
30. okt 2012

neviete chodia na kontroly na merodke pri rizikovom tehotenstve, pri DNPO? ake mate skusenosti?

salien31
26. nov 2012

ohladom kontrol by som aj ja rada vedela ci chodia , lebo ja som na RD a teraz som aj na PN a dr. mi nedala vychadzky a ja mam doma drobca s ktorym treba ist aspon na .2 hod vonku.. ☹