Ochranná lehota na materskú 2021

sildi
26. aug 2021

Prajem pekný deň, potrebujem si overiť či v skutočnosti spadám do OL na poberanie materskej:

ZAMESTNANIA + PN 2020/2021
Rok 2020
1.1.2020 – 31.12.2020 – zamestnaná na TPP Zamestnavateľ1
Rok 2021
1.1.2021 do 28.2.2021 – zamestnaná na TPP
(TPP ukončený počas skúšobnej doby zo strany zamestnanca)

25.2.2021 po 26.7.2021 – PN - úraz (pracovný pomer mi skončil 28.2. počas PN, ďalej som pokračovala v PN ochrannej lehote.)
27.7.2021 – 31.8.2021 – TPP na dobu určitú znovu u Zamestnavateľ1
________________________________________________________________________________
Momentálne som tehotná a termín pôrodu mám 16.1.2022.
Nástup na materskú 6 týždňov pred pôrodom - 6.12.2021
Rada by som išla až do poberania materskej na PN, avšak na sociálnej poisťovni mi povedali, že by sa mi materská vypočítala len z minima určeného štátom, nakoľko som u posledného zamestnávateľa nepracovala viac ako 90 dní a zároveň je ten zamestnávateľ rovnaký ako na konci roku 2020.
Mám teda možnosť zamestnať sa po ukončení pracovného pomeru u známej, aby som mala zamestnávateľa iného ako minulý rok. Tým pádom mi bude materská vypočítaná z príjmu za rok 2020 (čo je mojím cieľom).
Chcem sa len spýtať, stačí mi aby som zmenila zamestnávateľa na pár dní – TPP na dobu určitú a následne ma dá doktor na PN až do materskej.
Bolo by to takto v poriadku? Ako dlho musím byť u posledného zamestnávateľa (u známej) zamestnaná? Stačí aby som Pracovný pomer ukončila napr. po 14 dňoch?

Spadám do ochrannej lehoty aj keď som do posledného zamestnania nastúpila už tehotná?

Ďakujem za pomoc a rady.

evica17
26. aug 2021

@sildi vsak si odrob u toho zamestnavatela nirmalne 90 dni a mas pokoj. Nechapem co vsetky tehu maju s tou pn. Tehotenstvo neni choroba.

lilinka88
26. aug 2021

@evica17 pretože sa chce zamestnať iba papierovo,aby mala tento rok iného zamestnávateľa a zároveň ten aby nemal za ňu takmer žiadne náklady 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️

evica17
26. aug 2021

@lilinka88 vsaknuz len necele dva mesiace u terajsieho zamestnavatela, to do poberania materskej stiha.

lilinka88
26. aug 2021

@evica17 ja ťa chápem,aj s tebou súhlasím. Ale tak už to,že jej ide o to,aby sa materská počítala z minulého roka od toho zamestnávateľa je v podstate špekulatívne. Ak by odrobila napr tie dva mesiace,už s ňou má zamestnávateľ náklady

sildi
autor
26. aug 2021

@evica17
U terajšieho zamestnávateľa mam zmluvu na dobu určitú len do 31.8. bez toho aby mi ju chceli ďalej predĺžiť, takže by som aj tak musela zostať doma. Ide o to, že pokiaľ by som nezmenila zamestnávateľa mama by som minimum. Jediná možnosť je zmeniť zamestnávateľa, a keďže som vďačná za to že ma niekto zamestná na chvíľu ako potrebujem, určite nebudem špekulovať aby som zostala u neho viac ako 90 dní. + Keby som tam 90 dní a chcela by som mať materskú vo výške v akej mi bude vypočítaná za minulý rok, platila by som vysoké odvody za celých 90 dní.