Nepodaná prihláška do poisťovne na dôchodkové poistenie

albiva
28. feb 2018

Dobrý deň,

Chcem sa len pre istotu uistiť. Keď som prechádzala na rodičovskú dovolenku, pani v sociálnej poisťovni mi povedala, že sa tam na dôchodkové poistenie nemusím prihlásiť, keďže popri rodicaku robím na dohodu a tým pádom toto poistenie za mňa zamestnávateľ platí. Jedinou nevýhodou je, že z nižšej sumy, teda z toho, čo zarobím. To mi neprekáža. Na výplatnej páske mi ukazuje, že platia "starobné poistenie". Je to toto?

Ďakujem vopred

slavkadi
28. feb 2018

Starobne je len cast dochodkoveho poistenia, sadzba 4%, co odvadza zamestnanec. Pri dohode platis starobne a invalidne poistenie, co viem. Takze sa ti pocita do dochodku. Neplatis ale ostatne...nemocenske, poistenie v nezamestnanosti.

albiva
autor
28. feb 2018

@slavkadi asi to vyznieva trochu hlúpo, ale ako viem zistiť, či nemocenské poistenie mi trvá z oboch zamestnaní? Aj z toho, kde mám dohodu, aj z toho, kde som TPP?
Totižto, som druhý krát tehotná a zisťujem, z čoho mi budú rátať materskú a dočítala som sa, že sa to zráta z dohody aj z tpp dokopy (čo je super) za predpokladu, že nemocenské poistenie trvalo z oboch...

albiva
autor
28. feb 2018

@slavkadi ďakujem za vysvetlenie

slavkadi
28. feb 2018

@albiva z dohody neplatis nemocenske, takze ti budu pocitat len z tpp. Ale mozes sa informovat priamo v socialnej poistovni, tam ti presne povedia, kde si zaevidovana, resp co odvadzas.

albiva
autor
28. feb 2018

@slavka na výplatnej páske z dohody mám určitú sumu pri kolonke nemocenské poistenie... Chcem tam volať, ale dá sa len od ôsmej a už trochu stresujem 😃 hlavne, aby mi materskú nerátali len z dohody. Keď len z tpp, tak super. Keby z oboch dokopy, ešte lepšie.

fokuska
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
slavkadi
28. feb 2018

@albiva ak by si mala dve zamestnania a z oboch platis nemocenske, splnas 270 dni poistenia, podas si dve ziadosti o materske a budu ti pocitat z oboch.

nivea777
28. feb 2018

@albiva myslim,ze dohodou si si to pokazila a budu ti ratat len z dohody co bude smiesna suma

nivea777
28. feb 2018

@albiva ak by si nepracovala tak by ti druhu materskú ratali z tpp ako predpokladany prijem,ktory by ti potvrdili na mzdovom..kedze pracujes,budu ti ratat z dohody

albiva
autor
28. feb 2018

@nivea777 teraz som volala do sociálnej poisťovne a povedali mi, že to, že som sa nenahlasovala na dôchodkové kvôli tomu, že robím na dohodu vôbec nevadí. Že to nesúvisí. Že mi budú rátať materskú normálne z tpp

nivea777
28. feb 2018

@albiva uz tu boli diskusie a tam mamicky pisali,ze ked robili počas rodicovskej na dohodu tak im ratali z dohody a tym si pokazili materskú..skus pohladat

nivea777
28. feb 2018

@evittam ako to je prosim?Ked zena pocas rodicovskej robi na dohodu,z coho rataju druhu materskú?

slavkadi
28. feb 2018

@albiva odkedy robis na dohodu? Za rozhodujuce obdobie z ktoreho sa berie prijem je predchadzajuci rok. Z TPP si nemala ziaden prijem?

albiva
autor
28. feb 2018

@slavkadi nie, z tpp som nemala príjem žiadny. Bola som doma s dcérkou. Ale pomer mi trvá. Jediny príjem som mala z tej dohody.

slavkadi
28. feb 2018

@albiva materska sa pocita z vymeriavacich zakladov, z ktorych si odvadzala nemocenske poistenie. Z dohody si neplatis, takze tu ani nebudu brat do uvahy. A budu ti pocitat z pravdepodobneho vymeriavacieho zakladu, co im potvrdi tvoj zamestnavatel, kde mas tpp.

fokuska
28. feb 2018

@slavkadi Ved pise, ze na paske z dohody ma odovdy na nemocenske. A na TPP momentalne nema aktivne nemocenske poistenie... mne sa tiez zda, ze sa bude materska pocitat z dohody.

slavkadi
28. feb 2018

@fokuska no je mi divne, ze by tam mala aj nemocenske. Ale tak ak ma, budu z toho pocitat.

fokuska
28. feb 2018

@slavkadi Hej no, ked pise ze ma, tak mi to vychadza takto

nivea777
28. feb 2018

Ja sice odbornicka nie som,na to su tu ine zeny ale viackrat to spominali ze pokial si nechceš pokazit druhu matersku tak nesmies mat dohodu ani polovicny uvazok pretoze potom to rataju z toho..Mozno by sa to dalo este zachranit alena neviem ako

evittam
28. feb 2018

@nivea777 Ak je to dohoda na pravidelný príjem a splni podmienky naroku tak aj z dohody a aj z PP ak trva.

evittam
28. feb 2018

@slavkadi Aj z dohody sa už platia odvody ako z TPP.

nivea777
28. feb 2018

@evittam minule jedna mamicka pisala a rozculovala sa ze jej vyratali malu matersku lebo na rodicovskej pracovala na dohodu a ratali jej z dohody a nie z predpokladaneho prijmu ale neviem to najst aka to bola diskusia

slavkadi
28. feb 2018

@evittam hej? Tak uz som asi dlho mimo obraz 😁

majusqa77
28. feb 2018

@slavkadi odkedy sa z dohody neplati nemocenske poistenie a poi v nezam?

albiva
autor
28. feb 2018

Baby, nedalo mi to a sla som osobne do sociálnej. Pozreli na mňa cez rodné číslo konkrétne a povedali,že nemám stresovať, že si môžem požiadať materskú aj z tpp aj z dohody. Takže je to ok 🙂

majusqa77
28. feb 2018

@nivea777 to je hlupost. ak povodny pp trva, pocitaju z oboch. to podpora sa tym kazi, nie materska

nivea777
28. feb 2018

@majusqa77 tuto to pisala

majusqa77
28. feb 2018

@nivea777 ale ona nebola z povodneho pp na rd, ale nastupila na polovicny uvazok

nivea777
28. feb 2018

@majusqa77 ale dobre vediet ,dobuducna budem vediet

albiva
autor
28. feb 2018

@slavkadi joj, síce sme to už vyriešili, ale neodpovedala som ti, ako dlho robím na dohodu... Je to už dlhšie, asi 5-6 rokov.. čiže tých 270dni tam mám urcite.