Prihlásenie na dôchodkové poistenie

misutka27
26. jún 2015

ahojte chcem sa spýtat ako je to s prihlásením na dôchodkové poistenie...v článkoch s píše že ,,Štát platí dôchodkové poistenie za osoby starajúce sa o dieťa, ktoré sú na materskej alebo rodičovskej dovolenke. Podmienkou je, že sa na toto poistenie musí osoba starajúca sa o dieťa prihlásiť.Zároveň musíte spĺňať, že nie ste dôchodkovo poistenou osobou ako zamestnanec ani ako samostatne zárobkovo činná osoba....atd.....takže pochopila som to správne že aj ked budem na materskej....(pred otehotnením som pracovala 4 roky u toho istého zamest. na dobu neurčitú, išla som na PN kôli rizikovému tehu a z PN pôjdem na materskú......)som stále zamestnaná čiže nesplnam podmienku že nie som dôchodkovo poistenou osobou ako zamestnanec čiže stále odvádza odvody za mna zamestnávatel alebo aj ked som zamestnaná ale nepracujem a musím si požiadat o toto dôchodkové poistenie v čase ked budem na materskej a neskôr na rodičovskej......

mirka209
26. jún 2015

pokial viem, az ked nastupis na matersku - budes davat papiere na SP ohladom materskej tak si pytaj aj prihlasku na dochodkove poistenie...

misutka27
autor
26. jún 2015

lenže papiere o nástupe na materskú budem odovzdávat zamestnávatelovi a ten je povinný to nahlásit na SP...čiže mne toto odpadáva....ale čo zaujíma mna je to či bude za mna platit počas MD aj dôchodkové poistenie alebo toto už povinnost zamestnávatela nie je a musím si to vybavit sama aby za mna platil štát....

mirka209
26. jún 2015

musis si to vybavit sama, tak to bolo pred 2 rokmi...oni (SP) ti da prihlasku a ty musis este k tomu dolozit kopiu rodneho listu dietata

misutka27
autor
26. jún 2015

asi najlepšie bude ked sa bude všade pýtat ako debil čo všetko mi treba lebo tieto články na internetoch.....no človek sa v nich niekedy aj stratí a na konci nevie čo bolo na začiatku 😀

dena1973
28. jún 2015

@misutka27 Ak nastupuješ na materské a pracovný pomer ti bude trvať (nebudeš mať PP končený), tak prihlásiť sa na dôchodkové poistenie treba až pri nástupe na rodičovský príspevok.
Ak by si nastúpila na materské už po ukončení PP (v ochrannej lehote), vtedy je potrebné sa prihlásiť na dôchodkové poistenie od dátumu pôrodu do 45 kal. dní.
Na dôchodkové poistenie sa prihlasuje v SP. Robí sa to na registračnom liste, ktorý ti dajú na pobočke SP, resp. majú to aj na stránke SP - formuláre.

misutka27
autor
28. jún 2015

dakujem už v tom mám jasnejšie...ano PP mi bude stále trvat takže len oznámenie o tom že prechádzam z PN na MD svojmu zamestnávatelovi........ono je lepšie 10x pýtat sa ako potom riešit niečo na čo som zabudla 😉

dena1973
28. jún 2015

@misutka27 Ano. Ak si teraz na PN ukoncenie das zamestnavatelovi na potvrdenie a ziadost o materske tiez zamestnavatelovi, ktory to potvrdi a potom na SP.