Na aký príspevok mám narok okrem rodičovského?

petrag25
3. aug 2016

Zdravim Vas, mam termin priblizne o dva mesiace a chcela by som vediet ci mam narok dostávať nejake peniaze z uradu okrem rodičovského prispevku..doteraz som bola evidovana len ako student aj tehotenstvo mi vyšlo tak ze v maji som mala statnice a v oktobri mam termin, zamestnana som bola len na dohodu. Momentalne mam 22rokov takze ten prispevok 90€od 25r sa na mna nevzťahuje. Ďakujem

sissy27
3. aug 2016

@petrag25 rodičovský príspevok (cca 200€), rodinné prídavky (cca 23€), príspevok pri narodení dieťaťa - jednorazová dávka, niečo cez 800€, no a samozrejme tvoje dieťa bude mať nárok na výživné od otca...

petrag25
autor
3. aug 2016

Výživné nepotrebujem, my budeme spolu žiť len nie sme manželia takze je to dokopy tych mozno 225€ mesačné a keby mi vyde neejaka materska z dohody? Lebo aj o tom som počula a jednu dohodu som mala trvajucu skoro rok, druhu nejake dva mesiace s celkom slušným prijmom nemôže sa mi teda vypočítať nieco ak z toho? Nechcem vyzerat ako niekto co hned po skole chce byt odkazany na socialny systém, ale proste male si to načasovalo 🙂 vsetko mohlo byt inak keby mam normalny pracovny pomer a nie len dohody, ale student nema vela pracovnych moznosti

veronikaszabova
3. aug 2016

@petrag25 z dohody nie. Musi byt za vas odvadzane 270dni nemocenske.
Takze iba rodicak plus rodinne

majusqa77
3. aug 2016

@veronikaszabova nekecaj, preco by nemala narok aj z dohody?
@petrag25 ak si mala z oboch dohod platene nemocenske poistenie, mas narok aj z dohod na matersku. zaroven vsak, v case otehotnenia si musela pracovat...

alenah31
3. aug 2016

@petrag25 a akú dohodu si mala? Lebo nie z každej sa odvádzajú odvody do soc. poisťovne - teda hlavne ak si pracovala ako študent na brigáde (čiže by si nespĺňala podmienku mať min. 270 DNP, aby ti vznikol nárok na materské).

petrag25
autor
3. aug 2016

Vies praveze ja sa do tychto veci nevyznam nejako, prijem som mala riadne pisany za ten necely rok som zarobila okolo 2700€ len napriklad ani danove mi z toho nevysllo žiadne lebo sefka nebola platcom neviem ci dani ci coho ja sa v tom ozaj nejak nevyznam ale bola som normalne tam zamestnana hoci aj ako student za mesiac som odrobila nejakych 16dni, jednalo sa o pracu v bare a boli sme tamm dvaja zamestnanci a 23€ na den sme mali plat na zmluve +ked bol vacsia trzba sa nam ratal plat z trzby

hettinka
3. aug 2016

ide aj o výšku zárobku, ale najmä o ten čas nemocenského pistenia
aj z dohody sa teraz odvádza nemocenské poistenie, takže ak si bola v posledných 2 rokoch 270 dní nemocensky poistená, potom by ti tá materská mohla vyjsť
no a k si zarábala málo, tak v tom prípade by t mohla vyjsť nižšia ako rodičovský príspevok, teda v tom prípade je lepšie ísť rovno na RP ... pri tom príjme, čo uvádzaš (v priemere niečo málo nad 200 eur mesačne) ti materské nevyjde... a ešte ak si brigádovala ako študentka, ani za teba nemusli vôbec platiť nemocenské odvody.

Najlepšie máš si zájsť aj teraz pred pôrodom na sociálnu poisťovňu a zistiť si stav ... ak by ti materská nevyšla, potom sa žiada o RP na UPSVaR, tam aj prídavky na dieťa vybavíš.

evittam
3. aug 2016

@petrag25 No, vyzerá, že si mala "dohodu o brigádnickej práci študenta" kde sa odvody na NP neodvádzajú, čiže nárok na MD nevzniká.
@hettinka
@majusqa77

evittam
3. aug 2016

@veronikaszabova Presne - "kecáš" a hlavne radíš a nevieš poriadne o čom....prepáč. 😉

petrag25
autor
3. aug 2016

Ďakujem pekne za info ja son sa informovala na urade a tam mi tiez len priispevok a pridavky poradili ze nevedia ako je to s tou materskou 🙂 a ked som sa pytala aspon na tych 90€tak mi hned povedali ze to az od 25rokov s tym ze ked sa aj odstahujen od rodicov skorej ako by mi bol nejaky prispevok z uradu pridelený by vymahal este urad peniaze od mojicch rodicov ako vyzivne...co mi pride dost nespravodlive kedze na mna uz ako nie studenta nedostavaju ani cent 🙂

veronikaszabova
4. aug 2016

@evittam ked pracovala popri studiu, tak mala dohodu popri studiu. Cize sa neodvadza nemocenske. Tym padom nema narok na Matersku... mala som to iste pri prvom synovi

evittam
4. aug 2016

@veronikaszabova Nikto nevedel aku mala dohodu a teda ak mala dohodu o brig.praci studenta tak ano tam sa NP-neodvadza-co som tu uz napisala....Ty si napisala "z dohody nie"-co nie je pravda-zalezi od typu dohody.

veronikaszabova
4. aug 2016

@evittam pisala, ze pracovala popri studiu. Popri studiu moze mat iba brigadnicku zmluvu

evittam
4. aug 2016

@veronikaszabova Ten tvoj výraz "brigádnická zmluva" bohužiaľ neexistuje....-laicky sú to všetky. A to čo píšeš nie je pravda. Či už si študent alebo nie môžeš pracovať na hocijakú dohodu - len teda študent môže pracovať aj na dohodu o brigádnickej práci študenta, čo je výhodné vlastne aj pre neho aj pre zamestnávateľa kvôli minimálnym odvodom-kde je však tiež strop koľko môže max.zarobiť-a to je 200,- Eur/mesiac-potom sa už odvody platia-samozrejme tiež nižšie, ale ak dotyčný študent má uzavreté napríklad dve takéto zmluvy tak z tej druhej a z každej ďalšej sa už odvody platia. No a taktiež môže študent pracovať aj na iné druhy dohôd - napríklad dohodu o vykonaní práce, dohodu o pracovnej činnosti-kde je ešte možnosť na pravidelný alebo nepravidelný príjem.....Všetko záleží len od zamestnávateľa akú dohodu s ním podpíše..... 😉

marcelatje
4. aug 2016

@petrag25 mas narok na to aby sa o vas postaral najma otec dietata rodicovsky prispevok je len bonus.

nivea777
4. aug 2016

@petrag25 o akych 90€ hovoris?

petrag25
autor
4. aug 2016

Ja neviem akých je to 90€, ale hned sa ma pytala ze ci su rodicia v hmotnej nudzi alebo ci poberaju nejake davky. O tom prispevku som sa dozvedela len od jednej baby z okolia ta je tiez teraz tehotna len je starsia priblizne o rok a bude žiť s dieťaťom u rodicov, ale tych 25rokov aj tak nebude mat takze jej tiez nechapem ako to moze jej vyst ked je to prispevok az od 25r. A @marcelatje ja som nikde nenapisala ze sa o nas otec dietata nepostara, len proste zistujem načo mam a načo nemam narok. Pride malé a každé euro bude dobré. Tiez viem ze som mala z tej dohody prijem určite vacsi ako 200€za mesiac, lebo moja vyplata popri skole bola bezne tych 350+€ ked som potrebovala teb vypis od zamestnávateľa na danove tak tak som tiez riadne mala pisany prijem za ten necely rok vyše 2700€

barla5
4. aug 2016

@nivea777 podla mna to bude davka v hmotnej nudzi a preto od 25 rokov lebo do 25 rokov sa maju starat rodicia

nivea777
5. aug 2016

@petrag25 vyska prijmu nehra rolu. pokial si mala dohodu o brig. praci studenta nemas narok na nic . musis odrobit 270 dni a odvadzat vseliake poistenia a blbosti

evittam
5. aug 2016

@nivea777 To nie sú "všelijaké poistenia a blbosti" ale nemocenské poistenie, ktoré sa pri dohode o brigádnickej práci študenta neodvádza a ani pri dohode o pracovnej činnosti na nepravidelný príjem. 😉 A nemusíš "odrobiť" 270 dní, musíš mať 270 dní nemocenské poistenie za posledné dva roky pred pôrodom. A výška príjmu hrá asi tú najväčšiu rolu pri výpočte MD. 😀

nivea777
5. aug 2016

@evittam ona sa pyta na narok na MD a tam vyska prijmu nehra rolu ;) keby mala aj 1000€ mesacne..

dzina007
5. aug 2016

Aj keby teeeeeoreticky mala narok na matersku tak je to jedno lebo jej vyjde mensi ako je rodicak ked sa to vyrata.
dajmr tomu mamicka pise ze prijem vyssi ako na 2700 eur na danovom. Takzze to tam je isto pisane v hrubom. Materska je 70% zo mzdy a preratava sa na dni. Tak aj keby mala v hrubom rocne 3000 eur tak to vychadza na mesiac zeby dostavala matersku 170 eur co je stale menej ako rodicak.

evittam
5. aug 2016

@nivea777 Veď v poriadku - ja som len zhrnula fakty-to je všetko.

petrag25
autor
8. aug 2016

Takže sa to neoplatí ani veľmi riešiť 🙂 Ďakujem

evittam
8. aug 2016

@dzina007 Áno, je to stále menej ako rodičák, ale dostane normálne MD 6-8 týždňov pred pôrodom a potom od narodenia dieťaťa jej bude UPSVaR doplácať zvyšok do výšky RP.
@petrag25 A aj tak budeš potrebovať potvrdenie od SP, že nemáš nárok na MD a ak ti vznikne tak proste budeš dostávať najskôr MD.

dzina007
8. aug 2016

@evittam aaano to mas pravdu... 😉

jankalukasova
8. aug 2016

len otázočka... neviem presne ako to je... ale ak by mala dohodu o vykonaní práce a spĺňala by tých 270 dní, tak by mala nárok na minimálnu materskú a tá je viac ako RP. Či nie? Ak pracovala na dohodnu o brigádnickej činnosti študenta, tak je to samozrejme jedno..

dzina007
8. aug 2016

@jankalukasova neviem ci sa to na to vztahuje. Ako v tomto sa presne nevyznam ale vsade aa o minimalnej materskej pise s ohladom na minimalnu mzdu. Ze ked prqcujes normalne na TPP ci dohodu a mas minimalnu mesacnu mzdu tak by ti vyslo minimalne materske cca. 280. Ale ci do toho rataja brigady nepravidelne to neviem. Lebo viem ze kopec ludom ta minimalna proste nevyjde a doplacaju im do vysky rodicaku.

jankalukasova
8. aug 2016

@dzina007 Aha jasné, no znie to logicky... aj keď si myslím, že keď raz odvádzala nemocenské 270 dní, tak by ju dostať jednoducho mala a je jedno z akého príjmu. Ale ono je to v tomto prípade asi úplne jedno. To bolo čiste len zo zvedavosti.

dzina007
8. aug 2016

@jankalukasova ako ista si niesom... ale fakt neviem ako to je s tymi dohodami. Lebo dajme tomj moze mat odrobenych 270 dni ale len 4 hodiny denn napriklad a tym padom nemoze vyjsy rovnaka materska ako tomu kto ma minimalnu mzdu a robi 270 dni 8 hodin denne