Materská z dohody o pracovnej činnosti

vika_27
31. máj 2021

Ahojte!
Od septembra 2020 pracujem na dohodu o pracovnej činnosti. (zamestnávateľ za mňa odvádza aj nemocenské). Táto dohoda mi končí 31.8.2021. Termín pôrodu mám v decembri. Spĺňam teda podmienku tých 270 dní. Stále však tomu nerozumiem na aké všelijaké príspevky mám teda nárok (MD, RP...) a približne v akej výške budú? Teda koľko € mesačne približne budem dostávať a čo všetko preto musím urobiť (žiadosti podať komu a kedy?) Mám v tom veľký zmätok prosím o radu. Tiež poprosím čo by ste mi poradili, keďže dohoda mi v auguste končí a ja neviem, či bude zamestnávateľ ochotný mi ju predĺžiť. Ďakujem

luckalukas_1
31. máj 2021

narok na tehotensky prispevok vznika od ukonceneho 13. tyzdna tehotenstva, a presne k tomu dnu musis splnat vsetky podmienky ..270 odrobenych dni, dalej musis byt zamestnanec/zivnostnicka/dobrovolne nemocensky poistena osoba ..tlacivo na ziadost o teh.prispevok ma len gynekolog, nikto iny, on ti tam napise termin porodu a odnesies to vyplnene na socialnu poistovnu a budes cakat na rozhodnutie, ktore ti pride do 60 dni

luckalukas_1
31. máj 2021

a vyska TP, MD a RD ti bude pocitana z tej dohody, takze to bude minimum, neviem presne kolko

vika_27
autor
31. máj 2021

@luckalukas_1 tých 270 dní sa ráta celkovo alebo len pracovné dni od uzavretia dohody po 13tt?

luckalukas_1
31. máj 2021

@vika_27 myslim ze celkovo, ked robis napr. 4 smenku, robis aj cez vikendy tak si myslim ze sa to ma ratat, no niesom si uplne ista .. @zalka a @lucka_ke su odbornicky, skus ich poziadat o radu, oni sa v tom vyznaju

vika_27
autor
31. máj 2021

@luckalukas_1 veľmi pekne ďakujem

luckalukas_1
31. máj 2021

@vika_27 za malinko 🙏🤗

jaruska_12
31. máj 2021

Minimálne tehotenské je nejakých 200€ pre každého bez rozdielu zárobku? Napríklad keď na dohode zarobím.160€ mesačne koľko dostanem tehotenské?

luckalukas_1
31. máj 2021

@jaruska_12 tehotenske je min 215€ a max 323€ za mesiac kt. ma 30 dni

nafka0483
31. máj 2021

@vika_27 nehnevaj sa, ale co ti nebolo jasne na mojich odpovediach na otazku, ktoru si zacala 11:19, ze si musela o 10 minut neskor zalozit osobitnu diskusiu??

https://www.modrykonik.sk/forum/rodicovska-dovolenka/budem-mat-rodicovsky-ked-robim-na-dohodu/#post-83814002

nafka0483
31. máj 2021

@luckalukas_1 NIKDY nebola na NIC podmienka mat ODROBENYCH 270 dni. Ide o dni nemocenskeho poistenia, nie o odrobene dni... nemusis dorobit jeden jediny den a mozes splnat podmienky...

luckalukas_1
31. máj 2021

@nafka0483 ved to som pisala vyssie, treba citat.. pisala som ze musi byt zamestnankyna, zivnostnicka alebo dobrovolne nemocensky poistena osoba.. hoc aj vsetko dokopy, len tych 270 dni musi mat NP

nafka0483
31. máj 2021

@luckalukas_1 Napisala si ODROBENYCH dni, co je zmatocne, pretoze sa nepocitaju ziadne odpracovane dni. Pocitaju sa dni trvania nemocenskeho poistenia. Mozno si to myslela spravne, ale napisala si hlupost.

Navyse co jej pomoze ze odpracovala 270 dni ako zivnostnicka, ked je to jej prvy rok a neodvadza odvody na nemocenske? No nic, ale podla tvojej formulacie by mala narok.

Po dalsie - "hoc aj vsetko dokopy" - to sa neda. Ak je osoba povinne nemocensky poistena, tak nemoze byt doborovolne poistena.

jaruska_12
31. máj 2021

@luckalukas_1 ďakujem 🙂 čiže aspoň na to minimálne nárok mať buďem pretože spĺňam podmienku aj na materské 🙂

vika_27
autor
31. máj 2021

@nafka0483 uvedomila som si že v predchádzajúcej diskusii som nespomenula všetko tak preto. No tvoje odpovede mi stačili a veľmi pomohli

luckalukas_1
31. máj 2021

@nafka0483 napisala som odrobenych, lebo pani pracuje, ale tak asi som sa vyjadrila..zle..🤷😃
a to vsetko dokopy som myslela nie naraz v jednom case, ale napr. 200dni zamestnanec a 70 dni dobrovolne nem. poistena..
to o zivnosti prvy rok som nevedela no 😁

nafka0483
31. máj 2021

@luckalukas_1 Cize ked pani vikendy nepracuje, tak sa jej tie dni nepocitaju?

luckalukas_1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nafka0483
31. máj 2021

@luckalukas_1 Tak uz chapes preco si napisala hlupost? Ak napises odrobeny den a vikend nie je odrobeny den, tak...?

vika_27
autor
31. máj 2021

@nafka0483 takze podmienka je 270 dni NP od uzatvorenia dohody dokedy? A rátajú sa teda všetky dni (pracovné aj vikendy)?

luckalukas_1
31. máj 2021

@nafka0483 ano, mas pravdu, neuvedomila som si to 🙈

nafka0483
31. máj 2021

@vika_27 Podmienka je mat za posledne 2 roky pred porodm aspon 270 dni nemocenskeho poistenia.
Cize si vezmes vypocitany den porodu napr. 1.12.2021 dva roky spatne cize do 1.12.2019 skumas ci mas spolu aspon 270 dni. Ak mas dohodu robenu tak, ze si prihlasena v socialnej poistovni normalne cely mesiac, tak sa ti rata kazdy jeden kalendarny den kedy dohoda trva. Cize napr. od 1.9.2020 kazdy jeden kalendarny den. Pozor si treba dat na to, ze ked mas dohodu tak ze pracujes napr. len v piatok 6 hodin, tak niektori zamestnavatela vzdy odhlasuju a prihlasuju do SP, cize realne nemocenske poistenie trva len ten jeden den - piatok. Cize sa mesiac su to 4 dni, nie 30/31.

Ked je splnena tato podmienka, tak sa skuma druha - a to ci je k prislusnemu dnu (den porodu) nemocenske poistenie aktivne - teda ci stale trva, cize ci je zmluva stale platna, ci neskoncila. A tu su dve moznosti - bud je poistenie stale aktivne, alebo uz sice nie je, ale zena je v ochrannej lehote. Pre tehotnu je to 8 mesiacov a to znamena, ze poistenie zaniklo uz v case ked bola tehotna. Toto mas ok, lebo zmluva ti este bezi a tehotna uz si, cize je jasne ze si otehotnela pocas trvania, aj ked ti zmluva skonci, tak budes v ochrannej lehote.

nafka0483
31. máj 2021

@luckalukas_1 ;) ja chapem ze si to myslela dobre, ale taketo veci stoja prave na slovickach, cize jedno slovo zmeni vsetko, takze preto je dolezite pomenovat to spravne.

vika_27
autor
31. máj 2021

@nafka0483 ďakujem to som potrebovala vedieť si poklad 🙏🏻 Takze ak by mi aj v auguste zamestnávateľ zmluvu už nepredĺžil tak nárok mám pretože do decembra (do dňa pôrodu) som v ochrannej lehote áno?

nafka0483
31. máj 2021

@vika_27 Ano.