Budem mať rodičovský, keď robím na dohodu?

luciaapatrik
24. máj 2021
zuzkaa1991
24. máj 2021

@luciaapatrik ak myslite pandemicky rodicak (po dovŕšení 3r. Dieťaťa) tak nie....ak Dieťa ma do 3r. Tak ano

luciaapatrik
autor
24. máj 2021

@zuzkaa1991 nemyslim pandemicky rodicak ja myslim normalne co sa pobera 3 roky

kaia
24. máj 2021

@luciaapatrik, ano, ten je bez obmedzenia prijmu

luciaapatrik
autor
24. máj 2021

@kaia a kolko je asi ten prispevok? Ked som predtym pracovala

nafka0483
24. máj 2021

@luciaapatrik Nejde o to ci si pracovala, ale ci splnas podmienky pre narok na matersku (aspon 270 dni nemocenskeho poistenia za posledne 2 roky pred porodm a zaroven aktivne poistenie alebo ochranna lehota). Ak podmienky splnas, budes mat matersku a tym padom RP 370eur. Ak podmienky nesplnas, nebudes mat matersku a tym padom RP 270eur.

vika_27
31. máj 2021

@nafka0483 dovolím si pridať sa. V septembri to bude rok, čo pracujem na dohodu (zamestnávateľ za mňa odvádza aj nemocenské). Termín pôrodu mám v decembri. Stále však tomu nerozumiem na aké všelijaké príspevky mám teda nárok (MD, RP...) a približne v akej výške budú? Teda koľko € mesačne približne budem dostavať a čo všetko preto musím urobiť (žiadosti podať komu a kedy?) Mám v tom veľký zmätok prosím o radu. Ďakujem

nafka0483
31. máj 2021

@vika_27 Ak mas teda splnenych 270 dni nemocenskeho poistenia za posledne 2 roky pred porodm (co teda by si mala mat) a uz si tehotna pocas trvania NP, tak podmienky splnas - budes mat teda narok na matersku. Materska je velmi zhruba tolko ako tvoj cisty plat. Ziadost ti da gynekolog na poradni ked to bude aktualne, odnesies ju zamestnavatelovi.
Nasledne budes mat narok na vyssi RP, cize nejakych 370eur. To si poziadas po skonceni materksej na UPSVaR.
Tak isto budes mat narok na tehotensky prispevok od 13tt. Na to ti da ziadsot zas gynekolog na poradni a odnesies si to na socialnu poistovnu.

vika_27
31. máj 2021

@nafka0483 veľmi pekne ďakujem 👏🏻

vika_27
31. máj 2021

@nafka0483 chcem sa ešte opýtať či budem mať nárok aj na ten nový príspevok, ktorý od apríla vyplácajú mamičkám. Viem že pri pracujúcich je to jednorazovo nejakých 800€. Majú na toto nárok po pôrode aj ženy ktoré pracovali na dohodu?

nafka0483
31. máj 2021

@vika_27 Ved v poslednom odseku ti pisem - tehotensky prispevok, ten sa vyplaca od aprila. Ale to nie je nic jednorazove, to sa vyplaca kazdy mesiac. A nie pre pracujucich, pre tych co splnaju podmienky (cize nemocenske poistenie a to mozu mat aj nepracujuce).

Jednorazovy prispevok je pri narodeni dietata, na ten su zas urcene podmienky - napr. pravidelne lekarske prehliadky pocas tehotenstva. To zas nijak nesuvisi s pracovanim ani s dohodou.

Ty miesas asi dokopy tieto dve veci. Pozri si stranku socialnej poistovne a UPSVaR vsetko tam maju popisane, vysvetlene.