Materská - mám nastúpiť 6 alebo 8 týždňov pred pôrodom, ak som na PN?

barus24
4. feb 2019

Ahojte baby som v 30tt a termin mam az 19.aprila ale uz dlhsie lezim v nemocnici...a povedali ze budu radi ak potiahnem do 34tt...co je na zaciatku marca...nastup na matersku by som mala mat ked ratam 6 tyzdnov pred porodom 8.marca...moze sa stat ze porodim do vtedy...takze je lepsie nastupit 8 tyzdnov pred alebo to uz nechat tak a nastupit toho 8 marca...ak ste sa stretli uz stouto situaciou budem rada ak odpisete...dakujem za kazdu radu

ukulela
4. feb 2019

@barus24 ja viem tak, ze sa v takom pripade materska zacina vyplacat dnom porodu. a ak si PN, mal by byt planovany nastup 6 tyzdnov pred predpokladanym terminom, mozno sa ti baby ozvu, ale myslim, ze akurat vcera/predvcerom som to tu zachytila v nejakej diskusiii. pohladaj.

lula313
4. feb 2019

@barus24 podľa mna 6 týždňov pred nástup, lebo materska sa vypláca stanovený počet týždňov, čiže na tom len mozes získať, že ti budú o 2 týždne do toho 6teho týždňa vyplácať Pn.

lula313
4. feb 2019

@ukulela môže si vybrat, či 6, alebo 8 týždňov, keď je Pn. Ale nie je dôvod, aby si vybrala 8. Len by prišla o peniaze

evittam
4. feb 2019

@barus24 Záleží od situácie-malo info. Ak splnas podmienky nároku na MD tak môžeš ist na MD 6-8tyzdnov pred porodom. Ak porodis skor tak dostavas MD odo dna porodu.

barus24
autor
4. feb 2019

@evittam akurat poberam rodicovky...prva dcerka bude mat 3 roky v maji...podmienky urcite splnam...bude to retazovy porod.

evittam
4. feb 2019

@barus24 Tak nemas co riesit. Nástup na MD zo zdravotných dôvodov mozes 8tyzdnov pred TP, inak 6.

barus24
autor
4. feb 2019

Niesom pn...poberam rodicak na starsiu dcerku

barus24
autor
4. feb 2019

@evittam super dakujem moc

lavender21
4. feb 2019

@barus24 ak máš ústretového zamestnávateľa môžeš si vybrať deň dovolenky a nastúpiť na PN-ku. Manžel môže poberať rodičovský príspevok a prilepšíte si 😉 musíš ale dodržiavať vychádzky, čo je a malým dieťaťom doma náročné, ale zas neviem aký vážny je tvoj stav, či sa môžeš túlať po vonku.... 🙂 nemalo by to mať vplyv na výšku materskej, čo ty na to @evittam?

evittam
4. feb 2019

@lavender21 RP nema nic s PN, moze poberať oboje.

barus24
autor
4. feb 2019

@lavender21 no len ja budem v nemocnici az do porodu (odteka mi plodova voda)a dovolenku nemam...celu mi ju preplatili hned do skonceni materskej s prvou dcerkou...no to nevadi...ale dakujej za radu😊

evittam
4. feb 2019

@barus24 Ako ti mohli preplatit dovolenku pocas trvania PP?
Btw.staci oznamit nástup do práce-t.j.koniec RD a hned sa dat Pn-obnovi sa NP a PN bude platena.
..ci @majusqa77 🤔

barus24
autor
4. feb 2019

@evittam no v maji 2016 som porodila...od aprila 2016 som bola na materskej a v novembri mi koncil rodicak...potom mi v januari preplatili dovolenku za cely rok 2016...ja som uz ten rok nerobila bola som pn...naozaj prislo mi preplatenych 20 dni dovolenky za rok 2016... tak ja sa tomu nerozumiem...zamestnavatel vie ze som v nemocnici a urcite nebude ochotny urobit to o com pisete...🤔

barus24
autor
4. feb 2019

@barus24 pardon v novembri koncila materska a zacal rodicak

evittam
4. feb 2019

@barus24 Nemam viac co k tvojmu problému. Pokial PP trvá nemôže zamestnavatel dovolenku preplatiť. S cim nebude suhlasit?! Že oznámis nastup? A potom sa das PN? To nikoho nezaujima😉

lavender21
4. feb 2019

@barus24 zamestnávateľ ti dovolenku nepreplatil, ale si si ju vyčerpala. Výsledný efekt je rovnaký, ide len o slovíčka... Naozaj neviem či musíš ten jeden deň nastúpiť, alebo nie, ak by stačilo nahlásiť ukončenie RD, tak ti to stojí za tú námahu, lebo si pekne prilepšíš PNkou. Kedže si v nemocnici, tak ani nemusíš riešiť kontroly.

lavender21
4. feb 2019

@barus24 ale zas, rozmýšľam že sa jedná o mesiac v podstate, kým nastúpiš na materskú, tak to sa ti asi neoplatí riešiť... Keby šlo o dlhšie obdobie, tak vtedy...

barus24
autor
4. feb 2019

@lavender21 vsak to...tak som vycerpala...nerozumiem sa tomu.dakujem🙂

mariamedvecka
17. okt 2019

Prosím Vás o radu, som SZčO , momentálne na PN. Nemám nárok na PN-ku, Materská bude vo výške rodičáku, alebo je tam iná suma? Môžem nastúpiť na materskú 8 týždňov pred pôrodom (21.11.) a nie 6 týždňov (4.12.). Alebo to nieje možné. Dakujem

evittam
18. okt 2019

@mariamedvecka Ak nemas narok na PN tak si vlastne neplatila odvody. Z coho chces mat teda MD? Nemas narok ani na MD. Budes dostavat RP od narodenia dieťaťa.

mariamedvecka
18. okt 2019

@evittam ano to som si bola skoro istá, Dakujem, no odvody som platila, menej ako si tento štát praje... ale ide mi o to či môžem nastúpiť aj 8 týždňov , ked som PN

evittam
18. okt 2019

@mariamedvecka No asi ťažko si platila odvody na NP do SP keď nemáš narok na PN.
Ak nemáš nárok na MD na aku MD chces nastupit?

ukulela
18. okt 2019

@mariamedvecka na materskú ťa vypíše lekár. On určí kedy.
Ty o matersku požiadať musíš na sociálnej poisťovni a oni ti to zamietni ak na ňu nemáš nárok. A na základe toho zamietnutia budeš dostávať rodičovský príspevok. Tiež oň ale musíš žiadať. nech ma baby opravia ale mám pocit že ten rodičák budeš dostávať až od pôrodu.

mariamedvecka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mariamedvecka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mariamedvecka
18. okt 2019

@evittam ako náhle niekto nemá nárok na PN alebo materskú neznamena že neplatí odvody 😁

mariamedvecka
18. okt 2019

@ukulela ďakujem

evittam
19. okt 2019

@mariamedvecka Naozaj? Na MD ano-poznam podmienky. Ak si však PN a nemas davku ani minimalnu tak neplatis odvody. Mna tu nemusíš poučovať.
Píšem o odvodoch do SP. Nie do ZP.

evittam
19. okt 2019

@ukulela Ano az od pôrodu-ako som uz napisala. Je to rodicovsky prispevok.

mariamedvecka
19. okt 2019

@evittam ja ťa vôbec nepočujem, len ti píšem ,že som ich platila. odvody som platila cez 6 mesiacov , ale je to málo. Na PN musí byť ešte viac ako na MD. Ale touto tvojou úvahou o neplatenie odvodov si mi nepomohla dikes