Mám nárok na tehotenský príspevok?

sindyem
31. mar 2022

Ahojte,

vie mi niekto poradit/povedat, ci mam narok na tehotensky prispevok, ak som splnila prvu podmienku, resp. bola nemocensky poistená 270 dní v posledných dvoch rokoch pred začiatkom 13tt, ale konkretne v case otehotnenia som bola nezamestnana (na urade prace) a pracu na plny uvazok mam opat od 1.marca, co som bola aktualne 14tt. Musim byt zamestnana uz v 13 tyzdni, aby mi vznikol narok?

Dakujem pekne za odpovede. 😊

rk123
31. mar 2022

zjavne tam pojde o dni, cize ak si v den vzniku naroku na prispevok mala aktivne poistenie (bola zamestnana) tak ano. ak si nebola (lebo si bola na urade prace) tak nie

veronika3110
31. mar 2022

@sindyem myslím, že to je jediná podmienka… tých 270 dni za posledné dva roky.. ak to máš splnené, nárok máš.. a samozrejme dosiahnutie toho 13.tt

petamich
31. mar 2022

obe podmienky musia byt splnene ku dnu vzniku naroku = 27 tyzdnov pred porodom (13 tyzden tehotenstva), ak je to tak ako pises, tak nie, narok nemas, kedze k 13tt si nesplnala podmienku aktivneho NP

este zalezi aky termin porodu ti gynekolog uvedie do ziadosti a do vsetkych dokumentov - ak by sa ti nahodou termin porodu posunul na skor, tak je mozne ze by to vyslo v opacnom pripade nie

petamich
31. mar 2022

@veronika3110 nie Veronika nie je to jedina podmienka - su tam dve podmienky 270 dni NP za posledne dva roky a aktivne NP (alebo ochranna lehota) ku dnu vzniku naroku, co autorka nesplnala a tym padom narok nevznika

sindyem
autor
31. mar 2022

@rk123
@petamich
@veronika3110 Zienky, dakujem vsetkym za odpovede...ostalo mi z toho trochu smutno, lebo prave toho 1.marca som zacala 14 tyzden tehu...takze mi to uniklo o jeden tyzden 😭
Je to skoda, lebo odpracovanych dni mam dost...

petamich
31. mar 2022

@sindyem termin na neskor nie na skor (prepac som to zle napisala) 😬 ale teda malo gynekologov posuva termin porodu aj ked merania na ultrazvuku hovoria, ze drobec je mensi/vacsi

mrzi ma to 😩

sindyem
autor
31. mar 2022

@petamich No praveze v 12 tyzdni som bola na kontrole, a vtedy mi lekarka oznamila, ze malinke tu posunutu ovulaciu "dobehlo" a podla sona som uz v 13 tt 😂 vtedy aj vystavila knizku a zapisala datum..takze povodne, podla potvrdenej ovulacie by mi to vyslo, ale podla velkosti plodu uz nie...co by sa stalo keby som do papiera na ziadost o tehu pripisala do kolonky termin porodu take cislo aby mi to vyslo??? 😂 viem som hnusna..ale stve ma to kurnik 😂

nana8989
31. mar 2022

@sindyem to je škoda, že ti to teraz tak blbo vyšlo. Ale na toto mysli aj pri nároku na materskú že musíš mat aktívne NP, tiež nestačí mat len 270 dní..

nicole003
31. mar 2022

@sindyem ahoj, zase som ta nasla 😁 ja som tiez uz posielala tehotenske a termin porodu sa tam udava podla poslednej menstruacie a nie podla velkosti plodu. Lebo tiez mam rozne terminy ale na papier vypisal gynekolog prvy datum porodu. To by ti sedelo?

sim_mi
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sindyem
autor
31. mar 2022

@nana8989 Zamestnana som aktualne, a ostavam v sucasnej praci az do materskej, takze tam potom uz hadam problem nebude...dakujem za upozornenie ❤️

@nicole003 No veru..prave podla toho mi vypocitala aj termin porodu. Podla datumu poslednej MS...mavam posunutu ovulaciu, dlhsie cykly..preto som na zaciatku bola oproti MS akoby o tyzden pozadu, ale maly to dokonca dobehol 😂 z toho sa nevykrutim... je to skoda..ale zasa ak si mam vybrat ci nejaky tehu prispevok alebo dobre rastuci drobec, tak jasne ze volim maleho ❤️ len mohli byt nejake peniazky navyse na oblecenicko a vybavicku 😂

nana8989
31. mar 2022

@sim_mi ak si otehotnela počas PP tak si v OL 😉 ja to mam tiež tak... Otehotnela som v septembri 2021, PP mi skončil 15.10.2021 a som PN. Nárok na tehotenský a aj materskú mi vznikol z OL..

nicole003
31. mar 2022

@sindyem pomylena som uz ta chapem. Tak lekari maju rovnaky postup v tomto. Ti verim ze peniaze sa zidu. Skus si zavolat do socialnej poistovne ale na centralu a spytaj sa ci mas narok. Pre istotu. Su mile a ochotne, poradia ti. Inak som rada ze u teba je vsetko v poriadku, nech to tak aj zostane.

sindyem
autor
31. mar 2022

@nicole003 ja si zajtra asi skusim skocit k lekarke/sestrickam spytat sa tam na to...ci nie je mozne ten datum prepisat..predsa len je to len pravdepodobny termin...ak povedia ze nie, nebudem to drasat ale za skusku a trochu vynalozenej snahy nic nedam. 🤗 A dakujeem pekne..veru leti to..Pred tyzdnom sme boli na kontrole v 16tt (no uz som bola vlastne v 17 🤔), a malinky nam ukazal aj pohlavie, takze cakame chlapceka. Manzel bol tiez na sone a vypochodoval od lekarky vyprseny ako pav, ked sa dozvedel ze bude mat synceka 😂 a vy sa mate ako?? v kolkom tyzdni teraz uz si?

gemina
31. mar 2022

@sindyem https://www.relia.sk/Article.aspx?ID=559
Ahoj, posielam ti kalendár, kde nájdeš terminy pôrodov a nástup na tehotenské. Snáď pomôže.

nicole003
31. mar 2022

@sindyem ja koncim 14.tyzden,uteka nam to. Pohlavie malinke nechcelo este ukazat. Pekne rastie len mne sa pridali lieky na stitnu.... Jasne ze sa manzel tesil, bude mat parťáka doma. Gratulujem vam obom. Moj muz sa asi nedocka v nasej rodine sa len baby rodia 😁.

petamich
31. mar 2022

@sindyem mne to vyplnala sestricka 🤷‍♀️ ja osobne by som si to nedovolila ale to uz je na tebe 😃 skus sa sestricky spytat, ak bude ustretova 🤞🏻

petamich
31. mar 2022

@sim_mi budes v ochrannej lehote a ak mas splnenu aj podmienku 270 dni, tak narok mat budes

sindyem
autor
31. mar 2022

@gemina dakujem ti pekne 😊😊 no podla tejto tabulky, co si pridala by mi mal stacit dokonca jeden jediny den posunut termin porodu 😂 to je pech toto...

@petamich ani ja si sama netrufam len tak si tam vypisat na vlastne triko iny datum...zajtra skocim na gynu a popytam sa...ak to pojde super, ak nie, co uz narobim 💪

@nicole003 Tak drzim palce aj ja Vam..nech ste zdravi, rastiete a nech je uz dievcatko ci chlapec..ono je to uplne jedno. Aspon mne bolo... ❤️ hlavne nech je zdrave.

gemina
31. mar 2022

@sindyem ja si myslím, že jeden deň hore dole a doktorka by mohla byť v tomto ústretová, ak ide o tehotenské. Na žiadosť o tehotenské sa udáva dátum porodu, ale pozor, ten istý dátum musi byť potom uvedený aj v žiadosti o materské, aby to sociálna poisťovňa nevrátila. Prajem vela šťastia.

sindyem
autor
1. apr 2022

@gemina
@petamich Zienky, tak dakujem za vsetky rady a aj tu tabulku..dnes som bola u lekarky a kedze mi podla vsetkeho (tej tabulky a vypoctov) vychadzalo, ze naozaj staci posunut len termin porodu o jeden jediny dnik, tak mi ho posunula...vsetko aj poprepisovala v papieroch. Takze mam to sice total na tesno 😂 , ale uz by mi to hadam mali uznat...poslem to tam a uvidime. ❤️

gemina
1. apr 2022

@sindyem super, držím palce. Môžeš nám dať vedieť, ako to dopadne, či ti schvália tehotenské, som zvedavá 😊.

sindyem
autor
1. apr 2022

@gemina Dakujem. ❤️ ozvem sa potom, ci schvalili...

petamich
1. apr 2022

@sindyem to je super! este ze si sa spytala ❤️😃

zuzi0911
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sindyem
autor
10. apr 2022

Ahojte zienky, tak sa ozivam, ze tehu prispevok mi schvalili. V piatok mi prislo rozhodnutie, tak sa tesime. 🤗

gemina
11. apr 2022

@sindyem ahoj, to je super, teším sa, že to tak dopadlo😊. Blahoželám a pekný zvyšok tehotenstva prajem.

diuska86
5. máj 2022

Ahojte prosím vás chcem sa vás spýtať či má žena nárok na tehotenský príspevok ak od decembra 2021 je na TPP ,otehotnela v apríli 2022 takže prvá podmienka splnená ale tých 270 dní nemocenského poistenia neviem či je splnená nakoľko od júna do novembra 2021 bola na úrade práce a od 2015-do mája 2021 na retazovej materskej/rodičovskej s tým že popri RD pracovala na dohodu pre zamestnávateľa.