Koniec rodičovskej dovolenky

monika179
5. okt 2021

Ahojte baby potrebujem poradiť vôbec sa neviem vymotať teraz z toho 12.10 mi končí rodičovská dovolenka malý mi ešte nechodí do škôlky lebo je chorý stále mám sa ísť teraz hlásiť na úrade práce alebo ako to je prosím vás plus mám ďalšie otázky ak by mi vedel niekto na ně odpovedať bola by som Happy ďakujem

adela215
5. okt 2021

@monika179 Ak nenastupujes do práce a nechceš si platiť odvody ako samoplatitelka, musíš sa hlásiť na úrade práce.

adela215
5. okt 2021

@monika179 alebo ešte môžeš ísť na predĺženú rodičovskú dovolenku. Ale ak nemá dieťa nepriaznivý zdravotný stav tak nebudeš už dostávať žiadne príspevky.

draik
5. okt 2021

@monika179
Podľa toho, či ste zamestnaná.

monika179
autor
5. okt 2021

@draik predtým ako som šla na materskú som zamestnaná bola zmluvu mám na dobu neurčitú malého mám ešte stále doma do škôlky mi ho nezoberú Lebo je chorý a má škole opatrenia moja dr má nepošle nikde k odbornému lekárovi že zatiaľ to taká hrôza nieje do zamestnania sa vrátiť nemôžem lebo to boli 12stky a muž chodí na týždňovky čiže som na neho sama tu na okolí žiadna práca není a chceme druhé ale nejako sa nedarí

draik
5. okt 2021

@monika179
Dosiahnutím 3 rokov veku dieťaťa Vám končí RD, teda aj ospravedlnená neprítomnosť v práci. Ďalší postup závisí od dohody so zamestnávateľom; ak Vám nedá napr. neplatené voľno, tak budete musieť pracovný pomer ukončiť. Následne buď sa evidovať na úrade práce (môžu Vás posielať na pohovory) alebo sa prihlásiť ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov (zdravotné platí štát, príspevok nedostávate).

monika179
autor
6. okt 2021

@draik a to keby idem n tu neplatenie rodičovskú dovolenku a príklad zostanem tehotná do pol roka budem mať ja nárok na materskú

draik
6. okt 2021

@monika179
Musíte mať 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch a zároveň byť tehotná v čase trvania pracovného pomeru resp. počas trvania PP otehotnieť (neplatené voľno sa počíta tak, akoby by pracovný pomer nebol).

monika179
autor
6. okt 2021

@draik takže lepšie je predĺžiť si radšej tu neplatenubrodicovsku dovolenku o rok aspoň