Dôchodkové poistenie matky počas poberania materskej otcom dieťaťa.

lucia1059
23. sep 2019

Ahojte žienky.
Ako to je s dôchodkovým poistením.... manžel SZČO poberal materskú, ktorá mu zanikla 16.9.2019 kedy mal drobec 3 roky.... počas poberania materskej neplatil nič do SP ako mu bolo povedané.....
Pokiaľ viem, štát toto poistenie platí len na jednoho z rodičov.
Moja dilema je to, že mi dnes prišiel papier zo sociálnej poisťovne ZÁNIK POVINNÉHO DÔCHODKOVÉHO POISTENIA DŇA 16. 9.2019.
Čo to znamená? To doteraz za mňa platil štát?
Nemalo to zaniknúť dňom kedy manžel nastúpil na materskú?

Ďakujem za odpoveď

elizita
23. sep 2019

To je nejaka hlupost, nie? ja som sa este pred 2 rokmi odhlasovala z dochodkoveho, ked manzel siel na matersku a potom som sa naspat nahlasovala ked mu skoncila. ako si, resp kde si bola evidovana, ked on bol na materskej? nenastupila si teraz niekde na dohodu?

lucia1059
autor
23. sep 2019

@elizita nie nie...zdravotné som si platila sama kým mal materskú 17.9. Som mala nastúpiť späť do roboty ale dala som výpoveď a 18.9. som sa bola evidovať na úrade práce...
Tiež tomu nechápem, bola som v tom ,že sa to za mňa neplatí odkedy chlap nastúpil na materskú

elizita
23. sep 2019

@lucia1059 tak to ta asi v praci nahlasila na 1 den do soc poist.. ak si tam mala este dovolenku alebo odstupne, cize sa ti tam obnovilo dochodkove, takze stat za teba prestal platit...

lucia1059
autor
23. sep 2019

@elizita ja som dala výpoveď k 17.9... a to som mala dovolenku...ale zanik poistenia je 16.9..... ja som z toho vôl...

elizita
23. sep 2019

@lucia1059 tak uz zistit len priamo na socialnej.. je to len 1 den, neviem, ci ma zmysel sa s tym zaoberat...

lucia1059
autor
23. sep 2019

@elizita nešlo by mi o jeden deň ale skôr o to ,že či oni nespravili nejakú chybu a či som nemala celého pol roka čo muž bol na materskej platené to dôchodkové....aby mi to nedali potom preplatiť alebo čo

evkao
23. sep 2019

@lucia1059 kym si na RD (aj ked muz pobera matersku), si poistencom statu, co sa tyka dochodkoveho poistenia - to ti zanika ku dnu skoncenia RD - a kedze syn mal 16.9. 3 roky, skoncila ti RD, a teda ti zaniklo poistenie statom - od dalsieho dna ti po navrate do prace opat vzniklo poistenie zo zamestnania (ktore skoncilo ukoncenim pracovneho pomeru)

elizita
23. sep 2019

@evkao si si ista? mne kazali sa odhlasit z dochodkoveho ked manzel nastupoval na matersku davku... teraz som to neriesila, kedze si to uz sami nenahlasujeme.... ale asi sa pojdem zajtra osobne na to opytat, kedze oddnes je muz na materskej

evkao
23. sep 2019

@elizita to info mam z tejto diskusie:
https://www.modrykonik.sk/forum/rodicovska-dovolenka/otec-na-materskej-2/
na istotu neviem povedat, pocas muzovej materskej som bola zamestnana, takze mna sa to netykalo

elizita
23. sep 2019

@evkao ja som mala dohodu v tom case, z ktorej sa ale dochodkove neplatilo.. teraz mame obaja zivnost s tym, ze ja este do socialnej neplatim tak ci tak, len zdravotku.. tak to pojdem zistit, aj pre ostatnych, lebo neviem teraz, ci budem z pohladu zdravotnej v subehu alebo nie..

marlenka222
23. sep 2019

@evkao dôchodkové zaniká dovŕšením 6 roku dieťaťa alebo nástupom do zamestnania. Teda- za poistenca dôchodkové platí štát pokiaľ sa stará o maloleté nezaopatrené dieťa. Akonáhle dieťa začne navštevovať 1.rocnik ZS, prestane byť rodič dieťaťa poistencom.

evkao
23. sep 2019

@marlenka222 vdaka za info, ale mna sa to netyka 🙂 skus poradit autorke diskusie na to, co sa pyta

elizita
23. sep 2019

@marlenka222 ale ked nastupi ina osoba s tym dietatom na matersku, tak matka zveruje starostlivost o dieta ten osobe... takze jej to asi zanika to dochodkove, nie?

marlenka222
23. sep 2019

@elizita ja keď som riešila, ostala som doma na neplatenej rodičovskej - na staršiu dcéru a vlastne tak mi ostalo aj toto poistenie. Logicky asi áno, ak nemôžu byť na 1 dieťa prihlásení obaja aj otec aj matka.

lucia1059
autor
23. sep 2019

@evkao
@marlenka222 Však práve aj nete je písané, že dôchodkové sa platí iba jednému z rodičov (ktorý sa stará o dieťa) v mojom prípade teda manželovi, takže mne by nemalo.... No nič kočky ďakujem ale radšej skočím do SP sa popytat

elizita
23. sep 2019

@lucia1059 tak daj sem potom vediet, ja zajtra do soc poist nejdem, lebo mala grca

lucia1059
autor
26. sep 2019

@elizita no vraj je to v poriadku.....aj napriek tomu ,že manžel bol na materskej a bola spisana dohoda ,že drobca preberá do starostlivosti on, tak ja som mala stále platené dôchodkové.....

marlenka222
26. sep 2019

@lucia1059 A on sa zahlásil na poisťovní?

lucia1059
autor
26. sep 2019

@marlenka222 kedy myslíte?

marlenka222
26. sep 2019

@lucia1059 No v dobe poberania materského

lucia1059
autor
26. sep 2019

@marlenka222 ano hneď na začiatku...ja som to vybavovala s ním lebo nehovorí po slovensky....nastupoval na materskú v polovici mesiaca, tak som tam volala ešte, že koľko ma zaplatiť alikvotnu čiastku za daný mesiac do SP....celu materskú neplatil nič do SP... v októbri tam zas budem volať koľko treba zaplatiť za september keďže mu skončila 16.9.

elizita
27. sep 2019

@lucia1059 takze dochodkove platil stat za teba aj za manzela, toje ozaj zaujimave

panda6
10. feb 2020

@lucia1059 ahojte, prave sa zaoberam tymto problemom a patram. Poberala som rodicak, prerusila, manzel poberal matersku a pritom pracoval. Nic mu neprislo zo socialky ohladom dochodkoveho ani mne.aj ked za neho asi platil zamestnavatel. Myslela som ze mi to prerusia automaticky, nic som neodhlasovala, znovu mam rodicak ale dochodkove som neprihlasovala, tak neviem ci je to ok alebo sa mam ist pytat na socialku, viete niektora viac?

elizita
10. feb 2020

@panda6 a ppcas toho ako bol manzel na materskej si ty bola kde?

evittam
10. feb 2020

@panda6 Zamestnavatel za neho neplatil nic pocas MD. Bol poistencom štátu.
A ty si bola ako čo?

panda6
10. feb 2020

@evittam ja som zamestnanec na RD, platila som si zdravotku sama.

evittam
10. feb 2020

@panda6 Tak si tiez poistencom štátu z pohľadu SP.

panda6
10. feb 2020

@evittam dakujem za odpoved, tak by mohlo byt ok

lucia1059
autor
11. feb 2020

@panda6 ahoj.je to v pohode ja som si to pre istotu ešte obvolavala 🙂