Otec na materskej

zdena12345
16. nov 2016

píšem sem už niekoľký krát ohľadom materskej otca. Máme naplánované, že v januáry 2017 by išiel manžel na materskú s prvým synom, ktorý bude mať v 7/2017 3 roky, takže to víde len tak tak. Chceme to tak lebo minulý rok menil prácu a mal nižší plat. Tento rok mal vyšší, takže by mal mať vyššie materské. Popri tom by pracoval na dohodu u toho istého zamestnávateľa. Okrem prvého syna máme teraz 7 mesačného, ja budem doma s ním bez nároku na nejaké financie zo štátu. Naviac pracujem na dohodu o pracovnej činnosti, takže nejaké soc. aj zdrav. sa mi platia. Sú to ale malé sumy, keďže robím len pár hodín v mesiaci.
Právnik v manželovej firme mu radí, aby išiel ešte tento rok. Údajne sa majú robiť zmeny v zákone. No tým by bola materská dosť nižšia vzhľadom na nízku výplatu minulý rok. Chcem sa Vás spýtať, či viete o nejakých zmenách, ktoré budú mať vplyv na to, ako to chceme urobiť. Jediné čo viem je že sa má materské dvihnúť na 75%.
Prípadne viete mi poradiť ešte nejaké "vychytávky"?
Ďakujem

zuzkat1
16. nov 2016

Ja voebc neviem nic o tomto ale ked maju obe deti vyse pol roka tak moze ist len na rodicak..za tych 200e pokial viem..kamoskin muz bol doma od dvoch rokov syna a ziadna materska ale rodicak

zzuzika511
16. nov 2016

Áno aj otec ma nárok požiadať o materské kedykoľvek do veku 3r dieťaťa.. neviem o nejakých nových zmenách jedine to ako píšete že sa zvýši na 75% .pobera ho po dobu dobu 28 týždňov

zuzkat1
16. nov 2016

@zzuzika511 takze ak sa vystriedaju tak rok sa da poberat materske?

zzuzika511
16. nov 2016

Ak máte aj vy nárok na materskú tak ju budete poberať po dobu 34 týždňov=8,5mesiaca a manžel ma nárok na 28 týždňov=7 mesiacov

nivea777
16. nov 2016

@zzuzika511 aj tie zmeny 75% budu platne asi az od maja ci juna..

zzuzika511
16. nov 2016
zzuzika511
16. nov 2016

@nivea777 No jej syn ma 7mesiacov takze otec môže kľudne nastúpiť aj v júni alebo neskor

nivea777
16. nov 2016

@zzuzika511 ona chce asi aby otec poberal MD na prveho syna a potom aj na druheho syna

katarinka289
16. nov 2016

@zuzkat1 zle hovoris.Otec moze nastupit na matersku hocikedy do veku 3 rokov.Ak na nu nastupi 2mesiace pred dovrsenim troch rokov tak ju bude poberat len dva mesiace
@zdena12345 a preco nejde na matersku k mladsiemu az tebe zanikne narok.A ty by si bola na predlzenej rodicovskej so starsim s tym,ze stat za teba bude platit zdravotnu a v skolke moze byt len na pol dna.My to tak teraz mame.Manzel je na materskej s dvojrocnou a ja na predlzenej rodicovskej s patrocnou

zuzkat1
16. nov 2016

@katarinka289 ok beriem..vravim nevedela som..no pride mi to hrozne nelogicke.

m.i.r.i
16. nov 2016

@zuzkat1 nic na tom nie je nelogicke..materske sa vyplaca pre kazdeho poistenca, ked si obaja rodicia platia poistne a splnaju kriterium, ze poistne musia platit minimalne 270 dni za posledne 2 roky - tak maju obaja narok dostavat materske presne tak ako maju narok na nemocenske a podobne...vyplaca sa to na poistenca, nie na dieta ak to mam tak polopate napisat...rodicak je uz len prispevok na ktory ma narok uplne kazdy, aj kto nerobi aj kto robi do 3r veku dietata a dostava ho len jeden samozrejme....je to davka...podla mna to logicke je a je to aj super, ze sa to da aspon takto...v inych statoch maju otcovia narok na paternity leave, cize otcovske volna rozne, ci uz 2 tyzdne, ci 3 mesiace...u nas toto nie je ale aspon mozu vyuzit tiez to, ze mozu byt doma s dietatom a poberat materske..ale zas, vela ludi to aj tak inak prekombinuje, tak ako zakladatelka, ze otec aj tak pracuje, pretoze staci sa zamestnat na novu pracovnu zmluvu, alebo robit na dohodu..alebo byt zivnostnik a da sa popri tom este aj materske poberat..

sorciera24
16. nov 2016

@zuzkat1 muz moze ist na matersku uz par rokov...len o tom malokto vedel a moc sa o tom nehovorilo.....aj moj muz to asi planuje vyuzit, nas aml teraz v oktorbri 2 roky, siel do skolky, aj do rpace a muz rozmysla, ze pojde, elbo pomaly ta materska vychadza tak ako plat......moze ju kedykolvek do 3 rokov poberat ...28 tyzdnov...ale zena tym padom prichadza o rodicak...moze sa poberat len 1 z toho....plus muz moze pracovat,a le bud na novu zmluvu alebo dohodu, elbo z povodnej mu ide materska.......a dokonca dieta moze byt aj v skolke...preto sa to oplati.....

katrin21
16. nov 2016

@zuzkat1 blbost ze nemoze,,, moze... a ano, da sa mat rok materske.. najprv matka, potom otec..... otec moze ist normalne na matersku, kedykolvek do 3r veku , najskor vsak 6tyzdnov od narodenia dietata....

Otec moze nastupit kedykolvek.. moze ist aj hned po tebe, alebo mozes ist na rodicak apotom ho prerusit a on pojde na MD
AK pracuje na zivnost, tak dokonca moze aj oficialne pracovať a aj poberať materske... to viem na 100%, lebo to je nas pripad... moj MM je zivnostnik a oni nemozu ist na " matersku dovolenku" ,ale dostanu materske ked on poziadaju a to je ako MD pre nich.......lebo si nemozu dat dovolenku sami sebe :D , takze oni mozu aj pracovať a aj byt poberatelom materskeho, ak chcu.
Zamestnanci ale tuto moznost nemaju. tam sa to da riesit vraj tym, ze pojde muz pracovat po nastupe na MD na inu zmluvu, ako mal pred MD ...

zuzkat1
16. nov 2016

@sorciera24 no a preto to povazujem za nezmysel..muz doma pobera matersku a este aj robi a dieta v skolke...nedomyslene. Potom ze kde su peniaze

eliskaevicka
16. nov 2016

@zuzkat1 neni zo nezmysel , tie peniaze si aj otec zarobil , a dal do štátu , takze ma nárok , nie? A peniaze sú u Fica na švajčiarskom konte 😀

zuzkat1
16. nov 2016

@eliskaevicka no hej aj tam. No ja by som uz radsej nez muza nechala doma nechala matku na md rok

zuzkat1
16. nov 2016

Ale mne je to v konecnom dosledku jedno mna sa to nikdy tykat nebude.. Len ma ta moznost prekvapila

sorciera24
16. nov 2016

@zuzkat1 jasne, chapem...ale ked rozni nenazranci a ludia, kt. sa nechce robit vyuzivaju rozne soc. davky prispevky a neviem co...preco clovek, kt. maka nevyuzil takuto prilezitsot......ked to stat ponuka, ine je, ekbyze ho nejak klameme alebo oberame, ale ved odvadzame kopu na daniach, vychovavame im novych danovych poplatnikov...tak co by nie...kedysi by to aj mne prislo mimo...ale co...ked ma stat takyto zakon...preco to nevyuzit a legalne...ked ta moznost je.....

m.i.r.i
16. nov 2016

@zuzkat1 preco nezmysel? Tak ako kazdy kto odvadza odvody ma narok od socialky dostavat PNku, tak ma narok dostat aj materske...ci je to zena ci muz..preco by to mala byt len zena? Ja tam ziaden nezmysel nevidim..praveze je to logicke...skoda len, ze aj tak to vela ludi nevie...Mihal sa snazil svojho casu na to upozornovat, aby do toho rodiny smelo sli..ale aj tak to mnohi nevedia..my sme to tiez tak urobili uz pred 7 rokmi pomaly...najprv ja, potom manzel..a teraz je to este vyhodnejsie, lebo za onych cias sa poberalo len 55% zo mzdy ako materske a aj strop bol asi na 700 eur..teraz je to uz 65% a bude este viac, aj sa pridalo este 6 tyzdnov..ja som kedysi mala 28 a manzel 22..teraz je uz 34 a 28 ...dokopy viac ako rok pomerne slusnych peniazkov..nic nenormalne, nelogicke..ti co nerobia takyto narok nemaju..ked jeden z partnerov nerobil a nesplna podmienky, tiez nema narok..tak precoby pracujuci rodicia co si odvadzaju odvody nemohli dostat peniazky od statu...ved sa staraju o dieta..urcite toto podporujem viac ako rodicaky pre kazdeho a ked sa este stazuju, ze rodicak je nizky...materske je odvadzane od platu a pre pracujucih, tak tieto peniaze su urcite spravodlive

monicm
16. nov 2016

@katarinka289 Mne len napadlo, že ak pôjde na materskú na staršieho, môže ísť predsa potom neskôr aj na mladšieho, nie?

katarinka289
17. nov 2016

@m.i.r.i teraz ke yo 70% a buduci rok bude 75% 😉
@monicm Ano aj tak moze

zdena12345
autor
17. nov 2016

chceme teraz na starsieho a buduci rok na mladsieho. jedine co som chcela, ze ci sa nechysta od noveho roka nejaka zmena aby sme o tu matersku neprisli. dakujem za prispevky k teme 😉
my sme prave prisli o vela moznosti, na ktore sme aj mali narok pre neinformovanost. Napr aj pre zle informacie priamo na uradoch mi nevysla ani materska na druhe dieta, pritom som ju mohla mat. tak toto vidim ako kompenzaciu a naviac mame na to zo zakona narok, tak preco by sme to nevyuzili. nijak stat neokradame. obaja pracujeme. ja pracujem naviac od 5 mesiacov veku druheho syna, takze nie sme vyciciavaci statu.

evittam
17. nov 2016

@m.i.r.i Heheh p.Mihál najskôr s prepáčením - posral čo mohol a teraz si to "žehlí" takýmito radami na nete. 😉 Ale máš pravdu - tie peniaze si človek odvedie. Len je dosť zle tento náš sociálny systém nastavený - ako som už písala aj v iných diskusiách. Proste si zober (môj prípad) pred prvým tehu som riadne odvádzala vyše 10 rokov tomuto štátu nemalé dane a odvody a len preto lebo ma pracovná situácia prinútila založiť živnosť-bola som rok oslobodená od platenia odvodov tak som dostala prd a nie materskú......Napríklad taká čo v živote nerobila sa zamestná na pár mesiacov na nejakú smiešnu dohodu, potom na 90 dní na max.VZ a má krásnu MD.....No ale čo už. Našťastie sa nesťažujem len konštatujem. 😉

gabriella93
17. nov 2016

Baby a ak manžel bude na materskej si starším a ja by som otehotnela tak mladšie nemá nárok na nič? Či?

monicm
17. nov 2016

@gabriella93 Ak by manžel išiel so starším na MD a ty otehotnieš, pokiaľ porodíš, jemu MD zanikne. Takže by si išla na MD ty a potom by mohol opäť manžel na mladšie.

gabriella93
17. nov 2016

@monicm prečo jemu zanikne?keď porodim tak mám znova nárok na MD nemam nárok len na rodičovský?

evittam
17. nov 2016

@gabriella93 Zalezi od toho ci tvoj PP trva ak ano tak mas znovu narok na MD ale len na novonarodene dieta-priklad ak by manzel nebol na MD so starsim a ty mas RD tak RD nastupom na MD zanika a ty dostavas MD. A nemozete poberat aj MD a RP sucasne alebo dve MD. A na MD moze ist manzel pri mladsom az po 6.tyzdnoch od narodenia.

gabriella93
17. nov 2016

Ďakujem

linda81
19. nov 2016

hm...to su kombinacie kombinacii .....stale by chcel nieco niekto len poberat a mat narok...a robit nikto ...nechapem ako potom krajina moze fungovat.. 😕

evittam
19. nov 2016

@linda81 Ak mas narok na MD tak di si ju uz odvodmi a daniami zaplatila....
To, ze tu mame inych "vyciciavacov" to je v poriadku? A ty najväčší sedia na tych najvyssich miestach-preto to "funguje"....😋