Bezmäsité jedlá bez mlieka a mliečnych výrobkov a sóje

muskazlata90
31. jan 2024

Ahojte, prišla som si tu pre inšpiráciu. Viete mi prosím poradiť nejaké bezmäsité jedlá bez akýchkoľvek mliečnych a sójových výrobkov? Mám alergiu a už mi dochádza inšpirácia.
Mäso jedávam, ale chcela by som ho obmedziť na 3x do týždňa. Moje bezmäsité recepty, čo zvyknem variť:

Špenátový prívarok s vajcom a ovsenou smotanou
Cestoviny s rôznymi druhmi rajčinových omáčok, striedam šampióny, kukuricu, sušené rajčiny, tuniaka z konzervy atď.
Grenadír bez slaninky s opraženou cibuľkou
Domáce parené buchty z mandľového mlieka
Cestoviny buď s makom alebo orechami
Domáci ryžový nákyp z ryžového mlieka
Zemiakové placky, cuketové placky
Šošovicový privarok s ovsenou smotanou a vajcom
Hlivový/šampiónový perkelt s ovsenou smotanou
Vyprážaný karfiol/brokolica/šampióny

Ďakujem všetkých za rady 😊

nika1971
31. jan 2024

zapekane zemiaky s kukuricou, brokolicou

natalia912
31. jan 2024

Thajská prazena ryža, langoše, kapustne halušky, hubovy paprikáš, lečo...tak narýchlo 🤣

nika1971
31. jan 2024

zeleninove rizoto

simca06022011
31. jan 2024

Poke bowl, alebo ešte napr tekvicové jedla ( prívarok je super bez smotany/mlieka), tekvica/bataty pecene na plechu s kadecim ...

muskazlata90
autor
31. jan 2024

@nika1971
@natalia912
@simca06022011
@belasy_motylik baby ďakujem veľmi pekne za inšpiráciu. ❤️ Akurát teda langoš som skúšala s ovseným mliekom teda bol hnusný 😅 ak
@natalia912 máš prosím recept, kde nejde do cesta mlieko/smotana, budem veľmi vďačná.

luckajozko21
31. jan 2024

cicerove curry, strukovinove polievky, cuketove/cviklove halusky, french toast

belasy_motylik
31. jan 2024

@muskazlata90 ako myslíš langoš s ovseným mliekom? Do kysnutého je najlepšia voda, neexistuje kysnuté, ktoré by sa mi s ňou nevydarilo a to už som teda niečo napiekla 🙂. Recept v podstate akýkoľvek. Takmer všetko sa dá spraviť v bezmliečnej variante 😉

simca06022011
31. jan 2024

@muskazlata90 ale ved original langose sa robia bez mlieka
aj tu mas napr recept... dokonca do knedli, kysnuteho cesta atd tiez mozes vyskusat bez... jedine ak nejake kolace speci, tak tam do kysnuteho davam mlieko..

belasy_motylik
31. jan 2024

Všetko toto tiež je bez mlieka a všetkého mliečneho, bez sóje a bez umelých farbív a príchutí, naozaj sa dá spraviť skoro všetko 🙂 https://www.modrykonik.sk/blog/belasy_motylik/album/bezmliecna-kucharka-1tdzbr/

muskazlata90
autor
31. jan 2024

@belasy_motylik
@simca06022011 baby ďakujem. Ja som bola v tom, že treba, naša som si tento recept na vareche a tam ide aj mlieko a smotana. Keď som si chcela kúpiť u nás langoš, tiež mi vraveli, že v ceste je mlieko, majú to aj ako alergény vyznačené. Ale skúsim teda pogoogliť ešte. Tu je recept, z ktorého som čerpala ja. https://varecha.pravda.sk/recepty/najlepsie-dom...

veselo_neveselo
31. jan 2024

Rozne druhy kari (curry), bez soje, len s cicerom, alebo fazulou, rozne druhy dal (zo sosovice).
Inak aj rozne druhy salatov, len zmenis dresing. Pripadne pridas tuniaka, lososa, ancovicky - to mas hned 3 rozne druhy.
Vselijake zeleninove huste polievky.

Rozne typy vegan bowl: ako zaklad ryzu, alebo quinou, ci kuskus, a k tomu par druhov zeleniny - avokado, cvikla, brokllica, nejake strukoviny, trochu dresingu a mas to
Kuskus, quinoa, bulgur,, ryza, su vyborne ako zaklad.

Ked premyslas co varit, tak sa len zamysli nad tym, co chces ako zaklad - nejake "zrno", ci zemiak, batat, cestovina? Co pojde ako protein (ak nie soja, tak strukoviny, ryby, maso). A potom co dalej ako zelenina, a potom ako to okorenit, dochutit (sem patria aj orechy, semiacka a rozne ich zmesy a kremy z nich)
A ja pridavam vzdy listovu zelenonu ako samostatnu kategoriu.
Obmenou kazdeho z tych dostanes novy "recept".

belasy_motylik
31. jan 2024

@muskazlata90 klasický recept je bez smotany a mlieko nahraď vodou, všade sa pchá mlieko a vôbec nemusí 😉

natalia912
31. jan 2024

@muskazlata90 u nás sa robia langoše iba s vodou...nedáva sa mlieko a su teda famózne 🤤 proste náhrad mlieko vodou🙂

muskazlata90
autor
31. jan 2024

@veselo_neveselo
@belasy_motylik
@natalia912 ďakujem všetkým za rady.

domak2
31. jan 2024

@muskazlata90 pozri si akékoľvek veganske recepty bez soje

2ivana5
31. jan 2024

Tu sa pripnem 🙂)

lenkike
31. jan 2024

Tuniakove fašírky, sú famózne 🤤
https://chutodnaty.sk/tuniakove-fasirky/
Zeleninové rizoto, bulgur so zeleninou, šampiňónmi, cuketa na milión spôsobov, ratatouille je tiež mňamka... Ja mám veľmi rada zeleninové jedlá, a mliečné výrobky sa dnes už krásne dajú nahradiť rastlinnými alternatívami, aj keď treba si trochu na to zvyknúť, lebo keď som robila zemiaky na kyslo z rastlinnej smotany, stále som tam cítila chuť/vôňu kokosu, z ktorého bola tá rastlinná smotana vyrobená, jednoducho tam je originál kyslá smotana lepšia 🤷

kvet123ka
5. feb 2024

@muskazlata90
zeleninové , tekvicové, cícerové kari s ryzou.. davám kokosovú smotanu z plechovky.
zeleninové rezne
šošovicové fašírky alebo sosovicový burger podla Pica, kukni si jeho recepty veľa pridava zeleninove a veganske jedla...
zeleninové faširky/placky so zemiakmi
zeleninové rizoto
pecená zelenina v trúbe ( zemiak, batat, cuketa, mrkva, baklazan, hriby ... cokolvek co mas rada.. k tomu dresing chili, alebo hummus alebo tatarska omacka - tam nie je mlieko

trema
5. feb 2024

Vegánske recepty skús, napr. https://www.instagram.com/fitgreenmind/

gondyo
5. feb 2024

Bulgurový šalát alebo ako príloha, ryžové rezance s čímkoľvek, pšenový nákyp