Odpustili by ste spolužiakom šikanu?

zuzana9415
23. feb 2023

Odpustili by ste spoluziakom niekedy sikanu?

liljana
23. feb 2023

Na svete su miliardy ludi, preco sa chces este vobec bavit s zlymi ludmi? Bav sa s dobrymi a tychto zdaleka obid.

macekovam
23. feb 2023

@zuzana9415 o oni ťa o to prosia?

zuzana9415
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
macekovam
23. feb 2023

@zuzana9415 ja rozumiem.. a pytam sa ci ťa oni prosia o odpustenie.. lebo ak ťa neprosia ... preco by si im chcela odpustit? ak mas silu tak by si im skor mohla povedat co si o nich myslis.. ako ti ublizili... a konkretne ja by som o tom hovorila mozno aj verejne... a mozno by som ich aj menovala.. ako som s tym a stym mala taku a taku zlu skusenost...a neriesila by som co si ini myslia.. vtedy mali silu oni.. teraz ju mam konecne JA !

macekovam
23. feb 2023

@zuzana9415 a este odpoved.. nie neodpustila by som im...

zuzana9415
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
simca06022011
23. feb 2023

Ako vieš ze sa to nerieši?

zuzana9415
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ckocka
24. feb 2023

Ešte donedávna problém šikany ani oficiálne neexistoval, to že sa o nej hovorí je známka práve toho že sa jej venuje stále vačšia pozornosť. Niekde s tým vedia pracovať lepšie, niekde zatial horšie, ale situácia sa stále zlepšuje.
Moje prastaré ročníky si budú pamatať ako sa v škole správali deti k slabším kusom, a nikoho to nezaujímalo.

zuzana9415
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
macekovam
24. feb 2023

@zuzana9415 nemusi byt slabsi kus.. a podstatne je to ,,že si to necha,, a potom sa to uz stupnuje...

ckocka
24. feb 2023

@zuzana9415 To nebola podstata mojho príspevku.

zuzana9415
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ckocka
24. feb 2023

@zuzana9415 No vždy je to niečia chyba. Ja len rozporujem že sa to nijako nerieši, nijako sa to doslova neriešilo za mojej mladosti.

zuzana9415
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
simca06022011
24. feb 2023

@zuzana9415 nie, rieši sa to rôzne. S deťmi, celym kolektívom, s psychológii, rodičmi. Preloženie dieťaťa je posledná vec, alebo niekedy prvá ak rodicia uznajú za vhodne. A to ze ty pochybujes je ok, ale ja to reálne zažívam, u nás sa to v škole deje a rieši. Nemusi sa všade, lebo vidím aj u nás, že sú ľudia ktorí riešia menej, iní riešia viac, niektori to už s tou vyzadovanou "laskou" medzi deťmi preháňajú, ale rieši sa to.

ckocka
24. feb 2023

@zuzana9415 Triedny učitel s výchovným poradcom, do škol chodí psychológ, robia pohovory s šikanovaným žiakom a s tým čo šikanuje, samozrejme spolupracujú s rodičmi. Pracujú aj s celou triedou, nácvik sociálneho správania, spolupráce a riešenia konfliktov.
Problém šikany natrvalo nikto nevyrieši, tá vždy existovala a existovať bude, to ale neznamená že sa nerieši.

zuzana9415
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ckocka
24. feb 2023

@zuzana9415 Tak musia rodičia viac tlačiť na to aby sa riešila.

simca06022011
24. feb 2023

@ckocka no bohužiaľ s rodičmi slabo spolupracujú. Ako mama "obete" musím povedať že je to bieda. Hlavne ked od nej nevytiahnem informacie. Ano tie kadejake testy a pod robia, aj programy ale o vysledkoch nic sa nedozvieme. Nevychovanci sú gdpr chránení aj na rodicku to bolo, ze "deju sa tu veci, rodicia zistite si od deti"... ťahať info z kade tade je zážitok.

ckocka
24. feb 2023

@simca06022011 Určite je stále čo zlepšovať, vela záleží na konkrétnej škole.

zuzana9415
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
simca06022011
24. feb 2023

@zuzana9415 pozri, šikana úplne nevymizne. Preto jedna vec ktorá sa rieši je to, aby sa vedel človek brániť. Čím dlhšie sa to toleruje tým je to horšie, lebo ceky kolektív to rozdeľuje a končí to tak ze najslabší sú z kolektívu von a sikanovani. To sa deje keď sa nerieši. Keby každý vedel ako správne reagovať, len povahy sú rôzne, tak by žiaden tiran v kolektíve nemal šancu urobiť z toho nič väčšie. Ale to nefunguje. A ako sa vraví, nememu decku ani vlastná mať nerozumie, keď tie deti nepovedia ťažko sa to hneď rieši. Nie len prospech býva dôvod, hocičo to môže byť.

ckocka
24. feb 2023

@zuzana9415 To sú dnes myslím školy zanedbávané po všetkých stránkach, ona zas musí prejsť nejaká doba kým bude vola vrátiť im nejakú vážnosť.

bboossoorka
24. feb 2023

Neodpustila a nikdy neodpustím.momentqlne sa v tom nachádza moja dcéra a vzala som to vlastných rúk.Uz ich rieši polícia.Nie nikdy

andreatytler
24. feb 2023

@zuzana9415 Akoze ci by som sa zacala kamaratit v dospelosti s niekym kto ma sikanoval na skole? Ucite nie.

bloger
24. feb 2023

@zuzana9415 Snažil by som sa o to. Tiež raz dospejú a budú mať vlastnú rodinu. A ak ich dieťa nedaj Boh zažije šikanu veľa vecí pochopia. Dá sa povedať, že prídu do rozumu. Neviem ako tebe ubližovali. Určite je ťažké sa s niečím takým vysporiadať. Neživ ale v sebe negatívne pocity. Má to totiž vlyv na celkové zdravie. Ublíži ti to viac ako im. Odpusť im nie preto, že si to zaslúžia ale preto, že ty si zaslúžiš pokoj.

ruzasipova
24. feb 2023

@zuzana9415 Pockat, takze ty si niekde nieco v TV videla a tam povedali a na zaklade toho si si utvorila nazor, ze sa sikana na skolach neriesi. Ale neobtazovala si sa zistit, popytat sa ziakov a uciteliek, ako je to naozaj, ze?
Tak takto, sikana sa na skolach standardne riesi. Riesi ju triedny ucitel. A deje sa to adekvatne k situacii.

777januska777
24. feb 2023

Odpustila som. Vekom som si uvedomila, že šikana nebola o mne, ale o tých ľuďoch co sikanovali. Ked som bola staršia, tak som videla čím si prechádzali spolužiaci v období, keď ma šikanovali. A chápala som, ze svoju frustráciu zo života sa snažili nejako prekonať a teda nevedeli ako. Ono úplne rozumiem, ze je to ťažké odpustiť a nebodaj sa ešte s ľútosťou pozerať na šikanátora, ale často aj ten šikanátor je sikanovany v rodine alebo inde a potom to prenáša ďalej.

kittykat22
24. feb 2023

Odpustat sikanu bez toho aby sa osoba ktora sikanovala ospravedlnila, je zle. To vedie k tomu, ze clovek ktoremu je ublizovane prijme nasilie v zivote za nieco prijatelne a normalne.