Nezvládam výchovu 11 ročného syna

zlamama77
14. nov 2016

prosím poradte, niekde robím vo výchove chybu, Syn, si začína robiť čo chce aj napriek jasným pravidlám a uzavretým dohodám.dalsí problém je že až nezdravo ho začal priťahovať PC a hry, ich pozeranie alebo hranie. Tiež, začína klamať, teda, stalo sa už pár krát, hlavne, aby zatajil, že porušil pravidlá. Začína ním tiež plieskať puberta.
V poslednom období - asi rok a pol, doslova bojujem s tým, že silou mocou chce hrať hry na počítači, alebo, mobile, (prípadne pozerať kraviny na youtube), a ked ho vypracem odtiaľ, hned ide k telke k starým rodičom...(kým prerobíme a budeme moct ist byvat do svojho, docasne sme u rodicov, financne sa neda sa sami, som MD).

napr. kedže syn ma problemy s pozornostou, a mam maleho tiež dosť hyper, aby nerušil staršieho idem s malym von na chvilu az ma starsi pokoj pri ulohach. (alebo som v kuchyni,al.inde) často sa stalo, že starší ,,čumel,,bez povolenia namiesto toho, aby robil to, na čom sme sa dohodli. Alebo, sa už cielene pýta, kam idem, kolko tam budem, kedy prídem....(plánuje hry, alebo ,,čumenie,, aby som o tom nevedela.
týka sa to podobne, aj iných vecí, na ktorých sa dohodneme.
snažím sa, aby nemal veci, alebo, činnosti iba mnou ,,nadirigované, nariadené,, a nechcem mať z neho ,,cvičenú opicu,, ktorá slepo a bez mihnutia oka vykoná všetko, tak vačšinou sa dohodneme, a vysvetlime si, čo, prečo a kedy treba. hlavne, úlohz, povinnosti, ptom oddych. Tiež , niekedy povolím aj tie hry ale obyčajne to dopadne tak, že namiesto 30 min sú 2 hodiny, aj to ho nemožem od PC , Tv dostať...a potom hladá iné...podobne, dohodneme sa nakolko bude u nejakeho kamarata, kedy sa ma ohlasiť, ale často to poruší
Uvedomujem si, že nemôže takto vedome a svojvolne robiť to, čo sa mu zachce, ale, akosi začína sa mi to vymykať z rúk. Oznámil mi, že aj ked ja nedovolim, ale nech si ,,píšem,, že on si kúpi dotykový mobil z vreckového, lebo všetci majú a hrajú hry.../teraz sú to hry, ale čo bude potom?)
Na druhej strane, aby som povedala aj to pozitívne, je šikovný, aj mi niekedy pomože (je dosť vyťažený, škola, tréningy), ....za porušenie dohod boli aj tresty, napr zákaz pozerania, ale niekedy aj napriek tomu ,,čumel,,....aj výchovná bola, aj ked neviem, či to má efekt a necítim správne takto moc reagovať...nechcem zakazovať kamarátov, lebo fakt je s nimi málo, vačšinou cez víkend, nechcem zakazovať šport lebo je dosť hyperaktivny a ked sa nevyburi športom tak mu to prepina, ...
jeho výchovu riešim vačšinou ja, je z predošlého vzťahu a manžel to skor necháva na mna, aj ked občas prejaví svoj názor, snažím sa so synom hodiť reč, aj, prečo to robí, ale že nevie, že sa chce pozerať. často mu preto nadávam, a zdá sa mi, ako by sme spolu bojovali..a táto situácia nie je dobrá, no neviem, ako to zmeniť.
Niekedy mám dojem, akoby bolo pozeranie nejakým únikom, ale často ho láka aj ked podľa mna má bezproblémový deň, robím si starosti, lebo z veľkého množstva činností ktoré ho zaujímali pred časom, už nemá záujem o nič. ked nepozerá, tak nevie, čo má robiť (hoci má nesmierne množstvo možností) a svoj volný čas len tak bezcielne rozhajdáka.
Ako mamka mám toho dosť, hlavne pri malom je dosť fuška aby bolo všetko porobene, čo treba a tak nemožem stále stáť pri staršom. Syn mi často hovorí, že ho nikto nemá rád, že sú všetci proti nemu, (za každú drobnosť ho pochválim, ked sa dá, ale často ho aj hreším - ) .Aj má napadlo, či nemá napr. depresie, lebo máva ,,dobré dni,, a ,, zlé,, a niekedy všetko porobí super, inokedy je to zúfalý boj. Nechcem, aby sa cítil že ho nemám rada, ked ho hrešim, ale nechcem nechať bez reakcie situáciu, ked porušuje dohodu, alebo robí niečo nevhodné..
Prosím, poradte, čo by ste robili, alebo, čo by ste isto nerobili...ďakujem

(prípadne, poradte spoločné hry pre 11 a 2 roč, )

natalym
14. nov 2016

PC nemá kábel? Vypnem a zoberiem a bodka.

pixma321
14. nov 2016

Dať veľa lásky, pozornosti...spoločné aktivity, výlety...nájsť niečo spoločné ...nejak nenásilne. A popritom...keby vám akože náhodou vypli internet ..počasie by sa akože pokazil počítač ....aby to bolo uveriteľné ...a medzitým motivovať nejakým športom ....

pixma321
14. nov 2016

Oprava po čase ... Schválne som napísala že aby sa všetko stalo náhodné. ... Nie že zakaz...aby to nemalo opacny účinok...že sa na teba nahnevá...nepoznám jeho povahu....

zlamama77
autor
14. nov 2016

@natalym ano, ma, riešila som. často to potom riešil tým, že šiel na ,,telku,, k rodičom, a ked ju pozeraju, jednoducho, nemožem im vypnúť. tak som odhánala odtial...
@pixma321 súhlasím, ale, všimla som si, a priznám sa, že nie je to dobré, ale tie spoločné aktivity sa strašne zredukovali. starši mnohokrát jednoducho nemá záujem niekam ist, ked vymyslim, (asi vekom??) povedal, že nechce chodit len so mnou, chce s chalanmi, no, vela krat sa neda, a nie je jednoduche zosuladit aktivity starsieho s malym. napr. ked ma starsi uz ulohy porobene, a mozme sa ,,hrat,,, maly uz reve od unavy a musim ho dat spat, tak uspavame ho spolu a obycajne starsi hned zaspi ...ked uspavam sama, starsiemu vadi ze ,,nie sme spolu,,
ked nieco spolu staviame, maly vsetko bura, to sa starsiemu nepaci, a pod. preto privitam akekolvek typy vhodne na spoločne aktivity..

hettinka
14. nov 2016

no, chalan normálne testuje hranice, ja mam doma 9-ročného a tiež občas skúša, čo vydržíme (ja, manžel, učiteľka, družinárka...)
Ak je kľúčový problém počítač, je jednoduchá cesta, zobrať mu ho úplne a dávať mu ho len na vyhradený čas napr. len cez víkendy a prázdniny po splnení si úloh. To isté mobil, ak nemá sebakontrolu, tak nemôže mať smartphone.
Ja to takto praktizujem, samozrejme sme sa v dobrom porozprávali, aby to syn nebral ako trest, ale ako normálnu vec, že najskôr musia byť povinnosti, škola, pomoc doma, bežné hry ... a nie stále len počítač. Ono ich to úplne magicky priťahuje a hry sa donedávna nejako nehral, ale chalani v škole to hrajú, tak chce tiež, aby zapadol, aby sa mal o čom rozprávať ... Ja mu ho nemôžem vziať úplne, lebo majú dosť veľa úloh aj s pomocou počítača. Ale ked ulohy spraví, nechám mu ho pár minút a potom ho musí odložiť - preč z izby. Ak by som mu ho tam nechala, jasné, že by ho tajne zapol. To isté mobil, ma ho v obývačke, nie v izbe.
Tvoj syn nemá depresie, je proste závislý od počítača, ktorý mu vymýva mozog a má na neho neblahý vplyv ... a s rodičmi sa tiež porozprávaj v tomto zmysle, že tu ide o zdravie, fyzické aj psychické a 11-ročné decko nebude proste cele dni len sedieť pred obrazovkou.

panidia
14. nov 2016

Ahoj, takže ako ti tu už správne radia dievčatá predo mnou, internet odstaviť,mobil zobrať a len čo je viac času venovať sa mu.Inak ja mám tiež v puberte syna a mobil nemá už dva mesiace a keď nechcem aby išiel za počítač jednoducho zoberiem myš a hotovo.Snažím sa s ním veľa rozprávať a veľa sa aj stískame,čítala som niekde že potrebujú ten telesný kontakt a pocit že ho rodičia bezpodmienečne ľúbia. ....

natalym
14. nov 2016

@zlamama77 No ja si myslím, že 11 ročný je už dosť veľký aby pochopil život. Treba mu to vhodne vysvetliť. Moja dcéra sa od 8 rokov starala sama o sestru. Vedia sa spolu hrať, najesť čokoľvek. Ale ja sa snažím vždy nájsť si čas pre ne aj samostatne. Proste sme rodina, malý je malý, prispôsobujeme sa aj Ty sa prispôsobuješ deťom, nie?
Zase čo? Furt len pekne mu, čo on nemá žiadne povinnosti, alebo ak sa mu tiaži prispôsobiť sa, tak mne ako matke sa bude ťažiť mu kúpiť napr. novú bundu. 😉
Otál potál mojenko........

uhnakova
14. nov 2016

tak ja by som isla na to opacne, povolila by som mu pocitac na dlhsiu dobu, 30 minut je strasne malo, to sa akurat clovek rozohra. Skus sa s nim dohodnut, ze sa moze zahrat na pocitaci trikrat-styrikrat za tyzden po dve hodiny, ale ze na oplatku ocakavas slusne chovanie, ziadne klamstva, dodrziavanie pravidiel. Podla mna ti skratka nepomoze zakazovanie pocitaca a telky, lebo syn vyuzije kazdu prilezitost, aby sa ku hram dostal - poznam z vlastnej skusenosti. Skratka pocitac je to, co ho bavi, je to jeho konicek, tak ho v tom treba podporit, v rozumnej miere samozrejme, a na oplatku mozes aj ty nieco ziadat. Podla mna velmi oceni, ze ho mama chape, a ak to spravne podas, bude to vyzerat, ze on sa spolupodiela na novej dohode, ze to nie je len rozhodnutie z tvojej strany. Bude mat pocit, ze on rozhodol o svojom zivote a to mu prida na sebavedomi a ochote spolupracovat as tebou aj v inych oblastiach.

katarinamarkova
14. nov 2016

@zlamama77 ........Ako mamka mám toho dosť, hlavne pri malom je dosť fuška aby bolo všetko porobene, čo treba a tak nemožem stále stáť pri staršom. Syn mi často hovorí, že ho nikto nemá rád, že sú všetci proti nemu..........

mňa by fakt zaujímalo čo je pre matku prednejšou robotou ako vychova jej detí.
hm?

novinka: pc, tv - májú kábel, tablet, mobil - majú nabíjačky, bez kt. tiež po určitej dobe jednoducho nejdú
odpojiť, vypnúť, schovať - kde je tu problém???

spoločné hry pre 11r. a 2r. - napr. mamičke pomôcť v domácnosti, nech je kopec času na spoločnú prechádzku, výlet, túru, plávanie, korčulovanie, lyžovanie, sánkovanie, bicyklovanie, minigolf, ihrisko ( 2r. nech sa naháňa po preliezkach so synom hoď mamičkovskú kofču), vybehnite niekam na hrad, zámok, zoo........
jeeeemine veď je toho milion čo môžte spolu robiť.

ja sa skutočne nečudujem tvojmu synovi že sa cíti byť odstrčený, keď 99% tvojich aktivít smeruje k najmladšiemu a domácnosti, resp. novému manželovi.

môžem otázku?
ako tráviš čas so svojím starším synom? tráviš s ním nejako vôbec čas????

zlamama77
autor
14. nov 2016

@pixma321 ano, je tvrdohlavý, reaguje prudko, a skor tresty umocnuju jeho trucovitu povahu....vobec nie je kludny a nereaguje rozvazne.neviem preto, či to mám nechať bez trestu a napr iba skonštatovať že sme sa radšej mohli spolu hrať celý ten čas, a robiť všetko dalej akoby nič, ale potom to mu dava len dovod že však sa nič nestane ked poruší... najprv kona, potom mysli....tiež, ked niečo veľmi chce, tak si za tým ide, aj napriek tomu, že vie, že to nie je správne a že vie, že budem soptiť.....akoby nemal nad sewbou kontrolu...chcem dodať, že nevysedáva za TV alebo PC stále, ale vytáča ma, ked poruší aj napriek zákazu, alebo, ked vidím, že sa všemožne snaží dostať za PC. tiež, dodávam, že nie je to tak každý den ale dosť často...

katarinamarkova
14. nov 2016

@zlamama77 ......šiel na telku k rodičom.....

otázka:
a kto ho tam pustil????

hettinka
14. nov 2016

@natalym dievčatá sú v tomto úplne iné ako chalani ... ja mam aj dcéru a problémy s počítačom som v živote nemusela riešiť. Nikdy sa nehrala hry, nepozerala sprostosti od youtuberov, alebo teraz ten nový hit - že sa nejaký fagan hrá hru a komentuje to a chlapci to pozerajú ako prikovaní. A ešte mi začal syn z toho opakovať slová, nie práve vhodné ...
Dcéra, ak sa aj "hrala" s počítačom, tak to bolo skôr niečo kreatívne ako upravovanie fotografií a videí, alebo pozerala seriály v angličtine, prípadne chodila na nejakú stránku, kam píšu dievčatá príbehy, aj ona tam prispievala, alebo si čítala anglické knižky na tablete ... bolo to niečo zmysluplné a určite tam netrávila toľko času.

katarinamarkova
14. nov 2016

@zlamama77 ....nechce len s tebou....chce s chalanmi...

otázka:
ako často chodí von za kamošmi? púšťaš ho von za rovesníkmi?

je logické, že v jeho veku chce byť AJ s kamošmi ale AJ s mamou.

hettinka
14. nov 2016

@zlamama77 nie si zlá mama ... to, že je syn taký v istej miere spôsobuje práve počítač. Tiež som si to všimla, že syn mal aj obdobie, že ked bol na počítači, bol z toho časom akoby ožiarený, nervózny. A ak na no nebol, len premýšľal, kedy sa naň dostane. On síce urobil čo som chcela, aj úlohy, aj pomoc v domácnosti, ale všetko len tak rýchlo, odflákal, len aby už mohol bežať k svojmu PC.
Je tak doba, zasa ho nemôžeme úplne odstaviť od toho ... ale my sme ho napr. dali na robotiku, kde stavajú roboty z LEGO a tie potom programujú ... takže je aj vlk sýty, aj ovca celá. Aj domov dostal toho robota a dosť často sa s tým zabáva, že si stavia rôzne tie modely a potom to programuje.

Je smutné, že s tebou nechce ísť ... ale u nás o tomto nedebatujeme, nedeľa je rodinný deň a vtedy sa venujeme jeden druhému, nikto si neplánuje vlastné aktivity s kamošmi. Neviem, ako dlho to takto ešte bude, deti majú 15 a 9, ale snažím sa to udržať čo najdlhšie ... a vždy si nájdeme nejaký program, čo budeme robiť. Ak nejdeme nikam, hráme karty, alebo si pozrieme nejaký film, ktorý baví všetkých.

A skús si zadeliť čas, prečo sa starší neučí v čase, keď menší spí? Bude mať aj viac kľud a potom sa môžete hrať, alebo niekam ísť. Napr. kopať futbal, alebo mladší na odrážadlo, starší na korčule, v zime jeden na sánky, druhý na lyže ...

katkakovac
14. nov 2016

Kde je otec a ako sa k tomu stavia on? Lebo na vychovu su obaja rodicia. 11 rocny chalan nie je dieta, s ktorym sa musim hrat a robit mu zabavu. Priznavam, ze takeho stareho syna nemam, ale pametam si, ze v tomto veku som aj ja klamala ohladom pozerania televizora. A cin viac mamina zakazovala, o to viac ma to lakalo. A zakazovala zbytocne,aj tak sme ju vedeli "prestat" a pozerali sme telku, kedy sa nam chcelo. Som chrobicky citatel a nasla som knihu 5 dni, ktore zmenia vase dieta. Su tam jednoduche pravidla, ako si z takymito pubertakmi poradit. Skus precitat, mozno tam najdes odpoved na svoju otazku....

zlamama77
autor
14. nov 2016

@hettinka presne, ako píšeš
teraz ten nový hit - že sa nejaký fagan hrá hru a komentuje to a chlapci to pozerajú ako prikovaní. A ešte mi začal syn z toho opakovať slová, nie práve vhodné ...

no a je z toho celý vymletý...problém však je, že vačšina spolužiakov nerobí asi nič iné, iba hry , mobil youtuberi a on nechce zaostávať...normálne, som aj pár krát v klude hodila reč s nim čo ho na tom bavi, ja to neviem pochopiť ale ako píšeš, nová moda

@katarinamarkova kto ho pustil? no, napr, povedal že je (smadný, ide na záchod, znesie nezjedenú desiatu) a ked bol akosi dlho, šla som skontrolovať a on pri telke....
ano, jasne, potrebuje chalanov, ale bol problem so sikanov a tak sa istzm osobam a partiam vyhyba, alebo miestam. tiež problem je, že mnohí kamaráti majú radšej počítač a tak bud sa ostane hrať s nimi u nich na počítači, (z čoho nie som nadšená, ale, aspon je s kamaratom), alebo, je vonku bez kamaráta..., dni sú kratke a tak času na lietanie vonku je menej, lebo ked pride domov sa už začina stmievat...takže, kamarati hlavne cez vikend, ale, kamaratov mu nebranim. ja by som bola radšej, keby namiesto PC isiel za nimi, ale, po treningoch je dost unaveny a chapem, že asi chce byt doma? /ja by som bol aradsej, keby napr. knihu si cital, majstroval, atd...
a, suhlasim, nechce so mnou, chce s chalaanmi....nie všetko, ale často....

hettinka
14. nov 2016

u nás, ked bol úplný zákaz na počítač, tak aj sám od seba knihu čítal 😀 Teda on číta aj tak veľa, priemerne 2 knihy mesačne ... ale ked nebol PC, tak prečítal knihu za 3 dni

natalym
14. nov 2016

@hettinka Tak my máme to vyriešené, PC doma nemáme.
Ale majú mobily a čumákujú na youtube tiež. Makeupy a pod.

alazala
14. nov 2016

@zlamama77 tresty a zakazy su casto kontraproduktivne. Aj ja mam ten problem - pubertaci vs pc, uz som tu o tom aj pisala. Moj nazor : 30 min je fakt malo, povolila by som mu viac, ale mozno nie kazdy den. Z vlastnej skusenosti - pre 11r chlapca su hry a internet take lakadlo, ze sam od seba nie je schopny vypnut pc, aj keby ste da neviem ako dohodli. My sme to obmedzovali fyzicky - zobrat mobil, zobrat kabel a pod. Nase deti uz maju skoro 18, ale v sobotu vypiname router, lebo inak okrem toho "cumenia" nic ine nerobia. Hovorim, ze im davam slobodu nudit sa. Inak tiez mame 10 rocny rozdiel medzi detmi a spolocne aktivity su len vylety. Skus si najst cas kedy sa budes venovat len starsiemu - kym o to stoji, lebo ochvilu uz nebude. Ale nejaku zazracnu radu nemam - sama neviem, co s tymi detmi...

tinapa
14. nov 2016

Má tvoj syn ADHD? Lebo si písala, že má poruchu pozornosti.. Skús si pozrieť niečo o Biofeedback-u. Možno by pomohlo aj mladšiemu, ale asi je na toto ešte malý..

petkoemmka
14. nov 2016

Pridavam sa aj ja mam doma 10 rocneho syna a tiez iba pc a ytuberi

tana53
14. nov 2016

Nie, nie si zlá mama, ale ani on nie je zlý syn. Verím, že si vyťažená pri malom dieťati, ale musíš si nájsť čas aj na staršieho. Deti tieto veci robia z dôvodov, že si chcú nájsť pozornosť u rodiča, buď pozitívnymi vecami alebo negatívnymi, Skús sa porozprávať s manželom, aby sa on niektoré dni venoval mladšiemu dieťaťu a ty vtedy budeš so starším napr. jednu hodinu a len sním, aby videl že ti na ňom záleží a tak isto aj manžel aj keď je pracovne vyťažený tak nech si nájde tu hodinu trebárs v sobotu na tkz. pánsku jazdu.
Porozprávaj sa rodičmi, aby ste nemali dvojitý meter pri výchove. Dieťa musí rešpektovať určité pravidlá ale tie nikto nesmie porušiť.

janinah
14. nov 2016

Máme11r. syna,používa nb,má ho u seba v izbe napr. hodinku,potom mi ho musí vrátiť do obývačky.Má dospelé sestry teraz mimo SK,takže je sám na pomoc mamke .Bežne ide na poštu,do obchodu,riad upratuje,zametá,....U neho platí- podobrotky ďalej zájdeš.Objímame sa,túlime.Ak niečo chce,musí sekať dobrotu.Podsúvam mu všetky aktivity aké mi napadnú a on už "na niečo skočí",najnovšie drôtikuje veci,.Športuje,už nie dennodenne,ale dosť.Niečo robí spolu on a ocko,niečo on a mamka,niečo on a sestra,ak je niektorá doma..Ocení,ak sa s ním rozprávam narovinu,nie ako s deckom.V tvojom prípade radím nájsť si spoločnú činnosť pravidelnú,ked malý spí,napr. spoloč. hra,tvorte niečo /kašli na upratovanie,syn ťa potrebuje viac/.Škoda ,že sa mu viacej nevenuje manžel, skús toto zmeniť,syn potrebuje záujem chlapa aj vzor.Zober ho do kina,na pizzu,kamošov nezakazuj,občas nejakého pozvi k vám domov.Čo najmenej rozkazov,zákazov,toto nefunguje dobre,treba sa vedieť dohodnúť...ty urobíš pre mňa toto a ja ti dovolím pc,tay teraz postrážiš malého brata a ja potomti urobím tvoju oblubenú sladkosť.Učenie nespomínaš ako mu ide,, podsúvaj mu knihy,encyklopédie,zober ho do knižnice.

papricka33
14. nov 2016

@zlamama77 moja 14 ročná síce nečučí na PC, ani TV, ale napriek tomu si nemyslím ze mas až taký problém s chalanom. Skús na neho menej tlačiť, skus mať menšie nároky. Buď viac vľúdna chapajuca mama ako kritická. Odoženieš ho od seba. Teraz idete do rizikového veku a ver, že cumenie do bedne je to najmenej zlé, čo by ťa mohlo stretnúť. Mojkanie, spolocne výlety pôjdu do úzadia. Potrebuje byť s rovesníkmi. Reálne aj virtuálne. Ak mu na toto vytvoris priestor, bude šťastný a možno začne mať zase záujem o veci, ktoré mal rád. Píšeš ze má dosť nabitý program, nechaj ho teda aj trochu "márniť čas". To tiež patrí do psychohygieny 🙂

stella333
14. nov 2016

@zlamama77 No moj syn (12) je na tom podobne, bavi ho v podstate len pocitac a citat knihy. Spolocne aktivity ho uz nebavia, ak tak len na prikaz, ci donutenie a to nechcem, mam pocit, ze mu to znechutim este viac. Tak ho v podstate nechavam tak, ked nosi jednotky a plni si povinnosti, tak ho necham, aby volny cas travil ako chce. Obcas, ked je toho PC moc, tak mu poviem aby to vypol a potom vacsinou cita knihy a obcas teda nejaka spolocna rodinna aktivita. Stale s tym vnutorne bojujem, ci mu nadavat koli PC, nemam dobry pocit ani z toho, ze travi vacsinu volneho casu u PC, ale zaroven ani z toho, aby som mu za to stale nadavala resp. zakazovala.

pixma321
15. nov 2016

@zlamama77 ja mam síce 7rocneho syna ale s hrami sme mali problémy aj my...a ver mi v čím skoršom veku to zastavis tým lepšie ...ono keď je zdravá miera tak by mali ti pubertaci všetko vyskúšať. ... Ale ak sa to preklapa do nezdravého tak stop...ja som synovi vysvetlila že som mu zakázala hry a po vysvetľovala som všetky možné negatíva ... A keď nehrá ...u nás to bolo obdobie krátke...ja som to stopla na začiatku .. zle robia aj no osobe rozprávky ...ja deťom radšej púšťam to na čom som ja vyrastala...menšiemu mačka uška...staršiemu saxanu a tomu podobné .... Skôr ako tie zákazy a príkazy ... Vysvetľovať vysvetľovať vysvetľovať prečo nie ....ja som sa aj rozplakala pred synom...že má to trápilo...a to tuším najviac zabralo....že pochopil ... My sme si našli naspäť k sebe cestu... Obimame sa a moje dieťa je stastnejsie keď je viac tých objatí ako toho karhania ....

tova
15. nov 2016

v miere treba detom dovolit aj filmy aj videohry aj vsetko modene. Ako sa potom maju deti citit ked vsetci kamarati v skole sa rozpravaju o pokemon Go a on nema ani paru co toje lebo pon doma pozera Majku z Gurunu? Pravidla jasne, najprv ulohy, domaca praca jedna, dve a volny cas. Dospely tiez mame pracu, obriadit domacnost a ked zvysi cas tak tv, pc, alebo kniha ale su priority. Ukaz mu v sobotu ze pol dna budes na pc, zaspieva ze je hladny, nebude nakupene v chladnicke nic, ziaden obed navareny, bude behat ze nema ciste tricko .

emilia25
15. nov 2016

U nas tak isto telefony stahovanie hier ficali jedna radost a to vsetci 3 synovia 8r 6r a uz aj 4r.tak sme proste povedali stop a ziadne hry a ziadne stahovanie.a telefony nedostanu ani keby sa o zem hadzali.v dnesnej dobe je to ako droga tento net hry a tato cela doba pcova.

jankalukasova
15. nov 2016

no to je jednoduché... žiaľ si nezaslúži Tvoju dôveru a preto je najlepššie riešenie odstrániť všetky káble a dávať mu ich v dohodnutý čas. Neohlási sa, keď je vonku v dohodnutý čas? No tak mínus hodina na PC... Daj reč so starými rodičmi aby Ťa podporili.. keď sa im nasáčkuje k telke, mala by padnúť otázka, či to mama dovolila, keď nie, dovidenia. Je možné, že žiarli aj na toho mladšieho súrodenca a tu by mal pomocť aj otec a nie, že sem- tam si povie svoje. Teraz má 11.. čo bude keď bude mať 17-18.. týmto spôsobom veľmi rýchlo a jednoducho skĺzne niekam, odkiaľ nebude návratu... horšie známky, horšia stredná škola, horšia partia... a už sa vezie... Keď toľko špotruje.. kedy má vlastne čas na tie hry na PC alebo mobile. Nie je to trošku tak, že má toľko krúžkov, že vlastne nejaký život s kamarátmi ani nemá? Ty sa musíš starať o mladšieho a manžel teda nerieši? Potom sa skutočne cíti sám a inklinuje k tej partičke chalanov.
Aký ma režim? Príde zo školy, koľko času strávi tým športom, koľko času venuje škole? (nemôžeš čakať, že keď ho necháš samého doma, tak sa bude učiť.. musíš sa žiaľ učiť s ním...)? Koľko času venuje pomoci v domácnosti? A koľko mu zostáva na veci, ktoré bavia jeho (teda najký časový priestor na to aby bol vonku s chalanimi alebo zasadol k PC, pozrel telku...) ? Ja som mala tréning tak 2-3 dni v týždni... v dni, kedy nebol tréning som mohla byť vonku alebo robiť si čo chcem, za predpokladu, že v škole fungovalo všetko podľa dohodnutých pravidiel a sobota doobeda bola vyhradená na pomoc mamine. Aj ja, aj brat sme museli pomáhať.. poutierať prach, upratať si izbu, prípadne povysávať, neskôr urobiť kúpeľňu napr...

lubi40
15. nov 2016

@zlamama77 Ahoj,

ja mam sice iba 2 rocneho, takze skusenosti s vychovou este nemam. Ale pamatam si, ze ked som mala ja 11, tak som bola stale s kamaratkami alebo pri telke. S mamou nebolo o com 🙂 Podla mna, je to normalne, ze chce byt s kamosmi a hrat sa hry alebo pozerat telku; Sama vravis, ze ma plno inych aktivit, tak mozno je z toho vycerpany a poste potrebuje vypnut, tak ako ak dospely clovek si pozrie vecer telku aj ked nic duchaplne nedavaju.
Inak, moj velmi dobry kamarat z detstva maval tiez doma peklo, lebo rodicom sa nepacilo, ze travi vela casu pri pocitaci. No a teraz je z neho IT a velmi uspesny.
Len chcem povedat, ze mozno to nie je ta najhorsia vec na svete...
Ale suhlasim, ze pravidla treba dodrziavat. Skus mu dat volnejsie hranice, ale trvaj na tom, aby ich dodrziaval.