Rodičia, ktorí nevedú svoje deti k ústnej hygiene

12. nov 2021

Ahojte, chcem sa spytat.. ako jemne naznacit ludom z okolia, aby nezanedbavali chrup svojich deti? Mam v okoli rodinu s tromi detmi, najstarsie ma 7, najmladsie 4r, ani jedno si neumyva zuby, snad nemusim pisat, aky to moze mat dopad. To najstarsie uz bolo dokonca pred 3r na mensom zakroku kvoli hnisavym vackom.. Nechapem, ako to mozu aj tak zanedbavat. Poznate aj vy takych rodicov?

zuvelyn
12. nov 2021

Nijako. Nech je to akokoľvek humusne, nie je to tvoj problém, nestaraj sa druhým do života a výchovy. (Ako vieš ze si neumyvaju zuby? Bývaš s nimi v jednom byte ze vidíš čo robia? Alebo si len domyslas lebo nemajú pekný chrup?)

miskakyska
12. nov 2021

...nezvyknem druhým deťom hľadieť do huby a obzerať ústnu dutinu🤷😁

autor
12. nov 2021

Viem to od rodiny, deti priamo. A smejte sa kolko chcete, ale taka zanedbana ustna hygiena vie mat velmi nepekne nasledky, odhliadnuc od tych estetickych. Moja starost to sice nie je, ale mozno si to len neuvedomuju a trebalo by ich nejako postrcit, nech na to u deti dbaju.. len neviem ako tak slusne.. a ci to ma vobec zmysel, ked oni ako rodicia tej hygiene tiez nedavaju vela.

maciatkolulu
12. nov 2021

Naznačiť ľuďom z okolia? To susedom, alebo ako? Véd sú to snáď dospelí pricetne ľudia, ty si u nich doma, že vieš, či si umývajú, či nie? Ja toto nechápem, keď chceš, povedz to slušne a na rovinu, ja kebyže mne niekto "z okolia" povie niečo také.... Neviem no

janci05
12. nov 2021

Ak k vám chodia deti spolu s tvojimi, tak nejaké video od M. Jaroša Zúbky, čisté zdravé mám pusti, nech majú aspoň predstavu o hygiene zubov. Rodičom, to je ťažko, ale tak snád majú tie deti nejakú tú kefku na zuby doma.

prasiatko30
12. nov 2021

Tak im zazvon kazde rano a vecer ze im ides umyt zuby 🤷‍♀️🤷‍♀️🤷‍♀️Ako co chces robit??? Ak k tebe pravidelne chodia na navstevu tak im kup zubne kefky a nauc ich ako sa poriadne umyvaju zuby a zakazdym ked u teba nieco zjedia tak im zavel a teraz si podme vsetci unyt zuby. Ale pokial ty si to pocula od susedovej tety, ze tie zuby si neumyvaju tak teba nema co vzrusovat ci budu mat v buducnosti problemy alebo nie - ty im zubara platit nemusis. A potomdalsia vec - su ochorenia zubov ktore aj pri lepsej hygiene davaju problemyaj keby si sa poskladala

marlent
12. nov 2021

A si si ista ze zanedbane? Ja osobne cistim synovi zuby jednozvazkovou kefklou nasledne sablickami a nasledne velkou kefkou obcas gel na zuby a skoro ma odviezla sanitka ked mi zubar zavalil ze ma 7 kazov

prasiatko30
12. nov 2021

@marlent no ved, su deti co si poctivopucuju zuby a maju problemy a su ine co len z donutenia a len ked su prisneko trolovane a nemaju ziadny problem 🤷‍♀️

marlent
12. nov 2021

@prasiatko30 my ked sme boli v nemocnici tak sa sestricky na nas chodili pozerat ako v zoo ze takto nevideli este aby decko drzalo fakt v tomto mam mega ciste svedomie ze sa chrupu venujem a aj tak cele zle

mamina0078
12. nov 2021

Neviem či poznám nikdy som sa nepozerala druhým deťom do úst a ani sa ich nepýtala, či si umývajú zuby 😂

asocial
12. nov 2021

Mas sa starat o seba. Mam dve deti. Mladsiemu uz zubky vyrastali skarede a postupne hnedli. Daco ako medove zuby. Dieta nemalo ziadne sladke veci, nemalo ani minutu cumel, zuby drhnute nami dvakrat denne a pouziva aj ustnu vodu od urciteho veku. Tak neries to, co nie je tvoj problem. Fistula sa moze spravit v kazdom veku
Mne sa urobila aj nad zubom, ktory nemal kaz.

leskovael
12. nov 2021

Hľadaj chyby u vas doma a u tvojich deti a staraj sa o tie. Do iných ťa naozaj nič nieje... Ja chápem že to nechápeš.. Ale nieje to tvoja starosť.

petkasaurus
12. nov 2021

@leskovael tebe nie je luto, ze tie deti budu trpiet ked budu mat zhnite zuby?

deti95060810
12. nov 2021

@petkasaurus to myslíš vážne túto otázku? 🙄

marzuz89
12. nov 2021

@asocial poznam pani, ktorej syn ma velmi hnile zubky. Tiez svatosvate ziadne sladke, zubky cistene 2 aj 3x denne. Ale chapec bol viac ako 4 roky kojeny. Cele noci ked bol mensi bol nacucnuty na prse. To dokaze zubkami riadne zamavat a nie je to genetika, su to normlane kazy. Ja som napriklad zrusila nocne pocuckavanie prave kvoli zubkom. Mohla by som ich cistit akokolvek, to celonocne obmyvanie mlieckom by im mohlo dat poriadne na frak.

@autorka, aj mne sa velmi tazko pozera na pokazene mliecne zubky 🤫 no neurobis s tym nic, rodicia musia byt zodpovedni

luliu
12. nov 2021

Ries seba a svoju rodinu a nie cudzích, nič ťa do toho nie je

jana_eyre_2
12. nov 2021

Poznám vseliakych ľudí a aj takých čo mám rada a majú napríklad úplne iné návyky ako mám ja.. napríklad my sa stravujeme zdravo.. oni trocha menej..

a napriek tomu nemám potrebu ich poučovať.. tak ako ja, aj oni majú prístup.k informáciam a určite vedia čo všeličo môže hroziť zo zlej stravy, považujem ich za svojpravnych a inteligentných.. prečo mám ja poucovat? Každý žije tak, ako mu je vhodné a chce.. poucovanie ničomu nepomôže..

A len tak mimochodom, moje deti nemajú kazy, chodia pravidelne na prehliadky, umývajú si zuby poctivo, ja im docistujem, každý večer sa kašlem so zubnou niťou.. a môj najmladší má skarede mliečne horné zúbky (zubárka sa mi sama povedala že to má zrejme ešte z liekov v mojom tehotenstve a kombinácia s tým že on do troch rokov často bral ATB) a vieš koľki ľudia mali tendenciu mi radiť ako mám umývať zuby? Pritom sama viem že to nie je starostlivosťou, proste zle zhody okolností, ale ľudia čo vidia len povrch tak ti vedia najlepšie..

Tak ako som už x krát písala - cudzie deti sa vychovávajú najlahsie..
Nič nie je dokonalé a ľudia robia chyby a aj správne rozhodnutia.. každý má na oboje nárok vo.svojom živote..

euka210
12. nov 2021

mojim som umyvala a i tak sa kazdemu stalo ze mal mrtvy zub...ten hnisavy vacok nad zubom...ked ma potrebu...kup im kefky

mackove
12. nov 2021

Tiež by som kupila nejaké pekne "motivačne" kefky , pasty. Blížia sa Vianoce , super príležitosť. Neviem v akom kontakte si s deťmi , ale stale by som im prizvukovala umyvať zuby a umyvať. Vysvetlovala , rozpravala im , ake to je nepekné , špinave a pokazene zuby , musia sa o ne proste starať. Držim palce 🙂

petkasaurus
12. nov 2021

Vidis autorka, nevinna otazka s cieľom pomoct a pomaly ta tu slovne zlyncuju mamičky.. Sak ked to nie su ich deti, nech ich aj porazi.. Ale asi je to uloha zubara, vycistit rodičom zaludok.. Cesta do pekla byva dlazdena dobrymi úmyslami..

petkasaurus
12. nov 2021

@deti95060810 ano, dotklo sa ta to?

luci310
12. nov 2021

Povedať to na modrom koniku anonymne vieš ale v reáli nie a ešte sa budeš oduvat že sa niekto smeje? Ak si takáto, tak sa do ničoho radšej nestaraj, aj tak to tvoja vec nie je

luccija
12. nov 2021

@mamina0078 ja som zaťažená na zuby a hneď vidím či má dieťa, alebo dospelý povlak to si nemôžeš nevšimnúť.A nič horšie, keď ma dospelý medzi zubami jedlo

somtunovaa
12. nov 2021

Prepáč, nečítam všetky komentáre, deti vediem k hygiene vseho druhu, to znamená že aj k ústnej aj ked u mojej trojročnej to vyzerá skôr ako zubná pasta na raňajky… no snažím sa jej to nejak doumyvat s mojou pomocou.
No chcela som som o tom že ja som cca do 10r nevedela poriadne čo je to zubná kefka. Dnes mám okolo 40 r a zuby svoje a zdravé, pekne a biele. Podľa môjho názoru za zdravie ústnej dutiny môže skôr to čo zjeme.

leskovael
12. nov 2021

@petkasaurus ci je, ci nieje ľúto s tým nema nic spoločne.. Niekto sa sprchuje každý deň, niekto 2x do dna a niekto predstav si že niekto až každý druhy deň.. Niektorí dokonca občas len vodou bez sprchového... Bola tu o tom diskusia... A aj ked je to pre mna nepochopiteľné lebo pre mna je súčasť bežnej hygieny okrem iného aj sprcha 1-2x do dňa, aj tak som tam nikomu nepísala že mi to/ich je ľúto, je to nenormálne a nech sa sprchuje tak ako ja.. Najstaršie dieťa ma 7r, autorka sa s nimi zjavne rozprávala ked to ma od nich, tak 7rocnemu dieťaťu už mohla pekne vysvetliť ze zubky treba umývať a ako bolo vyššie spomenuté môže im kúpiť darček kde bude zubná kefka a pasta s nejakým motívom co majú radi a mat čisté svedomie že bez toho aby kecala iným do hygienických navykov, sa snažila urobiť maximum aby deti naučila ústne hygiene

desore
12. nov 2021

@marlent Evidentne ma tvoje dieta problem. Nema reflux? Inac si nedokazem vysvetlist kazivost.

marlent
13. nov 2021

@desore reflux nema jeho otec aj rodina z tatovej strany maju zuby katastrofa. O to viac som sa o tie zuby starala...fakt az chorobne.zjedol sladke tak davaj hned umyt zuby fakt hysterka.a vidis

desore
13. nov 2021

@marlent To nie je o hygiene, evidentne zle ph v slinach. Skus nasadit probiotika, viacej pit (dusok vody, evidentne su sliny "kyselsie az horke".)

marlent
13. nov 2021

@desore poje vela resp.ma dobry pitny rezim neviem ci to moze mat suvis ale teda tych 7 kazov co mu nasli nie je viditelnych len ako skrabol tak to bolo makke proste na prvy pohlad zdrave zuby..este som si vravela ked sme tam sli ze super ze sa mi to prehnanou snahou dari odvratit katastrofu aby nedopadol ako jeho tatino a aha..no cele zle