Výber pôrodnice

janulka1989
20. apr 2013

chcem sa opytat som s velkej idy a podla mna co viem zena ma pravo si vybrat porodnicu ale moj lekar mi napisal vymenny listok a tam bolo odp:odosielam na hospitalizaciu z dovodu ze je opacna ploha plodu a lekar v novej ma odbil ze patrim do sace.Pokial viem od 36tyzdna sa ma zena hlasit v porodnici ja som bola ked ma moj poslal a potom som bola zas a neuspesne co ma robit?chcem sa este opytat ak som s nehlasila v porodnici od 36 tyzdna ale chodila som na poradne ku svojmu dostanem prispevok pri narodeni aj porodne???dakujem

reanda
20. apr 2013

prispevok dostanes, na to ti staci poradna u gynekologa.. k tej porodnici - zena ma pravo vybrat si porodnicu, ale neviem, ci porodnica ma povinnost ta prijat, ak nejde o akutny stav a teda ze uz priamo rodis

stut
21. apr 2013

§ 12
Právne vzťahy
pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti
(1) Právny vzťah, ktorého predmetom je poskytovanie zdravotnej starostlivosti, vzniká na základe dohody o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, ktorú osoba uzatvorí s poskytovateľom.

(2) Poskytovateľ môže odmietnuť návrh na uzatvorenie dohody o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, ak

a) by uzatvorením takejto dohody prekročil svoje únosné pracovné zaťaženie,
b) osobný vzťah zdravotníckeho pracovníka k osobe, ktorej má zdravotnú starostlivosť poskytovať, nezaručuje objektívne hodnotenie jej zdravotného stavu alebo
c) poskytovaniu zdravotnej starostlivosti bráni osobné presvedčenie zdravotníckeho pracovníka, ktorý má zdravotnú starostlivosť poskytovať.

(3) Dôvody ustanovené v odseku 2 písm. c) sa vzťahujú len na umelé prerušenie tehotenstva, sterilizáciu a asistovanú reprodukciu.

(4) Ak poskytovateľ odmietne návrh na uzatvorenie dohody o poskytovaní zdravotnej starostlivosti z dôvodov ustanovených v odseku 2, príslušný samosprávny kraj preverí tieto skutočnosti na podnet osoby a bezodkladne určí, ktorý poskytovateľ s ňou uzatvorí takúto dohodu. Ak zistí, že odmietnutie uzatvorenia dohody o poskytovaní zdravotnej starostlivosti nebolo opodstatnené, môže určiť aj poskytovateľa, ktorý návrh na uzatvorenie dohody o poskytovaní zdravotnej starostlivosti odmietol. Poskytovateľ sa podľa možností určí tak, aby bol čo najmenej vzdialený od bydliska alebo pracoviska osoby. Rozhodnutie lekára samosprávneho kraja je poskytovateľ povinný rešpektovať.

trish31
21. apr 2013

@janulka1989 mas pravo si vybrat nemocnicu,do ktorej pojdes

maznacik007
21. apr 2013

@janulka1989 prispevok dostanes, porodnica ta nemusi prijat pokial tam nepatris podla obvodu .... ine je to napr. v pripade ked uz rodis ale aj tam je to na posudeni lekara na pohotovosti ci zvladnes prevoz do porodnice kam patris podla spadu ... jedine ze mas oficialnu zmluvu s lekarom porodnikom v danej porodnici ...

trish31
21. apr 2013

@maznacik007 musi ju prijat nemocnica,rajonizacia pokial viem fungovala davno pradavno,nie teraz

maznacik007
21. apr 2013

@trish31 mas zle info nemusi ta zobrat .... ani pediater ci vseobecny ta nemusi zobrat ak nepatris do jeho obvodu a tak je to aj s porodnicou ....
inak tak to funguje aj napr. so zakladnymi skolami ... tiez ta nemusi zobrat hociktora zakladka ak k nim nepatris podla obvodu ...
samozrejme toto plati len v miestach kde je vyssi dopyt ako je ponuka napr. BA ci Kosice... samozrejme ze porodka v GA je rada ze tam niekto pride .... my sme sa napr. stahovali povodne patrime s deckami pod kramare a teraz sme v dosahu nemocky v galante a lekarov.... ale trvaly pobyt sme si nechali povodny a v Ga su niektori lekari uplne super najma odborni pre deti a sme dost prekvapeni ze su tu omnoho mensie cakacky ako v BA ... a lepsie vybavenie ...

ale odmietnut v porodke ta mozu .... koncom min. roka sa tak stalo kamoske ze chodila do poradne do jednej porodky v BA a ked sla rodit tak ju poslali podla rajonu ze su preplneni ... a musela ist inam ... nemala zazmluvneneho ... alebo napr. ides s dietatom na endokrinologiu ci gastro na kramare a ty si nemozes vybrat lekara oni ta pridelia podla obvodu ...
ale este raz toto je situacia v BA a asi aj v Kosiciach nie v provincnych nemocniciach a ambulanciach

aristka
21. apr 2013

tak to je čudné čo si zažila,regionalizácia už dávno neplatí a duplovane,keď sa o rodičky bijú,načo by potom všade vypisovali tá má baby frendly tá má to,to si narazila na nejakého somára,ak budeš nabudúce takto odbytá,choď sa sťažovať primárovi odd.alebo choď rovno na riaditeľstvo,inak si vyberaj pôrodnicu,kde je aj neonatologické odd.aby ak by sa niečo stalo s dieťatkom ,aby bola nemocnica schopná poskytnúť špičkovú pomoc,lebo nie každá nemocnica je takto vybavená

trish31
21. apr 2013

@maznacik007 lenze takto to funguje preto,pretoze sa tym ohradzuju lekari.Ty mas pravo si vybrat lekara a zdravotnicke zariadenie kdekolvek chces.To je len nepisane,nazvime to pravidlo,ze ta vezmu podla regionu

limetka713
21. apr 2013

@maznacik007 takto to funguje oficiálne a ohradzujú sa tým doktori..nemôžu ťa odmietnúť..obvláť ako tvoja kamoška, čo už šla rodiť..každá jedna nemocnica je rada, ked ideš práve k nim..prečo? lebo prachy, prachy ... 🙂

stut
21. apr 2013

Ja tvrdím že má právo slobodného vyberu EU Charta prav pacienta bola ratifikovaná SR.už v roku 2002 a je záväzná pre všetky štáty EU len sa netreba dať odbyť tu je znenie
5. Právo slobodného výberu
Každý jednotlivec má právo slobodne si vybrať na základe dostatočných informácií spomedzi rôznych liečebných metód a poskytovateľov. Pacient má právo rozhodnúť sa, akým diagnostickým vyšetreniam a akej liečbe sa podrobí a služby ktorého lekára primárnej starostlivosti, odborného lekára alebo ktorú nemocnicu si zvolí.

Zdravotnícke služby majú povinnosť zaručiť tieto práva poskytovaním informácií pacientom o rôznych strediskách a lekároch schopných poskytovať určitú liečbu a o výsledkoch ich práce. Musia odstraňovať prekážky všetkého druhu brániace uplatňovaniu tohto práva. Pacient, ktorý nedôveruje svojmu lekárovi, má právo určiť si iného lekára.

Viac tu: http://www.hontmedik.eu/products/europska-chart...

jerry23
28. jún 2014

Baby....a kedy treba ist kuk do porodnice? Xi. Lebo rozmyslam nad dvomi a rada by som tam kukla. Popytala co ponukaju, ake sluzby a tak.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre