Skúsenosti mamičiek s prirodzeným pôrodom koncom panvovým

rivini
28. nov 2021

Ahojte ženy! Keďže naše bábätko aj v 37.tt tvrdohlavo zotrváva v polohe koncom panvovým, zvažujem, akú z možností pôrodu si vybrať. Žijem v zahraničí, klinika, ktorú som si vybrala, má skúsenosti s KP pôrodmi a žiadne obavy zo spontánneho pôrodu. Teda aj moja tendencia smeruje k prirodzenému pôrodu, aj keď je to moje prvé dieťa. Chcela by som poprosiť tie z vás, ktoré rodili KP prirodzene, o podelenie sa so skúsenosťou (koľký pôrod a ako ste to vy, aj bábätko zvládli). Určite mi to pomôže pri rozhodovaní.Vopred prosím tie z vás, ktoré takto osobne prirodzene NERODILI, aby sa zdržali diskusie a pridávaniu príspevkov typu “dcéra mojej susedy”😊. Nezaujímajú ma osobné názory, ale skúsenosti😉. Ďakujem vám!

lucik194
28. nov 2021

je to chlapec alebo dievca? kolegyna s ktorou som sedela v kancli tak rodila prveho syna, nakoniec v brne lebo v ba nevedela nikoho zazmluvnit, 10 r dozadu
pokial viem porod neprijemny bolestivy, chlapcom sa neodporuca.... presne tak aj je.... jej syn ma priblemy s vajkami...

sirka9
28. nov 2021

@rivini moja mala bola KP. U chalanov sa neodporuca. Este som sice vcelku, ale nenavrhli ti obrat plodu? Ja som ho podstupila v 39 tyzdni a cakam na porod hlavickou. Je to jedna z moznosti, ktoru aj v zahranici bezne robia. Mozno sa na to skus opytat.

rivini
autor
28. nov 2021

@sirka9 ponukli mi aj obrat, ale nechcem. Mnohokrat existuje dovod, preco sa babo nechce otocit a ja to nechcem silit. Navyse, niekedy sa obrat podari, niekedy nie a v 37.tt si uz nechcem nechat do zily pustit liek na potlacanie kontrakcii, ktory sa pri tomto zakroku preventivne dava. Lekari mi vraveli, ze je uplne jedno, ci chlapec, alebo dievca. Vraj vsetky tie strasidelne pribehy pochadzaju z toho, ze mnohe nemocnice s KP uz nemaju skusenosti. Lekarom verim, pokial si trufaju oni a vedu tieto porody bezne, nevidim v tom vacsie riziko ako pri normalnej polohe. Aj statistiky deti narodenych KP su uplne porovnatelne s hlavickou dole.

ailiba
28. nov 2021

@rivini mne sa syn otočil až v 34tt, takže som tiež riešila túto možnosť... Ale u nás to robia v niektorých nemocniciach, ale nemajú s tým dobre skúsenosti... Najma u chlapcov (to som sa dozvedela) a pôrodná asistentka mi to neodporúčala.

sirka9
28. nov 2021

@rivini jasne, tak drzim palce nech vsetko dobre dopadne. Ja som nechcela cisarak a kvoli inym veciam by mi prirodzeny KP nepovolili, tak bolo pre mna aj babo lepsie skusit ten obrat.

vevesh
28. nov 2021

@rivini si v de, ze? Takto- moja mama rodila surodenca kp a rovno sa dala po tomto porode sterilizovat. Dieta museli v nej 2 doktori "natacat", aby sa dostalo von. Bola roztrhana az po xxx, zosivanie trvalo 3 hodiny a to bol surodenec narodeny predcasne (cize male babo). Ja som mala tiez prve KP. Aj som sa pohravala s touto myslienkou. Gynekologicka mi povedala, ze mozem rodit ako chcem. V nemocnici (tiez specializovanej na KP) tiez boli za, ze to skusime.
Ale chcela som vyuzit este vsetky dostupne prostriedky, aby sa babo otocilo- cize aj manualne otacanie. Tam nedavaju nic do zily, ale je pripraveny tim, ak by nieco, ze okamzite spravia CS. Ja som to stopla po 30 minutach, kedy sa im za otacania 3 ludi (PA, gynekolog a porodnik) podarilo otocit dieta o 10 stupnov. Potom mi hausarzt odporucil akupunkturu, a ta pomohla- dieta sa otocilo o 80 stupnov, bohuzial, zacala som neskoro v 38tt., tak sa "nedotocilo" do naplanovanej sekcie v 39tt. A nakoniec, po porode, mi kazdy v nemocnici a aj moja gynekologicks povedali, ze porod KP NEodporucaju prvorodickam, ale maju v osnovach, ze nemaju rodicky ovplyvnovat a kazdy ma pravo na vlastne rozhodnutie.
Takze akokolvek sa rozhodnes, prajem vela zdravia a stastlivy nenarocny porod.
Ps: po cs som normalne rodila prirodzene 2 krat a vyskusala si asi vsetky mozne pomocky pocas porodov. Vdaka za modernu medicinu...a s porodmi na sk sa to velmi porovnavat neda...

rivini
autor
28. nov 2021

@vevesh ano, som v DE. Otacanie vonkajsimi hmatmi mi vysvetlili tak, ze preventivne dostanem liek na potlacanie kontrakcii, kedze su pri tomto zakroku potom caste...neviem sa rozhodnut, cele tehu som bola nastavena na prirodzeny porod, citim sa fit a babatko je tiez ok. Tak neviem, ako sa rozhodnut.

oli18
28. nov 2021

Ja som porodila ako druhorodicka 4 kg dceru KPckom. Museli ma uplne nastrihnut.

naobedbuduspagety
28. nov 2021

Ja som si prirodzený pôrod kp skúsila. V 36 tt chlapček. Skončilo to akútnou sekciou, malý nechcel postupovať do porodných ciest aj napriek tomu, že bol malinký. 24 hodín sme mu nechali čas, ale nešlo to.

saxana000
28. nov 2021

Zarovno so mnou rodila vedla v boxe baba 3 dievcatko KP a teda vlasy sa mi jezisli len ked som ju pocula.chytila taky hysak ze malu ani vidiet nechcela dotrhana na vsetky svetove strany prirastena placenta do to chudera nesedi este dnes predpokladam.ked som porodila.malu vsetko co bolo okolo mna utekalo k nej.neskor sme boli spolu na izbe.tazko si hladala cestu aj k malej.zvazovala zalobu na gynekologa nakolko si bola na 100% ista ze ide na cisarsky.lekar co mal sluzbu ju nahnal na kozu a rodit...

azarijka
28. nov 2021

@rivini moj maly sa neotocil do porodu, na odporucanie Dr. som sla cisarskym. Maly mal snuru 2x otocenu okolo krku. Preto sa nedokazal otocit, ho to nejako blokovalo. Prirodzeny porod by dopadol u mna fatalne.
Ale kamoska rodila KP sice dievcatko a v pohode, len tiez ze bola dost dotrhana dole :-/

111kiki11155
28. nov 2021

Môj druhý synček sa narodil v 35tt. KP a pôrod bol celkom fajn len som mala nástrih , drobec bol v poriadku len jedno vajko mal vytiahnuté troška hore ale po roku sa mu to pekne upravilo a už sú rovnaké , všetko prebehlo v poriadku naštastie 🙂

zuzuliatko18
28. nov 2021

Ja som rodila KP a uz druhykrat by som nechcela..lekar mi odporucal.sekciu, no bohuzial SA.mi tak rozbehol porod, ze v porodnici nemali na vyber. Drobec SA zasekol, tlacili ho Von sestricka aj cely personal, pouzili valium. Ked konecne ho vybrali nedychal a putoval do inkubatora. Rodila som v 36. TT a nemal ani 3 kila. AK by bol vacsi, tak neviem, ako by to dopadlo. Mam velmi zlu skusenost a ak by som este niekedy bola tehotna, tak asi budem otravovat doktorov s kazdou prkotinou po tomto zazitku.

ouwecka
28. nov 2021

@rivini Ja som bola v tejto situácii,ale nakoniec sa baby otocili,porodnik vravrl,ze prero,ze som bola v pohode a aj deti,nebala sa.. ze sa dieťa otoci aj pred porodom
Kedze som to riesila viem,ze nie je riziko koli kp,riziko je poliha a tu je rozhodujúca,ziadna koza nohy hore,treba mat grabitacnu,ked tak polohy menit,v TN kde rodia takto zeny,lrimar odporuca len na4,narodil sa tak jeho syn.. takze ver si a ver lekarom a v prvom rade babatku,polohu poc tlacenia si zvol ako telo bude cítiť,zaklad je mat proste volnu panvu
Drzim palce ❤️
P.s.kazda jedna negativn sprava,odporucanie referencie boli od cloveka,kt rodil v NEgravitacnej polohe ako aj zdravotníka (pa,dr) kt pomahali zene porodit a zena bola vzdy na koze,ani jeden z nich kt mal toto negativum nevidel prirodzeny porod v prirodzenej gravitacnej polohe
P.s.2 ano pri man.otacni sa dava infuzia na oreventivne zastavenie kontrakcii

Držím palce ❤️❤️❤️

klaudi321
28. nov 2021

@rivini ahoj ja som pred 11 mesiacmi takto plánovala pôrod KP ako druhorodicka bábo malo byť malinké široká panva krásne si sedkalo na ritke všetko ideálne inak by som do toho neisla... Kontrakcie boli o dosť slabšie ako pri pôrode hlavičkou a stále mi začali prestali ale otvárala som sa rýchlo za hodinu na príjme som sa otvorila o 3 cm pritom na pásoch ju museli budiť niekoľko krát a potom si moja slečna rozmyslela a dala si nozicku pod riťku tak nakoniec bola akútna sekcia tak úplne pôrod neviem ale akútnu sekciu vedia vždy spraviť keby si sa aj potom rozhodla inak .... treba si nájsť dobrého odborníka a zazmluvnit nech je stále pri tebe .... neviem ako to funguje v DE

juliet86
28. nov 2021

ahoj. na jednej strane pises ze ko nema.horsie statistiky ako prirodzeny (co nie je spravna informacia) na druhej strane chces osobne skusenosti ktore su rozne. porod KP je rizikovejsi ako prirodzeny porod. najma pre dieta. je to tzvno interference porod. pozri si onlime nejake videa porodu. a kp je siroky pojem js part breach frank breach atd. kazda rodicka dieta porod je ine. precitaj si ake poucenie sa vo vasej nemocnici dava ku kp. ak doeta ma dovod na neotoce ie sa pri otoceni vonkajsimi hmatmi nuz tak sa neotoci. do zily sa dava magnezko. nic ine. ja byt tebou skusim obrat. max 15min ako je odporucane who.

feringo
28. nov 2021

Sadni si a dajsi hlavu medzi kolena. Potom sa "pozri"ako sa ti rozsirila panva v tejto polohe. A potom si predstav, ze takto ma dieta z teba vyjst prirodzenym sposobom. Po tejto predstave som sa dobrovolne rozhodla pre sekciu. Bola by som dotrhana a pozosivana ako cicmansky vzor...plus dozivotna trauma z porodov a nechutenstvo na sex...a pod...rozhodnutie je na tebe...zvaz si vsetky +-

mispat
28. nov 2021

Ahoj. Ja som KP spontanne pred 17 rokmi porodila syna. Bol to môj druhý pôrod a prebehol bez komplikácií. Ja som bola na 100%rozhodnuta, že chcem spontánny pôrod a nie cisársky a zvládli sme to obidvaja super a som rada. Mala som pre istotu aj predoperačné vysetrenia,ak by nastali nejaké komplikácie a doktori mohli hneď zasiahnuť. A klinika,keď má skúsenosti s takýmto pôrodom, tak sa netreba báť podľa mňa.

ouwecka
28. nov 2021

@feringo cosi,ja mam napozera e videa prirodzene,a nemaju zeny ruptury vonka ziadne ..

ouwecka
28. nov 2021
veronikavasakova
28. nov 2021

Ja som bola v 38.tyzdni na pretocenie babetka. Vôbec som sa nebála a bolo to v pohode. Obrat trval 5 min. Potom som bola na izbe sledovaná ešte 4 hodiny a išla som domov. Rodila som potom prirodzene o týždeň bez komplikácií. Vraveli ze keby sa dieťa nechcelo pretočiť alebo ma to bolelo tak sa to nechá tak. Bol to nepríjemný tlak ale nič strašné. Viac som sa bála pôrodu KP to by som skôr zvolila cisársky. Ale každá mame iné nastavenie a každá sa musíme rozhodnúť sama.

elizuzka
28. nov 2021

@rivini ja som rodila KP prvé dieťa, dcéru, necelých 3200g, v BA na Antolskej, zazmluvneny najlepši ich porodnik. Pred pôrodom som poctivo chodila na prípravu, aj som doma cvičila cviky na pretocenie.. Nič, mala bola omotana pupocnikom.. Keď som začala rodiť, Dr. mi dal na výber, mala som sa rozhodnúť sama.. Opýtala som sa ho, čo je lepšie pre dieťa - že on by skúsil prirodzený pôrod, panvu mam širokú.. Ze ak by to nešlo, spravil by mi sekciu.. 9min 2.faza pôrodná, porodnik natáčal dcéru dolu (dopredu mi otočenie neponukol, neviem prečo..), novorod.dr. mi robil hmat na brucho.. Veľke nastrihnutie, dlhé šitie.. sex odvtedy sa už fakt nikdy nedal ako dovtedy.. Syna som rodila pri tom istom Dr., aj som si ho znovu zaplatila.. Fakt neviem, čo by som si vybrala ak by sa mi taka situácia mala opakovať.. Pototo som bola aj z predstavy sekcie.. Prajem co najrýchlejši pôrod a zdravé bábätko 🤞❤️

rivini
autor
28. nov 2021

@ouwecka Vdaka za info. Tu v DE si polohu vybera zena sama, lekari neradi vidia polohu ba chrbte a ani ju neodporucaju..

ajlly
28. nov 2021

@rivini ja som síce prirodzene nerodila ale presne preto, že syn bol KP. Mne osobne na každej poradni v nemocnici hovorili doktori niečo iné. Niektorí, že ak má do 3,5 kg tak ho môžem porodit normálne, iní zase, že to bude určite cisársky. Obrat mi nebol ponúknutý, no ani by som ho nechcela, keďže som názoru, že to mohlo mať nejaký dôvod (možno krátka putovná šnúra, obtocenaokolo krku,...), prečo sa neotocil. Zavazilo aj že som bola prvorodicka a rodila som chlapca.
Malý sa narodil cisárskym s hematomom na vajkach. Nechcem vedieť ako by to dopadlo, kebyže rodim prirodzene, možno v pohode no ja by som si nikdy neodpustila, keby mal mať v budúcnosti problémy.

ajlly
28. nov 2021

@rivini a cisársky som nemala naplánovaný na konkrétny deň. Bola dohoda, že keď sa.mi začne pôrod, čím skôr do nemocnice a potom sa urobí cisársky.

ballenka
28. nov 2021

@rivini moja mama rodila takro môjho brata, nebol ro jej prvy pôrod ale 4. A v pohode, mala šikovného MUDr, doverovala mu. Kp- pôrod sa Neodporúča,, na vajka chlapcov kvoli tomu, ze by tlak by mohol spôsobiť neplodnosť. Mama sa trochu bála, keď sa bratovi so zenou rok nedarilo, ale uz majú bábo - prirodzene pocate - takže u neho sa nič s neplodnostou. neudialo.

1978andrea
28. nov 2021

@rivini ja som rodils prirodzene KP. Prvorodicka, syna. Na porod som sa pripravovala s balonikom EPINO. Ani na chvilu som nevahala, ze by som rodila sekciou, aj ked mi to ponukali. Pred porodom som si dala par ks hroznoveho cukru( poradila mi to anesteziologicka), samozrejme, mala som epidural. Maly bol za 4 minuty na svete. Ak si verite a ste presvedcena ze to zvladnete, chodte do toho. Prajem bezproblemovy porod a obom vela zdravicka🙂

mamanikolaja
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mamanikolaja
28. nov 2021

Druhorodena dcera(2800g),ja boky ako Venusa ;) Par dni pred terminom,plodova voda mi odtiekla doma,ked zacali kontrakcie,pripojena na ozvach,pri kontrakcii vstat a rozdychat.Dosadla ritkou,porod na koze,pomerne rychly,hlavka chvilinku dlhsie...sita na 1,psychicky ok,fyzicky asi o tyzden dlhsie ako po bezproblemovom,babatko vsetko ok <3 ak by boli komplikacie,urobili by sekciu.Velmi vam drzim palce!!!

olivia1425
28. nov 2021

@rivini blizka osoba
Mala takyto porod,prvorodicka vybaveneho lekara ktory ma skusenosti
Porod prebehol bez komplikacii, lekar jej povedal ze takto rodia len s epi.mama aj dieta vsetko ok
Drzim palce aby ti vsetko dobre prebehlo

aneta129
28. nov 2021

@rivini potom daj vediet ako si dopadla.... Ja som už bohužiaľ bola na svk, škoda, že som nebola v DE keď som. Bola tehotná.... A na východe v 4 porodnicoch som bola ani v jednej mi nechceli dovoliť rodiť normálne.... Ze prve bábätko KP sa neodporúča, ze ked prvorodicka, ze v žiadnom prípade, obraty nerobili v mojom okolí.... Aj keď jeden lekár mi povedal, že v Trnave jeho známy robí obrátenie, ze môžem ísť tam.... Tak akoze cestovať 6h po svk cestách tam a späť v 9m....no proste neprichsdzalo do úvahy lebo po obráteni sa hneď rodí, vraj do 24h porodí aj žena.... A nechcela som rodiť na západe.... Tak všade chceli sekciu na 38tt alebo 39....nechcela som, jediný primár v nemocnici kde robím mi dovolil čakať do termínu a v deň termínu, ešte ráno skontroloval ci sa neotocilo... Išli sme na sálu, robili mi sekciu.... Do dnes nie som z toho spamätana s je to pomaly polrok.... Mala sedela v takom cecku, ze by sa možno ani do 42t nebola porodila, lebo vôbec nenaliehala na porodne cesty... Lebo bud zadockom alebo hlavičkou ma naliehat... A ona ani ani.... A už mala malo miesta nato aby jej zadocek v 40tt zišiel do pôrodných ciest, ze tak ci tak by bola sekcia.... Ja som od 34tt bola dole hlavou 10x do dna, milión cviky som robila, po štyroch chodila, no nič jej nepomohlo....

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre