Plánovaný cisársky rez

10. apr 2024

Ahojte, pravdepodobne mi budu plánovať cisársky, dostala som hrozný strach. Bojím sa spinalu. Mate nejaké rady? Koľko dní ste boli v nemocnici ? Upokojte ma nejako 😀

galganka
10. apr 2024

3 za sebou. Dvakrát spinál. To dáš. Negoogli, skús nestresovať, čo najskôr sa "po" rozbehať a bude dobre. A tá strašidelná injekcia do chrbtu nie je taká príšerná, ako ti isto niekto milo povedal.

endzi83
10. apr 2024

Aj ja som mala planovany cisarsky a tiez som mala strach zo spinalu, ale nakoniec to nebolelo vobec, ale po porode som mala zavrate.

radacak
10. apr 2024

Neboj dáš to...ja som mala sekciu a spinal pred takmer 14 rokmi,nebol žiadny problém..kľudne by som do toho išla zase,mňa čaká o chvíľku druhý pôrod ale ideme teda skúsiť prirodzene tak uvidíme 🤷

anavixy
10. apr 2024

Rad sa docitas vsade vela… uplne najdolezitejsie je aby si vstavala cez bok. Tak by sa mal vertikalizovat kazdy pacient (ale nie vzdy ich sestricky poucia..) a vlastne aj zdravi ludia by tak mali vstavat, alw s rozrezanym bruchom to inak fakt nejde.. takze googli vstavanie cez bok, na yt najdes video (ak nevies o co ide) a nauc sa vstavat len tak. Druha vec je, co mi poradil anesteziolog, aby si zacala hybat nohami a aj telom hned, ako zacnes citit nohy, kecit, vystierat, otacat boky alebo aspon posuvat na posteli, detto plecia. Z pohladu novorodeneckej sestry: nelez na posteli ako doska, ked ti prinesu dieta na dojcenie, normalne sa natoc na bok ako sa ti bude dat, daj ruky od tela, zdvihni hlavu (po spinali mozes dvihat hlavu, nenechaj si nahovorit nic ine, len ak bol prilis hlboko pichnuty, moze ta hlava boliet, to je vynimocna situacia, ktora vyzaduje osobitny pristup, za beznych okolnosti sa nemas coho bat), nic ti neodpadne, nemusis sa bat. A take vseobecne, cim skor to rozchodis, tym skor ti bude lepsie a lepsie, nechod do pretazenia, hyb sa s mierou, ale hyb sa, staraj sa o babatko, vela sa mojkajte, idealne koza na kozu. 🍀

autor
10. apr 2024

@anavixy ďakujem všetkým, a koľko to trvá, kým začnem cítiť nohy? 24 hodín sa musí ležať? Ako ste to mali ženy?

@radacak ja som tiež chcela prirodzene, prvého som mala akútnou sekciou, ale mam uz nábeh na preeklampsiu ,dnes už aj horšie prietoky, takže nechcú to riskovať.

natuliatko777
10. apr 2024

Ja som isla na spinal pred pol rokom a ako mi zarezal do brucha tak kricim ze preboha ved ja vsetko citim bolii to a odrazu sa zobudim na jiske .. nezabral mi moc epidural a doteraz ma bolieva to miesta kde som citila ten rez zaziva

anavixy
10. apr 2024

Max par hodin 🙂 mna stavali chvalabohu skor, 24h lezat by som nezvladla 🙉 ale este je na sk vela porodnic, kde stavaju az na druhy den, niekde po 12h, niekde menej, niekde viac, no zalezi od konkretnej porodnice, takze ak napises kde budes rodit, mozno sa dozvies lepsie info 🙂

autor
10. apr 2024

@natuliatko777 prečítala ste si poslednú vetu môjho príspevku? Vďaka za odpoveď

autor
10. apr 2024

@anavixy NR. Stále rozmýšľam ci sa nedám úplne uspať ako pri prvom 😞 dosť stresujem

anavixy
10. apr 2024

Pre dieta je urcite lepsi spinal, v ca su casto aj deti prispate, musia sa taktilne stimulovat k dychaniu, niekedy aj predychat kyslikom, pozorovat… neviem coho konkretne sa bojis pri tom spinali, vsetko ostatne co sa tyka rekonvalescencie je take iste.. keby ti spinal nezabral, za par sekund ta uspia a samozrejme predtym nez zarezu sa vzdy pytaju, ci nieco citis… keby ti bolo zle, panikarila by si, hned ta uspia. Babatko hned uvidis, pocujes, ovonias, pobozkas… ja nevidim ziadnu vyhodu na sekcii v ca a ani nic coho by si sa mala pri spinali obavat, tie komplikacie ako ze spinal nezaberie atd su naozaj vynimocne (pracujem v porodnici a zazila som stovky sekcii aj svoju vlastnu). Porozmysaj este, hlavne nech sa zbytocne nestresujes 🙂

fion22
10. apr 2024

Neboj, milión krát sa ťa spýtajú či toto a toto cítiš...určite nezačnú len tak, že ti pichli spinál a pome nato...budú ťa tam hladkať, rozprávať sa s tebou, všetko ti opisovať, čo sa deje za plachtou...a keď už započuješ bábo, tak všetko ostatné bude nepodstatné, čas sa zastaví na chvíľu 🥰 ak teraz myslíš na to aké to bude potom či ti bude zle atď, no ver mi, aj keď budeš rozbitá boľavá, budeš v prvom rade myslieť na bábo a zaľúbene naň kukať po celý čas, držíme palce nech všetko dobre dopadne 🤗

galganka
11. apr 2024

Autorka, nedávaj sa uspať. Ja to viem porovnať. A všetky tri razy v Nitre. A nech ľudia majú s NR nemocnicou všelijaké skusenosti, na cisárske, pobyt na šestonedelí aj potom sa ani raz nemôžem sťažovať.

vandica
11. apr 2024

Ja som mala prvý tiež akútny v celkovej anestéze. A teraz som mala plánovanu sekciu. Strašne som sa bála, kadečo som čítala, aj som si hovorila ,že radšej by ma mohli uspať. Bála som sa keď mi to budú pichať, lebo som mala dosť nadváhu, a vraj takým sa to horšie pichá. Aj som sa bála že mi zle príde, že vracať budem.
Ale celé to bolo super, až na to pichanie, to mi veru aj pichali na trikrát, určite kvôli mojej váhe. Ale inak to bol neskutočný zážitok keď malého vytiahli, hneď som ho videla, počula plakať a na chvíľku mi ho aj priložili. Nikdy som nechápala čo sú niektoré baby také uzkostlive že chcú priložiť a rozplývajú sa nad tým, lebo som to nikdy nezažila. Ale bol to pre mňa emočne naozaj úžasný zážitok oproti prvej sekcii, že som toho malinkeho hneď videla, proste úradovali hormóny, mám fakt pekne spomienky na to, je to 2,5mesiaca.
Niekedy si hovorím, že aké to musí byť úžasné keď si žena porodi prirodzene bábätko, že po tej bolesti, a trápení, zrazu príde ten moment ze je bábo vonku, to ešte len musia byť emócie, a šťastie ❤️
Neboj sa naozaj, hlavne nič nečítaj, ako som čítala ja.
A ešte dodám, že ani hlava ma nebolela po sekcii. Akurát to ležanie 24hod bolo pre mňa utrpenie lebo som mala už dlhodobé problémy s chrbátom. A vstávanie z postele bolo oveľa.menej bolestivé ako po celkovej narkoze, a za 2 týždne som bola fit. Po prvej sekcii mi bolo na hovno asi polroka. Ale neviem či to bolo anestézou, alebo čim.

danieli
11. apr 2024

Ja som mala celkovu narkozu pri oboch, mne lekar povedal, ze si mozem vybrat, takze som sa rozhodla to prespat, obe deti som mala kuriatka, co sli priamo do inkubatora, tak u nas bolo o kazdeho dobre postarane a ja tiez spokojna mama

autor
11. apr 2024

@galganka a ako to je s tým ležanim po a vstavanim? Po akom čase?

Ďakujem všetkým za skúsenosti a povzbudive slová

@anavixy ja si hlavne neviem predstaviť ten pocit byť pri vedomí a necítiť si niekoľko hodín pol tela. Bojím sa ze budem stresovať.

anavixy
11. apr 2024

Aha, tak to chapem 🙂 ano ten pocit je mega divny, naozaj zvlastne, necitit si nohy, ja som mala pocit ze musia mat aspon 100kg kazda, ked mi ich zohybali 😄 ale ten pocit potom uz nevnimas a ono to celkom rychlo pominie 🙂

galganka
11. apr 2024

Prvýkrát neviem, vtedy som vraj dosť prespala po narkóze, druhý raz ma postavili asi po 20 hodinách a tretí raz som vstala sama asi po 12. 😂

natuliatko777
11. apr 2024

Ano precitala ale treba upozornit aj na to zle lebo mne tiez nikto nepovedal to zle

autor
11. apr 2024

@galganka a to sa smie sama vstať po spinali?

@anavixy kolko hodín asi necítiť tie nohy?

autor
11. apr 2024

@natuliatko777 ano len potom si niekedy to zle privolame alebo mame z toho taky stres, že nám je zle alebo nastanú iné komplikácie. Naozaj potrebujem upokojiť, nie strašiť. Poznáš nejaký ďalší prípad ako si ty ? Je to asi naozaj veľmi zriedkavé.

galganka
11. apr 2024

Smie, po tom, čo ti to odobrí sestrička a príde ťa skontrolovať, či to s tebou niekam neprasklo o zem. A hlavne, asi videli, že som ozaj v pohode po tom, čo som si dala skôr aj cievku vybrať, aby som mohla a musela čo najviac chodiť.

autor
11. apr 2024

@galganka ďakujem velmi za odpovede, snáď to zvládnem, určite budem chcieť na nohy co najskôr kvôli malemu

natuliatko777
12. apr 2024

Neviem lebo som sa o to nikdy nezaujimala ci je aj niekto taky ako ja ze nieco taketo prezil ..

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre