Mám panický strach z pôrodu

florin
3. jún 2014

Ahojte. Mám panický strach z pôrodu. Viete niektorá povzbudiť? Strach že mi tam dole budú niečo robiť, strihať, vrtať sa, to je pre mňa nočná mora. Boli to? Či to žena ani nevníma?

25daniela
3. jún 2014

@florin ked mas tesne po porode a si vysilena bolestami... ale ten pocit stastia, ze je dieta uz na svete a uz sa to skoncilo... to PO nebudes ani vnimat a ked ano, budes na dr vrcat nech ti pichnu anesteziu dole pri siti, ak bude nutne 😀 😀 😀

daniela1983
3. jún 2014

@florin preco by mali strihat? pouzivaj aniball a strihat nebudu. porod je super. netreba sa bat

janaia
3. jún 2014

@florin aj ja som mala, porod som si nepripustala 🙂 ked som lezala na porodnej sale pytala som sa sestricky, ci to fakt uz idem rodit? 🙂 A porodila som do 2 hodin a bolesti som mala znesitelne, keby som vedela ze kazde dieta tak porodim, rodim kazdy rok 🙂 Drzim palce 🙂

viva13
3. jún 2014

@daniela1983 ako sa to používa? nejako som to nepochopila 😒

katyt
3. jún 2014

Ja som sa tiež veľmi bála, hlavne nástrihu, ale všetko to prebehlo tak rýchlo, že som si to nestihla ani uvedomiť a len keď som počula cvaknutie nožníc, tak som si uvedomila, že teraz ma asi nastrihli, ale necítila som vôbec nič, takže báť sa podľa mňa nemusíš, robí sa to v kontrakcii, takže žena to necíti. Strach som mala aj zo šitia, lebo som čítala, že to bolí viac ako celý pôrod, ale ja som necítila ani to, malého som mala pri šití celý čas na sebe, tak som vnímala len jeho a bola som šťastná, že to už mám všetko za sebou.

aicha15
3. jún 2014

rozmýšľam tiež nad tou pomôckou, a ako povedať že nechcem nástrih že som to používala, alebo to uvidia že to ide samo?

florin
autor
3. jún 2014

@daniela1983 čo je to aniball?

florin
autor
3. jún 2014

keď ja som citlivá aj na vyšetrení, nieto keď tu čítam, čo sa deje....chcela som si kuknúť video, ale prišlo mi zle...

viva13
3. jún 2014

@aicha15 našla som dole video prehliadla som ho vtedy vyzerá to super a v ktorej časti trimestra sa to používa? a kolko krát?

aicha15
3. jún 2014

myslim ze posledný mesiac 10-15 minut denne ja som tiez len pred chvilkou tu stranku objavila

lusyke
3. jún 2014

Strach z porodu je uplne prirodzeny. Kazda ho prezivame inak. Jasne ze to bude boliet ale odmena je krasna. Strihanie ani nepocitis ak ta budu strihat. Nepocitis nic co by ti robili. Citit len tlak zvnutra. Treba len zatat zuby, zavriet oci a tlacit najviac ako len mozes. A neboj, ani sa nespamatas a bude po tom. A ked zbadas to male tak na vsetko zabudnes. Keby to bolo take hrozne tak by na svete nebolo viacnasobnych mamiciek.

sosanna88
3. jún 2014

@florin chaaaaaaaa, moja...ja som robila sestricku na sestonedeli (vlastne stale robim, ale akoze materska, haha)...a co vsetko som tam videla a pocula...vies si predstavit ako som sa ja bala????cele tehu bolo aj preto pre mna jeden velky stres a ze ako ja porodim, to som ani netusila...a prislo to tak necakane a rychlo, ze v tej chvili som myslela na vselico, len nie na to, ze sa bojim.....
ani neviem ako som porodila. jasne ze su tam bolesti, ale nie je to nic nezvladnutelne. pre mna je napr. take vrtanie zuba omnoho horsie. tak si predstav..🙂
ono je to len taky blby pocit, ten porod, kvoli tomu, ze sa to tyka nasich...no...susuriek..🙂
neboj, das to!!!!

mirkava
3. jún 2014

@florin ja som mala vyvolaný pôrod... bolesti boli fakt dost tazke, ale malý vysiel na dvakrat a to bolo uz to najlahsie ani neviem kedy ma strihali. Urcite to zvládnes 🙂 drzim palce... Moj syncek ma uz dva mesiaciky a je to to najkrajsie na svete, potom si uz na nejaký porod ani nespomenieš... tak sa drž a obavy hod za hlavu, drobcek si uz svoju cesticku najde a ešte si kôli nemu vytrpíš viac ako nejaký pôrod 😉

katrinka8
3. jún 2014

@florin - ahoj, mne nesmierne pomohla kniha Lucie Groverovej Suchej Aby porod nebolel. Prvý pôrod som mala pohodový (bez knihy). Druhý geniálny, bezbolestný, bez epidurálky, bez nástrihu, bez šitia. Chce to síce makať na sebe počas tehotenstva (psychicky najmä), ale stojí to za to. 😉

pe
3. jún 2014

vobec nemaj strach, priroda to tak dobre zariadila, ze cim viac sa blizi termin porodu, uz sa zena tak velmi tesi na to babatko, ze je pripravena a odhodlana na vsetko, len nech uz drzi to svoje zlaticko v naruci, ja som sa tiez este v polke tehu - prveho samozrejme, ked som nevedela, co ma caka, bala porodu, ale ku koncu uz som mala toho brusiska po krk, vsetko ma bolelo, uz som sa tesila na porod, nech sa toho trapenia zbavim a nech uz si malicku varujem na rukach, pri porode sa ti ulavi, vsetko je to tak zariadene, ze to proste vsetky zvladneme, neboj sa bolesti, ved mame super moznosti - daj si epiduralku a fakt uz potom je to malina 🙂

aristka
3. jún 2014

@sosanna88 dá sa ti vyjadriť ako gyn .sestričke k pomôcke balónika ,ktoré si ženy vkladajú do vagíny vo vysokom štádiu tehu ,niektoré aj potreté lubrig.gélom alebo majú na tom natiahnutý kondóm a rozťahujú si nám hrádzu...prosím názor ako ženská sestra ,veľmi ma to zaujíma ....
@florin a tebe čo odporučiť nečítaj o pôrodoch a ich katastrofách ,bábo nejak von musí ísť či to pôjde prirodzene alebo sekciou ,všetko sa dá prežiť ,samozrejme s bolesťou ,ale výsledok tj držať bábo v rukách stojí za to ,treba len veriť personálu ,komunikovať s nimi a pýtať sa ak niečomu nerozumieš alebo máš strach od toho sú tam ,nástrih nie je cítiť ak bude potrebný ,tak isto prípadné šitie nie je žiadna katastrofa ...po troch deťoch ti poviem ,že sa bojím viac zubára ako pôrodu a to som mala 1 ťažký pôrod ,kde bol strach o dieťa nie čo mi robia a 2 sekciách a prežila som ...drž sa inak epidural odporúčam aj ja ....

aknedz
3. jún 2014

@aicha15 určite dôrazne to povedať hneď pri príjme a aj pred tlačením, aj ako dlho si cvičila a aj koľko cm si nacvičila a že si nástrih NEŽELÁŠ! 😉

aknedz
3. jún 2014

@florin NO...skúsim...každá sa iste bojí - a je to len dobre že sa o to zaujímaš, akurát pozerám, že si v tt, kedy môžeš začať s prípravou na pôrod a každá jedna vec z toho Ti bude napomhať strach zminimalizovať, ba možno úplne ho vymazať 😉
V skratke a v bodoch
-od 29tt (28+1tt)môžeš denne cvičiť cviky na podložke a na fitlopte - napomôžu správnemu natočeniu bábätka a tiež spevnentiu svalstva panvového dna, posilneniu a postupne aj zosunutiu bábätka nižšie do panvy )cvičí sa až do pôrodu), tiež môžeš trénovať dýchanie...
-od 32 tt (31+1tt) až do pôrodu môžeš denne masírovať hrádzu - aspoň si zvykneš, že sa s tebou tam dole niečo deje a ak ti to bude robiť partner, tak si aj zvykneš na to, že sa ťa tam niekto dotýka aj s iným zámerom ako "dostať ťa do siedmeho neba" ;)
-od 34 tt môžeš začať piť alchemilku (hlavne takto skôr, ak si brala magnezko)-pomáha posilniť maternicu a zabezpečuje poriadnu kontrakčnú činnosť-že budeš mať efektívne kontrakcie a nebudú sa strácať
-od 34 tt môžeš začať jesť závar z ľanových semiačok (trošku nechutný sliz) - ale pomáha na zvýšenie tvorby telesných sekrétov - teda okrem iného aj pošvového-bábo ľahšie vykĺzne 😉
-0d 36 tt môžeš začať piť čaj z ostružiny malinovej- na postupné uvoľňovanie svalstva panvového dna a prípravu pôrodných ciest a veľmi veľmi odporúčam od 36 tt ( 35+1tt) cvičiť s Epinom alebo Aniball!!! Toto ťa úplne zbaví tvojho typu strachu 😉

Toto všetko v kombinácií- a strach bude minimálny, uvidíš 😉
A v neposlednom rade - dula - bola pre mňa rozhodnutie, ktore uplne zmazalo akykolvek strach!

ajka006
3. jún 2014

súhlasím s katrinkou, že celé je to o nastavení sa a psychike, treba len chcieť sa o tom dozvedieť viac, študovať, čítať, hľadať a vzdelávať sa, napr. aj na youtube sa nájdu videá o tom, aké by to mohlo a malo byť, a nie je vôbec pravda, že pôrod musí bolieť, práve naopak, pretože sú už aj ženy, ktoré pri pôrode zažili orgazmus, ale tie samozrejme nerodili v klasickej pôrodnici

@aicha15 treba si napísať pôrodný plán a osobne ho prebrať s primárom pôrodnice, v ktorej budeš rodiť, a takisto mu ho dať aj podpísať, aby to pre neho nebol len nejaký papier

hanka_april
3. jún 2014

Vybehaj si cisarsky a mas to....sama som to citila ako ty a plus som sa bala o malu kedze uroven nasich zdravotnych zariadeni je aka je.nemohla som sa spolahnut ani na rychly zasah ak sa nieco skomplikuje.preto som isla na istotu.ved to co mozes najviac dietatu dat je.ze sa narodi dobre na tento svet a nie produsene a podobne.....ja som si to vybavila.bolelo to.ale co nespravis pre svoje dieta a svoju celistvost tam dole.pravda 😀

ajka006
3. jún 2014

@hanka_april prepáč, ale dovolím si nesúhlasiť, cisársky rez je (samozrejme okrem určitých výnimiek) totálny neprirodzený zásah ako do organizmu ženy, tak aj pre dieťa, ale to je už asi na inú ďalšiu tému,

budem sa opäť opakovať, že aj na youtube sú natočené videá s odborníkmi, ktorí sa na túto tému vyjadrujú a jednoznačne odmietajú nielen cisarské rezy, ale napr. aj ďalšie nepotrebné úkony, skúsim to pohľadať, ak sa mi to podarí, tak hodím sem link - dúfam, že admini to potom nevymažú

janka743
3. jún 2014

Zvladneš to, neboj. ja som mala trochu strach z 3 pôrodu, lebo už som vedela o čo ide. Všetky 3 pôrody som mala prirodzené, bez epidurálky, neviem teda porovnať. bolesť sa dala zniesť, je to niečo ako veľmi boľavý menzes. Musíš počúvať čo ti budú hovoriť... a ešte si musíš povedať, že to vydržíš pre to dieťatko...

ajka006
3. jún 2014

niečo som našla, tak to sem pridám pre tie, ktoré majú záujem - berte to prosím len ako príklad, že pôrod nemusí byť len nevyhnutne o bolesti, ako je tu uvedené v niektorých príspevkoch -

https://www.youtube.com/watch?v=3vvIPWbQaKE


http://www.pribehyproivanu.cz/pribehy/2014/01/1...
http://www.pribehyproivanu.cz/pribehy/2014/01/1...
http://www.pribehyproivanu.cz/odkazy/2014/01/15...

https://www.youtube.com/watch?v=7xN1f0cSmhg


https://www.youtube.com/watch?v=fPpXTLACLvo

zatiaľ toľko, čo som našla - možno to niekomu trochu pomôže, vidieť pôrod aj z inej stránky, ako len v spojitosti s bolesťou - podľa môjho názoru, na rozdiel od hanka_april, je práve toto, čo môžeme urobiť pre svoje dieťa/detí - ale to je vec názoru

monika319
3. jún 2014

ja vzdy hovorim...... radsej pojdem rodit ako k zubarovi :D

rienok
3. jún 2014

@florin neviem ake je to mat strach z porodu, lebo ja som sa na porod velmi tesila. Bola som tak nastavena, ze to je ten moment na ktory som bola ako zena stvorena. tiez som pozerala na epi-no a netrenovala, dnes to lutujem. Uz by som to nepodcenila, lebo mna nastrihli - kedy to viem len preto lebo som videla ako berie "noznice" ale to sitie uz bolo trosku citit. Porod som prezila v zmenenom stave vedomia, pamatam si len to ze som cely cas s malou hovorila, chvalila som ju aka je sikovna a ze to spolu zvladneme. Ja som sa na rozdiel od Teba velmi bala sekcie, chcela som aby malinka prisla ked sa sama rozhodne. . Myslim, ze porodom sa nieco v zene zmeni, neviem to dost dobre popisat ale citim ze od toho dna som ina. prajem vela sil a odvahy, myslim ze to zvladnes ak sa rozhodnes 😉

dollynkaa
4. jún 2014

Tento isty strach som mala aj ja.ze sa budu vo mne vrtat strihat atd preto som mala sekciu. Neprijemne so spinalkou ale rychle a ziadne vrtanie sa tam dole. Alee kamosky co rofili klasicky to vobec takto nevnimali.a v tu chvilu budes vnimat len aby uz bolo babo vonku. Vela stastia

hanka_april
4. jún 2014

@ajka006 ja netvrdim, ze to je prirodzene, ale ruka hore kolko tu malo prirodzeny prod bez komplikacii? vyvolavaciek, oxytocinu, nastrihu? no ja poznam jednu - moju svokru 😀 😀 vsetky ostatne baby v mojom okoli mali "nieco" a tri dokonca problemy z toho, ze sa porod nezvladol - smrt dietatka, vazne postihnutie, lahka mozgova disfunkcia.....

ja mozem povedat, ze mna asi najviac ovplyvnil tiez jeden takyto " odbornik" - ked som lezala v TT na rizikovom, bol tam vtedy primar, ktory bol strasny odbornik a presadzovatel prirodzenych porodov, (mozno ste o nom poculi v mediach, za jeho par mesiacov posobenia, zomrelo tusim 11 deti pri porode v TT) a rizikove sme mali plne bab chorych na srdce, tlak, oci, chrbticu a on im nechcel dovolit sekcie a "liecil" ich tam....no cista kovbojka, baby tam kolabovali jedna radost 😝 😝 a som si povedala, ze tento clovek nie je schopny pomoct osobam, ktore su naozaj chore, toboz nie mne, ak sa nieco skomplikuje pri ocakavanom bezproblemovom porode....

preto som sa schopila a vybavila si uplne inkde sekciu a ten p. dr. mi vysvetlil ako to je - na SK preplacaju poistovne sa normalny porod aj sekciu tu istu sumu penazi - ale nemocnica ma naklady rozne - samozrejme ako on vtipne poznamenal pri prirodzenom je treba len 10cm spagatiku a pri SC cela operacka, staff atd....preto akoze vsetky nemocnice chcu setrit a tlacia na tieto akoze "prirodzene" porody (pretoze ja osobne s hadickami v ruke s nohami uviazanymi nad hlavou nic prirodzene nevidim)

v jednom clanku s nejakym profesorom som ciatala, ze v Holandsku zaviedli dobrovolny vyber sposobu ako porodit (milujem tu krajinu 😎 ) a mnozstvo SC stuplo len o 4%. Myslim, ze vacsina zien nechce sekciu, ale tym, ktore ju chcu podstupit, by mala byt bezproblemovo umoznena...beriem to, ako obmedzovanie mojich prav a prav platitela pistenia....kedze napriklad mat prsniky je prirodzene, ale ked si ich chcem dat odrezat je to ok, ale ak chcem porodit dieta SC, pozeraju na mna ako na delikventa 😖 a pritom je to najbezpecnejsie pre dieta, preco by to inak robili v kritickych pripadoch? 😕

aj ked to asi zakladatelka temy nechcela pocut 😀 😀 😀

asimama
4. jún 2014

ahoj ja som sa tiez bala porodu..ale v tej chvili dako som nemala ani cas nad tym rozmyslat 😀 no ja som mala bolesti az fuu..este mi aj zle bolo od vyvolavaciek..po 10 hod..od vyvolavania(chcem podotknut,ze vtedy ti tie hodiny budu utekaaaaat ako blaznive a to nezartujem..)ma brali na salu..no brala som to islo dnu..musi von 😀 teraz som v 12 tt..takze v decembri si dam repete 😀 nerozmyslam nad tym..pre istotu.. 😀 😉

sosanna88
4. jún 2014

@aristka fu...ono tie ktorym to pomohlo ma tu udupu, ja som sa uz raz na taku temu aj vyjadrila...
takto...mozno trocha to pomoze...ale neznamena, ze teraz ked budes s tym cvicit o sto-pätsto, tak ta nebudu strihat. dopredu ani ty ani lekar nevie ako sa bude porod vyvijat...a nastrih nie je nic strasne, necitit to vobec a ked to pomoze dietatku aj mamicke, tak preco nie...mali sme aj my na sale zienky, ktore mali dokonca pisomny porodny plan kde dorazne ziadali lekara aby nestrihal...oki, lekar nestrihal, mamicka sa potrhala pomaly aj za usami...takze ono vsetky tieto vydobytky, ako epino,ako porod do vody atd atd...na to ti kazdy povie tak, ako mal skusenost a ako vyhovovalo...tej mamicke.
ked som ja isla rodit, bala som sa ako svina doslova🙂...a tiez som vymyslala kadejaky epidural, cisarsky rez, aj to epino, aj masaz hradze...nic som samozrejme nakoniec nepraktizovala, povedala som si, ze chcem rodit ako nase babky...prirodzene, tak ako to priroda zariadi..a tu som, porodila som...dokonca s nastrihom az po rit-mala bola obmotana pupocnikom. a teraz sa pytam-ktora zena sa s epinom rozcvici tak, ze jej porodnymi cestami prejde dieta s obmotanym pupocnikom???ja som take este nevidela a ani nepocula. takze tolko k epinu...ale ano, najdu sa aj mamicky, ktore to pouzivali a porodili krasne bez nastrihu, co samozrejme potom pripisuju tomu, ze s tym cvicili...takze, kazdeho vec...🙂 ale ja si o tychto praktikach myslim svoje....podla toho co uz som zazila...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre