Panický strach z pôrodu

inull5
29. sep 2013

Ahojte..čím ďalej sa blíži môj termín pôrodu, tým väčší strach mám..v noci sa mi nedá spať, stále myslím na to aké to zas bude. Prvý pôrod mám za sebou sekciou a vtedy som povedala že nikdy viac..teraz ma čaká druhý pôrod, neviem či bude normálny, alebo sekcia, no je to úplne jedno, mám panický strach z jedného aj druhého. Pri normálnom sa bojím nástrihu, šitia..pri sekcii pocitu ako ma režú a neschopnosti sa postaviť na vlastné nohy a postarať sa hneď o dieťatko.

sissy27
29. sep 2013

@inull5 asi ti veľmi nepomôžem, ale napadol ma jeden vtip 😅

Už od nepamäti sa vedie spor o to, čo je najväčšia bolesť ....
Ženy väčšinou zastávajú názor, že najväčšia bolesť je pôrod. Muži naopak tvrdia, že kopnutie do gulí.
Bolesť sa dá ťažko zmerať, ale pokúsme sa vyriešiť tento spor logickou úvahou ..
Pomerne často sa stáva, že rok, či dva po pôrode žena vyhlási: "Miláčik, čo keby sme mali ďalšie dieťatko?"
Naproti tomu nie je známy jediný prípad, kedy by nejaký muž dva roky po vyššie spomínanej skúsenosti povedal:
"Bolo by pekné, keby ma zase niekto kopol do gulí"

spomeň si na to, prečo si chcela druhé dieťa, na to všetko pekné, čo ťa čaká a že tých pár hodín / dní bolesti za to stojí 😉 že ti to všetko raz tvoje dieťa vynahradí... a po pôrode nech sa o teba stará manžel, rodičia, svokrovci, všetci, nie preto, že máš bolesti, ale preto, že si to zaslúžiš 😉
a ak treba, nehanbi sa vyhľadať psychológa, kamoška mala veľmi podobné problémy ako ty aj keď prvý pôrod mala celkom pohodový, ale prišli na ňu takéto stavy a psychológ jej veľmi pomohol.

veronika0
29. sep 2013

@inull5 to poznam.. ja som mala tiez obrovsky strach z druheho porodu - ani nie z bolesti ale pri prvom som zle tlacila a mala som strasne tlaky v hlave, na zvracanie mi vtedy bolo - a toho som sa bala, aj muzovi som revala, ze sa bojim a ze musi byt pri mne ze sa bojim ze sa mi nieco stane (lebo aj pocas toho druheho tehotenstva som mala problemy s hlavou), to bolo nieco strasne... ale ked som dostala bolesti tak som na to uz ani nepomyslela ze sa niecoho bojim, jedine o co mi hlavne slo bolo aby bol pri mne muz...

inull5
autor
29. sep 2013

@sissy27 vďaka, ja som bola potom už doma v pohode, muž mal dovolenku týždeň tak pomáhal. Druhé som chcela vždy, to len v momente prebudenia po sekcii som si povedala že nikdy viac, rodila som v celkovej anestéze a malú mi prvý raz ukázali až 3 hod po pôrode. Jazva nebola bolestivá v mojom prípade horšie boli infúzie na sťahovanie maternice a to že ma po prvom pohybe riadne seklo v krížoch a v ramene. som myslela že vyškriabem obkladačky a toho sa bojím znova že to opäť príde.

darina1952
29. sep 2013

ahoj, uúúplne ti rozumiem. Ja som mala prvú sekciu akútnu a druhá vyplynula akosi z prvej - nechceli riskovať že rupne stena maternice... Pamätám sa ako som čakala na operačku, kým dorodia jednu pani a uvoľní sa personál pre mňa. Vedela som čo ma čaká, no aj tak som bola nervózna a keď som si ľahla na sále - tak som mala sto chutí odtiaľ ujsť a povedať im, nech mi dajú pokoj, že som unavená z celého dňa (bolo 9 večer)... a potom mi pychli spinal a ani neviem ako, ukľudnila som sa a čakala som na prvé zaplakanie, Apgarovej skóre, miery... Strach je úplne normálny...mysli na to že ho budeš čochvíľu držať v náručí a láskať si ho lebo je len tvoj 🙂 Nemysli na pôrod a teš sa z vecí čo prídu po ňom 😵

inull5
autor
29. sep 2013

@veronika0 ja zas muža nechcem a on b ani neišiel..proste mi to nedá spávať, bojím sa že ma to chytí niekde doma, či to spoznám, lebo prvý pôrod som nezažila ani odtok plodovej vody ani kontrakcie, proste ma akútne rozrezali po 5 dňoch vyvolávania pôrodu

cerez
29. sep 2013

@inull5 Viac mysli na to, že za chvíľu už budeš mať všetko za sebou. Ináč, nastrihnutie necítiš.

ingmiriama
29. sep 2013

@inull5 presne tohoto som sa aj ja bála nástrihu a šitia....no ja som rodila s epi...tak som nástrih necítila a zašívanie som tiež necítila iba ked ma zašívala z vonku a to som si pýtala injekciu na omrtvenie ....jeden steh som cítila a to povedala dr..že to je pre manžela 🙂 a to bolo malé štipnutie také ako pri odbere krvi ....ja mám zasa panický strach z ihiel a to doslova

veronika0
29. sep 2013

@inull5 ved to je to, ze skor je to strach z toho druheho lebo vies priblizne co ta caka... no u mna to tak bolo. Pri prvom u mna vyvolavacka zabrala hned a za 5 a pol hod som mala za sebou... a druhy som mala spontanny a to som tyzden prenasala ale bola som v nemocnici... je to tazke na to nemysliet lebo aj ja som sa bala a cim blizsie to bolo tak viac...

inull5
autor
29. sep 2013

@ingmiriama ja sa bojím aj epidurálky, lebo moja teória - do chrbta si nič pichať nenechám...prvá dcéra mala váhu 4650 gramov a 56 cm a bol potrebný akútny cisársky lebo som sa vôbec neotvorila a vzhľadom na moju panvu - nemožné porodiť. a teraz sa zas bojím že čo ak sa rozbehne spontánny pôrod a malý bude veľký a mňa to celú dotrhá, alebo ma nastrihnú a potom mi to budú zvonka zvútra šiť, šiť..no hrôza. môj muž mi už vraví že neviem čo chcem, tak nech idem znova na sekciu a keď to prežili iné tak to prežijem aj ja, no jemu sa to hovorí keď to nemusí zaziť

zita19
29. sep 2013

Porad sa s psychlogom. Urcite najde sposob ako celit Tvojmu strachu, lebo ked budes cela skameneta pri porode a nebudes spolupracovat nebude to dobre ani pre Teba ani pre babo. A o tomot Tvojom strachu by mal vediet aj porodnik aby Ti vedel pomoct a porod viest tak aby sa nic nezvrtlo.
inul5, toho Tvojho chlapa by som rordrapila vo dvoje. Nech skusi vytisnut melon cez dierku do ktorej akurat pasuje ta jeho klobaska.
Sissy27, rehotala som sa ako debil. Vyborny vtip.

tova
30. sep 2013

ja som sa tiez bala, vybrala som si sekciu aj keby som nerodila dvojicky, ked prisli kontrakcie ktore som vobec necitila a bola som na 5cm otvorena na tu salu som utekala prva ja a potom sestricky. tak som sa nemohla dockat lebo uz som nevladala dychat ani spat posledne tyzdne deti mali spolu takmer 7kg. Ked sa ma anesteziolog pytal ci ma boli ked dr. skusala ci uz to mam umrtvene vravim ze nie, o par sekund mu vravim ze sa bojim ze ma bude boliet ked zacnu rezat a on sa pozrel, ze neboj uz vidim hlavu, dieta je skoro von, tak som si vydychla.. Hodinu po sekcii som bola na pooperacnej izbe a potom na svojej kde mi hned doniesli deti ( na posteli ked ti dieta niekto poda sa da postarat, kojit, prebalit, babo moze spat na tvojej hrudi) po 12 hod. som sa musela postavit, po 4 dnoch domov a nebolo to nic hrozne. Ja myslim, ze ked druhe dieta je vacsie tak by som tlacila lekarov na sekciu, lebo pri klasikom moze byt problem po predoslej sekcii.

ingmiriama
30. sep 2013

@inull5 muži nikdy tú bolesť nepochopia teda si to ja myslím ....lenže ja som už bola taká vyčerpaná z kontrakcií že tú epi som ani necítila že mi ju pichala vôbec...a po nej som zaspala na pôrodnom kresle 😀 ...veď jasné keď už si mala sekciu ....tak to je iné ale ja si myslím že aj teraz pôjdeš sekciou ...neboj uvidíš že to zvládneš... pozri som druhý krát tehu v stredu idem na odbery prvé po roku a pol nespím od kedy mi to dr povedala lebo sa bojím...musí ísť so mnou sestra alebo manžel....musím mať doprovod neodpadávam ale sa bojím...ozaj ja som v prvom tehu rozmýšľala kvôli nástrihu a zošívania že budem rodiť do vody....

feha
30. sep 2013

uplne rozumiem 🙂 tiez som mala panicky strach, a to cely zivot, bola som presvedcena, ze JA to nemozem zvladnut, ako tehotna stale som na to myslela, a to nie len na bolest, co ma caka, ale aj na hanbu, ze kolko ludi mi bude kukat medzi nohy atd., ze mi budu davat klystir atd. 5 tyzdnov pred terminom mi odisla voda a drobec sa tak rychlo narodil, ze som sa nestacila spamatat . Cely cas rozmyslam, preco sa to tak stalo, lebo bol uplne vyvinuty a zdravy, dokonca mal vahu cez 3kg. Myslim, ze keby som som este mesiac na MD stresovala, bolo by to omnoho horsie, takto sa to udialo rychlo, asi aby som uz o tom zbytocne nerozmyslala - tak si to vysvetlujem. Chcela som Dianatal gel, chcela som epidural, a nic z toho sa nestihlo....Zato som si tej hanby uzila - kedze sme sli predcasne, nestihla som oholit nohy 😀 Ale zenske telo a psychika su tak usposobene, ze na bolest zabudnes, ja si osobne vobec nepamatam, ako ma to bolelo, len racionalne viem, ze asi velmi, lebo som okrem mojho muza pri porode vobec nevnimala tych dalsich x ludi, co tam bolo, a nastrih som citila iba ako slabe stipnutie. DRZIM PALCE 🙂

inull5
autor
1. okt 2013

@ingmiriama tak to ti ten strach z ihiel nezávidím, ja zas nemusím krv keď vidím ako mi ju berú, inak mi až tak nevadí. no uvidíme či bude sekcia, veci mám pre istotu zabalené už 🙂 no ale z toho nástrihu a šitia mám des a hrôzu

inull5
autor
1. okt 2013

@feha no o tej hanbe ani nehovorím, to más pravdu, som s tým na tom podobne...keď si predstavím situáciu pri malej keď som bola dní na vyvolávačkách a pri vizite mi merali panvu a boli tam okrem doktorov aj medici..no každý sa musel pozrieť a ja som tam stále s holým zadkom s vyhrnutou košeľou..otras. hanbila som sa ako pes keď doktor ešte zadrel zo srandy (to už vedeli že mám v brušku bábo vážiace okolo 4500 gr) že takto vyzerá obrovské brušisko v ktorom by sa zmestili aj tri deti..a podotkol ešte že som nabrala cez 20 kíl a bábo sa dobre kŕmilo. Pritom pretým ako som zostala tehu mala som 53 kíl, čiže nie veľa, a po jeho slovách som sa cítila ako keby som mala predtým 80 a pred pôrodom 100

inull5
autor
1. okt 2013

@feha ešte ako píšes o tej hanbe..no ja som mala v júli autonehodu a stalo sa to večer, bol víkend a cez deň sme robili pri dome výsadbu levandule, bolo príšerne teplo, bola som iba v plavkách a naboso.tak si vieš predstaviť moje nechty a ruky a nohy..večer sme išli s mamou ku kaderníčke ktorá býva 5 km od nás, tak som na seba hodila len staré tenisky, rifle a tričko. Sprchovala som sa pri bazéne ako tak, veď idem len na farbenie...a stala sa nehoda..odviezli ma do nemocnice a tam ma museli vyzliecť..no hanba na sto rokov..a lekár si pozrel moje doklady zrejme a po prvotných ošetreniach mi začal hovoriť čo mi je a tak a začal oslovením "pani doktorka...atď" titul doktorka by som v tej chvíli radšej zakopala, lebo keď ma videl musel si fakt pomyslieť že som nejaká šmudľa

zita19
1. okt 2013

Trosku odlahcim:
Rodila som syna, lezala som na sale, tiekla mi infuzia, ohryzala som roztek z plachty pri kazdej kontrakcii ked sa rozleteli dvere prisli medici na prisluzbu. Medzi nimi moj kamos. A on ze: Ahoj Zitus! Co tu robis? Otazka za milon!!! Ale aspon mi prisiel celo utierat, ked som musela tlacit a nie do fune pozerat.

michellka85
1. okt 2013

@inull5 ocividne Tvoj strach prameni z nie prilis dobreho jednania pocas prveho pobytu v nemocnici.. ja som sa toho desila najviac, strata intimity, hanba, cudzi ludia, bolest a strihanie a sitie ☹ ale nakoniec to bolo znesitelne, bol tam moj muzik, a rodil ma nahodou jeho spoluziak zo strednej 😝 a sestricky boli super.. aj ma strihal a sil, ale to som mala malu na sebe a potom sme kecali s muzom, takze som to v pohode predychala, tie kontrakcie su horsie 😖 a je to jedina jazva co mam na tele 😝 lepsie strihnut jak potrhat.. 😅 ale v tvojom pripade neviem, ci by som nesla na cisarsky, ked babo bude pravdepodobne velmi velke, tak naco sa trapit.. vela stastia nech to dopadne super a male je hlavne zdrave a nech poslucha 😀

rienok
1. okt 2013

@inull5 to ze sa rozbieha porod spoznas.... ja som sa toho bala najviac, ze ci to spoznam a ake to bude. Zobudili ma rano prve slabe kontrakcie a vedela som ze je to tu 😅 ..je to take ine, zvlastne

janinna11
1. okt 2013

@inull5 je uplne normalne, ze mas strach. Snaz sa mysliet pozitivne a vzdy mysli na to a predstavuj si, ako porodis uplne prirodzene a s minimom bolesti. Da sa to, je to mozne. Ja som mala druhy porod 3 dni pred planovanou vyvolavacko a bol super. Jasne ze to aj bolelo, ale bolo to neporovnatelne krasne s prvym. Uzila som si to a hned som bola fit, 2 hodiny po porode som uz behala ako srnka 🙂 Neboj sa zvladnes to a bude to super.🙂

janinna11
1. okt 2013

@cerez juj, to tak celkom nie je pravda, ja som citila, auuuu este dnes si spomeniem na tu hnusnu kratku bolest. Ale.je pravda, ze sitie boli viac, hlavne ked to robi doktor tak rychlo, ze nestihne zaucinkovat ani injekcia na znecitlivenie. Ale.vsetka ta bolest za to stoji 🙂

argyro
1. okt 2013

@inull5 ahoj, hlavne nečítaj pôrodné príbehy či skôr horory iných žien. Strihať ťa vôbec nemusia, ak požiadaš o to, aby to nerobili /WHO to dávno neodporúča, tento zákrok považuje za škodlivý/. Začni si viac veriť 🙂 My ženy sme veľmi silné a znesieme toho veľa, a všetky, naozaj všetky vieme porodiť dieťa 🙂 dokonca drvivá väčšina z nás bez akejkoľvek "pomoci" lekára.. si to TY ktorá to zvládne, nie lekár, máš v sebe tú silu, len ju neprehluš zbytočným strachom. Prvý pôrod si mala sekciou, takže vlastne ani nevieš, ako bude vyzerať druhý - čo ak bude krásny, bezbolestný, bez akýchkoľvek komplikácií? Aj také pôrody sú 🙂 Ver mi, máš v sebe všetku silu na to, aby si porodila krásne, zdravé dieťatko 🙂 Ak budeš tlačiť v čase keď si to telo bude vyžadovať /to určite budeš cítiť kedy 😉 / tak sa ani nepotrháš.. a ak áno, vždy je to lepšie ako nástrih - po pár dňoch o tom poranení nebudeš ani vedieť.. Relaxuj, rob čo máš rada, prechádzaj sa v prírode.. a hlavne si opakuj, že budeš mať krásny pôrod 🙂 a taký ti aj želám, hlavu hore 😉

marianax
2. okt 2013

@inull5 ahoj to mi pripomenulo moj pripad posledne dieta som rodila sekciou a hroooozne som sa bala tak ako ty par dni pred porodom bola pri mne zachranka co mi tak divne srdce bilo a lekarka povedala ze som si to sama privolala od strachu ale ze mam ten strach brat prirodzene ze sak kto by sa nebal kazdy sa boji a je to normalne treba to prijat trocha mi to aj pomohlo velmi ma povzbudila zlata bola snaz sa mysliet co bude po tom aj ked to nie je jednoduche no pozri na svoju dcerku mysly na to ako sa bude tesit ked prides s maly uzlikom z porodnice zvladnes to hlavne kvoli dcerke niekedy zeny rodili v hroznych podmienkach a odrodili a zvladli to takto som aspon ja rozmyslala bude dobre moja neboj zvladnes to a budes na seba pysna potom zas mozes inu tehulku povzbudit ktora bude mat podobny problem ako ty lebo verim ze je veeela tehuliek ktore maju strach 🙂 a budes mat niekoho pri porode ?

dasiacik
2. okt 2013

@inull5
Z nastrihu vôbec nemaj strach.Ja neviem kde to ti ludia
beru a pisu o tom nastrihu take hororove scenare,ale
moja vlastna skusenost spred mesiaca bola uplne ina.
Ako riadne vystresovana,z netu vyzbrojena "zarucenymi"
radami,a kvalitne vyplasena pribehmi a tymi najhorsimi
scenarmi,prvorodicka,som mala panicky strach z porodu.
Plus katastroficky pristup personalu v nemocnici...Poviem
ti,myslela som,ze ani neporodim.A aka bola skutocnost?
Kontrakcie silne,bolestive,ale samotny pôrod v pohodicke.
Maly vyklzol ani neviem ako.A to mal 4350g a 53cm.
Hned po pôrode sa pytam doktora "a to ste ma ani
nenastrihli?" A on ze "ale,ano,bude to na takych 6 stehov"
No,nechapala som.Fakt netusim kedy to stihol 😀 To
sitie som,samozrejme,citila,ale to je uz nic.Daju ti
injekciu na znecitlivenie,a ked budes pri tom debatovat
s doktorom alebo muzom,tak ani nebudes vediet 🙂

cerez
2. okt 2013

@janinna11 Ja som nástrih absolútne necítila. Robí sa to pri tlačení.
@dasiacik Ináč úplne s tebou súhlasím, že niektoré píšu hororové situácie z pôrodu a potom človek nemaj strach. Ja som to úplne ignorovala a dobre som urobila.

janinna11
2. okt 2013

@dasiacik
@cerez asi to zavisi aj od doktora, ja som si nastrih vypytala, z poslednych sil som pri prvom mimcu doktorovi zakricala, nech ma uz prosim nastrihne, lebo uz nevladzem dychat.... mozno aj preto som to citila, ze som vedela, ze to ide robit, ked najblizsie zatlacim, ale na prvorodicku som vtedy mala i tak rychly porod, okolo osmej rano vyvolavacka, o pol jednej prepichnutie vody a 14:15 bol maly na svete. No a druhy bol super, nejak okolo 22hej mi odisla hlienova zatka, o pol jednej nad ranom som prisla do porodnice a 5:10 uz bol druhy poklad na svete. Druhy porod bol uzasny, bez epiduralky, bez vyvolavacky, v noci v prazdnej sale, len sestricka, doktorka, mm a ja a ten maly ulicek vo mne. Hned by som sla znovu, i ked to bolelo, hned to preslo a rano som uz pobehovala, mala som len mini nastrih a super ma aj zasila pani doktorka. Rodila som v Ziari s mudr.Durkechovou, je zlata a velka profesionalka, som jej velmi vdacna, za pekne spomienky na moj druhy porod.

inull5
autor
3. okt 2013

@argyro ďakujem pekne za povzbudenie. no presne netuším do čoho idem pri normálnom pôrode a to m na tom desí. Skúsim si to ta predstavovať že to bude super a nie až také bolestivé.. 🙂 a keď mi toho drobca dajú tak na všetko zabudnem.

inull5
autor
3. okt 2013

@marianax no pri pôrode nikto nebude, nechcem tam muža vôbec a navyše on je z tých ktorý by nešli. možno by bolo lepšie keby tam bol, ale proste ho nechcem, ani nikoho iného.

marianax
3. okt 2013

@inull5 urcite rob tak ako to citis ja ti velmi zelam aby si mala lahunky porod a vela zdravicka tebe aj babenku 🙂

inull5
autor
3. okt 2013

@janinna11 ja som bola pri prvom pôrode na tzv. vzdychárni 1,5 dňa. ženy tam kričali, vzdychali, nadávali a ja som čakala kedy to aj na mňa príde, potom ma preližili na inú izbu, lenže u mňa kontrakcie neprichádzali ani po 5 dňoch vyvolávačiek a už som z toho bola celá na nervy, behala som hore dolu schodmi, a nič. za ten 1,5 dňa som počula ako ženy rodia ako pri tom kričia, jedna sa trápila takmer celý deň v bolestiach a nakoniec ju rezali lebo kolabovala z vyčerpania. Mne odišla hlienová zátka 3 týždne pred pôrodom, tiež som si myslela že to už už príde a nič. Vtedy som bola akosi psychicky pripravená na bolesť a všetko s tým súvisiace a hlavne som sa vykašlala na príbehy iných žien o pôrode. Lenže po tom čo som v tej nemocnici videla a počula, ako to tam predýchavali a kričali od bolesti....no mám z toho strach.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre