PN a skončenie pracovného pomeru

18. aug 2021

Chcem sa opýtať do 31.12.2020 som bola 3 roky zamestnana j jedného zamestnávateľa. Od 1.1 do 31.5 som bola na úrade prace. Od 1.6 som zamestnana na TPP. Momentálne som v 8 týždni. PP chcem skončiť k 31.8 čiže podmienku 90 dni spĺňam. Od 1.9 budem na PN až ku dňu nástupu na materskú. Chcem sa opytat ako mam postupovať potom mam hlásiť na úrad prace ze som pn alebo aký je postup ?? Nikdy som na PN nebola. Budem mať nárok na matersku aj tehotenské keďže som v ochrannej lehote ?

nafka0483
18. aug 2021

Neviem z akeho dovodu chces skoncit PP, lebo vyhodnejsie je nechat PP bezat aj pocas PN, materskej, atd.

K tvojim otazkam:
- Ak budes PN hned po skonceni PP, tak na urad prace sa nehlasis vobec, nezaeviduju ta - zaeviduju ta az potom co PN ukoncis
- Ak sa po skonceni PP najprv prihlasis na urade a az nasledne nastupis na PN, tak ano, musis PNku zdokladovat na urade
- Napis termin porodu - ak za posledne 2 roky pred porodom budes mat spolu aspon 270 dni NP, tak budes mat narok na matersku - to by ti malo vyjst v pohode
- Na tehotenske by si tak isto mala mat narok

autor
18. aug 2021

@nafka0483 mam na to osobne dôvody preco chcem skončiť PP termín pôrodu je 5.4, podľa mna mam nárok na vsetko aj matersku aj tehotenské len som si nebola istá tým ako postupovať s pn. 🙂

nafka0483
18. aug 2021

Ok, ja len hovorim, ze niekedy sa ludia nevyznaju a tym padom sa zbytocne ukratia, ale ked mas dovody, tak ok.
Na tehotenske aj materske ti narok vyjde.

autor
18. aug 2021

@nafka0483 dakujem velmi pekne za radu. 🙂 a ak dam vypoved k 31.8, a pn až 2.9 pretoze 1.9 je sviatok a Dr nepracuje tak v tom prípade si musím ten jeden den doplatiť odvody alebo ako je to v tej ochrannej lehote ?

nafka0483
18. aug 2021

Ak das vypoved, tak sa musis riadit vypovednou lehotou, ktora bude trvat od 1.9. do 30.9. a PP ti skonci az tymto dnom.
Ak sa dohodnete na ukonceni PP k datumu 31.8. a na PN pojdes 2.9., tak ano, musis si za 1.9. doplatit zdravotne poistenie za ten jeden den - to ti povedia na zdravotnej poistovni presne kolko a ako uhradit. S tym ochranna lehota nesuvisi.

autor
18. aug 2021

@nafka0483 mne konci skúšobná doba 31.8 takze výpovednú dobu nemam 🙂 dobre rozumiem dakujem velmi pekne 🙂

nafka0483
18. aug 2021

Ahaaa, tak potom nedavas vypoved, len oznamis skoncenie PP vo vypovednej dobe.

autor
18. aug 2021

@nafka0483 áno takto zle som sa vyjadrila. 🙂 ale dakujem ti pekne za info 🙂

nafka0483
18. aug 2021

Rado sa stalo