Škodlivosť prvého ultrazvuku na začiatku tehotenstva

angela5
17. sep 2016

Zijem v UK, tu sa o tehotenstvo zial nikto nejak nestara, az od 12 tyzdna, cize nic take ako navsteva u gynekologa a potvrdenie tehotenstva ultrazvukom pripadne tlkot srdiecka neexistuje. Tak som rozmyslala,ze si necham spravit sukromny ultrazvuk na konci 7 tyzdna, aby som bola kludna,ze je vsetko OK..ale moja otazka je, ci takyto ultrazvuk nemoze skor skodit babatku? Lebo co som citala nazory su vselijake, jedni tvrdia ze je to zbytocne a skodlive a niektore zeny zas chodia pomaly kazdy druhy mesiac a vsetko je OK. Nechcem vystavovat svoje dieta akumokolvek riziku..

jenny_m
17. sep 2016

@angela5 o tom ze ja ultrazvuk skodlivy som este nepocula. No ked si to tak vezmes tak tu tiez len pozru ci je tehotenstvo vnutromaternicove a ci je akcia srdiecka ( niekedy este nevidno ked pride zena moc zavcasu) tak ta objednaju na dalsiu kontrolu tiez az na nejaky 11ty tyzden. Takze az taku rozdiel to v podstate nie je..pokial necitis bolesti alebo nemas spinenie alebo ibe problemy asi by som pockala na ten 12 tyzden. Vtedy bude uz pekne vidno vsetko ☺

ukulela
17. sep 2016

@angela5 bud uveris nazorom pre, alebo proti.na SVK standardne poistovna preplaca ultrazvuk 3x pocas tehotenstva,ale mne ho od tusim 10ho tyzdna robia doktorka na kazdej poradni, teda najprv kazdy mesiac potom kazde 2 tyzdne. Dieta je zdrave, krasne, ako buk. dokonca miho robila zadarmo, nepytala prachy. a tiez mi vzdy vytlacila foto. tiez zadarmo.
pripalacal som si u sukromneho lekara morfologicyk ultrazvuk - aby som sa vyhla amniocenteze.
takze za mna - UTZ ziadny problem, na tvojom mieste ak mas moznost, radsej by som si ho niekde zaiplatila, aby som bola spokojna a pokojna.

bluff
17. sep 2016

Skus si naštudovať co je ultrazvuk najprv. Ultrazvuk zachytáva zvukove vlny a to vôbec nie je nijako invazivne ci skodlive.

angela5
autor
17. sep 2016

@bluff no ja neviem kdesi som citala,ze to lekari neradi robia a neradi pouzivaju ultrazvuk velmi skoro lebo ze to neni moc dobre pre to dieta, parkrat som to tu uz citala kdesi,...

bluff
17. sep 2016

@angela5 ultrazvuk 100% nie je škodlivý. Ale podla mňa počkaj do 12 týždňa, pred takým 9-10 toho aj tak moc nevidieť a už tie dva týždne navyše vydrzis.

meluela
17. sep 2016
petulik1991
17. sep 2016

Od 12tt sa robi z jedneho jedineho dovodu..a to je, ze do 12tt byva najvyssi podiel zamlcanych potratov, no casto sa stava, ze tehula pride na prvy utz skor, ako si mysli, ze tehu je. Napr v 8tt a utz ukaze 5tt...tam to lubi lietat a uz su stresy. A dalsia vec je ta, ze zamlcanemu potratu sa z fyziologickeho hladiska vacsinou ani neda predist, je to proste bud alebo. V 12tt ide zena na istotu. Co sa tyka ultrazvukov, tieto teorie by som zaradila medzi tzv. konsporacne. Nikdy ziadna studia nedokazala, ze to ma nejaky vplyv na vyvoj plodu. Su to ultrazvukove vlny, nie radiacne...

meluela
17. sep 2016

@petulik1991 urcite na tom ficia aj konspiratori, kedze radi zmiesavaju stipku pravdy s bludmi. kukni link co som pisala vyssie .. pise sa v nom okrem ineho aj to, ze na ultrazvuku sa da nastavit teplotny index a velka cast lekarov vobec netusi kde to nastavit a kde si to sledovat .. a defaultne je nastaveny vyssi ten index. par novsich studii uz nejake suvislosti naslo aj ked sa nepreukazal jednoznacny suvis, takze odbornici na sonografiu odporucaju opatrnost a co najnizsiu expoziciu ... tato informacia sa vsak asi len tak k beznym gynekologom nedostane
"We will have to live with uncertainty regarding ultrasound safety in the years to come. There is no such thing as zero risk, and an absence of evidence of harm is not equal to evidence of absence of harm. "

bluff
18. sep 2016

Ultrazvuk je jeden z najbezpečnejšich diagnostických metod. Nemusíme mamičku strašiť. Teplota používaná pri ultrazvuku je veľmi nízka a ultrazvuk sa robí pohybmi, čiže teplota sa ani nemôže vybudovať a už vôbec nie taká, čo by mohla poškodiť plod.
In practice, ordinary 2D, 3D or 4D scanning that is used to get images of your baby produces very little heat (less than 1 degree C). This is because the ultrasound intensity used is low, and spread over a large area.

Your baby is further protected from the heat by the amniotic fluid he is floating in. The fluid helps distribute any heat that is produced so that no single part of your baby's body is exposed to the heat. Your baby is also moving around which helps distribute the heat more evenly.

The probe would have to be kept in one place for a long time for any significant heat to build up.

tova
18. sep 2016

kazdy druhy mesiac? mala som ich asi 20 pocas tehotenstva a vsetko OK. par utz. urcite nezaskodi.

bubinko1506
18. sep 2016

ultrazvuk mi od 6tt do 12tt robil lekar pomaly kazde dva tyzdne, kedze som mala problemy s hematomom. odvtedy mi ho robil na kazdej poradni, cize 1x mesacne. Nemyslim si, ze by bol ultrazvuk skodlivy

sabina1975
18. sep 2016

Sono mi robili celkovo 24 x bola som rizikova tehulka 5 mesiacov po MA/vyssi vek a obezita cize poradna kazde 2 tyzdne /sono len doktorka pozrela akciu max 2-3 minuty sono na genetike ,pred a po odbere plodovej vody v nemocnici som lezala 2x tam je sono kazdy 2 den mala sa narodila v 42 tt s vahou 3770 g a teraz ma 3 roky a je zdrava a inteligentna

meluela
18. sep 2016

@sabina1975 no mne robili to prve dlhsie sono na sijove prejasnenie extremne dlho, starsi lekar zaucal mladsieho, raz to robil jeden, raz druhy, babo sa im schovavalo, tak mi s tou sondou tlacili na brucho aby sa otocilo, merali mi este aj prietoky co som nepocula ze by sa robilo v 1 trimestri (aby sa to ten mlady naucil, nie kvoli zdraviu babatka) .. babo nie je v poriadku, vo vyvoji sa stala ista drobna chyba ktora moze mat nebezpecne dosledky a toto mam na mojom vcelku dlhom zozname moznych pricin. o tych clankoch som vedela uz predtym, ale hovorila som si, ze vsak nebudem panikarit na ultrazvuku.

petulik1991
18. sep 2016

@meluela Neviem, nikdy som nezaznamenala, ze by ma to pri vykonavani utz nejako palilo 🤔

meluela
18. sep 2016

@petulik1991 to ze moze dojst k prehrievaniu tkaniv plodu neznamena ze to ma teba palit na pokozke 😕

petulik1991
18. sep 2016

@meluela Nemyslim si, ze to bolo z utz..niekedy sa to proste stane. Vyvojove chyby tu boli a budu, aj keby utz neexistoval. Inak mi je to luto, ze nemas babatko zdrave

tutu_1
18. sep 2016

Utz škodlivý byt pokojne môže, kto je jazykovo zdatný môže si na nete nájsť veľa odborných clankov. Problém prístroja v ordinacii je ten, že máloktorý lekár je technik a vie aký silný prístroj vlastni. Ono kedysi RTG tiež bolo považované za úplne neškodne, a ľudia sa nechali snimkovat len tak z pasie. Dnes už sme ale múdrejší. Keď nič iné pri utz zvysena aktivita plodu, dieťatka. Kto chce informacie si nájde. Je pekne niečomu veriť, ale omnoho lepšie je byt informovaný. 😉

nivea777
18. sep 2016

mne robili sono na pohotovosti 6tt. potom u lekara mojho 8 a 12 tt..na dalsej poradni mi nebude robit. sestricka mi dopredu povedala ze nie je dobre caste soni ale 90% lekarov sono robi na kazdej poradni. keby to tak skodi tak ho nerobia

tutu_1
18. sep 2016

@nivea777 najmä ak na tom zarábajú 😀 veď čo stojí taký 3D ci 4D utz ? Ako pisem ono sa verilo ze RTG je tiez bezpecne, bez nasledkov. Ale medzi verim a viem je diametralne velky rozdiel.

nivea777
18. sep 2016

@tutu_1 aj v knizke mam len 3 sona pisane.. v 12 tt potom v 20tt a este jedno ale neviem kedy.. to su tie 3 co su preplacane ale nestretla som sa s tym ze by niekto pytal peniaze ked robi sono nadramec 3.. ja chcem ist na to morfologicke a vyjde to asi 60..ale mne to za to stoji..

tutu_1
18. sep 2016

@nivea777 poviem to takto tie 3 najskôr absolvujem aj ja napriek tomu že viem ako môže pôsobiť utz, pokial viem 3D a 4D sa platí, a robí sa na špecializovaných pracoviskách. Toto asi absolvovať nebudem ak na to nebude medicinsky dôvod. Len ku každému a je dobre vždy povedať aj b. Utz je iste dobrá pomôcka ale netreba to prehánať.

stardust
18. sep 2016

@meluela myslis, ze ultrazvuk si povie, ze mamu prehrievat nebude, ale plod vnutri urcite ano?

nivea777
18. sep 2016

@tutu_1 osobne si myslim,ze ked viem svojmu gyn ze idem na 3D tak mi nebude robit sono u seba v tom 20tt... asi len tlak moč vaha a tot vse

henikav
18. sep 2016

@angela5 ultrazvuk je 3krat povinny, ale moze sa robit tolkokrat do plusu kolkrat je to potrebne. V nicom nie je skodlivy a napriklad moj lekar ho robil uplne zakazdym. Samozrejme vie ze nemam problem si ho zaplatit. Skor si myslim ze ho nerobia bezne v poradniach zadarmo, lebo im to nikto nepreplati. V UK to asi funguje podobne ako u nas v belgicku, u nas je poradna pre tehotne ONE a tam teda neurobia nic do plusu, ale kazda matka ma moznost navstevovat sukromne lekara, ktoreho si plati a tam urobia vsetko. Takze neboj, babatku ultrazvukom urcite neublizis 😉

tutu_1
18. sep 2016

@henikav nezmysel, žiadne vyšetrenie nie je povinne, ku každému sa dá podpísať informovaný nesúhlas 😉. A to máš odkiaľ že nie je v ničom škodlivý, kde si to vyčítala ? Nechcem rýpať len ma to zaujíma vzhľadom na ten bohorovny postoj.
Plus prikladám zaujímavý link http://www.ssum.sk/o-nas/technika/k-otazke-bezp...

henikav
18. sep 2016

@tutu_1 pozri nebudem sa tu hadat, tvoj nazor vysetrenia nie su povinne, ultrazvuk je skodlivy a ja mam zas svoj nazor. Moze byt?
Matka nemusi ani vobec chodit k lekarovi, pisala som povinny (zamen si to slovickom ktore ti bude lepsie vyhovovat), tym, ze lekar by ho mal 3x vykonat pocas tehotenstva lebo su odporucane a platene nemocenskou poistovnou a tie ostatne su len o tom ci chce alebo nechce. Nie o tom ze mamicka je povinna ich absolvovat. Nebudem sa hrat na slovicka a linky prikladaj zakladatelke, ona potrebuje viac nazorov, nie ja. Ja nie som gynekologicka a vo vsetkom sa absolutne spolieham na mojho lekara a jeho nazory

ella2015
18. sep 2016

@meluela A aká ak to nie je tajné je podľa Teba drobná vývojová chybička?

dulkagabulka
18. sep 2016

Podľa science daily vedci našli spojitosť medzi ultrazvukovým vyšetrením v prvom trimestri (robí sa kvôli presnému určeniu dátumu pôrodu) a zavaznosťou autizmu u detí s genetickými predpokladmi. Uzv v druhom a treťom trimestri nepôsobia takéto zhoršenie. https://www.sciencedaily.com/releases/2016/09/1...

meluela
18. sep 2016

@ella2015 nechcem verejne, pisem ip

meluela
18. sep 2016

@stardust tak ako si povie ze zobrazi babo a nie moju brusnu stenu ...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre