Rozdiel medzi screeningom v 11. - 13. týždni a tripple testom v 15. - 16. týždni

lusssyk
4. feb 2014

Ahojte 🙂
Chcela by som sa opytat v com je rozdiel vo vystreniach ked som bola v 12.tyzdni na screening v KE-Saci kde mi robili ultrazvuk a odobrali aj krv a po tyzdni boli vysledky na Downov syndrom a este nejake 2 choroby. Vsetko bolo OK. Vsade sa pise, ze v 11.-13. tyzdni sa robi iba ultrazvuk kde sa zistuje riziko DS,...no mne brali uz aj krv..
Potom som bola v 16. tyzdni u svojho gynekologa na Triple Test.
Tu som sa docitala, ze tiez sa tam zistuje riziko DS,...Z tohto vysetrenia este nemam vysledok.
Je v tych dvoch vysetreniach rozdiel?
Dakujem pekne

iwesska
4. feb 2014

Rozdiel je taky, ze to prve vysetrenie sa vola NT vysetrenie - tam sa zistuje pritomnost nosovej kosticky a meria sa hrubka sije + sa to da do priemeru s odberom krvi. Je ovela presnejsie ako tripple testy, ktore sa v niektorych krajinach uz ani nerobia, lebo su velmi nepresne a casto falosne pozitivne. Takze pokial mas dobry ten prvy screening, nemusis sa uz stresovat vysledkom z druheho 😉

aga2011
4. feb 2014

@iwesska ahoj, takze prvy skring v 12tt je dolezitejsi a presnejsi?

awalancha3
4. feb 2014

tripple testy sa robia z vypoctov veku mamicky, jej vahy a krvnych testov....................a tak mamicka ktora vazi 110 kg a ma 40 rokov ma vysledky na zaplakanie, hoci je dieta v uplnom poriadku..............Presne ako ti pisali, UTZ jepresnejsie.. nuchalna transluminencia... ci ako sa to vola.. je sijove presvetlenie... hrubka volneho priestoru za sijou..ak je prilis velky, tak je podozrenie na DS a potom este nosova kosticka, ktoru vo velkom percente pripadov deti s DS nemaju do urciteho tyzdna vyvinutu. Tripple testy su teoreticke, hypoteticke, statisticke, UTZ je prakticky a priamo meria.......Ale samozrejme, istota je az po amniocenteze................a totalna az po narodení..........

iwesska
4. feb 2014

@aga2011 Ano, presne tak. Podla mna je len otazkou casu, kedy tie Tripple zrusia.

ynett
4. feb 2014

No ja som mala robené v 12 týždni PAPP testy - utrazvuk plus krv a tie vyšli uplne katastrofálne, sám gynekolog povedal že je to haluz. vyšlo mi riziko downovho syndromu 1:20. Následne v tripple testoch mi vyšlo 1:39000. Preistotu som išla na geneticku kedže sú to dosť rozdielne výsledky a tam mi spravili kombinovaný kde vyšlo riziko 1:17000. amnio tiež DS nepotvrdila. tak mne to príde že všetky tieto krvé testy sú úplne na prd 🙂 stačí ak je zle určený týžden, alebo je krvácanie na začiatku tehu alebo choroba v čase testov a už sú úplne na nič. 😀

ynett
4. feb 2014

jáj a ešte som zabudla NT som mala 1,5 čo bolo úplne v norme.

lusssyk
autor
4. feb 2014

@iwesska
@awalancha3
dakujem pekne, ste ma upokojili. Vo stvrtok idem po vysledky z TT, tak verim, ze budu OK. Prave preto sa mi to nezdalo, ze to iste a dva krát sa vysetruje....🙂 Mam kamaratku v PHA a ta bola len na prvotrimestralnom...TRIPLE TEST uz nerobia.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre