Práca v chemickom labáku počas tehotenstva

candies
27. feb 2017

Ahojte. riesim dilemu :-/ mam pred sebou posledne 3 mesiace skoly a zistila som ze cakame babo.to by ani nebol problem ale chodim na chemicku skolu, kde je zakazane ist do labaku tehotnym, je to vsak viac menej preto aby skola bola chranena. V labaku nie som kazdy den, a nepracujeme s velmi nebezpecnymi latkami, sem tam nejake to rozpustadlo alebo kyselina, aj to vzdy v digestore. Je tu niektora z vas chemicka pripadne sa vyzna a vedela by mi trosku poradit, ze ci je velke riziko ze sa mi nieco stane alebo babatku? do labaku pojdem mozno este nejakych dajme tomu 15-20krat na par hodin. dakujem

miuska99
27. feb 2017

@candies no tak asi nikto ani žiadny Dr ti nepovie, či tebe a dieťatku naozaj hrozí nejaké riziko. Ale ja by som do toho laboratóriá tehotná určite nešla...Načo riskovať

candies
autor
27. feb 2017

@miuska99 len vies sk je riziko takmer nulové a ja kvoli tomu nedokončil skolu alebo ju na rok preruším...na druhej strasne je dieťatko to je moja priorita ... 😢 Skusam ci sa neozve nejaka baba co ma s tym skusenost

miuska99
27. feb 2017

@candies ok je to na tebe...

minuskad
27. feb 2017

urcite nie. ja som sice chodila na biologiu, ale samotny veduci predmetu mi neumoznili vstupit do laboratoria.

janka54321
27. feb 2017

Neviem, co by som spravila na tvojom mieste...sama som studovala vysku a kazde druhe cviko v labaku...ale aj tak si myslim, ze ta vyucujuci nepusti pracovat s kyselinou aj ked v digestore...skus tuto situaciu riesit priamo s vyucujucim a najst nejake riesenie...

candies
autor
28. feb 2017

Ján neviem vobec co robit...nechcem im to ani vravieť v skole .... to bol moj olan pôvodný

minuskad
28. feb 2017

@candies si myslím, že si povinná im to povedať. Ale veď chod za vyucujucim a možno sa dohodnete, že odovzdas iba protokoly. Alebo niektoré cvika si odchodis ale pracovať bude niekto s tebou vo dvojici a ty s ruskom pri okne.aj také som videla.riesenie sa najde, len to nezatajuj.

veronkam88
28. feb 2017

Ahoj ja mam vystudovane chemicke technologie na VS a ostala som tehotna v 3 rocniku a labaky som riesila iba protokolmi a vyskusali ma teoriu u mas sa nesmie ist do labaku este aj pokial dojcis tak ja som sa este v 4 vyhla labakom 😉

candies
autor
28. feb 2017

@minuskad praveze mame tie labaky skupinove je nas 6 v skupine myslim, ze pekne by som sa praci s chemikaliami vyhla ked tak poviem ze mi je z toho nejako blbo a otvorim si okno... vedia o mne ze pred rokom som bola na operacii so srdcom, kvoli tomu uz mam individualny plan a teraz tto do toho...ja uz neviem :-/ ......
@veronkam88 ani u nas sa nesmie :D ale ako vrvaim, uz ma vsetci v skole poznaju kvoli ISP z minuleho roka..tento rok som musela davat dalsi aby som popri dilomke mohla dokoncit labaky z minuleho roka na ktroe som nemola chodit...a bym som tehu... co beriem ako zazrak a velmi sa tesim :D len proste tie dva mesiace nejako uz musim dat.chodim na vysku do prahy a nerada by som zas o rok dlhsie tam bola....zufala som.a boojim sa ze ked im to oznamim nedovolia mi dokoncit tie laborky, pretoze sme uz na zaciatku semestra podpisovali papiere ze tehotne a dojciace maju zakaz a neviem ci by mi vysli v ustrety

valy
28. feb 2017

@candies lenze prve mesiace su najcitlivejsie, podla mna skoda riskovat

minuskad
28. feb 2017

@candies neboj sa, poriesi sa to. nie si prva ani posledna🙂 urcite ti dovolia dokoncit semester, nejake riesenie najdete, ale povedz to urcite. mne do labaku zakazali ist, ale tam boli aj ine veci ako chemikalie a napisala som iba protokoly ku skuske a spoluziacka ked bola tehotna tak na labaky chemie sla, s ruskom a pracoval niekto s nou, ked bolo nieco nebezpecnejsie sla k oknu. ale urcite to povedz, je to tvoja povinnost to oznamit. nieco moze byt teratogenne, nech sa vyucujuci upozorni a na tom cviceni nebudes.

candies
autor
28. feb 2017

@valy vsak ja sa strasne bojim lebo keby sa nieco stane kvoli tm budem si to vycitat cely zivot...

@minuskad no... asi to nejako skusim poriesit mate pravdu :-/ pozeala som si tie prace a s ktorymi chemikaliami ideme robit, najhorsie natom su rozpustadla ale to budeme pouzivat asi dvakrat. zufalstvo ciste...naozaj chcem dokoncit uz tu skolu.... :(

jance333
28. feb 2017

neriskuj. ja som bola úplne zdravá a v prvých týždňoch tehotenstva sa mi z ničoho nič objavila škaredá alergia na potraviny, s ktorými som nikdy nemala problém. 3-dňová žihľavka komplet na celom tele, s ktorou sa nedalo kvôli tehotenstvu nič robiť, len počkať, kým prejde. a že som bola opuchnutá naozaj celá.. nie je to sranda a telo reaguje v začiatkoch dosť nevyspytateľne.
určite sa to bude dať poriešiť aj inak, neohrozuj bábätko ani seba

mon895
28. feb 2017

@candies ja by som to urcite oznamila... mam tiez vystudovanu chemiu a aj pracujem v chemickom laboratoriu ako som ostala tehotna hned zistovali s cim prichadzam do styku (aj ked s tym nerobim priamo ale je to v miestnosti) a podla toho sa rozhodlo ci mozem ostat alebo ma daju inam vypary a pod mozu poskodit plod a to hlavne v prvych mesiacoch ja by som to neriskovala ale je to len moj nazor 🙂

candies
autor
28. feb 2017

@jance333
@mon895 dakujem baby ste velmi zlate 🙂 msuim nabrat odvahu :D a riesit to no...ale podal mna ma donutia prerusit studium

juliet86
28. feb 2017

dievca moje. zdravie dietata je viac ako dokoncena skola. dohodni sa so skolou ze dorobis vsetko okrem labakov. ono, ked si pozries pracovnu vyhlasku, zakonnik prace, tak tehotne nesmu pracovat v labaku s chemikaliami ani pracovne.
vies co to je celozivotne sa starat o choreho cloveka? (najhorsi scenar?)
resp. ked by v buducnosti dietatku cokolvek bolo, adhd akakolvek odchylka porucha vzdy vzdy vzdy si budes vycitat, ze ci za to nemozes.
za zdravie dietatka ta prosim, nechod do labaku. neboj, budes na materskej, rodina ta podpori a skolu si dokoncis.

mon895
28. feb 2017

@candies na aku skolu chodis ak sa smiem opytat? U nas na skole boli tehotne dve a obe nechali dokoncit rocnik bez problemov 🙂

candies
autor
28. feb 2017

@mon895 do prahy na VSCHT :-/

@juliet86 no len mna nechali minuly rok dokoncit vsetko okrem labakov kvoli tej operacii a teraz ked ich uz robim tak zistim ze som tehu....neviem ma vyhodia uz odtial podla mna

minuskad
28. feb 2017

@candies vyhodit ta nemozu, ani donutit k niecomu. prinajhorsom si das odklad.

stardust
28. feb 2017

@candies vyhodit ta nemozu, budes mat papier. Mas pravdu, dnes sa vsetko robi v digestore s ochrannymi pomockami, takze do kontaktu s chemikaliami ani neprides. Prve tyzdne od otehotnenia som chodila normalne do labaku a aj napriek tomu, ako som "spinavo" pracovala, dieta je zdrave. Ale doba je taka, ze ten zakaz vyzaduju pravnici...

pieksamaki
28. feb 2017

nikdy by som neuprednostnila školu pred bábätkom Z hľadiska zdravia, aj bez školy aj so školou to už bude náročnejšie ako doteraz.....no ne riskuj zdravie.....Keď budeš staršia pochopíš čo sme tým mysleli.obdivujem mámy čo dokončili školu popri dieťatku, ja som až neskôr mala deti,ale viem,že by som sa už nemohla na dokončenie popri bábätku....myslím,že závisí to od typu ženy, niekto ma viac pevnej vôle, niekto menej.povedz to na rovinu,že si tehotná, aby ťa vy varovali.....chemikálie aj ako upratovačka ktorá prichádza do denno denného kontaktu nie sú sranda V tehotenstve.

candies
autor
28. feb 2017

@stardust ved praveo to mi ide.... vedla v meste je obrovska fabrika kazdy den dychame mozno horsie veci ako by som mozno raz dva vychla v labaku... skola potrebuje byt poistena to je jasne to chapem, len som chcela vediet ci je naozaj riziko byt tam tych parkrat....nikde som nenasla ako dlho a kolko musi byt zena vystavena napriklad organickym rozpustadlam... a napriklad ja mam nepravidelny cyklus a to ze sm tehu som zistila uplnou nahodou, ani neviem v ktorm som tyzdni momentalne este sm nebola na gyn. idem zajtra...na laborkach uz budem mat len stanovenie soli v potravinach kde ani nie su ziadne rozpustadla pouzivane pri praci...a potom na knci semestra este jedny laborky par krat, kde by som to nejaok hadam uhrala aby som to nemusela ani chytat ani nic.... a minuly tyzden ked som o tom este evedela sme mali najhorsi..stanovenie pesticidov :-/

candies
autor
28. feb 2017

@pieksamaki ide o to ze v pokynoch mame zakaz vstupu tehotnym zenam do labaku...nie ze mi povedia dobre tak to naleje niekto iny ... a mam 26rokov, a posledne 3 msiace do ukoncenia Ing. studia

pieksamaki
28. feb 2017

chápem, zákaz tehotným, veď preto by som to rešpektovali,naozaj sú najdôležitejšie prvé 3 mesiace, daj pozor aby si aj ne ochorela, napr.chrípku alebo nejaký vírus.....A viem si predstaviť, že tá to boli na srdiečku,že posledné 3 mesiace štúdia,už iba toľko....Preto by som to priznala A hľadala riešenie S vyučujúci mi...celé tehotenstvo je dôležité,ale prvé 3 sa vyvíja bábätko ,si pozri na nete

amisa
28. feb 2017

som chemicka pracujuca v labaku a dokonca ucim chemiu na VS a somtreti krat tehu.. nech ta ani nenapadne ist robit do labaku... a okamzite to nahlasit treba to je tvoja povinnost hned ako si najde chemicka //

candies
autor
28. feb 2017

@pieksamaki ja viem praveze ze pre tri su velmi dolezite.najdolezitejsie.hlavne pocas organogenezy.ked si predstavim ako som dva tyzdne behala so ziadostou o individualny plan aby som mohla do labaku chodit pocas prace na diplomku, zhanala podpisy veduceh prace sefky ustavu :D hadala sa na studijnom, ze ja o rok dlhsie uz v skole nemozem byt ze kvoli dvom tyzdnom co by som potrebovala dlhsie na zapocty .... a teraz ked mi to schvalia (vyzera to tak este nai rozhodnutie nemam) prerusim studium? :D ma daju zavriet do blazinca...

amisa
28. feb 2017

@candies mozes ist na PN dlhodobu napriklad alebo prerusit studium.. ing dokoncis asi az o rok

candies
autor
28. feb 2017

@amisa dakujem ze si mi napisala, kedze ty mas s tym priamo skusenosti..mohlab y osm ti napisat IP? 🙂

pieksamaki
28. feb 2017

@candies Áno,rozumiem....je ti to aj trápne....ale ver,že hodnoty V živote sa ti zmenia aj vekom aj životnou situáciou. samu má tiež trápilo,že som neurobila napr. FCE certifikát,keď som bola V Anglicku,ale neskôr som pochopila,že som si nabrala na seba V tom čase Veľa, A nemala som na to po tej stránke aj jazykovej,nenechala som si uložiť V hlave informácie A nechať ich dozrieť....viem,že by som to O pol roka spravila.....A dnes sa na to pozerám ako skúsenosť, kedy odhadnúť na čo mám A na čo nemám je pre mňa zrelšíA. aj V práci,keď som pracovala pred materskou....ale to píšem už trošku od veci, nechcem to porovnávať S tehotenstvom,skôr S tým,že má to trápilo. Dnes som 6 rok na materskej A mám 4 deti , po sebe, bez babky alebo nejakej zmeny. fakt je dôležité to tehotenstvo.....prístupu K tomu zodpovedne....

amisa
28. feb 2017

@candies jasne.. pis je to velmi citliva tema

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre