Odber plodovej vody

deboraaa
1. júl 2015

Ešte by ma zaujímala odber plodovej vody ako sa to robí ? bolí to ? neuškodí to bábätku ? ako sa tam doktor dostane ? nepoškodí niečo ? nemôže sa roztrhať vakuom ? Každý doktor to robí ? je to nutné ? Dakujem

sibalka21
1. júl 2015

@deboraaa A preco ti to maju robit?

lilimoni
1. júl 2015

@deboraaa pichne ti ihlu cez brucho a odobere plodovu vodu. Potrat nie je vynimocny 😒

sibalka21
1. júl 2015

@deboraaa https://www.modrykonik.sk/amniocenteza/ pozri si tu, je tam aj nejake video.... Ale aj ja som pocula ze je to riskantne

henikav
1. júl 2015

Robi sa to tak, ze ti dezinfikuju cele brusko, lebo vopred nevedia presne kde vpichnu, potom sleduju babatko na sone a vpichnu ti cez brucho ihlu taku dlhu, nepozeraj, vyzera to hrozostrasne, ale nie je to velmi bolestive, citlive je to trosku vtedy ked prepichnu maternicu. Radsej sa sustred na sono a vychutnaj si ze mozes sledovat babo. Nutne to nie je, robi sa to hlavne vtedy ked je podozrenie ze babatko moze mat problem, ale vzdy to mozes odmietnut s tym ze ak lekar nezisti vyvojove vady, zodpovednost je na tebe. Ak si rozhodnuta nechat si aj postihnute babatko, potom je to uplne zbytocne robit.

deboraaa
autor
1. júl 2015

@sibalka21 Nie nemajú ja sa len pýtam pre istotu ja mám ísť na kontrolu a to robia každej žene alebo nie ? A môže dôjsť aj k potratu ? Je to nevyhnutné odber plodovej vody ?

deboraaa
autor
1. júl 2015

@sibalka21 Dakuem a tebe to robili ak sa môžem spýtať ja to nechcem tam mi to robiť nemusia ak je všetko ok však ? až sa bojím

sibalka21
1. júl 2015

@deboraaa Niee nemusis sa bat, radsej na to ani nemysli 🙂 Ano je to mozne ze by si mohla potratit, preto to vela zien odmieta... Robia to len ked lekar zisti nejaku vyvojovu vadu babatka, ako napr. zvysena sanca na Downov syndrom, ale aj tak to mozes odmietnut....

sibalka21
1. júl 2015

@deboraaa Nie mne nic nezistili a ani by som si to nedala robit....

deboraaa
autor
1. júl 2015

@sibalka21 aha tak ak mám všetko ok tak to potom netreba ?

lilimoni
1. júl 2015

@deboraaa urcite nie 😀 to sa robi iba vynimocne 🙂

emilia25
1. júl 2015

Ja pri druhom synovi nám vypocitsli z vysene riziko ds tak som na to pre istotu sla joj ale bol to pre mňa mega sok plakala som veru dlho potom sme sli na genetiku.potom na sono kde malý bol v poriadku ale objednali má ráno o 7 bolo nás tam viac tak sme sli po jednej pekne ukazovali babo cele brucho mi natréli malá som ho oranžové pichli vybrali vodu vsetko som videla na sone aj ihlu.vybrali zalepili a sli sme na izbu po obede nás pustili.o 3 tyzdne som volala na výsledky bol v poriadku a povedsli aj pohlavie.pri 3 sa to opakovalo ale to som vedela ze malý je v poriadku a tieto testy nie su aj tak sto percentné kolke prípady testy v o.k a dieťa postihnute alebo opačne isto bude postihnute a dieťatko zdrave Jak repa.podľa mňa by tieto testy mali zakázat aj cely tripl test stačí ze dieťatko sa splodi skor a uz výsledky zle.

karpinka
1. júl 2015

@deboraaa mne to robili pri druhom bábu, mala som zlé výsledky, nie je to nič príjemné, bála som sa a pri odbere vody som mala pocit, že idem rodiť, a bolo mi na omdletie, a je tam samozrejme aj riziko poškodenia bábätka, a je tam aj možnosť neskoršieho potratu, ale možnosť daného postihnutia bola u mňa oveľa vyššia, ale našťastie bolo všetko OK, a ja som zvyšok tehotenstva bola kľudná 🙂 a potom to odporúčajú ženám po 35ke, ale myslím, že tiež je to na dobrovoľnosti 🙂 takže ak máš do 35 a výsledky sú v poriadku určite je to úplne zbytočné 🙂

kiki68
1. júl 2015

nerobi sa to u kazdej, to iba ked je vazne podozrenie,ze babatko nie je v poriadku. Ete su aj krvne testy,co u take drahsie,ale tie ked vyjdu zle zase len clovek skonci na amnio a vraj nie su az take presne ako to amnio. Ale ked je vsetko ok nerobi sa nic taketo 🙂 S tymto sa vobec netrap 🙂

martina646
1. júl 2015

mne robili 2x . ak chces vediet viac, napis IP

rebroza
1. júl 2015

@karpinka ahoj, mna by zaujimalo, aku vysoku si mala moznost daneho postihnutia? ja osobne som to nemusela riesit, ale kolegu s manzelkou presviedcali, ze moznost 1:400, ze dieta bude mat problem, je strane vysoka. Ale moznost 1:100, ze o babo pridu skrz odber plodovej vody je vlastne uplne malicka a nemusia mat obavy. 😒

karpinka
1. júl 2015

@rebroza viem že to bolo pod 100, ja som vtedy mala strašné nervy, a jedine čo som riešila bolo to čo mi vravela doktorka, tá ma presviedčala že mám ísť, lebo už som bola v takom týždni, že to bolo len tak tak..... ak by bolo 1:400 asi by som ani nešla, a v rodine sme mali dané postihnutie, tak sa skúmalo aj či je to dedičná forma, ale nebola - našťastie. Oni vždy povedia že nemusíš mať obavy z potratu, ale niekto je vždy 1 zo 100. A bola tam baba čo mala 1:2 ☹

rebroza
1. júl 2015

@karpinka ved prave... jedna vec je hranie sa s cislami a pravdepodobnostami a druha, ked na teba vyjde, ze budes 1 zo "tisica". fakt som rada, ze som nestala pred touto dilemou. a ked pridu zle vysledky, stale len vies, ze bude postihnutie, ale ako velke bude... to je otazne - zasa len cisla zo statistik. tak som rada, ze u vas to bolo fajn. pekny den prajem 🙂

kataina
1. júl 2015

1:100 že poškodia bábätko
1:10 že ked im vyjde pozitívny výsledok tak bude falošne pozitívny

ja som z triple testov mala 1:468 Keby som išla na amnio tak by som riziko viac ako štvornasobne zvýšila
A to že im môže vyjsť falošne pozitívny výsledok pre mna znamenalo, že take vyšetrenie nema pre mna vyznam,
To už rovno môžem hadzať kockou a skôr trafim vysledok

kataina
1. júl 2015

čísla su z oficialnych štatistík, vtedy som to naštudovala ked ma presviedčali nech idem na amnio,
odmietla som

viky7
1. júl 2015

@deboraaa ja som mala po 35ke, tripple testy vysli zle ( tusim 1:129, ale nepamatam si) , ale na amnio som nesla... ale boli sme v 20. tyzdni na morfo u jednej odbornicky... a ta nam povedala, ze nic nenasvedcuje na downov syndrom... a malicka je naozaj zdrava... 🙂 ale nesla som na amnio aj kvoli tomu, ze som si nevedela predstavit ist na potrat... sice ta neistota bola ubijajuca na zaciatku.. ale po tom morfo som bola uz pokojna a verila som, ze vsetko bude fajn 🙂 ono clovek nikdy nemoze mat istotu, ze dietatko bude zdrave.. a su ovela horsie choroby ako down si myslim.. taky autizmus.. alebo DMO.. a to sa na amnio zistit neda...

bajana
1. júl 2015

@kataina odkiaľ máš prosím ten údaj o falošnej pozitivite amniocentezy? Myslela som, že vyšetrenie je 100% isté, pretože sa skúmajú priamo gény plodu

henikav
1. júl 2015

@kataina Vies mi vysvetlit co znamena falosne pozitivny vysledok? Lebo vysledky z genetickych testov su 100%

kataina
1. júl 2015

@bajana ved prave že si nepamätam zdroje, vtedy som si dala zaležať, bola som po 40-tke a nutili ma isť.
ale lekari nerozumeju matematike a ked sa pytaš vedia figu.
skus hladať, mne sa už nechce, ale boli to lekarske časopisy a stranky na nete
a ešte jedna info: to čo im vyjde pri triple testoch je nejaka "rovnica" kde davaju napr aj vek, a teda nikdy to riziko nevyjde nulove. Cele to je alchymia

kataina
1. júl 2015

@henikav povedia Ti že dieťa je tak a tak postihnute a nakoniec porodiš zdrave dieťa.
A to ti podla mna potvrdi aj lekar z praxe
Bud si ista že 100% nie je nič.
mojej kamoške ani pohlavie neurčili z amnio, nedalo sa

henikav
1. júl 2015

@kataina prepac, ale tomu neverim. Geneticke testy nepustia a netreba si mylit triple test kde sa vypocitava pravdepodobnost a nema nic spolocne s realitou a amnio, co su geneticke testy lebo vela zien si to myli a povedia, ved aj suseda mala zle vysledky a narodilo sa jej zdrave dieta a bla bla. Chromozomy su chromozomy a na choroby ktore sa urcuju sa pomylit nedaju. Ked ma dietatko o chromozom naviac ten chromozom sa nemoze len tak stratit. Ano moze mat iny zdravotny problem, ale tento urcite nie. Moj lekar ti teda nikdy nepotvrdi, ze sa zmenil pocet chromozomov a ak ti to potvrdi iny, moze rovno odovzdat lekarsku prax. A mas pravdu 100% nie je nic, moze sa stat ze ti lekar zameni vysledky s niekym inym, cize ludsky faktor, ale genetika nepusti

tana2278
1. júl 2015

Zeny a vy viete ako sa testuje odobrata amnioticka tekutina? Zaujimal sa o to niekto? Viete, co je real-time PCR, ktorou sa vysetruje odobrata krv, ked chcete 'rychle' vysledky ( do 3-5 dni) a co sa touto metodou da zistit? Viete, ako sa testuje ten ostatok? Pracujem v biologickom laboratoriu, poznam tieto metody. Preto si radsej zistite, CO sa da danou metodou zistit a akou spolahlivostou a nie tu pisat zavadzajuce informacie. A ked niekto napise, ze ani vysledky amniocentezy nie su na 100% ale sono ano, tak to je uz uplna sila.

kataina
1. júl 2015

nemylim si triple testy s ničím. Zvyčajne rychlo chapem 🙂
Kamoške po odobrati plodovej vody nedokazali namnožiť bunky a teda figu zistili ☹ hlavne že riziko už niesla
a to že 1:10 je falošne pozitívny výsledok som našla v spolahlivych zdrojoch, určenych lekarom.
Nechcem sa hadať a ani viac času tomu venovať nebudem ani nikoho presviedčať. Ale omyly su tak časte, že ked sa opytaš v čakarni u gynekologa najdeš ženu s osobnou skusenosťou. Preto som napisala, že aj lekar s praxou Ti potvrdi čo hovovrim, lebo to sa neda prehliadnuť. Skus sa opytať
Ja som sa mojho opytala, (okrem ineho) napr aj to, že ked pri amnio vedome aj ked nechtiac urobi chybu, či sa prizna. Povedal že neprizna

kiki68
1. júl 2015

@kataina tam ale museli nespravne previest odber. Cize to nema nic spolocne so spolahlivostou vysledku. Ale s chybou co sa stala na danom pracovisku pri vykone. Ked nemas dost materialu,tak nemozes povedat niekomu relevantny vysledok. Ludia co robia v labakoch vedia s cim robia a nie su padnuti na hlavu.

henikav
1. júl 2015

@kataina To co som chcela vediet je, co to znamena falosne pozitivny vysledok? Mozes mi to prosim ta vysvetlit?

kataina
1. júl 2015

@henikav 13:02 moje vysvetlenie

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre