Boli ste niektorá na genetickom vyšetrení v tehotenstve?

zdenkakelemanova
19. sep 2019

Dobrý deň chcem sa spýtať prišli mi výsledky z moču volala som gynekológicke ktorá mi povedala ze je tam asi nejaká vada že musím ísť na genetické vyšetrenie
Bola ste už niektorá? Mam sa o bábätko báť?

ikonica
19. sep 2019

No z mocu ti asi geneticke anomalie nemohli vysetrit, najst.. Ktory si tyzden? Nerobili ti aj odber krvi?

zdenkakelemanova
autor
19. sep 2019

@ikonica Krv mi brali ale tam nič oni mi vyšetrovali moc na k+c a tam sa niečo zistilo preto ma posielajú na genetické vyšetrenie som v 16 týždni

rybka16
19. sep 2019

Asi si zle rozumela, lebo z moču sa skríning na tieto poruchy nerobí a ten moč, čo ti brali, brali len na prítomnosť baktérií. Skríning sa robí z krvi alebo z kombinácie krv+ultrazvuk. Ak ti tam vyšlo zvýšené riziko na niektorú chromozómovú poruchu (Downom sydróm, Edwardsov, Patauov...) alebo na rázštep, pošlú ťa na genetickú konzultáciu. Tam sa vlastne nedeje nič. Genetik/genetička dá tebe aj partnerovi vyplniť dotazník o rodinnej a osobnej anamnéze, pozrie si tie výsledky zo skríningu, povie ti, čo sú to za syndrómy, ako sa u dieťaťa prejavujú, aké je to postihnutie, a vysvetlí ti možnosti ďalšieho postupu. Tie sú vlastne len tri: Buď to neriešiť a čakať na morfologický ultrazvuk v cca 21. týždni (tam sa ale nedá úplne na 100 % vylúčiť niektorý ten syndróm), alebo ísť na amniocentézu, alebo ísť na krvný test, kde sa analyzuje fetálna DNA z materskej krvi (ten sa platí z vlastného a tiež je to len skríning, čiže ak vyjde pozitívne a rozhodla by si sa pre prerušenie tehotenstva, na základe tohto ti ho nikto nepreruší, aj tak budeš musieť ísť na amniocentézu, ktorá je jediné diagnostické vyšetrenie).

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre