Pravidelné užívanie železa

kukypink988
14. apr 2022

Ahojte užívala som železo na predpis ferretab comb mala som anémiu z nedostatku železa po 7 mesiacoch som mala všetko v poriadku tak už nebolo potrebné užívať ho pravidelne len po menštruáci…naposledy keď som mala menzes tak som užívala železo 10 dni ale cítila som že to nieje Ok tak som železo užívala ešte nejaké tie dni teraz ale rozmýšľam že namiesto železa na predpis budem užívať železo bez predpisu ktoré nieje tak nebezpečne..moja otázka je môžem pravidelne užívať železo bez predpisu ? Ďakujem

ladybug138
14. apr 2022

@kukypink988 ja uzivam dlhodobo bez predpisu...len niekto moze mat z toho zapchu

mabenn
14. apr 2022

@kukypink988 neviem v com spociva to "nebezpecenstvo" uzivania zeleza na predpis, ide zrejme len o velkost davky...zelezo sa v tele pri nadbytku uklada a nevylucuje, v tom spociva to nebezpecenstvo, samozrejme sa to deje len vtedy, ked ho nemas nedostatok...ja uzivam roky volnopredajne zelezo v nadhodnote, po rokoch som sla na krvny obraz a mam ho akurat...cize ak by som neuzivala nic, som vkuse pod...tu hranicu treba vyskusat - co sa tyka zapchy...ja to kombinujem s magneziom - v inom casovom intervale a zapchy nemavam

medulienka81
14. apr 2022

@kukypink988 mne v lekárni povedali, že železo bez predpisu môžem užívať každý druhý deň. Ze by ma zapekalo, kebyže ho užívam denne.

luccija
14. apr 2022

@kukypink988 železo sa berie cez menzes prečo po menzese?Ja som bola anemicka a mám sorbifer...konečne sa cítim ako človek a nie troska.Ked máš už KO dobrý tak si dávaj cez menzes a v ostatné dni nie

sonoio
14. apr 2022

Fe da uziva vzdy s citronom

lilienkah
14. apr 2022

Áno, kľudne môžeš užívať železo aj bez predpisu, nejaké volnopredajné a vysaď ich keď ta začne zapekať alebo ti začne byť často zle od žalúdka počas dňa taký typ ako bol spomínaný vyššie železo s citrónom (vitamínom C) je dobrá rada pozor aj na to čím ho zapíjaš.. mlieko, minerálky znižujú jeho ukladanie v tele

kukypink988
autor
14. apr 2022

@mabenn no nebezpečne my povedali na hematologi že by to bolo pokial by som každý deň užívala železo na predpis môže dôjsť ku predávkovaniu a mala by som veľa a povedala že keďže je na predpis tak predávkovanie sa stať môže zatiaľ do na voľnopredajný nie pretože tam je len 20% železa zatiaľ čo na predpis 100% inak ako je možné že by vám železo chýbalo ste vegetariánka ?

kukypink988
autor
14. apr 2022

@ladybug138 môžem vedieť aké ?

kukypink988
autor
14. apr 2022

@luccija jaj lebo som kedysi dávala diskusiu a ľudia hovorili že je to jedno a na hematologi povedali po menzesu 10 dni čo my bolo hneď cudne či to náhodou nefunguje tak že pri menstruaci by som to železo aj tak stratila

kukypink988
autor
14. apr 2022

@lilienkah viem ako sa uziva železo 🙂 mám už v pohode výsledky akurát sa mi zdá že teraz po menstruaci ho asi nemám Ok lebo som cez deň aj unavená a boli hlava ale neviem no

kukypink988
autor
14. apr 2022

@sonoio vitamínom C ano viem o tom

luccija
14. apr 2022

@kukypink988 máš silný menzes?užíva sa hlavne cez menzes.Ja som mala silný a nevedela som, že som anemicka a po menzese až točenie hlavy a celodenná únava až potom mi zistili anemiu

kukypink988
autor
14. apr 2022

@luccija a keď dala si si to do poriadku a už uzivas železo len preventívne po menzesu ?

basska_b
14. apr 2022

Asi teda existuje silnejsie a slabsie zelezo, jedno je na predpis, jedno volnopredajne... dokonca existuju aj infuzie so zelexom, ked je uz fakt zle. Ale doplnat zelezo najma po MS a pri unave cez volnopredajne doplnky, tam problem nevidim. Ked tak konzultuj lekarnika, ak beries cosi silnejsie a nevies, ci sa to moze dlhodobo. Ale od toho je to prave na predpis... aby si to ludia neordinovali sami

luccija
14. apr 2022

@kukypink988 beriem na predpis cez menzes veď vtedy sa stráca

luccija
14. apr 2022

@kukypink988 ale ja mám ešte 4 m brat každý deň 2 tbl až potom len cez menzes mala som hemogl.115

ladybug138
15. apr 2022

@kukypink988 obyc od Jamiesonu

ladybug138
15. apr 2022

@luccija ale Hb 115 neni az taky zly vysledok, ved norma je 120 🤔

marca12
15. apr 2022

@kukypink988 ludsky organizmus ma rozne anomalie. Niekomu sa zle vstrebavaju ziviny a preto ma nedostatok a rozne dalsie dovody mozu byt

kukypink988
autor
15. apr 2022

@luccija aj ja som mala hemoglobín 115 ale železo len 4 keď som prišla na hematologiu :/ oni anémiu delia práve kvôli HB ale mne bolo veľmi zle a chýbala my ešte aj kyselina listova po pól roku som to mala už v poriadku čiže minuly mesiac to bol už pól rok a mala som užívať železo len preventívne po tom menzesu ale dám na vaše rady a budem ho užívať pri menstruaci 🙂 koľko dni si ho užívala pri menstruaci od začiatku po konec menzesu ?

mabenn
15. apr 2022

@kukypink988 predpokladam, ze mam nejaky metabolicky problem, lebo sa mi to spustilo v tehotenstve (ale s anemiou som mala problemy uz v detstve) a preto to vnimam na dlhodobo

luccija
15. apr 2022

@ladybug138 to neznamená, že som sa cítila zle🙂
Niekto to cíti, druhý nie.Predtym na odbere som mala 127 tak rozdiel to je aj železo som mala nízke.115 sa už považuje za anemiu
@kukypink988 normálne ako začneš krvácať kľudne aj dní potom ozaj to netreba tak riešiť železo, ak ho nemáš v kvalitnej strave má veľa ľudí malo