Mám problém so vstrebávaním železa

terezia1998
13. feb 2023

Ahojte mám taký problém zo vstrebavanim železa tento problém nastal asi cca pred 2 rokmi…sestrička mna poslala na hematologiu kde predpísali železo na predpis a užívala som ho viac ako pól roka…nakoniec som ho mala užívať len poslať menzesu a nakoniec som prešla na železo bez predpisu 🙂…užívala som aj chlorofyl minuly rok ktorý pomohol tak som si ho kúpila a užívala ho aj pred nedávnom v decembri do januára…bola som minuly týždeň na kontrole a znova chyba mam 7,9….mam dva roky upravenú stravu,pravidelný menzes,niesom nijako nemocná mam 24 rokov….bola by som rada ak by ste odporučili niečo co vám pomohlo nejaké doplnkové železo…užívam jedno bez predpisu s DM ale nwm no akosi mam pocit že mi to prestáva všetko už zaberať a nechcem užívať železo na predpis aby som sa s toho nepredavkovala

viestta
13. feb 2023

Beries k tomu zelezu aj kyselinu listovu? Bez nej sa zelezo nevstrebava

terezia1998
autor
13. feb 2023

@viestta užívam železo bez predpisu ktoré obsahuje kyselinu listovú na lepšie vstrebavanie

zobaka
13. feb 2023

to máš ešte dobre hodnoty, ja okolo 4-5 celý život, môže to byť aj celiakia len o nej nevieš, odporúča sa brat s vitamínom C, ale pokiaľ sa nepríde na príčinu je to zbytocne

terezia1998
autor
13. feb 2023

@zobaka užívam B komplex sem tam nejem pomaly nič iné ako zeleninu nechce sa mi ešte do seba hádzať milión vitamínov a práškov… s anémiou som mala problém už ako mala len hovorím teraz pred 2 rokmi sa to vrátilo neviem s čoho by to mohlo byt ale ako hovoríš keď človek nevie príčinu je to asi zbytočne lebo takto to železo blbe budem riešiť do smrti asi

makovnikova
13. feb 2023

@zobaka Presne tak, terezia 1998, môžeš mať celiakiu, v prípadoch keď sa ti železo nevstrebáva, robia sa vyšetrenia tráviaceho traktu..U mňa to bolo tiež takto

jani727
13. feb 2023

@makovnikova mala si prejavy celiakie?

jani727
13. feb 2023

@terezia1998 tiež mam menej železa najviac vraj pomaha melasa.

ajakinder
13. feb 2023

Ja mám podobný problém, momentálne užívam Floradix- železo s vitamínmi. Prajem všetko dobré

terezia1998
autor
13. feb 2023

@ajakinder aj tebe :/ ďakujem

terezia1998
autor
13. feb 2023

@makovnikova robila som si test na celiakiu viem ako sa prejavuje a viem že to na 100% nemám 🙂

makovnikova
13. feb 2023

@jani727 hlavne tú anémiu, tú som mávala striedavo od detstva, a pri druhom tehotenstve mi už pichali železo injekčne, inak sa mi nevstrebávalo. Potom bol už výborný liek- Sorbifer .Ale samozrejme,treba hľadať, v čom je hlavná príčina anémie.

terezia1998
autor
13. feb 2023

@zobaka na celiakiu som si robila test vysúdil nevativny aj som si o tom študovala a žiadne s príznakov nemám pochybujem že ju mám keď som mala negatívny test 🙂

makovnikova
13. feb 2023

@terezia1998 to je fajn, len najlepšie je, keď ti to povie lekár..treba pátrať po príčine, lebo tie hodnoty máš nízke ..a subjektívne sa cítiš dobre?

zobaka
13. feb 2023

@makovnikova ja som raz bola na gastro, ale v šoku z toho vyšetrenia som zabudla povedať, nech mi vezmú aj vzorku na celiakiu, keď od malička mám nízke zelezo a vždy ma len ladovali tabletkami so železom, ale nevedia prečo je to tak, u alergologicka som mala hraničny test na gluten z krvi...každopádne tieto problémy sú z veľkej časti určite v problematickom creve

zobaka
13. feb 2023

@terezia1998 to sa dá zistiť len odberom vzorky z tenkého creva

jani727
13. feb 2023

@terezia1998 môžem poprosiť link na test alebo ako si ho spravila? stačí aj do spravy, dakujem.

terezia1998
autor
13. feb 2023

@jani727 stačí keď si dáš do Google test na celiakiu a môžeš si vybrať 🙂 ja som si podľa týcho testou robila aj test na chudokrvnosť vyšiel pozotivny a lekár potvrdil sú presne ako tehotenské testy

jani727
13. feb 2023

@makovnikova mne sa pravdepodobne nevstrebava ani z jedla jem všetko čo exisruje a da sa zohnať. Sorbifer mi nevyhovoval ani ostatne lieky, ani som necitila zmenu.

jani727
13. feb 2023

@terezia1998 ďakujem

terezia1998
autor
13. feb 2023

@makovnikova necítim sa moc dobre ale mám toho viac ja som v tej dobe chodila aj po doktoroch ale teraz si to nemôžem úplne dovoliť keď som každý deň v praci

terezia1998
autor
13. feb 2023

@zobaka neviem ako vôbec prebieha take vyšetrenie ale pokial je to hadica do konečníka alebo do žalúdka tak to radšej zomriem ako tieto vysetrenia

makovnikova
13. feb 2023

@zobaka áno, býva to jednou z hlavných príčin chudokrvnosti...

luccija
13. feb 2023

@terezia1998 prečo nejdeš znova na hematologiu?chýba Ti tak prečo sa bojíš predávkovania?normálne Ti treba poriadne železo Sorbifer

makovnikova
13. feb 2023

@terezia1998 určite by si nezomrela, akurát sú tie vyšetrenie nepríjemné, no dajú sa predýchať...

terezia1998
autor
13. feb 2023

@luccija prečo by som šla znova na hematologiu ? Tam my predpise železo na predpis s kyselinou listovú a to mám doma ešte od nej takze nechápem na čo tam pôjdem 🙂

terezia1998
autor
13. feb 2023

@makovnikova ja na take vysetrenia ísť nemôžem ani tam nepôjdem na žiadne blbe hadice

makovnikova
13. feb 2023

@jani727 príznaky som mala skôr len tú chudokrvnosť, ktorá sa tabletkami ako Aktiferin nezlepšovala..

floki1994
13. feb 2023

@terezia1998 autorka ale ty vsetko odmietas..tu ti pomoze len hematolog alebo gastroenterolog...ale ked ani k jednemu nechces nuz co tak sa trap...ja mam tiez anemiu ale hematolog mi ju drzi pod kontrolou..ja to mam spojene aj s inym krvnym ochorenim 🙂

moni106
13. feb 2023

@terezia1998 na taketo problemy sa odporuca hemove zelezo.je drahsie.ale skus mozno pomoze

terezia1998
autor
13. feb 2023

@floki1994 neodmietam len hovorím že železo ktoré my dala hematologicka mám doma…a na hadicu nejdem ani v živote nepôjdem na celiakiu sú testy aj s krvi nieje nutne ísť hneď na gastro