Neposkytnutie zdravotnej pomoci operátora na 112

22. nov 2023

Ahojte,

máme nepríjemný zážitok museli sme voláť záchranku pre človeka ktorý sa predávkoval liekmi a vypil na to alkohol. Našli sme ho ležať, zvracal a kričal, nič také sme doteraz nezažili, bolo to strašné. Volali sme rýchlo záchranku, no operátorka ktorá bola na druhej strane nám vôbec nepomohla, vypytovala sa, aj napriek tomu, že sme trikrát objasnili situáciu povedala : "Aha takže je ožratý." Vôbec nereagovala na to, že je aj predávkovany liekmi. Stále chcela len niečo rozprávať, bez toho aby nám poradila, čo s tým človekom robiť, ako mu poskytnúť pomoc, nechcela vyslať záchranku, vravela že: "Nedávali ste pozor, mali ste sa starať.".. Prosím Vás dá sa niekde napísať nejaká stažnosť alebo niečo? Takýto operátor nemôže predsa pracovať pre 112, absolútne zlyhanie tak ako pracovej aj ľudskej morálky, je mi z toho zle.

kaktusik007
22. nov 2023

autorka, prepac, ale ked potrebujes RZP preco volas 112? rychla zdravotna sluzba ma cislo 155.

a k teme ---- ved napis staznost, tieto hovory sa nahravaju a archivuju nejaky ten cas... takze minimalne si to nadriadeny vypocuje a zhodnoti ci bola praca operatora na tiesnovej linke ok

autor
22. nov 2023

@kaktusik007 stažnosť kde presne? Hľadala som kde by sa dalo, nič som nenašla kde podať podnet.

aurelia2000
22. nov 2023

Ale veď bol ožratý. Záchranky nestíhajú chodiť ani k neozratym.

januska12323
22. nov 2023

Ja by som k takému človeku záchranku nevolala, keď vracal tak si čistil žalúdok. Ak by ste ho nevedeli prebrať potom áno.

gabsisi
22. nov 2023

Ja som raz volala sanitky trojrocnemu synovi 4 x po sebe v priebehu 30 minút lebo mal náhle teploty a zrazu mu tiekla krv z ucha a nechceli prísť....no čo ti poviem. Až keď som povedala že sa mi nezdá stav vedomia tak prišli...a na urgentne reagovali...,,aaaaale teplotku nesieme"

autor
22. nov 2023

@januska12323 bol to hlavne predávkovaný dôchodca, bolo to iné ako keď je niekto ožratý. A keby ste nevolali, tak dúfam že pri Vás nikto takto nedopadne...

januska12323
22. nov 2023

Vracaním sa z neho dostával alkohol aj lieky, bolo to to najlepšie čo sa mu mohlo stať. Operátorka vás mala poučiť ako ho dať do poriadku do polohy aby nevdychol zvratky a volať ak by sa pohoršil stav.

medda_beda
22. nov 2023

Operátor mal vysvetliť ako podať prvú pomoc v prípade upadnutia do bezvedomia alebo čo v takom prípade robiť a má sa vyjadrovať na úrovni.

Či volá človek 112 alebo 155 je jedno.
V strese človek inak rozmýšľa.

katy084
22. nov 2023

Pre boha to je jedno či bol ožratý či nie!!!!!vyhodnotili,že potrebuje pomoc a volali na 112, kde sa neprimerane vyjadrovala operátorka oni sú tam i od toho, aby poradili možno pri záchrane života...tiež som volala na 112 ked mi 6 mes.syn opakovane zvracal a nik ma takto neodbil práve naopak poradili bez okolkov...

felycity
22. nov 2023

každopádne môžete podať sťažnosť na operačné stredisko záchrannej služby, ako je vyššie napísané, hovory sú nahrávané, takže sa dá ľahko zistiť, či operátorka adekvátne reagovala, predpokladám, že ťa zo 112 prepojili na 155.

bloger
22. nov 2023

Tieto hovory sa nahrávajú.

deti95060810
22. nov 2023

@felycity mňa minule neprepojili, tiež som volala 112...na záver mi operátor povedal že mám nabudúce volať 155 a nateraz posiela RZP...

deti95060810
22. nov 2023

@katy084 to jedno nie je... opitý si výjazd zaplatí... 😉

olimuc
22. nov 2023

Asi zalezi na tom na koho natrafis a v akej lokalite, ja som volala 112 kvoli malemu mal 8-9 mesiacov - uraz … sanitka prisla hned a rovno nas brali do vnutra a nechali v nemocnici na pozorovani 48 h… ale moze byt, pretoze sme boli poistenci ineho statu + privatna poistka 🤷🏻‍♀️

katy084
22. nov 2023

@deti95060810 to už je, ale ďalšia vec...

patka06
22. nov 2023

Sťažnosť môžeš podať na príslušné Krajské operačné stredisko - kde si volala.
Hovory sú nahrávané vedia ho preveriť, ak uvedieš dátum a čas

Pre takéto prípady sa nevolá 112 ale 155
Nie je to jedno, ako si niektorí myslia.

marianarem
22. nov 2023

No tiez si myslim, ze takto to fungovat nema. Moj svokor bol alkoholik a ku koncu bol uz na zachranke vareny-peceny. Ale musim povedat, ze vzdy prisli. Raz teda nie, lebo vyhodnotili, ze netreba, ale zase davali mamzelovi pokyny, co ma skontrolovat a podla toho sa rozhodli. Az ma to stvalo, ze tolko vyjazdov k jednemu opilcovi. Ale dali mu to vsetko aj preplatit.

marlent
22. nov 2023

@patka06 prečo to jedno nie je?
Ja to chápem tak ze 112 je proste pre ľudí kt si v strese nevedia spomenúť.

patka06
22. nov 2023

Nie je to jedno - to to sa učia už deti v MŠ
112 voláme v prípade keď potrebujeme pomoc viacerých zložiek napr. pri dopravnej nehode
Na 112 nemusí byť práve zdravotník - povieš mu čo potebuješ a prepojí ťa na 155 a zasa rozprávaš to isté.
Ak potrebuješ výlučne zdravotnú pomoc voláš 155

lalenka33
22. nov 2023

@marlent prepáč, ale naozaj si ako dospelá osoba toto myslíš? Však to sa učia už deti v MŠ. 112 je tiesňová linka. Keď sused ruší nočný kľud asi nebudeš volať 112, ale 158. 112 sa volá, keď potrebuješ viac záchranných zložiek teda dopravná nehoda, požiar atď. Kým sa vykecáš niekoľko minút na 112 a prepoja ťa na 155, tak pre človeka s akútnym infarktom môże byť už neskoro keďže sa pýtajú xy vecí.

lalenka33
22. nov 2023

Autorka sťažovať sa môžeš na krajskom operačnom stredisku prípadne na úrade pre dohľad nad zdrav.starostlivosťou, či uspeješ ťažko povedať. Hovory sú nahrávané čiže operátor vie, čo smie a čo nie. Aj keď poradiť má.
Moja sestra má tetanické záchvaty kedy nevie dýchať, užiť lieky, rozprávat, prehltať. Operatorka na 155 jej odkázala keďže ona nevie hovoriť a volá jej sanitku niekti iný nech užije lieky a dýcha do sáčku. A xy krát ju chcela k telefónu aj keď jej bolo vysvetlené, že nevie hovoriť. Iný operátor nikdy problém nemá a pošle RZP nech podajú lieky injekčne keďže ich prehltnut nevie.
Bohužial keď povieš, že človek je pod vplyvom prístup je iný. Ten človek si zato môże sám a kym posádka pomáha ožranovi/alkoholikovi niekde môże zomierať človek na infarkt, pri nehode. Tých posádok je žalostne málo a musia si dobre rozmyslieť kam ich poslať. U nás bežne trvá aj 20 minút kým posádka dorazí.
Moja bývalá šefka pracovala na rýchlej a teda veľa krát bola zneužívaná a preto sa aj niektorí doktori pri príjme v nemocnici správajú tak, ako sa správajú. Lebo veľa krát stačí zaviesť človeka na najbližšiu pohotovosť.

belaanabela
22. nov 2023

Sa len pýtam...ste z Hornej alebo Dolnej, alebo komplet všetci 🍸🥃🍾🥃🥂🥂🍺,bez vodičského že takto zaťažujeme RZP!? ...kdo si dá kombo lieky &chľast.,.a Neschopak/čka má chuť a čas toto vypisovať a MK 👍✅ tak👅obliž prst
Ja len v obraze mimo reality, nemyslím st.ludi,akútne prípady, dispečingu je moje a stretávam sa zväčša zo zneužitím.,.

autor
23. nov 2023

Žiaden alkoholik to nie je , pokúsil sa o ublíženie si, je to chory človek nie alkoholik!!

patus_2
23. nov 2023

Autorka, nápis sťažnosť, nájdi adresu na internete, popis datum a približný čas. Toto sa nesmie stavať. Operátor sa musí správať profesionálne, nech sa deje čokoľvek. Našli ste človeka, ktorý potreboval pomoc, volali ste. Mali ste dostať informácie čo robiť. Koho zodpovednosť by to bola ak by "ožratý" nebol ozran, ale napríklad cukrovkár? Človek so záchvatom? A je jedno či voláš 112 alebo 155, oni ta prepoja.
Ženy, neviem či by ste boli také vyrecne, keby sa jednalo o vášho blízkeho. Nikto nevie, ako môže dopadnúť....

basska_b
23. nov 2023

Treba volat 155. Tam maju viac ludskosti, tu si natrafila na operatora "catch and dispatch"

Ako si to zapamatat:
150 - 0 je ako studna
155 - 5 ako ten had ovinuty okolo palice
158 - 8 ako puta - zeliezka policajtov

unicornlady
23. nov 2023

@basska_b Ja som videla nedávno, že 150 (0 ako oheň, resp. ako jazero vody), a 155, 5 vyzerá ako zdravotný vozíček (čiže záchranka). Inak aj mne sa to tiež zvyklo mýliť, ani nás neučili memotechnické pomôcky na zapamätanie. Až nedávno som to videla.

megleka
23. nov 2023

Mne je z vás niektorých až na grcanie …….fuj….si myslite že ten telefón na OS majú jeden a dvíha jeden človek alebo čo???….chcela by som vidieť niektoré z vás čo by ste vy v takých prípadoch robili …keby chcete pomôcť/ poradit a vyjebali by s vami ako tu s pani..je úplne jedno či bol pod vplyvom alkoholu alebo nie keďže ani neviete na aké prípady veľakrát chodia len za to že sú to občania aký sú….tu idete urážať ľudí za jedno číslo že to vedia aj deti v škôlke ..že sa nehanbíte ani kus toto napísať..je pravda že to deti učia v tých škôlkach..ale chcela by som vidieť vás v rôznych situáciách ako by ste reagovali ako by ste volali čo by ste hovorili a komu by ste volali…autorka ak sa ti to nepáčilo viem si to predstaviť ten telefonát z ich strany kludne napis podnet na preverenie priamo na Operacne pod dany kraj kde patríš kde sa to stalo..

megleka
23. nov 2023

A ešte jeden dotaz..práve preto je ťa 112ka..pre ľudí ktorí si nevedia spomenúť zamieňajú si čísla a všetko..prepojenie trvá pár sekúnd keď sme už pri tom..ale jasneeeee že treba poukázať keby dakto druhý potrebuje volať..tak keby dakto druhý potrebuje volať sa dovola…

mamatroch
23. nov 2023

@kaktusik007 ja som po uraze dcery volala rovno na 155 a aj tak ma to prehodilo automaticky na 112 a az oni ma prepojili na RZP