7 ročná dcéra videla všetko na čierno a omdlela. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
6. dec 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom problému. Včera ráno som musela volať záchranku pre moju 7 ročnú dcérku. Práve bola na záchode, vyšla von a postavila sa oproti mne. Vyšpúlila oči a hovori mi, že vidí všetko čierno. Tak som k nej rýchlo išla,a ona kričala, že nič nevidí. Tak som ju podržala a omdlela mi v rukách. Položila som ju na posteľ a rýchlo volala záchranku.Omdlela iba na pár sekúnd. Záchranári jej robili hneď na mieste EKG, cukor a tlak. Všetko mala v poriadku.

Záchranár sa ma opýtal, či nenarástla veľmi rýchlo. Áno, narástla. Vraj je to normálne a nemusím sa báť. Ako sedela a rýchlo vstala, tak jej išiel dole tlak a aj cukor. Tak omdlela.A nezobrali ju ani do nemocnice, vraj to nie je potrebné.

Aký je Váš názor a čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

cukor jej postavením sa zo záchodu určite nešiel dole ani hore. Tlak pravdepodobne áno.

Ak človek odpadne pri rýchlej zmene polohy, hovoríme o tzv. ortostatickom kolapse. Na jeho verifikovanie je ale potrebné vyšetrenie Schellongovho testu, resp, neurologické vyšetrenie.

Odporúčam Vám dbať na to, aby dcérka pila dostatok tekutín, dávala si pozor na rýchle zmeny polohy (zo sedu a ľahu do stoja) a navštíviť Vašu obvodnú lekárku.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas