Mali ste nedostatok žalúdočnej kyseliny?

slavka173
23. nov 2019

Mali ste niekto nedostatok zaludocnej kyseliny ? Ako sa vam to prejavovalo a ako ste to liečili ?

rachel36a
23. nov 2019

Ja...bolo mi nevolno, stale ma bolel zaludok, vracala som niekolkokrat tyzdenne...z nedostatku mi zacala atrofovat zaludocna stena....musim brat dozivotne lieky a HCL pepsin ktory nahradza zaludocnu kyselinu

janusik45
23. nov 2019

@slavka173 ja jej mám zasa nadbytok

majamat
23. nov 2019

ja som nebola na vysetreni, ale asi tiez mam menej kyseliny. paradoxne aj toto sa moze prejavovat palenim zahy. dovodom je ze jedlo sa nespracuje v zaludku dostatocne rychlo, zaludok je preplneny a tazsie sa uzatvara jeho hrony zvierac. rpeto kyselina stupa hore.
ked si dam natacida ( napr. Renie,a lebo este horsie Malox ), tak sa mi stane, ze mi zle travi, je mi tazko od zaludka, pocit tlaku v zaludku, pocit na vracanie.
myslim, ze na toto su aj lieky, ktore nahradzaju kyselinu chlorovodikovu ( Bukovsky nema rad pomenovanie zaludocna, lebo nei ej zo zaludka, iba je v zaludku, ale tak nam ostatnym toto pomenovanie az taky problem nerobi ako jemu 😀 ) a teda niekedy pomoze aj napit sa neicoho kysleho. mne vzdy velmi pasovala kysla stava z kyslych uhoriek 😀

slavka173
autor
23. nov 2019

@rachel36a mne je totiz stale velmi zle, vsetky vyšetrenia mam ok, uz som z toho na nervy, tak ma napadlo toto.

slavka173
autor
23. nov 2019

@majamat stavu z uhoriek nemozem, mam histaminovu intoleranciu.

rachel36a
23. nov 2019

@slavka173 bola si na gastre? Lebo ak mas malo kyseliny tak to zistia hned po endoskopii

slavka173
autor
23. nov 2019

@rachel36a bola, nic nezistili, este cakam na vysledky histologie. Praveze vsetko v poriadku, len ja mam stavy na zomretie, hrozne krce v bruchu aj hore, grganie naprazdno a stavy na odpadnutie. Kyselinu v hrdle som mala mozno 3 krat v zivote, ale vzdy mi daju lieky proti nej. Okrem toho som v poslednej dobe vybrala vela antibiotik.

majamat
23. nov 2019

@slavka173 och, to je blbe. to poto nemozes prakticky skor nic, co by pomohlo. ☹

rachel36a
23. nov 2019

@slavka173 mne uz bolo vidiet aj na endo ze mam znicenu sliznicu zaludka...uvidis este z histologie , tam ak mas malo kyseliny tak to zistia...ja sa trapim uz par rokov...najhorsie je chytit akukolvek virozu a skoncim vzdy v nemocnici lebo sa mi totalne zhorsi stav zaludka 😰😨😢

majamat
23. nov 2019

@slavka173 fuha, no ATB zaludku moc nepridaju. malo kyseliny moze mat ktokolvek a proste je ta mozno a vrodena zalezitost. niekedy je nase telo takto nadstavene. ak je to tak, skus fakt male porcie jedla a lahke jedlo. ide o to, nech sa to zbytocne neplni zaludka nech i rycheljsie vytravi. a teda castejsie, ale aj tak by medzi jedlami mali byt 2-3hod. ( aj ked to casovo az tak nevychadza ). vecer 2 hod pred spanim nejest.

slavka173
autor
23. nov 2019

@majamat ja uz nejem skoro nic, lebo mi je stale zle.

slavka173
autor
23. nov 2019

@rachel36a kolko Ti trvali problemy, kym sa na to prislo ?

rachel36a
23. nov 2019

@slavka173 mne zacalo byt zle v tehu, tak sme to pripisovali tomu...vela som aj schudla....po porode sa to upravilo trochu ale aj tak mi bolo casto zle....az po troch rokoch som vyhladala gastroenterologa ale to uz som mala zaludok nenavratne poskodeny

rachel36a
23. nov 2019

@slavka173 ale ked som vyhladala lekara tak som mala dg stanovenu do dvoch tyzdnov

slavka173
autor
23. nov 2019

@rachel36a tak 3 roky je dlho, ja mam traviace tazkosti iba 3 mesiace.

rachel36a
23. nov 2019
slavka173
autor
23. nov 2019

@rachel36a este sa spytam po akej dobe od uzivania Hcl sa to upravilo ?

rachel36a
23. nov 2019

@slavka173 cca 3 meiace, potommi bolo lepsie...po roku mi zmenili lieky lebk mi zacalo byt znova zle ....ale uplne sa to uz nikdy neupravilo

anka712
24. nov 2019

@slavka173 ty si bola aj na hadicu do žalúdka a nič nezistili?

slavka173
autor
24. nov 2019

@anka712 bola som dvakrat.

slavka173
autor
24. nov 2019

@anka712 prvykrat som mala Helicobactera, toho sme liecili antibiotikami a teraz mam velke traviace problemy. Ale tie som mala aj predtym.

anka712
24. nov 2019

@slavka173 no ja som ho mala dva roky po sebe a na tretí rok mi tiež bolo zle a už som ho nemala. A aj tak nevedeli z čoho mi je zle. A keď tebe nič nezistili nemôže to byť psychika? Stres, nervy ?

slavka173
autor
24. nov 2019

@anka712 psychika to urcite nie je, stres nemam, momentalne som doma. Akurat som uz psychicky na dne z toho, ako mi je stale zle.

slavka173
autor
24. nov 2019

@rachel36a ake to boli lieky ?

tribratri
24. nov 2019

ja som mal tiez problemy ale mne dal doktor na potlacanie kyseliny, dlho som jedol ale mal som pocit ze nemam potom ziadny, netravilo mi, kvasilo v crevach. tak som vysadil, kupil HCl tabletky ale nepouzil som ich a popravilo sa mi. Ak by bol zaujem, v bazare mam neotvorene balenie Betaine HCl, so zlavou.

slavka173
autor
24. nov 2019

@tribratri ved to, ze lekari stale davaju lieky na znizenie kyseliny, pritom ja som nikdy nijaku nemala a teraz mi netravi vobec.

rachel36a
24. nov 2019

@slavka173 okrem HCL pepsinu som braka Ganaton, a teraz Venter a pepsin

anka712
24. nov 2019

@slavka173 aj mne býva zle, len ja mám ten problém že na hadicu nechcem ísť tak pijem stále fatru ta mi pomáha

slavka173
autor
24. nov 2019

@anka712 ja som tiez pred dvomi rokmi povedala, ze na hadicu uz nepojdem a teraz som bola dvakrat 😊

majamat
25. nov 2019

nedostatok kyseliny sa samozrejme moze,a le nemusi prejavovat palenim zahy. u mna to palenie zahy bolo. a po antacidach to bolo tiez zle. halvne ked ich bolo viac za den. to mi zle travilo. to bol prejav nedostatku kyseliny. najskor som si nasadila dietu vhodnu pri paleni zahy, ked som opaneiktore potraviny zaradila, zas ma palila. a tak som vylucila hlavne tie 3, co viem, ze by sa nemali. samozrejme alkohol cigerety neratam, lebo tomu neholdujem.
nie ej vhodne mlieko a opatrne asi aj s inymi mliecnymi produktami. snad jedine kyslomliecne by vadit nemuseli. vylucit kavu, vratane nesky. a teda pri paleni zahy aj paradajky. ak nepali, tak neviem, vtedy asi netreba. no tak kava je zabijak. paradajky som vylucila dlhodobo, kavu s mlikom som potom trosku pila,a le palenie zahy sa vracalo, aj ked menej intenzivne. tak som vylucila mlieko - nahradila som sojovym Alpro ( je trochu rpisladene a celkom chutne ). a zaha stale, tak som vylucila aj kavu a pijem Caro.

ta kava mlieko mozu vadit ci pali zaha,a lebo nie. kava je na travenie tazka a mlieko riedi a neutralizuje aj to malo kysleiny, co ej v zaludku.