Ako ošetrovať stehy na nohe?

12. okt 2023

Ahojte, ako ošetrovať stehy na nohe ? Prelepené prvé 2-3dni, potom odlepiť, vydezinfikovať bielym liekom, zalepiť a o deň zas a takto až do vybratia stehov ? Je to správny postup ? Prípadne môžem niečo spraviť pre lepšie hojenie ?

anavixy
12. okt 2023

Bielym cim? Betadinom (ak nie je alergia na jod) alebo hocijakoi dezinfekciou na rany (neocide, dettol..). Podla toho kde je rana moze byt cez den aj bez krytia, na noc zalepit, alebo ak hrozi poranenie tak prelepit aj cez den. Udrziavat v suchu a cistote.

autor
12. okt 2023

@anavixy pardon to bol preklep, bielym liehom. Tak kázali, v lekárni predali ten klasický spiritus dilutus.

pinkgirl
12. okt 2023

Žiadny lieh. Kúp si v lekárni Betadine, sterilnu gázu - štvorce. S tym si ranu dezinfikuj. Rany sa dobre hoja na vzduchu, ak je možné tak si to nechaj dýchať na pár hodín denne - neprelepene.

autor
12. okt 2023

@pinkgirl tak nemám ho tam dávať, aj keď mi tak kázali ? Popravde preto píšem, lebo za mi to zdalo zvláštne.
Prípadne nejakú klasickú dezinfekciu len ? Ako Asept napr ?

autor
12. okt 2023

Je to na takom mieste že nieje vhodné aby to bolo neprelepene a nemám možnosť ležať a čakať kým sa vetra

anavixy
12. okt 2023

Lieh niee, to preco kazu 😵‍💫 myslim ze na trhu je viacero lepsich a setrnejsich pripravkov na dezifekciu ran, hoc zositych.. tak kludne prelepit, teda radsej prelepit, nech sa rana neporusi 🍀

pinkgirl
12. okt 2023

Nedávaj si ten lieh. Sú už modernejšie prostriedky; kúp Betadine a s ním si ranu ošetruj. Aj to nemôže byť na vzduchu, tak si ranu prelepuj denne.

katka2602
12. okt 2023

Ja som denne dávala betadine a prelepila sterilným chirurgickým leukoplastom.

tanyan
12. okt 2023

Ja som si dávala po vybratí tukovej hrče na stehne Dermo-chlorophyl - podporuje hojenie, bráni množeniu baktérií... Používa sa napríklad na popáleniny, šitie po nástrihu...

nypajuli
13. okt 2023

Preco by nemohla pouzivat alkohol na ranu? Je to lepsie ako jodovy pripravok ktory senzibilizuje. Takze po 5 dnoch uz mozes sprchovat ranu, bez mydla na ranu, po sprche pretriet alkoholom, ked uschne co je hned prelepis sterilnym krytim do dalsieho dna, pred sprchou odlepis…

patus_2
13. okt 2023

@nypajuli alkohol sa nedoporučuje na otvorené rany, pretože silne vysušuje a štípe.

autor
13. okt 2023

Ďakujem vám, presne toho sa bojím že to polejem liehom a tá koža sa tak vysuší, že sa stiahne a bude ma to bolieť ešte viac lebo to bude napnuté.
Betadin som si dávala len raz a ostalo mi dosť červené okolie, to sa tam bojím dať.
Myslíte že mám dať ten Asept ? A len priamo postriekat a po vyschnuti prelepit ?
Bude to lepšie ako ten lieh ? Alebo Asept nieje na takéto rany ?

anavixy
13. okt 2023

Ja by som zhanala nestipavu dezinfekciu, aku konkretne je jedno, kludne aj asept, neocide sprej je fajn, dettol sa asi vacsinou neda zohnat, mozes si davat aj ten chlorofyl, ten je tiez super na hojenie. Za mna alkohol ako prva volba na ranu urcite nie, ak pre nic ine, tak pre stipanie, vysusanie. Naco, ked existuju setrnejsie pripravky.? Betadine co kupis v lekarni sa ma riedit.

rooskoliv
13. okt 2023

Ja po operácii nič také. Nemal som nič odlepiť. Ošetrili na kontrole a mal som to nechať zalepené do ďalšej kontroly. Doma som nerobil nič

nypajuli
13. okt 2023

@patus_2 ale ved ma ranu zositu. Pisala na stehy. To bude stipat trosicku mozno vobec.

taktotedanie
13. okt 2023

Nedavaj lieh somarinu ti tu radi @nypajuli
Normalne betadine

rooskoliv
13. okt 2023

Všetci radíte Betadine ale nikto sa neopýtate na alergiu na jód

autor
13. okt 2023

@rooskoliv no betadin radšej nepouzijem, ako som písala v komentári predtým, raz som si ho dala (len na malý zader) a hneď mi scervenel celý prst, neviem či to je normálna reakcia, ale pri takejto rane to nechcem riskovať

anavixy
13. okt 2023

@rooskoliv ale pytali sme sa 😉

taktotedanie
13. okt 2023

@rooskoliv ale pytali ale hold to je tak ked cloveknepovie zakladne informacie
My si to mame asi domysliet alebo mam zo skrine vytiahnut vestecku gulu?!

nypajuli
13. okt 2023

@taktotedanie v pohodicke inak si normalna ja mam sice atestaciu z chirurgie ale ty vies ze ked si potrie tyzden zasitu ranu alkoholom ze rana zcernie a pacientka asi zomrie ze?

autor
13. okt 2023

@nypajuli prosím a mám to nechať celých 5 dní s pôvodným prelepenim ? Alebo po 3 dňoch môžem odlepiť, jemne vyčistiť a prelepit naspäť ?
Sprchovať to samozrejme po 3d ešte nebudem

taktotedanie
13. okt 2023

@nypajuli ano urcite 👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻 pekny vecer

nypajuli
13. okt 2023

Kludne po 3 dnoch mozes odlepit a vycistit, len sa nedotykaj rany rukami ked nemusis len s tou gazickou.