Predškoláka s odkladom dali v škôlke k malým deťom.

87nika1
8. sep 2019

Dobrý vedel by mi niekto poradiť ako mám postupovať.Mám doma predškolaka ktorý má odklad kvôli výslovnosti. A v škôlke ho dali tento rok do malej triedy úplne k malým trojročnym deťom. Bola som aj v škôlke za riaditeľkou že aby ho preložili k veľkým deťom .Keďže je predškolak z odkladom a ma problémy z výslovnosť tak práve preto si myslím že mal byt z veľkými deťmi ktoré s ním pôjdu na rok do prveho rocnika .navštevujete aj logopédiu.

kittykat22
8. sep 2019

@87nika1 to o com pises, som nikdy nepocula. Preco nie je v triede so 6r. detmi? Urcite je dobre, ze to riesis. Pokial nemaju triedu starsich deti tak maleho preloz.

laila22
8. sep 2019

@87nika1 pred školáka k najmenším deťom? To ho iba samého preložili? Ved predškolská príprava je už príprava do školy.

maminkasisa
8. sep 2019

Urcite by som to riesila s riaditelkou, toto dietatu urcite nepomoze ani vo vyslovnosti, bude to pre neho krok spat

lenicka1121
8. sep 2019

@87nika1 co najskor požiadaj o preloženie syna do inej triedy, ku rovesníkom. Nevadí, že ma problémy s vyslovnosťou, dobehne, naučí sa. Do predškolskej triedy ho preco nedali? Prípadne zvažovali ste nulty alebo prípravný ročník?

87nika1
autor
8. sep 2019

@kittykat22 riaditeľka mi povedala že zákon umožňuje v predškolskej triede minimálne 25 deti. Keďže kapacita triedy je že vraj 25 deti tak tie 4 deti čo mali odklad dali do malej triedy. Ale viem že dve mamičky sa boli sťažovať a tie dve deti preložili.

87nika1
autor
8. sep 2019

@laila22 tvrdia mi že podľa zákona môže byť v predškolskej triede 25 deti.Tak tie 4 deti čo mali odklad dali všetky do malej triedy. Ale môj názor je že tie 4 deti mali byť prednostne vo veľkej triede keďže mali odklad

87nika1
autor
8. sep 2019

@maminkasisa bola som za riaditeľkou a neúspešne povedala mi že vo veľkej triede zákon umožňuje minimálne 25 deti. Keďže už ich je toľko v triede tak tie 4 deti čo mali odklad dali k malim deťom

87nika1
autor
8. sep 2019

@lenicka1121 bola som ale neúspešne

sorciera24
8. sep 2019

@87nika1 bohuzial, predpokladam, ze syn uz teda raz bol v predskolskej triede, ked ma odklad, bol by tam 2krat, logicky su tam deti rpedskoalci, kt. este v predakolskej neboli....a ano, pocet je obmedzeny, aj u nas napr. minuly rok v mensej triede boli 4 predskoalcky, proste hold, ucitelky sa im normalne stihali venovat na predskolsku pripravu popri malych detoch (klobuk dolu).....

87nika1
autor
8. sep 2019

@sorciera24 ale keďže viem že sme sa boli sťažovať všetky 4 mamimicky a viem že dve preložili tak asi ta kapacita neni až taká plná keď dvom mamičkám vyhoveli.

sta0
8. sep 2019

@87nika1 ahoj, ja som mala rovnaký problém so synom. Do školy ho nezobrali kvôli výslovnosti, navyše sme sa sťahovali a keď som sa po presťahovaní bola informovať v škôlkach, tak nikde ho nechceli zobrať, že je plno a mohli by ho dať iba do triedy s maličkými 3 ročnými deťmi :( Potom mi jedna pani riaditeľka dala kontakt na špeciálnu základnú školu a škôlku na Dolinského v Dúbravke, neviem odkiaľ si, ale tam chodia detičky, ktoré majú buď zdravotné postihnutie, alebo majú problém s čítaním, písaním a pod. + tam majú prípravný ročník pre predškolákov, ktorých nezobrali do školy.

saluda
8. sep 2019

@87nika1 nemyslis náhodou maximálne 25 deti?
U nás takéto situácie riešili tak, že naopak 4 najmladšie deti by ostali v menšej triede, vždy sa riadili dátumom narodenia. Preto sa môjmu najstarsiemu stávalo každý rok, že zmenil kolektív. Raz bol medzi najmensimi a ostáva v menšej triede, potom bol zase medzi najstarším a išiel takmer sám vyššie, naspäť k tým, čo s nimi bol pred 2-ma rokmi a o rok zase ostal v menšej triede......Bol to chaos, ale našťastie nemal s tým problém. Viem si však predstaviť, že niektoré deti to zvládajú tahsie. Žiaľ nikdy sa nedá urobiť tak, aby boli vsetci úplne spokojní.
Šla by som za riaditeľkou a žiadala preložiť syna medzi predskolakov. Predsa keď je medzi najmensimi, nemôžu sa mu toľko venovat.
V dcerkinej triede bol ten istý problém, keď bola predskolacka. Kapacitne ich tam bolo veľa, ona je julova, takže patrí medzi najmladsie deti v ročníku a ostala spolu s ďalšími 3 mi u strednakov. Žiaľ, aj keď mali byť oficiálne ako predskolaci, že učiteľka predskolakov si ich mala bravat na výučbu do svojej triedy, nebolo to vždy tak. Aj vystupenie na besiedku nacvicovali tieto detičky so strednakmi.
Ako som už písala, kapacita nepustí a nie vždy sa dá vyhovieť všetkým. Riešenie vasej riaditeľky je ale podľa mňa veľmi nešťastné

87nika1
autor
8. sep 2019

@sta0mne by ho nemal kto nosiť a prevziať z tej špeciálnej škôlky pretože že najbližšiu mám asi 30 km vzdialenú teraz mám problém z nosením a prevzatím.

sorciera24
8. sep 2019

@87nika1 tak ale už asi je a je na riaditelke skolky ako to rozlozi.....prsote asi viac treidy nafuknut nemoze, tak to tak berte, ako co teraz ako ma urobit?.....to je zivot, vzdy bude nieco inak ako si predstavujeme....proste to tak vyslo, absolvoval predskolsku triedu vas syn minuly rok?....ak ano, mozete byt rada, ze ju absolvoval.....
este mate moznost zmenit skolku alebo pripravny rocnik.....

saluda
8. sep 2019

@87nika1 nebolo by pre vás riešenie nulty ročník v skole?

lenicka1121
8. sep 2019

@87nika1 viem, ze s tým môže byť teraz problem no preloženie do inej škôlky by nebolo mozne? . Nemôže byť 6 ročný s 3 ročnými, o tom som ešte nepočula

sorciera24
8. sep 2019

@lenicka1121 preco by nemohol? ked to kapacit ainak nedovoluje...? dokonca su jednotriedky, ci zmiesane triedy, kde su bezne deti pomiesane od 3-6rokov.....

87nika1
autor
8. sep 2019

@saluda viem že sme sa boli zaťažovať všetky mamičky a dve uspeli a preložili a dve sme neuspeli tak si myslím že asi ich neni v triede 25 .Lenže naša skolka je jedna veľká katastrofa .Málokedy idú von,nútia deti jesť ktoré sa niekedy pozvracaju,nedostatočné sa im nevenujú. Stalo sa mi že mali mali si kychol a vyletel mu soplik a učiteľka si to odfotila a ukazovalo rodičom v šatní.

lenka2710
8. sep 2019

@87nika1 u nás v škôlke je specialne trieda pre detičky,čo majú odklad! Takže vôbec niesu pri menších alebo pri predskolakoch,proste majú svoju triedu! Lenže u nás sa stava ze bežne nezoberu aj 15-20 deti,takže nemali inú možnosť len im vytvoriť speci triedu

lenicka1121
8. sep 2019

@sorciera24 no ked ma 6 ročný problem s vyslovnosťou a tie 3 ročné nemusia moc rozprávať nemusi napredovať. Aby "napadol" dolu pri menších detoch

eliska13
8. sep 2019

@87nika1 veď to je preňho úplne demotivacne určite hľadaj iné riešenie.neverim, že ich tam nemôže byť o jedného viac.Ako máte rozdelené triedy?sú potom aj 4-5 rokov?

87nika1
autor
8. sep 2019

@lenicka1121 No veď práve bojím sa aby sa ešte nevrátil na úroveň tých malých detí

87nika1
autor
8. sep 2019

@eliska13 máme len dve triedy malé deti a predškolské a stredné sú spolu. Lebo škôlku máme vytvorenú len pre dve triedy

sorciera24
8. sep 2019

@lenicka1121
@87nika1 ja chapem to riziko....ale uplne sa dole ten 6rocny hedam nestiahne!.....ako pisem, u ans je napr. 1 trieda bilingvalna, kde su deti od 3-6rokov a zaiden problem nikdy nebol, rodicia spokojni, priprava uplne v pohode.....

a este ak amte len 2 triedy ako citam, tak ako fakt, kde ich am ta riaditelka napchat, ved tiez si treba uvedomit niektore veci...

lenicka1121
8. sep 2019

@87nika1 ved to som chcela naznačiť tým "padnutim" dolu. Nad tou špeciálnou školou ste neuvažovali? Tam maju prípravné ročníky, bolo by to len dobre. Mne syn moc nerozprava, nerozumiet mu, ma 7 rokov. Minuly rok bol v prípravnom rocniku,v špeciálnej základnej škole kde teraz pokračuje 1.ročníkom. Keď chodil do škôlky bol medzi rovesníkmi, aj pre problémy s rečou by ho nedali k menším deťom. Prípadne bežná škola co mate v okolí, ako som už písala but prípravný alebo nultý ročník

lenicka1121
8. sep 2019

@sorciera24 ide aj o to, ze tie 3 ročné deticky maju asi aj iné učebné osnovy ako tie 6 ročné. Veď pokiaľ bude chlapec napredovať ok no chapem prečo sa mamina chlapčeka bojí, ma obavy

sorciera24
8. sep 2019

@lenicka1121 samozrejme maju,a le predskoalci aj tu musia ist podla svojich osnov a tie ucitelky to vedia a idu tak s nimi!....ja len, ze maminy maju obavy, vidle aosm to aj u ans minuly rok, a potom boli nadsene, ucitelky s tymi 4mi fakt amkali...normalna predskolska priprava (a tu chlapec uz ma vlastne za sebou)......inak dokonca ako citam je to trieda strednych a predskolakov spolu...takze aj tak sa musia osobitne venovat predskolakom aj v tej triede......proste to treba prijat ako fakt....a neprenasat neopodstatnene obavy (kt. mozno su ozaj zbytocne) na dieta

kittykat22
8. sep 2019

@87nika1 nenechaj sa odradit. Zakon je jedna vec, druha je, ze tvoj syn potrebuje chodit s vacsimi detmi. Nech ho tam preradi, alebo skus inu skolku.

87nika1
autor
8. sep 2019

@lenicka1121 a kto mi ho bude nosí do tej špeciálnej školy teraz mám problém z nosením do škôlky.

maciatkolulu
8. sep 2019

@lenicka1121 tak ako príklad, že môžu u vedieť moje staršie, boli vonwaldorfskej a boli všetci spolu, a v zahraničí sa to zjavne môže tiež, malý jenoredskolak a majú v triede aj trojročné detu😉, vždy majú prípravu predskolsku vo štvrtok, majú svoje zošity a jedna učiteľka sa venuje iba im. Takže to nie je absolútne žiadna tragédia. Najmä keď autorky syn si predskolskou už asi prešiel.