Ako naučiť dcérku hrať sa, keď som od nej vzdialená?

23. nov 2023

Ahojte, mam 16m dcerku. Mame taky problem ze ona sa sice vie pekne hrat s hrackami ale musime pri nej sediet. Aj jej kopu krat vravim ze pockaj nieco dokoncim a pridem, bez sa na chvilocku zahrat sama . Nie ona furt taha za ruku , a ked sme pri nej tak je vsetko ok, sklada si kocky, pozera knizku atd. ...Ako ju naucit nech robi toto pokial som ja 3 metre od nej a cosi si robim v kuchyni ? Mali ste niektora podobny problem ? Je to dost obmedzujuce :D

jesenzima
23. nov 2023

Nooo, ja som dieťa chytila, odprevadila naspäť a odišla. Keď sa zas vrátilo, tak som ho nechala, nech ma naťahuje a chytá a časom pochopilo, že ma počkať .. či bude stáť pri mne alebo sa pôjde hrať, to už je na ňom..

sisaka
23. nov 2023

V takom veku sa moje deti nehravali mimo môjho dohľadu. Doniesli si hračky do kuchyne a hrali sa pri mne, kým som varila, to sú ešte malé “chvostíky”, ktoré jednoducho potrebujú byť pri rodičovi.

bolarazjedna
23. nov 2023

@jesenzima toto mi príde dosť tvrdá výchova, akože môj by začal revať kym tam nepridem, to zas nenechám...
autorka, mám rovnako starého syna, tiež mame take dni, že chce, aby som pri nom sedela /je to jedno, že ja chcem iba variť meter od neho v tej istej miestnosti, že máme očný kontakt, prihováram sa mu/, inokedy sa pohrá aj sám. Podľa mňa ešte sú maličkí a je to uplne v poriadku....čo keby si ju skusila viac zapájať do toho , čo robiš? takto sa budete hrač spolu tiež, im je to jedno, či sa hrajú s legom alebo hrncom a varechou....tak ju zapájaj do varenia, vysávania, vešania prádla....a ked si sama už unavená, tak si sadnite na zem a dopraj jej 15-20min, čo sedite a hráte sa spolu s vláčikom ci bábikou.

henriettv
23. nov 2023

1,5 ročné dieťa je malé na to aby sa hralo samé. Toto od nej predsa nemôžeš chcieť. Veď práca počká, dieťa nie. Mám 1,5 ročného syna ale nikdy by som po ňom nechcela aby sa hral sám.
1,5 ročné dieťa nechápe že máš prácu a chceš ju dokončiť.

henriettv
23. nov 2023

@jesenzima nie, nepochopilo to, že musí počkať. V ten moment maximálne tak chápalo a myslelo si, že maminka sa so mnou nepôjde hrať lebo ja som pre ňu dosť dôležitý. A takéto veci si potom deti prenášajú do dospelosti.

simca06022011
23. nov 2023

@jesenzima tiez som to tak robila.. nie som ziadna mama stihacka, raketa alebo co... prehrala sa sama aj mladsia. CI v ohradke,a lebo mensia s hrazdickou atd.
Len priestor na hranie sme mali tak v byte, ze ja som ju zo vsadial videla a vedela som sa snou rozpravat :D
Moje dieta dokonca malo viac menje zakaz chodenia do kuchyne, nemala tam co robit, max tak som ju posadila za stol a tam sa prehrala, ale vacsinou sa tam iba jedlo. Uplne v pohode to u nas fungovalo od malicka...

jesenzima
23. nov 2023

@henriettv čo si odnesie? Že sa svet nekruti okolo neho a že niekedy musí aj počkať? Lebo nie všetko, čo chce, bude za 2,5 sekundy? Ale prosím ťa. Normálne deti mám, zahrajú sa, vedia počkať, žiadnu traumu z toho, že im nie som 24/7 za riťkami, nemajú ...

jesenzima
23. nov 2023

@bolarazjedna nie je to tvrdá výchova, veď nie sú samé, opustené, sú dva - tri metre od mňa, vidia ma 🙂

ankare
23. nov 2023

@jesenzima chudiatko Tvoje dieťa 😔

jesenzima
23. nov 2023

@ankare 😃😃 moje deti nie sú chudiatka, sú to šikovné, veselé deti, ktoré sa nerozrevú zakaždým, keď sa im dve minúty nevenujem 🙄

jesenzima
23. nov 2023

Dámy, odpovedajte autorke, prosím, o moje deti sa báť nemusíte, sú v poriadku po všetkých stránkach. Dakujem

majulino
23. nov 2023

@jesenzima to si asi nemala písať 😅🤣 aj ja som už mala rozpísaný komentár podobného rázu ako ty.
Ja som videla čo sa dialo s deťmi keď boli staršie a matere im vkuse robili program. Dokonca to vidím aj teraz u nás v rodine. Kým moje 3 deti (3,10,12 ) sa dokážu hrať samé či doma, alebo na ihrisku, v centre, väčšina detí z rodiny sa nevie ani sama rozhodnúť s čím sa bude hrať, lebo mamka mu to nepovedala 🤣🤣🤣

nyphadora
23. nov 2023

Tak v tomto veku zvykne byt separacna uzkost, a je to ešte malinke babo. Pred druhymi narodeninami sa začala dcera hrať miestami sama, potom sa to iba predlžovalo. Ale stale su chvile kedy vyžaduje hranie s nami😄.

jesenzima
23. nov 2023

@majulino asi tak . Ale tu sa také nesmie písať 🤷

vreckovka2
23. nov 2023

Vziat ju so sebou do uciacej veze. Alebo vydrzat 🙂.

cookie29
23. nov 2023

@majulino to je extrem tiez... ale ja suhlasim aj s tym, ze ten pristup
@jesenzima je pritvrdy. Starsie dieta na mne viselo skoro 3 roky. Proste potrebovalo, bezpecnost, lasku istotu... a par metrov aj ked ma videlo, to uz nebolo pre neho ono, bolo to pridaleko. To neznamena, ze som mu vytvarala program ci podavala vsetko. Dnes je v prvej triede a je to nesmierne empaticke a spolocenske dieta, pretoze v tych prvych mesiacoch/rokoch dostalo naplnene potreby.

@autorka 16m je este malicke. Ono proste spolocnost potrebuje, Tvoju spolocnost. To ze si vedla pre neho neznamena ze ste spolu. Ved si ho vezmi so sebou a robte spolu. Ano bude to trvat dlhsie, ja viem, ale treba hladat riesenia. Alebo si to urob ked sa o dieta stara otec.

jesenzima
23. nov 2023

@cookie29 moje deti majú svoje potreby naplnené 🙄 nikdy neboli odmietnuté, keď potrebovali pomojkat, utíšiť, alebo boli choré, či nešťastne. Ale pri hre naozaj môžu počkať a svet sa nezruti. ...

simca06022011
23. nov 2023

@henriettv urcite sa to neda pausalizovat na vsetky deti. Podla mna je dolezite aby sa deti hrali aj same.. aj 1,5r. MOje dieta v tomto veku islo do jasiel... uz sa prehralo s detmi, v kolektive a aj tam sa casto deti hraju same, lebo ich to v "ich svete bavi". Nerozumiem tomu, preco si niekto mysli, ze deti nemaju rozum a su hlupe a nerozumeju :DDD ze nevedia, ked mama robi obed, ze nebudu mat co jest, a preto sa pohraju.. a preco si matky myslia, ze ta ich ratolest nezvladne byt bez nich ani 5minut, je nutne deti brat pomaly aj na zachod a do sprchy :D

angeli121212
23. nov 2023

My máme menšieho drobca a pomohlo keď som mu všade všade urobila miestečko pre neho občas mi aj vysí na nohe ale pokial je tak spokojný neriešim. Ešte na nášho platí začať sa s ním kusok hrať a ked sa chytí pomaly odchádzať naspäť k robote a takto dookola. Zad keď má deň l, že chce byť hrozne so mnou tak sme spolu a neriešim

morusha
23. nov 2023

@jesenzima Úplne s tebou súhlasím...nerozumiem názorom, že chudiatka deti, ktorým nie je rodič neustále k dispozícii 🙈chudiatka budú, keď z nich vyrastú úplne nesamostatné jedince..a dieťa sa má vedieť zahrať aj samo, je to pre jeho vývoj dôležité.

majlo1234
23. nov 2023

@morusha urcite sa nemienim pohorsovat nad vasim stylom vychovy, kazdy mame ten svoj, len chcem napisat, ze moj syn, aj napriek tomu, ze v 1,5 mi bol zaveseny na nohe, tak sa o rok neskor dokaze sam prehrat. Niektore decka len potrebuju dorast, je prirodzene, ze sa nakoniec budu vsetky vediet hrat aj same

cookie29
23. nov 2023

@jesenzima pre Teba je ich hra zabavka, pre nich je to nieco uplne ine 🙂

@simca06022011 samozrejme deti sa musia hrat aj same a musia sa naucit aj nudit, ale vsetko casom a v zavislosti od dietata. A v jaslickach maju spolocnost inych deti.

@majlo1234 presne tak... moje dieta je samostatne, az moc niekedy 🙂 a to bolo na mne zavesene a kazdy vykladal, ze mamkin ceckos a ze nikdy nebude samostatne a podobne

simca06022011
23. nov 2023

@cookie29 cize vsetko casom, akoze od 5rokov? od 10tich...? 1,5r dieta je pre mna uplne v pohode, aj rocne vydrzi same, dokonca aj par mesacne sa dokaze pomrvit pod ohradkou same.. bez toho aby bol niekto na nom nalepeny cely cas... :D a ked je mama 3metre daleko, niekey v bytoch aj menej, tak ako nie je okolo?

autor
23. nov 2023

@sisaka ja nepisem ze je mimo dohladu, pisem ze som 3m od nej v kuchyni a potrebujem napr. varit, ona sa moze hrat na koberci, lenze ani to nejde. Jasne ze bez dohladu ju nenecham.

jesenzima
23. nov 2023

Keď je s tebou v kuchyni, posaď ju nazem, daj jej hrniec, varechu, niečo do hrnca, čím sa nezadusi a môže miešať. Daj jej aj lyžicu, môže naberať 🤷
Keď chces vysávať, môže ti pomáhať pri Tom tak, že ti drží hadicu, keď utieras prach, daj jej handričku ... Alebo ju nejako takto zapoj ...

nyphadora
23. nov 2023

Skuste uciacu vezu a dceru dat k drezu, nech sa hraje s vodou, aj ked bude mokra, alebo nieco eo misky jej dat, vymysliet jej nejaku aktivitu aj s plastovym nožom krajať niečo.

cookie29
23. nov 2023

@simca06022011 ako pisem V ZAVISLOSTI OD DIETATA
tak ako niektore dieta zacne chodit v 9m a ine v 18m a v oboch pripadoch je to normalne, tak su deticky, ktore dozreju skor a ine neskor... a 3m je pre niekoho fest blizko a pre ineho strasne daleko...

simca06022011
23. nov 2023

autorka a ked jej das vybrat si...? ze moze sa hrat tam, alebo v kuchyni na stole, lebo musis navarit obed..? bud si bude kreslit, skladat, alebo nech si nieco vyberie na hranie... ale ty musis navarit... ak si nevyberie, nechala by som ju ja osobne nech je na tom koberci, ak sa rozmysli, nieco si vyberie a zacne sa hrat, alebo pride.. postupne si zvykne podla mna

methexis
23. nov 2023

Každé dieťa je iné. Najstaršiu dcéru mám od narodenia náročnú. Ona stále potrebuje byť pri mne, od malička som sa s ňou musela ja hrať, až teraz v 4,5r sa začína aj sama hrať, ale často ma volá aby som sa hrala s ňou. Mladší syn sa dokáže od malička celé hodiny prehrať sám.
Btw, svokra vychovávala svoje deti k "samostatnosti", ako tu niektoré vyššie spomínali, lebo proste je dôležitejšie vytrhat burinu a starať sa o 3 záhrady, ako venovať sa vlastným deťom.
Dcéra, býva 2h autom,ju príde navštíviť tak 3x do roka na hodinku a to len sedí v izbe, poklebetí, naberie si zavaraniny, zemiaky, vajíčka...
Syn( môj muž aj celá rodina) bývame s ňou, lebo má cez 80 a sama sa o záhradu a role nepostara, ale 2,5 roka sa nebavia, ja im robím odkazovač. Iba jeden na druhého frflu.
Takže áno, spokojné sebestačné deti, ale za akú cenu.

morusha
23. nov 2023

@majlo1234 Ani nemusíš, ja sa o svoje dieťa starám vzorne, venujem sa mu, koľko mi sily stačia...a určite nebude mať traumu, ako tu zaznelo, keď mu hneď a za každých okolností neurobím po vôli. To ale neznamená, že ho ignorujem. Je so mnou stále, tiež mi" visí na nohe", prihováram sa mu a komentujem, čo práve robím. Zapájame ho, odmala vníma fungovanie rodiny a čuduj sa svete, vie sa zahrať rado aj samé.