Zakazovanie ročnému dieťaťu

28. apr 2024

Ahojte dvihate hlas na Vase dieta? Lebo ked poviem obycajnym hlasom no no alebo nesmies usmeje sa. Ale ked troska pridvihnem hlas a poviem prestan alebo dost. Zareaguje a posluchne, teda vacsinou. Len nechcem na neho akoby kricat ci ho okrikovat. 😟 Ja som bola vdaka spoluzitiu so starymi rodicmu vychovavana nie v kludnych podmienkach a rozhodne to nechcem mat doma pre mojho syna.

mamamasama
28. apr 2024

Rázne nie nie je zakazovanie, ale výchova

minesasubu
28. apr 2024

Krik je najhorsie riesenie kedze sa bude stale stupnovat p , dieta sa uci kazdy den a raz ta pocuvne proste skusa hranice treba odputat pozornost , zobrat danu vec , ist inam
skus pozriet na fb elipredeti

dzulli1980
28. apr 2024

Dcéru som sem-tam okríkla, povedala som aj miliónkrát, neposlúchla, dostala na zadok ... jej spolužiačka má mamu, ktorá na ňu nikdy nezdvihla hlas, nikdy jej nedala po zadku a to dievčisko je tak drzé, tak hnusne sa voči svojej mame správa, je arogantná, povýšenecká atď. ... obe majú 8 rokov ... moja dcéra má aj vďaka občasnému okríknutiu a ťapnutiu po zadku hranice ... jej spolužiačka nemá ... nemám rada takúto ťuťu-muťu výchovu ... len tým deťom ubližujete ... dieťa jednoducho musí mať hranice.

mamamasama
28. apr 2024

Určite nebiť a nekričať, ale zmeniť intonáciu hlasu.

thoughtfulweirdo
28. apr 2024

Namiesto zakazovania som v tom veku ponúkala zaujímavejšie možnosti. Moja nočná mora je celý deň dokola po deťoch "toto nie, hento nie, ani tamto nie." Keď som videla, že robí niečo nedovolené, ukázala som mu vhodnú alternatívu. Jasné, že som sa niekedy riadne zapotila, kým som vymyslela, ako ho zaujať. Oveľa jednoduchšie je deti okrikovať, než pohnúť mysľou, ale rozhodne mi to neublížilo a bavilo ma to viac 😁 a vlastne tak stále fungujem aj s 3 a 6 ročnými. Namiesto "nie" nájsť to vhodné "áno".

alana1
28. apr 2024

a co mu prosim zakazujes konkretne? premyslam ze ja som nezakazovala ani neupozornovala v takom malom veku

beata_k
28. apr 2024

Kricat nie, ale dorazne nie som povedala. Dieta ti aj tak tomu tvojmu vysvetlovaniu v roku nerozumie. Tvoje argumenty preco nie idu mimo neho. Intonacii rozumie.

mamamasama
28. apr 2024

@alana1 moje strkalo nosntop prsty do kvetinacov, otvaralo horuci krb a tahalo obrus zo stola.

gleep1
28. apr 2024

Nekricala a ani som nezdvihala hlas na rocne dieta, ked robilo nieco co nemohlo povedala som nono a zobrala ho preč. Ked robilo nieco nebezpecne naschval som maximalne prelaknuto zhikla tak ze sa zlaklo aj dieta a hned pochopilo. Tak sa k elektrickej zásuvke priblizilo napriklad len raz. Nebola som ale matka co od rana do vecera behala za deckom a vsetko mu zakazovala, mala som pocit ze niektoré kamarátky nemaju insie na starosti nez dietatu zakazovat, ja som sa snazila aby mohlo robit v nasom prostredi dieta co najviac a mohlo slobodne skumat svet, ked malo spadnúť vobec mi to nevadilo pokial som v tom nevidela nebezlecenstvo vazneho urazu, zlomeniny alebo nebodaj smrti. Väčšinou veci sme v tom veku ale robili spolu, teda ked som varila pratala vesala pradlo, vsade bola so mnou a robila so mnou...

gleep1
28. apr 2024

@mamamasama tak mu bolo treba ukazat ze ten krb je horuci ked bol horúci a stacilo by to spravit raz poriadne, dieta nie je hlupe a nexhxe sa popalit a zhoret si casti tela, staci mu ukazat nebezpecenstvo, neprijemny pocit a hned pochopi. Ked nechápe preco horuci krb otvarat nema tak mozete vysvetľovať kolko chcete. V tom ze picha prsty do kvetinacov nevidim problem, potrebovali sa tyn nievo naucit, nieco preskumat a keby ste ho to nechali robit, za par dni by dieta zistili co zistit potrebovalo a prestalo by to robit. Obrus zo stolu s vecami co sa nerozbiju by som ho pokojne nechala stiahnut, nejaku misku s vodou nech vidi co sa stane a prečo sa to zajazuje a lo tom co by to stiahlo by som sa tvarila nestastne a samozrejme vysvetlovala ze to moze byt nebezpecne a ukazala by som mu ako mu nieco tazke moze spadnúť na hlavu a moze to boliet. Tiez by ma nebavilo nonstop vysvetlovat a kricat pp decku nech nerobi nieco comu nerozumie ked staci raz prakticky ukázať a mat pokoj.

alana1
28. apr 2024

@mamamasama no to skor mas vytvorit take podmienky aby nemalo dieta na dosah napr kvetinace a obrusy...my mame tiez kozub, raz sa dotkol horuceho skla a viac to nerobil...cize dieta vie samo prist nato co ano co nie...zakazy ani krik vobec nepomozu

reanda
28. apr 2024

ked sa bavis s inymi ludmi, nikdy nemenis intonaciu? hovoris stale monotonnym hlasom?
zas sa netreba bat sa pri dietati aj hlasnejsie nadychnut - ono to zvladne, nie je z cukru 🙂 .. ved sama najlepsie vies, co je za tym, ked zvysis hlas, ci len upozornujes, alebo si nasrata a ides ho hresit

mamamasama
28. apr 2024

@alana1 preco by som mala menit podmienky, ked mu stacilo parkrat povedat nie a pochopil? Mam znicit vsetky rastinky v dome? Prestat kurit? Zbavit sa zavesov a obrusov? Deti nie su opice.

mamamasama
28. apr 2024

@gleep1 v zivote som po detoch nekricala, ani ich nebila. Je smutne, ze niektore uz detom ani nepovedia obycajne nie a potom sa cuduju, ze sa deti nedokazu nikde spravat. Gentle parenting je aj o pravidlach a hraniciach. Niektore ste to nepochopili

alana1
28. apr 2024

@mamamasama no raz som pozorovala mamicku s takym rocnym dietatkom, ktore sa hralo tym, ze zbieralo kamienky zo zeme...a mama ze: nedvihaj kamienok zo zeme, dieta samozrejme nereagovalo a zbieralo kamienky dalej, tak mama zmenila ton hlasu, ze nechaj ten kamen na zemi, dietatko stale s usmevom na tvari, zohlo sa znovu pre kamienok, tak mu mama capla po rukach, ale aj to bolo malo, dietatko sa zachichotalo a znovu ten kamienok islo zdvihnut, tak ho mater schmatla za ruku, praskla po zadku a bolo 🙂 ano aj toto je jeden zo sposobov ako mozes svoje dieta vychovavat, ale vychovas z neho max "poslusne" dieta, ktore pod vplyvom strachu robi to co chces, lebo sa ta boji a pri prvej prilezitosti porusi vsetky "vazne" zakazy v dospelosti ....

babulkomale
28. apr 2024

@alana1 zrejme si nemala tvorive, vynaliezave a vyliezave dieta 😃

gleep1
28. apr 2024

@mamamasama a ty co si nepochopila na tom, ze som napisala ze som rocnemu dietatu povedala nono, ked sa snažíš tvrdiť ze svojmu dietatu nepoviem "nie" a kde si zobrala taku absurdity ze sa moje dieta nevie spravat a ze nema pravidla a hranice? Napis mi prosim ta z kade a z coho si to vycitala, ked si tu dovolis tvrdit take absurdity.

dominikamacakova
28. apr 2024

@dzulli1980 10 z 10 psychológov nesúhlasí. Tebe sa zdajú drzé lebo nie si zvyknutá, že aj deti môžu mať vlastný názor 🙂

dominikamacakova
28. apr 2024

Ja som začala zvyšovať hlas na moje deti a teraz niekedy nie, že ziapem, ale doslova vrieskam aby počuli. Ale snažím sa na sebe pracovať 🤣🙈

majlo1234
28. apr 2024

@dominikamacakova haha, ja sa tiez obcas opustim(obdobie vzdoru ahoj), ale snazim sa kontrolovat, lebo to by som si zelala aj od syna. A ako ss to ma naucit, ked to ja sama neviem. A presne to mam od mojej mamy, nikdy som na zadok nedostala, ale kricat teda vedela😂 a presne to som si zobrala do svojej rodiny.

belaaaaaaaaa
28. apr 2024

Akože kočky, ktoré máte tak malé deti a vy nemáte poistky. A že má prístup ku krbu??? Tak sa nečudujem, že celý deň nie a možno. Veď to sú malinké detičky, domácnosť musí byť ako tak bezpečná. A samozrejme dohliadať na deti. A krik je najhoršia možná voľba. Úplne! No každý rodič ako myslí... Viem, že zvýšiť hlas, to áno. Ale nie neprestajne kričať a určovať, to nie je výchova,ale drezúra.

monicatko20
28. apr 2024

Necapnut po zadku, nekričať, pomaličky tu budete radiť, aby matka ešte odprosovala svoje dieťa.. potom sa nečudujem, že tu každý tretí príspevok o tom, ako matky nezvládajú už 3 ročne deti..ja som x krát zvýšila hlas na malého, nikdy som vyslovene nezjapala..ale vďaka výraznému tónu dieťa rozumie a nedospeli sme ešte k tomu, aby dostalo po zadku ci po ruke 🙏

mima1608
28. apr 2024

Mám 10m dcérku a teda keď jej rázne (nekričim) poviem "no no, to nesmieš", tak poslúchne a prestane. Ja na tom nevidím nič zlé. Veď predsa deti nemajú rodičom skákať po hlavách (aj keď viem, že to je tak dnes v móde), ale ja chcem vychovať slušné dievča, ktoré bude poznať hranice a nebude ich prekračovať, takže zmena intonácie pre mňa naozaj nie je červená čiara. Čo si ja pamätám z detstva, môj otec bol tiež vždy rázny, keď niečo zakazoval (kričal minimálne a za celý život som dostala jednu facku v puberte, ktorú som si aj zaslúžila).

adelamodrykonik
29. apr 2024

Ja na svoju síce nekricim, ale na ňu proste ani nie je treba. Ona je z tých detí, ktoré si dajú vysvetliť. Určite by som nechcela na svoje dieťa kričať, alebo nebodaj mu dat po zadku. Hranice sa nastavujú inak. Ale ak robí niečo, čo treba rýchlo stopnúť, tak chytím rúčku, zoberiem, poviem, ze ju to nemôžem nechat robit a potom vysvetlím. Ale ju proste odnesiem, napríklad z ihriska. Ak náhodou plače, lebo nechce odísť, tak poviem, ze viem, ze jej je to ľúto, ze tam bola zábava, vidím, ze by sa ešte chcela hrať... a keď sa trochu upokojí, tak potom vysvetlím, prečo nemôžme ostať. Ak náhodou silnejšie chytí psika za srsť, tak ukážem, ze psíka hľadáme. Netvrdím, že to bude fungovať aj tebe, ale u nás je to rozhodne to, čo funguje najlepšie. A tiež na malej vidím, ze sa vie oveľa rýchlejšie upokojiť ako veľa iných detí, ze vo väčšine situácií ju emócie uplne neprevalcuju alebo aspoň nie na dlho. Ale prístupov k výchove je veľa a ty si musíš nájsť taky, ktorý ti bude vyhovovať. Za mňa je takáto akceptujuca výchova super, ale veľa ľudí ju nechápe a zamiena ju za benevolentnu, bez hraníc, keď je dieťaťu dovolené všetko - velky omyl.

sisska96
29. apr 2024

Tak keď nepočúva normálny hlas tak jasne že treba niekedy aj kričať. Veľakrát bez kriku neposluchaju.

princezna_bosorka
29. apr 2024

@dzulli1980 tvoja dcera sa ta s najvacsou pravdepodobnostou v podvedomi boji, gratulujem. Nevychovala si ju ani spolovice tolko, kolko si myslis (proste si ju naucila skryvat hriechy). (to nic nemeni samozrejme na tom, ze spoluziacka je nevychovana).

dzulli1980
29. apr 2024

Toto sú presne tie liberálne prístupy k výchove ... nie, moja dcéra sa ma nebojí, poznám všetky jej hriechy, máme parádny vzťah, dôveruje mi, sama príde, keď ju čosi trápi, keď čosi nevie, nedokáže pochopiť atď. ... keby nebola vedená tak, ako je, bolo by z nej presne to, čo z väčšiny dnešných detí ... drzé, nevychované ... lebo nedaj Boh, aby rodič zdvihol hlas, nedaj Boh, aby dal rodič dieťaťu po zadku ... s týmto na mňa nechoď, vychovávaj svoje deti tak, ako chceš a mojej výchove daj pokoj.
@princezna_bosorka

lumik123
30. apr 2024

Nieje to nič zlé.Ja mam brata ktorý bol už od 2 na nervy vždy všetko kradol a nikomu to nevadilo prv ale začalo to tak ze na neho nikto nikdy ani hlas nezvisil a preto kradol.Ale ja si myslím ze dosku dvihnut hlas alebo to len povedať rázne nieje problém a dieťaťu to nič neurobí.

gleep1
30. apr 2024

@lumik123 nekradol preto lebo nanho nikto nezvýši hlas, kradol preto lebo mu to bolo umoznene a nikomu to nevadilo 🤣

zuzi0911
30. apr 2024

Tiež mám ročného chlapca...je to sranda no...skúša,je hravý az až...cely deň rovi to co nemá a ja cely deň robím iba ...Tobi nesmieš,Tobi pod sem,Tobi toto nemôžeš papat ,Tobi nepočul si ?! 😅a môžem tu Tobikovat ešte na 4 strany 😅 ...Tobi ma ,ale obrovskú trpezlivosť. Pokiaľ mu niečo hovorím v pohode on nereaguje ani sa na mňa neotoci ,ale ak zvýšim hlas ...otočí sa a zavŕči na mňa a opäť sa vráti k tomu co robil 😅 šípim ,že toto bude narocne s nim...😅
Ale tak s ročným dietatkom sa ťažko pracuje ešte....

Najlepšie je prísť a zobrať a dat k niecomu inemu ...tu pozornost mu presmerovat ..aj ked to človek urobi 1000x za den ...ale to je asi najúčinnejšie..