Reč a vývoj reči dvojročného dieťaťa

zuzzy12
20. máj 2012

Ahojte.Mam syna ktory ma 2 roky 1 mesiac.Robi mi starosti jeho vyvoj reči.Začal rozpravať take jednoduche slova ked mal 1rok a pol...napr.slovo havo som mu opakovala dokola a asi po pol roku ho konečne povedal.Takže teraz povie čisto mamika,tatiko,havo,auto,babika,dom,vlak,jojo(svoje meno)gol,oko,daj...take jednoduche slova povie čisto ale ked je to zložitejšie slovo tak ho nevie zopaovať-napr.povie:papuky na papučky,banan-bajan,ajoj-ahoj,bykiklik-byciklik,mokoka-motorka,pokť-poť atd.ale začina tvoriť vety-tatiko haja,mamika poť,chytaj gol.len mam velke obavy či sa ta vyslovnosť zlepši,lebo on strašne chce rozpravať aj cudzim ludom vysvetluje ale tak po svojom-takou hatlaninou.A keby sa to nezlepšovalo či mam čakať až do 3 rokova alebo je možne isť k logopedovi aj skor?V mojom okoli su dvojročny chlapci ktory čisto a zrozumitelne rozpravaju.Mali ste niektora mamička podobny priabeh reči u vašho drobca.Dakujem velmi pekne za odpovede a nazory.

halienka
20. máj 2012

@zuzzy12 ja nie som odborník, ale podľa toho čo píšeš sa mi zdá, že na svoj vek rozpráva v pohode, ja na tvojom mieste by som sa vôbec nestresovala, sú deti, čo v dvoch rokoch povedia 5 slov a aj to sa berie ešte vcelku normálne, tvoj synček tých slov vie už celkom veľa a ako píšeš snaží sa tvoriť jedniduché vety, to znamená, že vývoj pekne pokračuje, sama píšeš, že sa snaží komunikovať a baví ho to, ja ta m vidím že to teda ide úplne super smerom. Sú deti, čo v jeho veku ani pusu otvoriť nechcú, proste sú ticho a basta. Ja myslím, že v dvoch rokoch máloktoré dieťa hovorí pekne a čisto, viem, že sú aj také ale ber to skôr ako výnimku. Aj výslovnosť sa mu časom vyčistí uvidíš. Nad logopedičkou by som rozmýšľala, keby takto rozprával v troch- štyroch rokoch. Môj synovec strašne nečisto rozprával ešte keď nastupoval do školy, napriek tomu že sme mu ledva rozumeli vedel už v patich rokoch spočítavať a odčítavať do dvadsať, poznal všetky mená v kalendári, dokonca aj dátumy k nim patriace, v škole bol a je stále najlepší žiak 🙂 Ale to čo ty píšeš je úplne normálny vývoj reči primeraný veku, vôbec netreba riešiť logopedičku podľa mňa 😉 🙂 Kamarátkina dcérka v takom čase začala zakoktávať, lebo chcela veľmi rýchlo niečo povedať a nešlo jej to, tak kamarátka zašla za logopedičkou a tá jej povedala, že do troch rokov sa reč detí moc nerieši, každé má svoj vývoj, poradila jej nejaké triky ako malú upokojiť aby sa nekoktala, ale v podstate na žiadne sedenia k nej nechodí, iba ak by to pretrvávalo aj po troch rokoch, tak môžu skúsiť prísť. Takže asi sa zbytočne trápiš 😉 🙂

twins8
20. máj 2012

presne ako píše halienka, u každého dieťatka je to iné a dp troch rokov sa to nerieši. ja mám 2 ročné dvojičky, jedna začala súvislé vety rozprávať už v 1,5 roku a teraz hovorí celé básničky a papulka sa jej nezastaví, a druhá začala rozprávať vety až teraz nedávno a pritom sa obom venujem rovnako. a moj najstarší syn začal poriadne rozprávať až okolo 3 rokov. takže si nemyslím, že tvoje dieťatko je rečovo pozadu. počkaj ked začne mlieť od rána do večera......aj hlava ťa bude bolieť.

monuska342
6. jan 2013

ahojte maly bude mat 2 a pol roka a vie povedat iba 10 zrozumitelnejsich slov a stale keca len svojou hatlaninou....uz neviem co mam robit mam ist s nim k logopedovi?rozhovorili sa vase deticky aj ked hovorili svojou recou?

mumofone
6. jan 2013

Ahojte, moj syn ma 2roky a jeden mesiac tiez ako tvoj; slovnik ma rovnako velky ako tvoj syn, pocuje 3jazyky, bolo nam povedane, ze mal by mat ako 2rocny slovnik pozostavajuci z 50slov - cistych! Co je totalna blbost! Venujeme sa mu no logoped neprichadza do uvahy, je priskoro, aby nahodou nesposobil pravy opak, ze ani slovo neprehovori... Este neriesime.Kazde dieta je vyvojovo odlisne, neviem preco ''ich'' hadzu pod jedno kopyto

marry26
6. jan 2013

to je velmi individualne, ja by som to do 3r vobec neriesila. Moja mala nema ani 2 roky, hovori zrozumitelne vela slov, cele vety, aj zlozite slova ktore ani neviem kde pochytila. Ale mame kamaratov rovesnikov ktory hovoria ako ked moja mala 1rok

luciaq
6. jan 2013

moj syn ma 25 mesiacov a hovori tak akurat : mama,tato,baba, jaja,tam, toto, nie a dedo. to je fakt vsetko tiez som z toho jemne zufala,lebo ostatne decka uz riadne rozpravaju skladaju vety a nas to ma vsetko v pazi. on vobec ani nezopakujem ked mu nieco hovorim. jednoducho sa mu nechce. dufam,ze sa to uz prevali a zacne lebo niekedy je to zufale, lebo pasivnu slovnu zasobu ma velku, len sa nevie vyjadrit a potom je z toho frustrovany, co velakrat riesi tak,ze nas udrie od zufalstva,ze mu nerozumieme

katie233
9. jan 2013

@luciaq My sme na tom tak isto 🙂 . Mozno o jedno slovo vieme viac, a to ktko (rozumej krtko 🙂 ). Tiez som z toho obcas na nervy. Vsetci sice hovoria, ze to mam nechat tak, ze to pride, ale ked je to obcas hrozne, ked nieco chce a nevie to povedat a moje mozgove zavity nepracuju na 100% ale na milion, aby som mu porozumela 🙂 .

luciaq
9. jan 2013

@katie233 poznam to tiez,ale moj synator chyti nervy ked sa nevie vyjadrit a potom prichazda nerva a uder. no romantika semtam u nas. snad to pride, len nech je to uz coskoro. Oliverko napriklad vobec neopakuje slova, to zacina len teraz aj to len ked sa mu chce. ine decka sa ucia opakovanim moj na to kasle

katie233
10. jan 2013

@luciaq tak ten nas ma na haku, ziadne opakovanie. Ked ho nabadam, aby nieco zopakoval, tak len povie nie. To vie krasne vyslovit a pouziva to veeeelmi casto :D. On ani nema zaujem sa na mna pozriet, ako sa vyslovuju slova. A tolko knih sme uz precitali :(. Ked mu poviem, ukaz to ci ono, tak to najde, aj ked to ma velkost maleho zrnka...

tara
4. feb 2013

nas alex ma 2roky 2mes a hovori a opakuje uz vsetko, ale nehovori cele vety, ale len po jednom slove. ani dvojslovne, ani trojslovne. ale vidim, ze slova mu idu, kazdy den sa nauci nove. dnes rano mi povedal peče. ja mu hovorim, ze nepeciem, ze varim a on stale len peče-peče-peče. nakoniec som zistila, ze je to preč. proste aby som odisla z kuchyne a on si mohol zobrat cukrik, tak ma takto posielal prec. zatial si nad tym hlavu nelamem, tiez mam nazor, ze do 3rokov je casu dost a bude to ok. a slova, ktore mu nejde, si povie po svojom. napr. mikulas je mukaka, vianocny stromcek je poko, autobus je abuka. takze chce to cas. 😉

awalancha3
15. feb 2013

som rada, ze je tu takato tema.... moj syn bol genius, aj v podstate je, v 2 rokoch si studoval slnecnu sustavu, robil ju z piesku a vedel urcovat obeznice planet.....ale tato malicka, je chvalabohu uplne normalne dieta (sa mi až ulavilo)......ma 2 roky a 2 mesiace, este nosi plienky a reč... no, aspon som s atu uistila, že nie sme nejako velmi pozadu.... uz davno hovori pekne a cisto maminka, tatinko, havo, áno, nie, hajat, a podobne. Naucila sa CH, takze teraz je to stale sneCH..... R, L, S nevie, takze slova s tymi pismenami komoli....čižmičky su mimicky, krtko je kutko, Milan je mijan... snazi sa opakovat kazde slovo, aj tazsie, ale je to jej rečou... kolko sme sa natrapili kym sme porozumeli ked hovorila hejenka ojihaetiky...napokon ked nam otrcila cela zufala ruky az pod nos, tak sme pochopili, ze helenka ostriha nechtíky; ale snazi sa hovorit vo vetach: hejenka nece hajat; hejenka je strasne navena (unavena), maminka ide s nami?, kde je tatinko, je vonku tma? zobereme macika (pesMaxo) von na voditko....... proste sa snazi a na 90% jej rozumieme.....ale od nejakych recitacii basniciek to ma veru daleko.....ale sranda, ze SSSSS vie samostatne povedat, ale do slov este nie..... to pride... nech si uzije svoju hatlaninu, je to take mile.... 😉

xxxxxxx113
17. feb 2013

Moj syn ma 2roky a 3mesiace a je bez plienok ale rozprava jednoduche slova.snazi sa opakovat vsetko po nas. Ale u nas je baban-banan,formula-homula a podobne.opravujeme ho ale on len po svojom.hovori sa ze chlapci su lenivejsi a nechce sa im rozpravat..ale ide do jasliciek tak tam sa nauci aj to co nechcem 🙂

merynka121
18. feb 2013

moj syn ma 2 roky a jedine čo povie je mama tata ham.Ale mám kamošku a jej malý začal rozprávat niečo pred 3rokom

ketrin12
18. feb 2013

ahojte môj syn bude mať o chvilku 2 roky a tiež ako tu mnohé píšete mama,tata,auto a potom si opakuje také tie slovíčka po svojom len mu neni nič rozumieť a môžem doňho hučať koľko chcem a nebude opakovať pomne nič kým nechce sám takže všetko chce asi čas....

hameeda
18. feb 2013

@katie233 : to moj presne to iste

nechapem celkom dobre preco ho opravujete ak to nepovie spravne, ja som deti nikdy neopravovala, jednoducho som na nich hovorila normalne a oni sa pocase sami opravia, u nas tiez najma chlapci velmi vela komolili ale strasi 3 a pol roka uz teraz krasne vsetko rozprava, aj tazsie slova, a mladsi 2 a pol roka tak ten tiez uz zacina vyslovovat spravne, a nikdy som ich neopravovala a ani nijako specialne netrenujeme, knizky a take veci to ich vobec nezaujima ani by pritom nevydrzali sediet

emilyz
19. feb 2013

Podla mna ten vyvoj je uplne v pohode, ved rozprava slova aj ich spaja do viet, vyslovnost je prirodzena pre take male dieta, samozrejme, ze nemoze este vsetko vraviet spravne...

zuzik4884
24. feb 2013

moj syncek ma 2 roky a 4 mesiace a nerozprava tak si myslim ze tvoj syncek v pohode ked je tolko slov moj vie iba mama,tata, ham-papat ,,voda je boze,auto,baba,

bubulka722
24. feb 2013

@zuzzy12 Podľa mňa nie je čo riešiť. Neviem prečo mamičky majú hneď tendenciu letieť k lekárovi akonáhle ich dieťa nezapadá do nejakých tabuliek. Každé dieťa je jedinečné, jedno rozpráva veľmi skoro a čisto ako iné, pritom zaostáva v iných veciach, čo iné deti zvládajú. Nechaj mu čas veď má len niečo vyše 2 rokov aby si ho stresovala u nejakej logopedičky. Hlavne ho neustále neporovnávaj a užívaj si tieto krásne chvíle kedy deti hatlajú dve na tri. Moja dcérka má 2 roky a dva mesiace a teda super sa nasmejeme keď začne zmotávať 😉

franka211
14. feb 2016

@zuzzy12 ahoj,tak rozkecal sa nakoniec tvoj syncek, ja monetalne riesim rovnaky problem ako si mala ty... 😒

franka211
14. feb 2016

@monuska342 ahoj, ako to dopadlo s malym? riesili ste to s logopedom? moj ma 2 roky a 4 mesiace, vie par zrozyumitelnych slov, tvori uz aj jednoduche vety,ale vyslovnost ma dost zlu...neviem ci sa to zlepsi alebo to mam spomenut doktorke,napr. traktor je kakou, lietadlo je itao....ja mu rozmumiem ale druhi velmi nie...a vsimla som si,ze vobec nepoziva urcite pismena ako napr.z...nevie makcene...

monuska342
14. feb 2016

@franka211 chodime sukromnej logopedicke rec je uz lepsia ale ide to pomaly odporucam zacat co najskor radsej by som sa informovala u doktorky

viliput
16. feb 2016

Ahojte chcela by som sa vás opýtať mam syna ktorý ešte len teraz 18.2 bude mať 2 roky.Je veľmi šikovný rozumie všetkému len sa mi nepáči že moc nerozpráva.Ako povie niekoľko zrozumiteľných slov ako mama .tata. baba mňam. ham a taak rôzne je to normálne že ešte nerozpráva žiadnu vetu Ďakujem

hankaop
16. feb 2016

@viliput kym som nespoznala susedinho dvojrocneho, myslela som si, ze deti sa naucia rozpravat az v troch rokoch 🙂 a to som dlhooo robila opatrovatelku roznym detom a detske oslavy pre male deti.
Takze moja odpoved: je to uplne normalne. Skuste nanho casto rozpravat, on sa casom chyti 🙂

viliput
25. feb 2016

Rozpravame sa s ním stále.no možno treba len čas ale ďakujem...... a takisto som trošku nespokojná že sa nevie naučiť na nočník všetko vie všetkému rozumie vie kde je wc veď aj plienku sám odnesie do koša tak neviem prečo nechce alebo sa nevie pýtať ešte na nočník

timea7
25. feb 2016

@viliput je to úplne normálne, nie je raritou ani keď nerozprávajú deti o rok staršie. Píšeš, že všetkému rozumie, to je prvoradé. Rozprávaj sa s ním čo najviac, spievaj mu, čítaj riekanky, pozerajte spolu knižky, napodobňujte zvuky zvierat, vláčika a pod. Nemaj na neho vysoké nároky, ak rozpráva málo, ťažko sa aj na nočník vypýta. Posaď ho naň vždy ráno po zobudení a po popoludňajšom spánku. O dva mesiace bude teplejšie, potom mu plienku jednoducho vezmeš, budeš ho motivovať peknými obrázkovými slipami, tým, že plienky majú len bábätká a v pravidelných intervaloch sa ho pýtať (nie pričasto, aby ho to neznervózňovalo). Daj si do vyhľadávača - odplienkovanie za 7.dní - tam nájdeš super rady. Neporovnávaj svoje dieťa s inými, k ničomu to nevedie, keď bude mať o desať, dvadsať rokov viac, bude ti ukradnuté, kedy začal rozprávať a prestal mať plienky.

viliput
27. feb 2016

Ok skúsim to a ďakujem za radu sňáď to pomôže 🙂 😉