Syn začína tvoriť 3-slovné a 4-slovné vety

28. apr 2023

Ahojte, vedeli by ste poradit? Syn bude mat za par dni 2 roky, a zacina mi dost intenzivne tvorit vety typu, smetiari zbieraju smetie, vysypu smetie z kosa do auta, a taketo vety, ALE vsimla som si, ze ked mi rychlo chce povedat taketo vety, tak sa mu dobre, ze nezlomi jazyk. Aj ked povie 2 slovne vety. Nove slovicka niektore povie cisto, niektore zas tak jemne - chyba r, l.

A druha otatka, stale dookola, matiasko chce pit, matiasko ide spat, teraz matiasko, atd. - nehovori v 1. osobe.

A tretia - dali sme prec dudel pred mesiacom a zubky ma inak, teda ma krajsie, posunuli sa dole, lebo mal zacinajuci otvoreny zhryz, moze mu robit trosku zmenu vo vyslovnosti aj to, ze nie je niekedy ta vyslovnost este ostra? Alebo fakt je to tym, ze mi zacina spajat slova. Vacsinou aj pekne sklonuje. 🙏🏼

zuzanaete
28. apr 2023

Vyslovnost sa bude vylepsovat. K rozpravaniu v tretej osobe - je to ok do 3 rokov dietata. Dajte si pozor, aby ste aj vy o sebe hovorili v prvej osobe. Nie - maminka ti urobi chlebik, ale - urobim ti chlebik. Plus da sa to este podporit cez hranie - moje koleno, tvoje koleno, moje auto, tvoje auto - nech si zacne uvedomovat seba, ze mu nieco patri, je jeho.

petamich
28. apr 2023

vsetko co si popisala je uplne bezne 🙂 nas maly bude mat dva tiez zacina tvorit vety a castokrat vynecha r/l v tazsich slovach a nema to nic s upravou zhryzu a tym ze by bola ovplyvnena vyslovnost (niektore deti maju dlho problem s r/l a relativne casto sa s tym chodi k logopedovi), rovnako ako je x clankov/studii a knih k tomu, ze v tomto veku je bezne, ze o sebe hovoria v tretej osobe

nas napr. vobec nesklonuje, auto velky ide je najoblubenejsia veta 😂 nemaj vobec obavy, toto je naozaj normalne podla mna

snazime sa vedome mu to hovori, aby chapal to sklonovanie a priame oslovenie vs. tretiu osobu ale maju este cas

autor
28. apr 2023

@zuzanaete off, dobre ze hoboris, lebo som zacala rozpravat nanho takto. 🤦🏻‍♀️ Teda maminka ti spravi obed. Vyskusam tieto veci, ktore si napisala, dakujem! 🙂

autor
28. apr 2023

@petamich takze aj to je v poriadku, ak nieco rozprava, ale nerozumiem. 😅 Su to podla mna nejake nove slova, lebo som ich este nevelmi pocula.

petamich
28. apr 2023

jasne 🙂 ja sa tak vzdy zabavim, ked sme vonku, on si zacne daco po ugro-cinsky a nejaka suseda tak na mna pozrie a ze co hovoril 😂😂 a ja ze netusim

a niektore slova ma vyslovene, ze len my vieme s muzom - napr. lele je noz, biko je bager a tak a ine zasa velmi pekne aj cudzi rozumie

paciko9
28. apr 2023

Je to uplne v poriadku. Nasa vie hovotit vsetko ma 2.5 rok. Ale tiez,ked chce nieco rychlo povedat tak je nerozumiem ani ja😅. A u nas su tiez slova, ktore pouzivame aj my: ciling je bicykel a prdko je pupok😄

cookie29
28. apr 2023

No ja ked som unavena, tiez sa mi pravidelne zamoce jazyk 🙂 takze pri malom dietati nie je problem. Mne drobka bude mat o par tyzdnov 2 roky a tiez vytvara vety ale hovori o sebe v tretej osobe. A velmi rada dava prezyvky 🙂 to je v pohode.

denden77
28. apr 2023

nasa ma 2,5 a usta sa jej nezavru cely den.. fici si uz dlhsie na suvetiach ale tiez sa obcas zamoce.. pripadne vyspuli usta, zamyslene pozera a hlada spravne slovo.. tiez este sem tam hovori "Ninka chce.. " ale uz menej.. a R a L je stale J.. na to ma este myslim cas 🤷‍♀️😁